Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

3-4 Intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
vlad1988

vlad1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 22.05.2007
Salut! Ma numesc Vlad si sunt elev in clasa a12a, in Bucuresti. Pentru ca am urmat un profil real (mate-info), logic ca vreau sa il urmez in continuare (imi place;) ). M-am mai informat eu asupra facultatilor, si etc, dar mai mi-au ramas cateva intrebari fara raspuns. Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe aici, dar eu am cautat si nu am gasit.
Problemele/intrebarile:
  1. Am constat faptul ca de la Facultatea de Matematica Informatica (FMI - Universitate) nu iesi inginer asa cum iesi de la Automatica-Calculatoare (din cadrul PUB). Intrebarea mea este: exista vreo posibilitate ca, ulterior sa devin inginer in cazul in care urmez informatica la universitate? Adica, exista vreun master, ceva, prin care se capata titlul de inginer?

  2. Am observat (si va rog sa ma corectati daca am observat prost, sau sa imi confirmati, dupa caz) ca anul acesta la PUB ai dreptul sa te inscrii la numai doua facultati: una cu admitere pe baza de examen, iar alta pe baza de dosar. De asemenea am citit si metodologia disponibila pe siteul PUB. Intrebarea mea este in legatura cu inscrierea: am vazut ca taxa e de 100 RON; adeverinta cum ca sunt apt medical (chiar, asta cine o elibereaza? Cabinetul medical din cadrul scolii sau ma duc la policlinica?), cele 4 poze tip buletin si etc. Si se precizeaza ca dosarul se depune la secretariatul facultatii. Dar, daca eu ma inscriu la 2 facultati (asa cum am precizat mai sus), trebuie sa depun 2 dosare, cate unul la fiecare facultate? Sau, il depun la cea cu admitere pe baza de examen, unde am posibilitatea sa imi notez pe foaia de inscriere si a doua facultate. Deci, 1 sau 2 dosare?
  La FMI este precizat foarte frumos: pt doua domenii, taxa e de 150 ron, si se cere un dosar cu actele cerute in original iar altul cu ele copii xerox.

3. In legatura cu facultatea pe baza de dosar din cadrul PUB, eu m-am gandit la Inginerie Electrica - Informatica aplicata in inginerie electrica. O fi buna? (sincer sper sa intru la cea cu examen...) Aveti cumva idee de niste medii din anii anteriori?
  Dar de Energetica - Inginerie economica in domeniul electric, electronic si energetic, ce parere aveti? Medii? Intreb de medii pentru ca nu prea am gasit :(.

  Va multumesc anticipat!

#2
laurentiu_i

laurentiu_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.09.2006
O sa fiu destul de scurt pentru ca nu prea am timp sa elaborez in momentele astea:

1) Din cate stiu eu, nu poti dobandi titlul de inginer in urma unui master - nu inteleg de ce te intereseaza atat de tare, esti chiar asa un fan al acestei categorii profesionale :) ?

2)Ai observat bine. Daca se pastreaza practica de anul trecut vei avea nevoie de 2 dosare; adeverinta medicala o iei de la medicul de famile/policlinica.

3)Ar fi de preferat sa nu ajungi aici, insa e bine sa te pregatesti si pentru cazurile nefericite/improbabile. Alegerile comune pentru facultatea de "backup" sunt Energetica si Ingineria Electrica. O varianta ar mai fi Aerospatiala daca te pasioneaza. Oricum, in locul tau as dubla si cu un FMI, care mi se pare ceva mai rezonabil decat facultatile de mai sus.

Edited by laurentiu_i, 06 June 2007 - 00:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate