Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1459
mihaifin

mihaifin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.06.2021
Buna,

Ce parere aveti despre ConestEvolution si Contemporan Residence.

Primul e in Dacia, aproape de piata dar si linia de tren (pe str. Rampei).
Ca si avantaje pot sa enumar: compartimentarea si suprafata (destul de generoase), plus constructorul (Conest, cunoscut)
Ca si dezavantaje: avansul destul de mare (70% Posted Image  ) si pozitia (calea ferata + nu prea ai pe unde sa iesi). Poate stie cineva mai multe despre proiecte viitoare, in legatura cu o noua bariera, sau largirea strazii Tabacului?


Al doilea, este undeva in spate la Kaufland Pacurari. Am fost mai demult pe-acolo dar nu mi-am putut da seama unde e santierul. Si nici din pozele de pe site nu imi dau seama (https://pegconstruct...poran-residence). Poate stie cineva? :D
Ca avantaje: compartimentare, suprafetele cat de cat ok(putin mai mici ca la Conest), preturi mai mici ca la ConestEvolution, liniste (cred)
Ca dezavantaje:
- locatia, in sensul ca nu prea ai pe unde sa iesi din ansamblu, desi au cica un drum public-privat in spate la Kaufland. In principiu o data ce ai iesit in Pacurari, pozitia s-ar putea sa fie mai buna ca la Conest, dar depinde ce facilitati se mai construiesc in jurul la Conest.
- constructor necunoscut (pentru mine, desi am inteles ca au construit ansamblul din CUG)
- posibil sa fie cam inghesuiala in complex

Ce opinii aveti si ce avantaje/dezavantaje vedeti pentru fiecare? :)

#1460
darkcristy

darkcristy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2018
Contemporan Residence nu este in spate pacurari, ci spre Rediu in spate la restaurantul Bizantiq.
Eu din ce stiu in zona este problema cu alunecarile de teren.

Cei de la conest mai au 2 blocuri in Iasi, ConestVision si Conest Grand Residence.
Blocurile si apartamentele sunt ok, doar ca locatiile sunt dubioase.
Zona respectiva este plina de hale, depozite, vulcanizari, rable.
Tot in zona respectiva se construieste si Concept City.

#1461
mariu85

mariu85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.08.2018

 mihaifin, on 11 iunie 2021 - 17:46, said:

Buna,

Ce parere aveti despre ConestEvolution si Contemporan Residence.

Primul e in Dacia, aproape de piata dar si linia de tren (pe str. Rampei).
Ca si avantaje pot sa enumar: compartimentarea si suprafata (destul de generoase), plus constructorul (Conest, cunoscut)
Ca si dezavantaje: avansul destul de mare (70% Posted Image  ) si pozitia (calea ferata + nu prea ai pe unde sa iesi). Poate stie cineva mai multe despre proiecte viitoare, in legatura cu o noua bariera, sau largirea strazii Tabacului?

Ce opinii aveti si ce avantaje/dezavantaje vedeti pentru fiecare? :)

Avantaje: constructorul și compartimentarea

Dezavantaje:

- Accesul cu mașina e destul de incurcat
- Drumul, Strada Rampei (partea din Dacia), e prost. Nu știu dacă accesul se va face pe acolo.
- multe spălătorii + statie de betoane in zona (praf)

Se poate trece calea ferată pe jos pentru a ajunge in zona Autocenter/Moara de foc. As zice că sunt șanse 0 sa mai fie făcută în zona o trecere cu bariere.



#1462
IngDaniel

IngDaniel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2021
Buna ziua,

Ce parere/detalii aveti despre Cataleya Residence Bucium ?
Dezvoltatorul e serios ?
Calitatea materialelor, locatie, utilitati, compartimentare, pret ?

Multumesc !

#1463
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
Ceva păreri despre Esq Păcurari?
Sunt blocurile construite și finisajele ok?

#1464
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Unde anume în Pacurari sunt astea?

De când au început blocurile noi parca s a schimbat denumirea la străzi, nu alta...

#1465
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
Capăt Păcurari ESq1 și Valea Lupului fata în fata cu Carrefour Era ESq2

#1466
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Postmariu85, on 12 iunie 2021 - 12:50, said:

Avantaje: constructorul și compartimentarea

Dezavantaje:

- Accesul cu mașina e destul de incurcat
- Drumul, Strada Rampei (partea din Dacia), e prost. Nu știu dacă accesul se va face pe acolo.
- multe spălătorii + statie de betoane in zona (praf)

Se poate trece calea ferată pe jos pentru a ajunge in zona Autocenter/Moara de foc. As zice că sunt șanse 0 sa mai fie făcută în zona o trecere cu bariere.

In afara statiei de betoane a Conest, care ar fi chiar pe terenul cu pricina si pe care o vor desfiinta, mai e vreuna in zona?

#1467
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Dacă ție îți place go for it. Tu o sa locuiești acolo, nu cineva de pe forum.

#1468
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View PostStefanN1234, on 19 iunie 2021 - 08:23, said:

Dacă ție îți place go for it. Tu o sa locuiești acolo, nu cineva de pe forum.

Nu stiu cui i-ai raspuns, insa eu sunt tentat sa iau ca investitie un 2 camere din motive de Conest, mi se par mai seriosi fata de multi alti snapani de pe piata (nu ca nu ar avea si ei bube). De stat voi sta acolo un 3 luni, cat voi renova apart. cu 3 camere pe care il am acu si care cam necesita un upgrade. Eram curios daca mai e vreo statie de betoane in zona, that's all.

#1469
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postmihail75, on 19 iunie 2021 - 20:55, said:

Eram curios daca mai e vreo statie de betoane in zona, that's all.
Nu mai este nicio statie de betoane, insa zona este semi industriala, arata jalnic si drumurile de acces nu sunt intr-o stare buna. Deasemenea, accesul in zona se face pe drum cu o singura banda pe sens pe la BJATM sau pe pasarela Octav Bancila.
Nu inteleg de ce "investitorii" nu se orienteaza spre apartamente vechi amplasate in zone bune ale Iasiului si care se pot renova.
Un plus pentru cei de la Conest este ca fac parcari.

#1470
mariu85

mariu85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.08.2018

View Postmihail75, on 18 iunie 2021 - 22:37, said:



In afara statiei de betoane a Conest, care ar fi chiar pe terenul cu pricina si pe care o vor desfiinta, mai e vreuna in zona?

Mergi in zona daca îți dorești să cumperi acolo.

În capătul străzii Rampei, cum vii dinspre fosta piata Dacia spre linia de tren; chiar înainte de linia de tren, pe partea stângă știu că era ceva.

#1471
mariu85

mariu85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.08.2018
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#1472
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
Buna ziua, am și eu o întrebare privind semnalul Vodafone in Valea Lupului (in general) și la Brown Luxury (in special). Eu și viitoarea doamna suntem pe Orange și cum intrăm în casa scării pica semnalul de tot-Emergency calls only. In casa avem semnal doar in anumite zone de pe hol. Noroc de apel WiFi. Vodafone e ok din punctul asta de vedere ? Net fix avem de la Digi. Dar acuma in primul rand ne interesează dacă avem semnal pe Vodafone.
Mulțumim mult !

#1473
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Cumpara o cartela si testeaza exact in zonele in care ai nevoie sau cheama un prieten ce are Vodafone. Eventual testezi si viteza la net.
Asa e la tara cu infrastructura, greu de ajuns pe drum; energia electrica e la 180V(Valea Adanca acum 3-4 ani); apa nu prea are presiune si oprita cu orele pe vreme de seceta(Bucium si nu doar); gaz metan daca exista macar sa aiba presiunea cand e frig doar sunt capete de coloana; iar dezapezirea cand poate ajunge masina, trotuarele daca exista nu prea incapi cu un carucior pentru copii; parcuri lipsa; copii de adus tot in oras la scoala, iar transportul public este asigurat CTP si subventionat de Primaria Iasi. Si cand e nevoie ambulanta tot din Tudor pleaca si la UPU Spiridon te duce.

#1474
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View PostIngDaniel, on 13 iunie 2021 - 18:47, said:

Buna ziua,

Ce parere/detalii aveti despre Cataleya Residence Bucium ?
Dezvoltatorul e serios ?
Calitatea materialelor, locatie, utilitati, compartimentare, pret ?

Multumesc !

Daca nu ma insel
Stefania_21 era interesata. Poate o intrebi pe ea.

#1475
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
m-am invrednicit sa merg la fata locului in Dacia unde construiesc cei de la Conest. Intr-adevar, zona acum arata oribil si inca mai vad in picioare (la capat, spre linia de tren) o statie de betoane. Daca nu refac strazile din jur atunci e cosmar pentru cine va sta aici. Inca stau in cumpana daca merita investitia (doar atat, de stat stau in alta parte din oras si nu am de gand sa ma mut). Fundatia pare sa fie deja turnata.

#1476
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Si cine sa refaca strazile?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate