Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Fond de investitii

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
La banca ai banii asigurati in sensul ca este un plafon maxim, am impresia de 20 mii euro/cont garantat de stat.(Daca apare vreun "baiat destept" sa dea tun si sa falimenteze banca, ceea ce e foarte putin probabil, tu iti recuperezi garantat banii.)
La fond nu este nimic 100% sigur, pentru ca timp de cateva luni, un an-2 nu poti sa prevezi exact ce curs vor urma actiunile in care a investit fondul. Si faza cu fugitul managerului e foarte putin probabila, pt ca nu el tine banii, ci bancile, cu rol de depozitar.
Bazandu-ma pe evolutia de pana acum, si in caz ca nu se intampla nici un eveniment social/politic/economic major, eu cred ca profitul investitiei intr-un fond de actiuni pt 1 an va fi de 20-25%. Deci la 18mii euro lasati timp de 1 an, m-as astepta la un profit de aprox. 4mii euro. uite-te aici la fondurile existente si la ce randamente au avut pana acum.

#20
dnm

dnm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.07.2006

 GubyIQ, on Jun 21 2007, 16:44, said:

La banca ai banii asigurati in sensul ca este un plafon maxim, am impresia de 20 mii euro/cont garantat de stat.(Daca apare vreun "baiat destept" sa dea tun si sa falimenteze banca, ceea ce e foarte putin probabil, tu iti recuperezi garantat banii.)
La fond nu este nimic 100% sigur, pentru ca timp de cateva luni, un an-2 nu poti sa prevezi exact ce curs vor urma actiunile in care a investit fondul. Si faza cu fugitul managerului e foarte putin probabila, pt ca nu el tine banii, ci bancile, cu rol de depozitar.
Bazandu-ma pe evolutia de pana acum, si in caz ca nu se intampla nici un eveniment social/politic/economic major, eu cred ca profitul investitiei intr-un fond de actiuni pt 1 an va fi de 20-25%. Deci la 18mii euro lasati timp de 1 an, m-as astepta la un profit de aprox. 4mii euro. uite-te aici la fondurile existente si la ce randamente au avut pana acum.

mai exista si riscul rascumpararilor masive a unitatilor de fond, in cazul in care inregistreaza un anumit profit. e posibil ca multi vor rascumpara unitatile de frica sa nu piarda, dupa un anumit prag, aceasta actiune in sine ducand la scaderea fondului.

#21
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
M-am uita pe lista aia. Citisem undeva ca la BT merge bine treaba. Au "castig procentual" ( ce o fi insemnand ? :) ) la BT Maxim 44% .Si mai este si omnivest tot vreo 44 % . Si Active Dimanic are 60% . Acum 44..60% e cam mult nu ? Adik si riscul mare. Nu? Ca altele au doar 9%, 20 %, 25%.  Vad ca-s in categorii diferite ( de actiuni, diversificate, obligatiuni si instrumente cu venit fix, monetare ) Care ar fi mai interesant dintre cele 4 ? Profit mare , risc mic ?

Edited by IVAN__V, 22 June 2007 - 21:47.


#22
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Cel pe actiuni are riscul cel mai mare in raport cu celelalte, dar se considera ca e mai putin riscant decat investitia directa la bursa. 60% daca ai fi investit in septembrie 2006 si ai fi rascumparat acum. Nu uita ca la detineri mai mici de 1 an impozitul e de 16% din profit. La peste 1 an e de 1%. :coolspeak: . Procentual...adica procent din investitia facuta.(la 1000 ron in cazul fondului Active ai avea profit de 600 lei).

#23
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Da am observat ca aia 60 % is pe o anumita perioada. DAca aleg din mai 2007 paan azi sa-mi faca graficul indica un 6,.. % . Depinde de fondul respectiv : 3%,4%, 5%, 6%. Pe termen de o luna aprox.  Deci faza care ar fi. Daca bag o suma cum zicea 17-18K eurici, ies ceva bani chiar si intr-un fond mai slab dar cu risc si mai mic evident, sa zicem 35% .Asta inseamna pe an( ca i-as tine mai mult de un an, chiar care e limita ?) ar veni un profit de 17000*35%=5950 eurici. Dar acum vine intrebarea. Deci eu pun banii aia printr-o firma specializata in fondul in care specific eu. Adik le zic vreau in cutare fond si ei plaseaza banii. Asa se procedeaza ? Evident ca ei isi iau un comision,probabil din asta traiesc. Si eu tin banii mai mult de 1 an ca sa nu ia statul 16%. Dar banii care "ies" aia 35% unde se acumuleaza ? Cand se acumuleaza, luna de luna sau la sfarsitul anului? Sau tot in contul celor 17k initiali ? Si dac se acumuleaza tot in contul celor 17k initiali , luna de luana tot creste valoarea. Asta inseamna ca se actualizeaza si la procentaj ?  Adik pun 17000 + 2,91% in prima luna= 17494. A doua luna se face 17494*2.91 ? Si tot asa ? Sau banii "profit" se ridica in mana sau pe card luna de luna ?

Edited by IVAN__V, 23 June 2007 - 11:33.


#24
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
mai, in primul rand se recomanda sa lasi banii in fond minim 1 an (la majoritatea daca ii scoti mai devreme iti ia comision pana pe la 5%). Nu exista perioada maxima, fondurile nu au o perioada de functionare predeterminata.
Banii nu ii depui prin firma specializata, de ex daca vrei sa investesti in fondul BT Maxim, te duci la o agentie Transilvania si cumperi unitatile de fond. In prospectul fiecarui fond scrie de unde poti sa cumperi unitatile. Toate comisioanele managerilor, administratorilor etc. sunt deja calculate si introduse in pretul afisat zilnic pt unitatea de fond, ceea ce vezi tu fiind suma neta.
Profitul il obtii cand rascumperi unitatile de fond. ex: cumperi pe 1 iulie 2007 1000 unitati in valoare de 10 ron fiecare, deci suma investita 10000 ron. sa spunem ca la 5 iulie 2008 unitatea de fond va valora 13 ron, deci crestere de 30%. Investitia ta valoreaza acum 13 mii ron. Rascumperi toata suma, platesti 1% din 3000 ron (profitul) impozit si gata, esti mai bogat cu 2970 ron.

#25
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Aha. OK . M-am prins. Intre timp am citi pe un site cum se face cumparare, plimbi banii idn cont in cont sau cu varsamant. :)

Edit:  Deci sunt fonduri care pe un an inregistraza cresteri de 30, 40 ,50 sau chiar 60 % . Cat de mare e valoarea asta comparativ cu teapa aia de FNI ? Adik nu se poate repeta ? Nu e 60% cam mult ?  Sau al ce prag ar trebui sa incep sa-mi fac griji ca e pe cael sa se faca o manevra ?

Edited by IVAN__V, 23 June 2007 - 12:30.


#26
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

 IVAN__V, on Jun 23 2007, 13:25, said:

Aha. OK . M-am prins. Intre timp am citi pe un site cum se face cumparare, plimbi banii idn cont in cont sau cu varsamant. :)

Edit:  Deci sunt fonduri care pe un an inregistraza cresteri de 30, 40 ,50 sau chiar 60 % . Cat de mare e valoarea asta comparativ cu teapa aia de FNI ? Adik nu se poate repeta ? Nu e 60% cam mult ?  Sau al ce prag ar trebui sa incep sa-mi fac griji ca e pe cael sa se faca o manevra ?
Daca te uiti la anii recenti (intervalul 1 ian-31 dec) vei vedea ca nici un fond nu a trecut de 40%. Teapa de la FNI in opinia mea nu se mai poate repeta din mai multe motive - regulile pe care trebuie sa le respecte fondurile sunt mai stricte
-FNI nu era deloc transparent, acum vezi ca majoritatea fondurilor afiseaza pe site-urile lor in ce au investit banii, cu update lunar sau saptamanal
-FNI nu avea banca depozitara, adica lupul era paznic la oi. Nu-mi imaginez ca BRD de ex. si-ar strica reputatia pentru vre-o "combinatie" cu vreun fond
-daca un fond are o performanta mai buna decat celelalte nu inseamna neaparat ca este FNI reloaded, uite-te in primul rand la procentul din activ investit in actiuni, si apoi despre ce actiuni este vorba (logic ca intr-o piata bursiera in crestere cum suntem noi acum, un fond cu 90% din active investite in actiuni va avea randament mai mare decat unul ce investeste doar 70% iar pe restul ii tine in depozite bancare)

Edited by GubyIQ, 23 June 2007 - 12:48.


#27
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
:coolspeak:

#28
dnm

dnm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.07.2006

 spare-me, on Jun 14 2007, 15:26, said:

atunci, daca esti dragut, fa un fisier Excel, pune toate datele pe care le ai in forma bruta
valoarea, perioada, dobanda, impozit, etc...tot ce ai
eu le bag pe fiecare in cate un scenariu, iti redactez concluziile si ti le retrimit
vezi ca e free numai de data asta :)
o sa-ti placa
astept fisierul
o zi buna


so, spare-me, ceva noutati?

#29
ChristianG

ChristianG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 24.01.2005
Unde se plateste impozitul pe profit ? Ala de 1% sau 16% ... cand banca rascumpara unitatile de fond ? Adica e ceva automat ca la depozitul bancar ?

Si inca ceva : sa presupunem ca nu am niciun profit , scade valoarea fondului...statul ce mai impoziteaza ? Se impoziteaza si pierderea ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate