Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Share resurse in Windows NT / 2k / XP / Vista / 7 / 10 / 11

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#217
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Se gasesc explicatii pe youtube pt VMWare.
Nu are rost sa folosesti VMWare pe W7 proff sau ultimate.
Poti instala foarte usor XP mode, fara sa fie nevoie sa ai cunostinte extraodinare.
http://www.microsoft...c/download.aspx

#218
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009

View Postgumball3000, on 1st February 2012, 14:13, said:

Se gasesc explicatii pe youtube pt VMWare.
Nu are rost sa folosesti VMWare pe W7 proff sau ultimate.
Poti instala foarte usor XP mode, fara sa fie nevoie sa ai cunostinte extraodinare.
http://www.microsoft...c/download.aspx

Ok dar am citit pareri destule cum ca XP mode suporta mai putin bine necesitatile unui LAN decat o masina virtuala.

#219
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
XP mode este o masina virtuala, am impresia ca faci confuzie cu xp compatibility mode care este cu totul altceva

#220
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009

View Postgumball3000, on 1st February 2012, 17:21, said:

XP mode este o masina virtuala, am impresia ca faci confuzie cu xp compatibility mode care este cu totul altceva

Tot ce-i posibil. Am incercat cu VMWare si am primit in doua randuri separate niste erori si blue screen-uri de ma doare capul.

Am sa incerc sa pun si xp.

Am reusit prin Hamachi sa ma joc cat de cat doar ca merge extrem de prost conexiunea la net pe hamachi si nu ma prind neam de ce...

Tot ii blestem pe microsoft si pe novell. Tare basinosi.

#221
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009
Am pus xp sp3 exact ca pe pc-ul client, activat IPX pe ambele si tot nu reusesc in retea decat cel mult sa vad jocurile.

Trebuie sa fie niste setari pe la DNS cred care nu imi ies sau nu stiu ce altceva sa mai fie.

#222
cipri_matasaru

cipri_matasaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 14.12.2009
Salutari tuturor!

Am urmatoarea situatie in care nu stiu cum se poate face share: Laptop de servici W7 Enterprise cu SP1, fara drepturi de administrator si desktop W7 Ultimate cu full access. Vreau sa pot accesa un folder de pe desktop si sa copiez acolo fisiere de pe laptop. Sunt legate printr-un router wireless Canyon N. Aveti vreo solutie?

#223
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
daca nu ai drepturi de administrator mai greu
ai putea totusi sa faci pe pc-ul cu W7 ultimate un server ftp si sa te conectezi apoi de pe pc-ul cu W7 enterprise din windows explorer sau dintr-un client de ftp la ip-ul PC-ului cu W7 ultimate
Pe w7 ultimate instalezi Filezilla serve iar pe enterprise accesezi din explorer (sau din browser) IP-ul local al PC-ului cu ultimate: ex: \\192.168.0.102


Daca dimensiunea fisierelor nu este extraordinar de mare foloseste cu incredere un stick de memorie sau un serviciu online de file upload.

#224
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010
http://forum.softped...;#entry11481349
Tot nu am reusit sa fac.

#225
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
http://forum.softped...howtopic=631669
Detalii?

#226
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010
Scuze. Ambele laptopuri au win 7.
Deci pana acum am facut asa:
Am setat IPv4 (si am testat din cmd cu ping si merge).
Am dat share la partitia de care am nevoie.
Am adaugat la D->properties->security un user "Guest"
Am incercat sa din advanced sharing settings sa bifez turn on network discovery dar n-a mers (doar pe unul din laptopuri e bifat).
Si cred ca atat.
Si acum am ajuns la eroarea din penultimul post de aici http://forum.softped...;#entry11481349 .

Edited by autoplayer, 16 May 2012 - 11:12.


#227
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Reteaua trebuie sa fie pe Work sau Home. Firewall disable. (in acest moment network discovery ar trebui sa mearga)
Userul de pe care te loghezi trebuie sa fie la fel ca userul PE CARE te loghezi si nu are voie ca parola sa nu existe, decat daca este "turn off password protecting sharing" pe tipul de conexiune Private (nu pe Public!)
Setat Everyone la share.

Si cam asta este. Baza o are postul lui Tyby de pe prima pagina si mai poti arunca un ochi aici: http://forum.softped...howtopic=608774

Bafta!

#228
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010
Mersi! Am reusit  :thumbup: . Cred ca uitasem sa opresc firewall-ul.

#229
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Salut, credeam ca ma descurc dar am nevoie de ajutor.


Sunt intr-o retea cu mai multe PC-uri in birou, printre care PC A si PC B. Acestea doua sunt in acelasi workgroup si ambele au Win7 pe ele.

Dau share unui Folder al PC A, si doresc sa se ceara parola cand se intra de pe orice alt PC din birou - iar parola nu i-o comunic decat lui PC B.

Din ce am reusit sa setez pana acum, ba nu vede folderul deloc de pe PC B, ba il vede si nu ii cere parola ci intra direct. Interesul meu final este ca numai B sa poata accesa folderul sherat, pentru ca numai lui ii dau parola (de fapt este parola si user-ul pc-ului A).

Multumesc anticipat.

#230
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Creezi pe A un nou user cu user/parola de la B
Share pe acel folder in A doar pentru acel user.

Si ar trebui sa mearga.

Bafta!

#231
FlowGG

FlowGG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2012
Deci cum fac o retea intre 2 laptopuri prin wifi ? Vreau sa eau niste jocuri,muzica si altele din laptopu vechi si sa le pun in asta nou si nu imi iese am incercat cu adhoc acolo la manage wireless networks si nu merge ma conectez dar al 2-lea pc nu apare in network ....

#232
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ai router wireless sau nu?
ca si alternative  ar fi ca sa te folosesti de aplicatia connectify si sa transformi un laptop in router (necesita win7).

ai setat ipuri manuale pe placile de retea wireless? homegroup identic?

#233
FlowGG

FlowGG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2012

View Postcarmenclara1, on 1st August 2012, 12:10, said:

ai router wireless sau nu?
ca si alternative  ar fi ca sa te folosesti de aplicatia connectify si sa transformi un laptop in router (necesita win7).

ai setat ipuri manuale pe placile de retea wireless? homegroup identic?
Da am un router wifi in casa in caz de trebuie , unde gasesc aplicatia connectify? Da am facut un wifi adhoc am setat ipurile erau conectate amn2 laptopuri am incercat sa fac homegroup dar de fiecare data nu mergea sa vad homegroup-ul sa dau join.

#234
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005

View PostFlowGG, on 2nd August 2012, 14:29, said:

Da am un router wifi in casa in caz de trebuie , unde gasesc aplicatia connectify?....
pe google :)
http://www.connectif...download/######

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate