Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Sala de internet

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
zmeutz

zmeutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.07.2006
salutare,

eu sunt dintr'un oras de langa Iasi, Targu Frumos...
aici au fost 2 internet cafe'uri dar au fost inchise,
unu prapadit, care nici CS'ul nu mergea, erau doar pentru yahoo si brownsing.
iar celalalt cica inca mai traieste dar nu are cine sa stea sa ii vanda, nu era non stop, doar de la 8.00-20.00, si facea vanzare de cam 1 mil / zi , nu prea venea lumea deoarece nu oferea conditii... nu avea webcam'uri, nu suc, nu chips'uri(daca voiai ceva trebuia sa mergi la magazin sau sa vii cu ele), si calculatoarele nu erau bunicele...

legislatia in materie de jocuri aici nu cred ca se pune problema :D, nu prea s'a auzit aici de controale...

cum nu am vorbit cu nimeni care are experienta in domeniu as vrea sa stiu, cam 10 calculatoare cat curent consuma, conectiune la internet imi da cineva cineva de la Romtelecom 2Mbps/150RON/luna + chiria 600...800RON/luna

calculatoarele am gasit sa le cumpar ar ajunge aprox 1000 cu tot ce e nevoie, webcam'uri(cu microfon), casti, mouse optic, tastatura, monitor CRT, procesor ~2.6, ram 1G, placa video 128Mb,Hdd ~60G

cu ce mai nou ar trebui sa vin eu ca sa atrag lumea?
sa fie non stop?

orice sugestie e bine venita! :D

Multumesc!

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Daca tu spui ca nu au fost controale sau ca nu ar reprezenta o problema, te pacalesti, controalele s-au intetit in ultima vreme, plus ca nu-i este greu unui "binevoitor" sa le sugereze sa-ti controleze si tie locatia.
Dar un aspect important il reprezinta clientii, ce clienti crezi ca vei avea in locatia ta? De ce crezi ca la vechile i-cafe-uri nu le-a mai mers?
Crezi ca faptul ca nu aveau ce sa manance si sa bea acolo sau ca poate intre timp si-au facut mici retele de cartier si astfel se joaca mai comod de acasa, iar cei ce veneau pentru navigare pe internet acum folosesc de acasa diverse conexiuni pentru a accesa Internetul?
Trebuie sa iti faci un studiu de caz serios pentru a-ti da seama ce este cu adevarat necesar pentru acest tip de activitate la tine in oras.

#3
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
Treaba cu non stop-ul nu prea imi surade , pentru ca stiu de la mine oras. Tot felul de dubiosi vin noaptea, copii , ca doar astia sunt clientii in mare parte , vin ziua , nicidecum noaptea.  
Ai putea sa faci long night-uri  , omul vine sa se programeze , insa sa nu stai cu doar 3 oameni in sala pentru o noapte intreaga. Nu se merita.  
La fel cum a spus ciubex, trebuie sa nu dai banii de pomana ,inainte sa te interesezi.

#4
zmeutz

zmeutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.07.2006

View PostCiubex, on Jun 20 2007, 11:50, said:

Daca tu spui ca nu au fost controale sau ca nu ar reprezenta o problema, te pacalesti, controalele s-au intetit in ultima vreme, plus ca nu-i este greu unui "binevoitor" sa le sugereze sa-ti controleze si tie locatia.
Dar un aspect important il reprezinta clientii, ce clienti crezi ca vei avea in locatia ta? De ce crezi ca la vechile i-cafe-uri nu le-a mai mers?
Crezi ca faptul ca nu aveau ce sa manance si sa bea acolo sau ca poate intre timp si-au facut mici retele de cartier si astfel se joaca mai comod de acasa, iar cei ce veneau pentru navigare pe internet acum folosesc de acasa diverse conexiuni pentru a accesa Internetul?
Trebuie sa iti faci un studiu de caz serios pentru a-ti da seama ce este cu adevarat necesar pentru acest tip de activitate la tine in oras.

cu, controalele poate ma insel dar asta nu e o problema, voi cumpara licente...
la vechile i-cafe-uri cred ca nu le'a mers din cauza, ca ori nu aveau conditii, ma refer in primul exemplu iar la al 2lea nu are vanzator, ca inca ma merge treaba :) , ar mai tine deschis dar nu are pe cine sa tina, deoarece nu ii convine nimanui sa lucreze pentru 5 mil de la 8.00 pana la 20.00.
as face un studiu de caz dar nu prea stiu de unde sa incep...
ma puteti ajuta cu, cateva indrumari?

View PostPurice`, on Jun 20 2007, 12:04, said:

Treaba cu non stop-ul nu prea imi surade , pentru ca stiu de la mine oras. Tot felul de dubiosi vin noaptea, copii , ca doar astia sunt clientii in mare parte , vin ziua , nicidecum noaptea.  
Ai putea sa faci long night-uri  , omul vine sa se programeze , insa sa nu stai cu doar 3 oameni in sala pentru o noapte intreaga. Nu se merita.  
La fel cum a spus ciubex, trebuie sa nu dai banii de pomana ,inainte sa te interesezi.

ma refeream la faza cu non stop deoarece, sunt multi care se aduna seara la un counter strike, Command & Conquer, NFS, si multe alte jocuri in retea, e alta treaba la sala decat sa stai acasa in fata calculatorului :D,
zic asta din propria experienta deoarece inainte cand era deschis ne adunam seara vreo 20-30 de persoane si tineam calculatorele ocupate pana pe la 4-5 dimineata, nici nu iti dadeai seama cand trece timpul, pe cand acasa acum daca pot sta pana la 2 dimineata e bun, ma ia somnul...

Multumesc!

#5
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
Pentru inceput uita-te  la pustii de acolo, sa vezi daca au calculatoare acasa, intreaba-i daca le-ar placea o sala de calculatoare.  Ca sa atragi lume , da lectii gratuit o ora, 1.30   cum se utilizeaza un calculator . Treaba cu long night-urile este valabila  doar daca se strange lume . Si-ti dai seama ca stai pana la 4-5-6 dimineata doar o data pe saptamana... deci, merita investitia doar pentru atata lucru ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate