Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Share resurse in Windows NT / 2k / XP / Vista / 7 / 10 / 11

- - - - -
  • Please log in to reply
294 replies to this topic

#253
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,221
  • Înscris: 05.01.2006
Pe calculatorul pe care vrei să-l accesezi (deci nu cel din poză ci cel pe care dorești să-l accesezi)
https://support.micr...c1-80f9994725bf
Activați descoperirea rețelei și partajarea fișierelor și a imprimantelor și dezactivați partajarea protejată prin parolă.

Selectați butonul Start , apoi selectați Setări > rețea & Internet și, în partea din dreapta, selectați Opțiuni de Partajare.
Sub Privat, selectați Activare descoperire rețea și Activare partajare fișiere și imprimante.
Sub Toate rețelele, selectați Dezactivare partajare protejată prin parolă.

Restart sau logout și login back. Evident, presupun că este și ceva la share acolo...

#254
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 21.08.2008
Toate erau setate corect, am apasat pe Dezactivare protejare prin parola si acum merge.
Nu stiu daca a fost selectat asa de la inceput sau nu, poate s-a activat la vreun update, nu stiu. Pare ca merge, sa vedem daca pot accesa si celelalte PC.
Totusi, ramane intrebarea (retorica): ce mama naibii ar fi trebuit pus la parola ca sa mearga???Posted Image

PS: nu merge, apar cele 2 dar nu se poate accesa, aceeasi poveste.

Edited by danghetau, 01 May 2021 - 09:57.


#255
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,221
  • Înscris: 05.01.2006
Userul și parola de pe calculatorul pe care-l accesezi ți se cere acolo...

Pe calculatorul pe care vrei să-l accesezi da comanda "net share" în cmd și pune rezultatul aici

Edited by Ravy, 01 May 2021 - 10:02.


#256
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 21.08.2008
Pai e o nebuloasa: am acelasi user (probabil ca e vorba de o adresa de email care e aceeasi in ambele cazuri) dar parole diferite, create astazi, separat pentru fiecare.
Attached File  2021-05-01 (3).png   28.68K   11 downloads

Iar pe celalalt aceleasi lucruri.
Am mai folosit, a mers intr-o vreme dar nu stiu ce a generat aceasta eroare acum.

Edited by danghetau, 01 May 2021 - 10:09.


#257
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,221
  • Înscris: 05.01.2006
OK, deci ai la share ceva pe acel calc. Când îl accesezi ce eroare primești? Poză te rog
Ai dat restart sau logout după ce ai modificat setările menționate de mine?

Edited by Ravy, 01 May 2021 - 10:12.


#258
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 21.08.2008
Asa arata ca eroare.
Attached File  2021-05-01 (4).png   41.9K   14 downloads

#259
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,221
  • Înscris: 05.01.2006
Restart pe toate calculatoarele. Dacă tot nu merge accesează pe bază de ip - \\ip

#260
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 21.08.2008
Am restartat de cateva ori, am sters si acreditarile, nu vrea.
Error Code: 0x80070035 The network path was not found

Ar trebui sa mearga numai ca nu stiu CE sa pun la user si parola.

Edited by danghetau, 01 May 2021 - 10:26.


#261
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 21.08.2008
Pe un laptop pot accesa secpol.msc dar pe celalalt nu, spune ca Windows nu a gasit asta!
Este cu W10 Home licentiat, o fi vreo limitare din SO sau nu?

Daca vreau sa creez acreditarile cum procedez?
Aleg un nume (ASUS), un user (emailul) si o parola care trebuie sa fie UNICA/ACEEASI pentru acelasi user sau pentru ACER sau LENOVO trebuie alta parola dar acelasi user? Nu merge nicidecum.

Edited by danghetau, 01 May 2021 - 11:46.


#262
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,221
  • Înscris: 05.01.2006
Dacă ai urmat pasii menționați de mine atunci calculatoarele nu mai cer user pass. Dacă nu le poți accesa nici cu \\ip atunci verifică la share să fie și everyone si guest și dacă tot nu atunci oprește temporar orice fel de anti-virus și orice firewall.

Dacă vrei să accesezi cu user/pass - setezi pe fiecare Windows un user și musai parola, date care folosești de pe celelalte calculatoare. Va merge doar dacă setezi iarăși să ceară logare (aka undo la pașii menționați de mine)

Edited by Ravy, 01 May 2021 - 12:21.


#263
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 21.08.2008
Da, prea complicat, renunt.
Am facut tot si nu merge.

Indiferent ce fac tot cere sa pun parola in acel camp.

Edited by danghetau, 01 May 2021 - 12:46.


#264
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 21.08.2008
Am mai facut o incercare, nu pricep ce se intampla.
Folosesc doua laptopuri, ACER si ASUS.
Am sters acreditarile, am incercat si partajarea cu parola si fara parola dar e aceeasi situatie.
Am creat doua acreditari, cate una pe fiecare laptop, am incercat si cu aceeasi parola pentru ambele dar si cu parole separate.
De pe ACER pot sa accesez ASUS, totul este corect dar de pe ASUS imi cere user si parola.
Userul este adresa de email dar oricare parola as introduce-o, e fara rezultat.
Mister mare...
Attached File  2021-05-01 (5).png   40.55K   6 downloads

Dupa inca o verificare iar nu mai pot accesa nimic de pe celalalt PC.

#265
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 21.08.2008
Am rezolvat-o, fara acreditari, dezactivare protejare prin parola, acces to everyone... Restarturi si merge.

Am bagat si al treilea laptop LENOVO, acesta nu vede ASUS dar in rest se vad toate intre ele si merg accesate fisierele.
Inchis ACER, a disparut se de pe LENOVO si de pe ASUS, redeschis a aparut. Intre timp ASUS a ramas invizibil pentru LENOVO dar in schimb LENOVO e vazut de ASUS.

Sa vedem cum se comporta cand introduc si DESKTOP...

LENOVO e al fetei, dispare dupa o saptamana, DESKTOP ma intereseaza sa fie vazut.

Edited by danghetau, 01 May 2021 - 15:14.


#266
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
Încearcă sa adaugi pe fiecare dispozitiv încă un user(cont) offline, poate fi același pe toate dispozitivele. Acest cont îl folosești că având drepturi la share. Dacă fișierele partajate sunt pe o partiție diferită de cea pe care e instalat Windows sau macar într-un folder care nu aparține contului online, ar trebui să te poți loga pentru acces folosind credențialele contului offline.

Dacă continui să ai un dispozitiv invizibil pentru celelalte schimbă share să fie compatibil cu Windows 7 (ceva cu 56 bit în loc de 128 bit).
Am pățit recent ceva similar: 3 PC-uri cu Win 10 actualizat la zi, rețea configurată corect, un PC nu putea fi accesat de celelalte 2 deși era văzut în rețea. Am pierdut câteva ore inutil încercând să remediez problema, până la urmă am schimbat share să fie compatibil cu Win 7 și s-a rezolvat instant.

#267
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 21.08.2008
Dupa cum am banuit, introducerea DESKTOP (conectat prin LAN) a adus problemele anticipate.
Nu exista nici o acreditare creata si merge brici intre laptopurile conectate wireless, inclusiv si cel al fetei care e "atasat" temporar retelei.
Cum am incercat sa introduc DESKTOP mi s-a cerut userul si parola.
Am alocat permisiuni de scriere/citire pentru fiecare folder pentru everyone dar din pacate pe DESKTOP se vede doar laptopul (am ales sa testez doar cu unul, situat alaturi) si nu se vad si folderele de le desktop decat dupa o perioada cam lunga, pare-se ca ar avea nevoie sa "incarce" datele, nu stiu.
Asadar, intre DESKTOP (conectat prin LAN la Reţea - asa apare denumirea, nu poate fi modificata) si ACER (conectat prin wi-fi la aceeasi retea dar cu alta denumire aleasa de mine) IMI CERE USER SI PAROLA, ca in postarea 2320.

Chestia cu share compatibil cu W7... detalii, cu engleza cam slabut, in plus e setat in romana.

Edited by danghetau, 01 May 2021 - 21:34.


#268
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
Unde găsești setările pentru tipul de partajare:
https://www.if-koubo...ws-7-8-10_9.png

Sursa, în limba Română:
https://www.if-koubo...ows-7-8-10.html

PS. Nu folosesc niciun dispozitiv electronic cu meniul setat în limba Română că nu m-aș descurca să-l folosesc.

Edited by nei-k, 02 May 2021 - 08:45.


#269
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 21.08.2008
Stiu toate astea, intrebasem de share compatibil cu W7 desi nu cred ca asta e problema.
Chiar acum am transferat doua aplicatii intre cele 2 laptopuri conectate wireless.
Incerc zilele urmatoare si cu desktopul, e in alt corp de cladire, prin LAN.

Acum cativa ani au scos Grupul de domiciliu, de atunci au fost probleme, mergea mai greu, am spus si atunci si nu am fost singurul.
Am dat un restart unui laptop. Inainte de asta, totul era perfect, se vedeau reciproc, mergeau accesate fisierele de pe celalalt.
Dupa restart, unul dintre ele nu este vazut dar de pe cel nevazut pot sa transfer fisiere pe celalalt. Am asteptat cateva minute si tot nu apare. Chestia asta era si in trecut.
Daca as baga acum si al treilea laptop, in mod sigur nu s-ar vedea toate intre ele. Aici e buba, neremediata de Microsoft de atatia ani.

Edited by danghetau, 02 May 2021 - 09:02.


#270
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
În imaginea postată mai sus vezi setarea pentru File sharing connection.Pentru compatibilitate cu Windows 7 sa fie bifata criptarea pe 40-56 bit.

Mai verifică ca tipul de rețea sa fie Home nu Public. Tipul de rețea Public presupune că accesezi o rețea nesecurizată (cafenea, aeroport etc) și are restricții suplimentare pentru protejarea datelor.
https://www.groovypo...ate-windows-10/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate