Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1477
mihaifin

mihaifin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.06.2021
Partea nasoala la complexul Conest din Dacia e ca in imediata apropiere se mai construieste un complex. Concept City parca ii spune.Vreo 13 blocuri, unele dintre ele cu 16 etaje Posted Image
Sunt curios pe unde vor iesi "in oras" toate masinile din complexele respective. Ma gandesc ca cei care o sa se mute/inchirieze in zonele respective vor vrea sa iasa inspre Pacurari/Copou/Centru sau afara din oras. Nu imi inchipui ca vrea cineva sa treaca in Dacia. Nu sunt birouri sau alte obiective acolo.

Momentan este doar bariera de la Comat, care deja este destul de aglomerata, cu straduta aceea cu doar o banda pe sens si in partea cealalta str Tabacului si pasarela Octav Bancila. Tabacului e cam stramta (o singura banda pe sens)
Sa presupunem ca reusesti sa treci calea ferata. Ajungi in Canta. Nici ea nu este prea larga. Si nu prea ai iesire directa/usoara spre Pacurari. Plus ca pe Canta se intra destul de mult din afara orasului.
O sa se creeze niste ambuteiaje...

Auzeam ca sunt probleme cu Bucium/Socola. Macar acolo sunt 2 benzi pe sens. Nu vreau sa imi inchipui cum o sa fie pe Canta, chiar si Pacurari.
Iasul asta parca n-are nici un arhitect sau consiliu local. Nu stiu ce pazeste Chirica. M-am cam plictisit de el.

#1478
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 mihaifin, on 07 iulie 2021 - 09:31, said:

Partea nasoala la complexul Conest din Dacia e ca in imediata apropiere se mai construieste un complex. Concept City parca ii spune.Vreo 13 blocuri, unele dintre ele cu 16 etaje Posted Image
Sunt curios pe unde vor iesi "in oras" toate masinile din complexele respective. Ma gandesc ca cei care o sa se mute/inchirieze in zonele respective vor vrea sa iasa inspre Pacurari/Copou/Centru sau afara din oras. Nu imi inchipui ca vrea cineva sa treaca in Dacia. Nu sunt birouri sau alte obiective acolo.

Momentan este doar bariera de la Comat, care deja este destul de aglomerata, cu straduta aceea cu doar o banda pe sens si in partea cealalta str Tabacului si pasarela Octav Bancila. Tabacului e cam stramta (o singura banda pe sens)
Sa presupunem ca reusesti sa treci calea ferata. Ajungi in Canta. Nici ea nu este prea larga. Si nu prea ai iesire directa/usoara spre Pacurari. Plus ca pe Canta se intra destul de mult din afara orasului.
O sa se creeze niste ambuteiaje...

Auzeam ca sunt probleme cu Bucium/Socola. Macar acolo sunt 2 benzi pe sens. Nu vreau sa imi inchipui cum o sa fie pe Canta, chiar si Pacurari.
Iasul asta parca n-are nici un arhitect sau consiliu local. Nu stiu ce pazeste Chirica. M-am cam plictisit de el.

nici eu nu pot intelege cum de construiesc in Dacia atatea blocuri si cu atatea etaje. Nu stiu cum e acum acolo, dar cand eram eu mica Dacia nu avea o reputatie buna, cel putin capatul Daciei. Stiu ca treceam pe la Tigarete si deja eram precauta. Nu e zona de mlastina acolo? Daca nu ma insel parca se strange apa acolo cam tot timpul

#1479
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

 vestale, on 07 iulie 2021 - 09:06, said:

Si cine sa refaca strazile?

daca nu le reface Conestul (ca primaria ma indoiesc) acolo nu se poate intra! Cat priveste aglomerarea din Dacia, nu vad nimic nou, ce a mai ramas nesufocat din Iasi? Buciumul e jale, Pacurari-Valea Lupului la fel, iesire Nicolina nu mai spun, capat Copou devine in curand, capat Tatarasi se indeseste la greu, iata ca a venit si randul Daciei! Totul e fara cap in orasul asta!

Edited by mihail75, 07 July 2021 - 22:42.


#1480
RoX93

RoX93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.12.2009
Pentru complexul Conest din dacia nu mi-as face griji de strazi, sigur va asfalta primaria in timp util ca deh, e conest, firma copil a primarului, pardon, primariei. Si in galata nu m-as mira sa se fi asfaltat pentru ca a construit conest blocul acolo :D
Va fi haos si in dacia dupa ce termina cu blocurile. Blocuri de 16 etaje, iar primaria abia reuseste sa puna gazon si sa dea amenzi pe parcare, de unde sa mai vorbim de largirea anumitor strazi cheie sau de alte chestii in infrastructura.

#1481
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
A mai cumparat cineva la Q Residence, in centru?

#1482
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
De Fusion towers ce se mai stie? Aici vad ca nu prea s-a discutat. Chiar daca e la capat CUG e totusi in oras si cu acces la tramvai, fata de atatea blocuri noi aflate la mama naibii, departe. Nu stiu insa cum e lucrat si daca e bine izolat fonic la interior. Pe google are note bune, e putin ciudat, dar poate ca asa stau lucrurile.

#1483
Cocofel

Cocofel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.02.2021
Eu am vizitat Fusion acum aproximativ 2 ani. Era un singur tip de apartament care mi-a placut.
M-a dus domnul de acolo prin alte apartamente in primul lor bloc dar nu m-a convins.
De asemenea am inteles ca traficul in zona ar fi o problema. Am o cunostinta care sta in zona mai aproape de Selgross si zice ca dimineata e foarte aglomerat daca mergi inspre Podul Ros.

#1484
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

 Cocofel, on 26 iulie 2021 - 17:03, said:

Eu am vizitat Fusion acum aproximativ 2 ani. Era un singur tip de apartament care mi-a placut.
M-a dus domnul de acolo prin alte apartamente in primul lor bloc dar nu m-a convins.
De asemenea am inteles ca traficul in zona ar fi o problema. Am o cunostinta care sta in zona mai aproape de Selgross si zice ca dimineata e foarte aglomerat daca mergi inspre Podul Ros.

Ce anume nu te-a convins? Traficul devine o problema cam peste tot la iesirile din oras.

#1485
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
In celelalte parti o sa devina, dar intrarea prin CUG/Nicolina, Bucium este deja, chiar daca au 2 benzi pe sens.

#1486
Cocofel

Cocofel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.02.2021
In vremea aia cautam apartament si am mers la mai multi dezvoltatori.
Finisajele pareau la fel ca si la ceilalti.
Nu au vrut sa faca nici o reducere de pret la plata integrala (abia se punea zidaria la bloc). Stiu ca au raspuns abia dupa vreo 3 saptamani ca nu fac reduceri.
Legat de locurile de parcare nu prea aveau niste informatii clare.
In final cred ca pretul a fost factorul determinant. Nu pot zice ca am vazut ceva grav care sa ma faca sa nu cumpar dar nici nu am fost indeajuns de interesat sa decopar mai multe detalii legate de bloc.

#1487
mariu85

mariu85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.08.2018

View PostCiubex, on 11 iunie 2007 - 17:25, said:

In Iasi sunt cateva complexe rezidentiale in desfazurare, din cate stiu, acum sa insir aici, sunt: Coupou Bellevue (Copou), Dream Village (Dacia-Canta), Nova Dacia (Gradinari-Metalurgie), Green Park (Tatarasi-Ciric), Belle View (Galata).
Din mai multe motive si calcule, nu le voi insira aici, am contractat un apartament intr-unul din cele enumerate mai sus si anume: Dream Village.
As dori pe cat posibil parerile celor rezidenti in asemenea zone rezidentiale din Iasi, daca nu sunt inca chiar printre acestia si posibili vecini.
Deocamdata lucrarile de constructie sunt in desfasurare in ceea ce priveste ansamblul unde am contractat apartamentul. Acesta cuprinde 3 blocuri, din 14 cuprinse in proiect, a cate 11 etaje de locuinte, cu cate 4 apartamente pe nivel.
Am fost prin santier sa vad cum se prezinta real apartamentele, la "rosu" si pot sa spun ca am fost dezamagit de suprafata pe care le au, fata de cele prezentate in brosurile publicitare.
Sunt curios daca se mai gasesc pe aici persoane ce au contractate apartamente in acest complex rezidential.
Voi aduce pe parcurs completari.


#1488
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Postmariu85, on 05 august 2021 - 10:41, said:


La Dream Village vad si acum in primul bloc geamuri fara perdele, nu sunt nici acum vandute.
Problemele pomenite aici banuiesc ca sunt inca actuale: https://www.bzi.ro/p...ocurilo-3961592

#1489
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
@mariu85, care-i intrebarea? Ai citat postarea mea, din 2007, dar nu ai intrebat sau comentat nimic.
Eu am plecat din Iasi in 2016 si nu mai stiu ce mai e pe acolo.

#1490
mariu85

mariu85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.08.2018

 Ciubex, on 06 august 2021 - 00:14, said:

@mariu85, care-i intrebarea? Ai citat postarea mea, din 2007, dar nu ai intrebat sau comentat nimic.
Eu am plecat din Iasi in 2016 si nu mai stiu ce mai e pe acolo.

A fost o greseala.

On topic.  
Stie cineva cine va construi/ ce se va construi intre Pasajul Octav Bancila si Arcadia/Petrom/vechiul Lidl/emag din zona Moara de Foc?
Stiu ca a fost vandut oarecum recent terenul si ma gandeam ca poate se va construi un bloc acolo.



C:\Users\mariu\Downloads

#1491
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 17.04.2015

 mariu85, on 07 august 2021 - 17:45, said:

Aici te referi? https://www.google.c...!7i13312!8i6656

https://apix.ro/a-fo...oul-proprietar/

#1492
mariu85

mariu85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.08.2018

 AroundYou, on 07 august 2021 - 18:41, said:


Da, acolo.

#1493
lukyan_yeu

lukyan_yeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.01.2010

View Postmariu85, on 07 august 2021 - 17:45, said:


A fost o greseala.

On topic.  
Stie cineva cine va construi/ ce se va construi intre Pasajul Octav Bancila si Arcadia/Petrom/vechiul Lidl/emag din zona Moara de Foc?
Stiu ca a fost vandut oarecum recent terenul si ma gandeam ca poate se va construi un bloc acolo.



C:UsersmariuDownloads

https://www.ziarulde...ro--293310.html

#1494
savitar19

savitar19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.03.2017
Au luat cei de la Silk autorizatia ?
Stiu pe cineva care a fost chemat la semnat antecontract spuandu-i-se ca au primit autorizatia, dar nu gasesc nicio informatie despre asta pe pagina lor de Facebook, site primarie, presa. Pare putin ciudat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate