Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 

Forme de organizare sociale alternative/viitoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#19
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View PostDihorul Razboinic, on Jan 25 2009, 15:11, said:

Ei, nu trebuie incercati toti pepenii ca sa vedem care e mai bun. :)
Da nici sa maninci o caruta rai sa spui ca-s buni

#20
dedicvit

dedicvit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.01.2009
dedicvit legat de fantezia ta sociala am inteles treaba cu geniile dar nu am inteles niste lucruri simple care sunt fundamentale oricarei societati omenesti: Cu papica cum ramine? Cum se produce? Cine o produce? Cine face profit? Cine da de lucru la timpiti? Cine da de mincare la timpiti? Cine la da ocupatie? Cine le satisface fanteziile culinare, sexuale, materiale sau de alta natura? Ca aia sunt prosti dar mult mai multi decit geniile. Iar daca se supara au dat geniile de dracu.

cred ca nu ai inteles cu exactitate la ce m-am referit cand am spus program de invatamant Orice copil este un Geniu- acest program de invatamant nu isi propune sa transforme toti copii in genii (cu sensul de om de stiinta) ci isi propune sa ofere oricarui copil posibilitatea de a-si dezvolta abilitatile intelectuale cate mai apropiate ca cele ale unui geniu , ce face cu ele este alegerea lui in functie de caracterul lui si de genele lui. Trebuie sa ne scoatem din minte expresia lui Alexandru Lapusneanu "prosti, dar multi" si sa o inlocuim cu "multi si destepti". Nu trebuie sa privim notiunea de geniu numai de om de stiinta ci geniu in orice domeniu, chiar si in viata de zi cu zi. Nu si auzit expresia cand vine vorba de x la activitate y e un geniu?
Cat despre intrebarea cine da de lucru la tampiti? e un pic absurda. Cu cat ai un nivel mai inalt de pregatire cu atat sansele tale de a-ti gasi un loc de munca se maresc. La fel si invers- cu cat pregatirea ta se reduce numai la liceu sau si mai rau la clasele 5-8 atunci ai foarte mici sanse sa iti gasesti ceva de munca decent. Deci celor tampiti,orice organizare sociala ar fi, orice guvern s-ar alege nu prea are cine sa le dea de lucru pentru ca abilitatile lor sunt reduse. E exact ca in zicala da-i unui om un peste si l-ai hranit o zi, invata-l sa pescuiasca si l-ai hranit o viata intreaga. Guvernele care isi propun sa reduca rata somajului ar trebui sa se concentreze pe programe educative care sa le permita oamenilor sa-si dezvolte abilitatile, ceea ce sunt in stare sa munceasca si apoi sa ii lase sa isi gaseasca de munca singuri pentru ca isi vor gasi,cu putina ingeniozitate se poate scoate apa si din piatra seaca. Insa ingeniozitatea vine  prin cunoastere.    

Unii or sa vrea mai mult, altii nu o sa poata. Unii o sa poata si-o sa puna mina. Mai amintesc faptul ca oamenii din nefericire nu sunt egali, se nasc ori batuti de soarta si handicapati, ori sclipitori si frumosi, ori pragmatici, ori visatori, ori avari, ori mina larga ... ca un geniu in matematica cu tot creierul lui de 2 tone poate fi depasit rapid in pragmatism de un cioban care cu niste idei primitive hraneste vreo citeva sute de mi de oameni si ridica imperii financiare. Rezolva dilemele astea si te pup pe crestet.

ai o parere usor negativista fata de capacitatile creierului uman, cat despre "de un cioban care cu niste idei primitive hraneste vreo citeva sute de mi de oameni si ridica imperii financiare" sunt doua probleme aici 1da-mi exemplu de un cioban care a ridicat un imperiu financiar 2 imaginea imperiilor financiare care hranesc sute de mii de oameni nu-mi spune nimic, nici sclavii care munceau pe plantatii nu erau lasati sa moara de foame.

Si adu-ti aminte ca teoretic vorbind daca maine n-ai avea ce minca si ai trai intr-o societate care nu-ti ofera metode legale de ati rezolva aceaste simple si primitive necesitati ar dura vreo 3-4 zile sa zicem pina uiti de toate gindurile "inalte" si ii dai in cap lu vecinu sa-i furi muraturile din debara. Concluzia mea este ca in orice fantezie sociala pe primul loc trebuie pusa prosperitatea si oferirea posibilitatii de a trai decent. Restul ideilor bune si inalte vor veni de la sine atunci cind oamenii au asigurate necesitatile materiale de baza, se simt bine si prospera. smile.gif

Excluzand scenariu unui cataclism natural Romania nu are cum sa devina o societate care sa-si lase (in masa) cetatenii sa moara de foame. Sunt de acord ca in situatii in care viata iti este amenintata instinctele primare castiga inaintea ratiunii(si asta nu e o regula batuta in cuie) insa acest scenariu nu mai trebuie luat in calcul. Stramosii nostri au trecut prin acele etape de dezvoltare a societatii, ne-au lasat o mostenire, trebuie sa ne bucuram de aceea mostenire si sa o imbogatim. Ce sens mai are sa mai vorbim in Romania secolului XXI de infometare? Muscat-ti limba!  Cat despre ideile bune care vin din prosperitate e taman invers ideile bune aduca prosperitatea. Iar ideile bune vin dintr-o cunoastere pragmatica a realitati si un mod de gandire deosebit, o sclipirea de geniu chiar ;)

si inca ceva

textul meu nu este altceva decat o viziune pe care am impartasit-o, este o declaratie a principiilor mele si a modului cum imi voi trai viata.Cred cu tarie in ceea a ce am spus mai sus. Am ajuns intr-o etapa de dezvoltare a societati in care traditionalul nu mai este suficient. Cunostintele si principiile care le avem ne-au adus pana in punctul in care suntem, Daca vrem sa depasim acest punct trebuie sa avem alte principii si sa ne marim semnificativ cunostintele. Si nu ma refer doar la cei care conduc tara, ci la fiecare cetatean al tarii, fiecare cetatean al tarii este un posibil erou, chiar eu sau tu sau oricare altcineva cu o singura declaratie poate sa imbunatateasca viata tuturor romanilor. Imagineaza-ti tara ca o echipa de fotbal, rezervele trebuie sa fie la fel de bune ca si titulari, iar cand zic titulari ma refer la cei aflati  in functii de conducere. Chiar daca esti o "rezerva" trebuie sa te pregatesti constant petru a intra pe teren. Si chiar daca nu ai nici o ambitie in a te implica in "conducere" fie ca e vorba de sef de echipa, consilier local sau chiar deputat sau senator, nu uita ca tot timpul esti la conducerea propriei tale vieti, chiar daca ai impresia ca alti iti controleaza viata este doar o impresie, esti stapanul propriei tale vieti. Insa aceast drept nu se poate exercita decat prin cunostere, prin cunosterea  a cine esti cu adevarat si ceea ce vrei si poti sa faci pentru si prin societate.

dedicvit legat de fantezia ta sociala am inteles treaba cu geniile dar nu am inteles niste lucruri simple care sunt fundamentale oricarei societati omenesti: Cu papica cum ramine? Cum se produce? Cine o produce? Cine face profit? Cine da de lucru la timpiti? Cine da de mincare la timpiti? Cine la da ocupatie? Cine le satisface fanteziile culinare, sexuale, materiale sau de alta natura? Ca aia sunt prosti dar mult mai multi decit geniile. Iar daca se supara au dat geniile de dracu.

cred ca nu ai inteles cu exactitate la ce m-am referit cand am spus program de invatamant Orice copil este un Geniu- acest program de invatamant nu isi propune sa transforme toti copii in genii (cu sensul de om de stiinta) ci isi propune sa ofere oricarui copil posibilitatea de a-si dezvolta abilitatile intelectuale cate mai apropiate ca cele ale unui geniu , ce face cu ele este alegerea lui in functie de caracterul lui si de genele lui. Trebuie sa ne scoatem din minte expresia lui Alexandru Lapusneanu "prosti, dar multi" si sa o inlocuim cu "multi si destepti". Nu trebuie sa privim notiunea de geniu numai de om de stiinta ci geniu in orice domeniu, chiar si in viata de zi cu zi. Nu si auzit expresia cand vine vorba de x la activitate y e un geniu?
Cat despre intrebarea cine da de lucru la tampiti? e un pic absurda. Cu cat ai un nivel mai inalt de pregatire cu atat sansele tale de a-ti gasi un loc de munca se maresc. La fel si invers- cu cat pregatirea ta se reduce numai la liceu sau si mai rau la clasele 5-8 atunci ai foarte mici sanse sa iti gasesti ceva de munca decent. Deci celor tampiti,orice organizare sociala ar fi, orice guvern s-ar alege nu prea are cine sa le dea de lucru pentru ca abilitatile lor sunt reduse. E exact ca in zicala da-i unui om un peste si l-ai hranit o zi, invata-l sa pescuiasca si l-ai hranit o viata intreaga. Guvernele care isi propun sa reduca rata somajului ar trebui sa se concentreze pe programe educative care sa le permita oamenilor sa-si dezvolte abilitatile, ceea ce sunt in stare sa munceasca si apoi sa ii lase sa isi gaseasca de munca singuri pentru ca isi vor gasi,cu putina ingeniozitate se poate scoate apa si din piatra seaca. Insa ingeniozitatea vine  prin cunoastere.    

Unii or sa vrea mai mult, altii nu o sa poata. Unii o sa poata si-o sa puna mina. Mai amintesc faptul ca oamenii din nefericire nu sunt egali, se nasc ori batuti de soarta si handicapati, ori sclipitori si frumosi, ori pragmatici, ori visatori, ori avari, ori mina larga ... ca un geniu in matematica cu tot creierul lui de 2 tone poate fi depasit rapid in pragmatism de un cioban care cu niste idei primitive hraneste vreo citeva sute de mi de oameni si ridica imperii financiare. Rezolva dilemele astea si te pup pe crestet.

ai o parere usor negativista fata de capacitatile creierului uman, cat despre "de un cioban care cu niste idei primitive hraneste vreo citeva sute de mi de oameni si ridica imperii financiare" sunt doua probleme aici 1da-mi exemplu de un cioban care a ridicat un imperiu financiar 2 imaginea imperiilor financiare care hranesc sute de mii de oameni nu-mi spune nimic, nici sclavii care munceau pe plantatii nu erau lasati sa moara de foame.

Si adu-ti aminte ca teoretic vorbind daca maine n-ai avea ce minca si ai trai intr-o societate care nu-ti ofera metode legale de ati rezolva aceaste simple si primitive necesitati ar dura vreo 3-4 zile sa zicem pina uiti de toate gindurile "inalte" si ii dai in cap lu vecinu sa-i furi muraturile din debara. Concluzia mea este ca in orice fantezie sociala pe primul loc trebuie pusa prosperitatea si oferirea posibilitatii de a trai decent. Restul ideilor bune si inalte vor veni de la sine atunci cind oamenii au asigurate necesitatile materiale de baza, se simt bine si prospera. smile.gif

Excluzand scenariu unui cataclism natural Romania nu are cum sa devina o societate care sa-si lase (in masa) cetatenii sa moara de foame. Sunt de acord ca in situatii in care viata iti este amenintata instinctele primare castiga inaintea ratiunii(si asta nu e o regula batuta in cuie) insa acest scenariu nu mai trebuie luat in calcul. Stramosii nostri au trecut prin acele etape de dezvoltare a societatii, ne-au lasat o mostenire, trebuie sa ne bucuram de aceea mostenire si sa o imbogatim. Ce sens mai are sa mai vorbim in Romania secolului XXI de infometare? Muscat-ti limba!  Cat despre ideile bune care vin din prosperitate e taman invers ideile bune aduca prosperitatea. Iar ideile bune vin dintr-o cunoastere pragmatica a realitati si un mod de gandire deosebit, o sclipirea de geniu chiar ;)

si inca ceva

textul meu nu este altceva decat o viziune pe care am impartasit-o, este o declaratie a principiilor mele si a modului cum imi voi trai viata.Cred cu tarie in ceea a ce am spus mai sus. Am ajuns intr-o etapa de dezvoltare a societati in care traditionalul nu mai este suficient. Cunostintele si principiile care le avem ne-au adus pana in punctul in care suntem, Daca vrem sa depasim acest punct trebuie sa avem alte principii si sa ne marim semnificativ cunostintele. Si nu ma refer doar la cei care conduc tara, ci la fiecare cetatean al tarii, fiecare cetatean al tarii este un posibil erou, chiar eu sau tu sau oricare altcineva cu o singura declaratie poate sa imbunatateasca viata tuturor romanilor. Imagineaza-ti tara ca o echipa de fotbal, rezervele trebuie sa fie la fel de bune ca si titulari, iar cand zic titulari ma refer la cei aflati  in functii de conducere. Chiar daca esti o "rezerva" trebuie sa te pregatesti constant petru a intra pe teren. Si chiar daca nu ai nici o ambitie in a te implica in "conducere" fie ca e vorba de sef de echipa, consilier local sau chiar deputat sau senator, nu uita ca tot timpul esti la conducerea propriei tale vieti, chiar daca ai impresia ca alti iti controleaza viata este doar o impresie, esti stapanul propriei tale vieti. Insa aceast drept nu se poate exercita decat prin cunostere, prin cunosterea  a cine esti cu adevarat si ceea ce vrei si poti sa faci pentru si prin societate.

dedicvit legat de fantezia ta sociala am inteles treaba cu geniile dar nu am inteles niste lucruri simple care sunt fundamentale oricarei societati omenesti: Cu papica cum ramine? Cum se produce? Cine o produce? Cine face profit? Cine da de lucru la timpiti? Cine da de mincare la timpiti? Cine la da ocupatie? Cine le satisface fanteziile culinare, sexuale, materiale sau de alta natura? Ca aia sunt prosti dar mult mai multi decit geniile. Iar daca se supara au dat geniile de dracu.

cred ca nu ai inteles cu exactitate la ce m-am referit cand am spus program de invatamant Orice copil este un Geniu- acest program de invatamant nu isi propune sa transforme toti copii in genii (cu sensul de om de stiinta) ci isi propune sa ofere oricarui copil posibilitatea de a-si dezvolta abilitatile intelectuale cate mai apropiate ca cele ale unui geniu , ce face cu ele este alegerea lui in functie de caracterul lui si de genele lui. Trebuie sa ne scoatem din minte expresia lui Alexandru Lapusneanu "prosti, dar multi" si sa o inlocuim cu "multi si destepti". Nu trebuie sa privim notiunea de geniu numai de om de stiinta ci geniu in orice domeniu, chiar si in viata de zi cu zi. Nu si auzit expresia cand vine vorba de x la activitate y e un geniu?
Cat despre intrebarea cine da de lucru la tampiti? e un pic absurda. Cu cat ai un nivel mai inalt de pregatire cu atat sansele tale de a-ti gasi un loc de munca se maresc. La fel si invers- cu cat pregatirea ta se reduce numai la liceu sau si mai rau la clasele 5-8 atunci ai foarte mici sanse sa iti gasesti ceva de munca decent. Deci celor tampiti,orice organizare sociala ar fi, orice guvern s-ar alege nu prea are cine sa le dea de lucru pentru ca abilitatile lor sunt reduse. E exact ca in zicala da-i unui om un peste si l-ai hranit o zi, invata-l sa pescuiasca si l-ai hranit o viata intreaga. Guvernele care isi propun sa reduca rata somajului ar trebui sa se concentreze pe programe educative care sa le permita oamenilor sa-si dezvolte abilitatile, ceea ce sunt in stare sa munceasca si apoi sa ii lase sa isi gaseasca de munca singuri pentru ca isi vor gasi,cu putina ingeniozitate se poate scoate apa si din piatra seaca. Insa ingeniozitatea vine  prin cunoastere.    

Unii or sa vrea mai mult, altii nu o sa poata. Unii o sa poata si-o sa puna mina. Mai amintesc faptul ca oamenii din nefericire nu sunt egali, se nasc ori batuti de soarta si handicapati, ori sclipitori si frumosi, ori pragmatici, ori visatori, ori avari, ori mina larga ... ca un geniu in matematica cu tot creierul lui de 2 tone poate fi depasit rapid in pragmatism de un cioban care cu niste idei primitive hraneste vreo citeva sute de mi de oameni si ridica imperii financiare. Rezolva dilemele astea si te pup pe crestet.

ai o parere usor negativista fata de capacitatile creierului uman, cat despre "de un cioban care cu niste idei primitive hraneste vreo citeva sute de mi de oameni si ridica imperii financiare" sunt doua probleme aici 1da-mi exemplu de un cioban care a ridicat un imperiu financiar 2 imaginea imperiilor financiare care hranesc sute de mii de oameni nu-mi spune nimic, nici sclavii care munceau pe plantatii nu erau lasati sa moara de foame.

Si adu-ti aminte ca teoretic vorbind daca maine n-ai avea ce minca si ai trai intr-o societate care nu-ti ofera metode legale de ati rezolva aceaste simple si primitive necesitati ar dura vreo 3-4 zile sa zicem pina uiti de toate gindurile "inalte" si ii dai in cap lu vecinu sa-i furi muraturile din debara. Concluzia mea este ca in orice fantezie sociala pe primul loc trebuie pusa prosperitatea si oferirea posibilitatii de a trai decent. Restul ideilor bune si inalte vor veni de la sine atunci cind oamenii au asigurate necesitatile materiale de baza, se simt bine si prospera. smile.gif

Excluzand scenariu unui cataclism natural Romania nu are cum sa devina o societate care sa-si lase  cetatenii sa moara (in masa) de foame. Sunt de acord ca in situatii in care viata iti este amenintata instinctele primare castiga inaintea ratiunii(si asta nu e o regula batuta in cuie) insa acest scenariu nu mai trebuie luat in calcul. Stramosii nostri au trecut prin acele etape de dezvoltare a societatii, ne-au lasat o mostenire, trebuie sa ne bucuram de aceea mostenire si sa o imbogatim. Ce sens mai are sa mai vorbim in Romania secolului XXI de infometare? Muscat-ti limba!  Cat despre ideile bune care vin din prosperitate e taman invers ideile bune aduca prosperitatea. Iar ideile bune vin dintr-o cunoastere pragmatica a realitati si un mod de gandire deosebit, o sclipirea de geniu chiar ;)

si inca ceva

textul meu nu este altceva decat o viziune pe care am impartasit-o, este o declaratie a principiilor mele si a modului cum imi voi trai viata.Cred cu tarie in ceea a ce am spus mai sus. Am ajuns intr-o etapa de dezvoltare a societati in care traditionalul nu mai este suficient. Cunostintele si principiile care le avem ne-au adus pana in punctul in care suntem, Daca vrem sa depasim acest punct trebuie sa avem alte principii si sa ne marim semnificativ cunostintele. Si nu ma refer doar la cei care conduc tara, ci la fiecare cetatean al tarii, fiecare cetatean al tarii este un posibil erou, chiar eu sau tu sau oricare altcineva cu o singura declaratie poate sa imbunatateasca viata tuturor romanilor. Imagineaza-ti tara ca o echipa de fotbal, rezervele trebuie sa fie la fel de bune ca si titulari, iar cand zic titulari ma refer la cei aflati  in functii de conducere. Chiar daca esti o "rezerva" trebuie sa te pregatesti constant petru a intra pe teren. Si chiar daca nu ai nici o ambitie in a te implica in "conducere" fie ca e vorba de sef de echipa, consilier local sau chiar deputat sau senator, nu uita ca tot timpul esti la conducerea propriei tale vieti, chiar daca ai impresia ca alti iti controleaza viata este doar o impresie, esti stapanul propriei tale vieti. Insa aceast drept nu se poate exercita decat prin cunostere, prin cunosterea  a cine esti cu adevarat si ceea ce vrei si poti sa faci pentru si prin societate.

#21
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Tehnocrație 100%, cu majoritatea banilor și a resurselor umane investiți în cercetare.

Producția, serviciile vor fi tot mai automatizate, iar oamenii vor avea nevoie de un loc de muncă.

#22
dedicvit

dedicvit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.01.2009
dedicvit legat de fantezia ta sociala am inteles treaba cu geniile dar nu am inteles niste lucruri simple care sunt fundamentale oricarei societati omenesti: Cu papica cum ramine? Cum se produce? Cine o produce? Cine face profit? Cine da de lucru la timpiti? Cine da de mincare la timpiti? Cine la da ocupatie? Cine le satisface fanteziile culinare, sexuale, materiale sau de alta natura? Ca aia sunt prosti dar mult mai multi decit geniile. Iar daca se supara au dat geniile de dracu.

cred ca nu ai inteles cu exactitate la ce m-am referit cand am spus program de invatamant Orice copil este un Geniu- acest program de invatamant nu isi propune sa transforme toti copii in genii (cu sensul de om de stiinta) ci isi propune sa ofere oricarui copil posibilitatea de a-si dezvolta abilitatile intelectuale cat mai apropiate de cele ale unui geniu , ce face cu ele este alegerea lui in functie de caracterul lui si de genele lui. Trebuie sa ne scoatem din minte expresia lui Alexandru Lapusneanu "prosti, dar multi" si sa o inlocuim cu "multi si destepti". Nu trebuie sa privim notiunea de geniu numai de om de stiinta ci geniu in orice domeniu, chiar si in viata de zi cu zi. Nu si auzit expresia cand vine vorba de x la activitate y e un geniu?
Cat despre intrebarea cine da de lucru la tampiti? e un pic absurda. Cu cat ai un nivel mai inalt de pregatire cu atat sansele tale de a-ti gasi un loc de munca se maresc. La fel si invers- cu cat pregatirea ta se reduce numai la liceu sau si mai rau la clasele 5-8 atunci ai foarte mici sanse sa iti gasesti ceva decent de munca. Deci celor tampiti,orice organizare sociala ar fi, orice guvern s-ar alege nu prea are cine sa le dea de lucru pentru ca abilitatile lor sunt reduse. E exact ca in zicala da-i unui om un peste si l-ai hranit o zi, invata-l sa pescuiasca si l-ai hranit o viata intreaga. Guvernele care isi propun sa reduca rata somajului ar trebui sa se concentreze pe programe educative care sa le permita oamenilor sa-si dezvolte abilitatile, ceea ce sunt in stare sa munceasca si apoi sa ii lase sa isi gaseasca de munca singuri pentru ca isi vor gasi,cu putina ingeniozitate se poate scoate apa si din piatra seaca. Insa ingeniozitatea vine  prin cunoastere.    

Unii or sa vrea mai mult, altii nu o sa poata. Unii o sa poata si-o sa puna mina. Mai amintesc faptul ca oamenii din nefericire nu sunt egali, se nasc ori batuti de soarta si handicapati, ori sclipitori si frumosi, ori pragmatici, ori visatori, ori avari, ori mina larga ... ca un geniu in matematica cu tot creierul lui de 2 tone poate fi depasit rapid in pragmatism de un cioban care cu niste idei primitive hraneste vreo citeva sute de mi de oameni si ridica imperii financiare. Rezolva dilemele astea si te pup pe crestet.

ai o parere usor negativista fata de capacitatile creierului uman, cat despre "de un cioban care cu niste idei primitive hraneste vreo citeva sute de mi de oameni si ridica imperii financiare" sunt doua probleme aici 1da-mi exemplu de un cioban care a ridicat un imperiu financiar 2 imaginea imperiilor financiare care hranesc sute de mii de oameni nu-mi spune nimic, nici sclavii care munceau pe plantatii nu erau lasati sa moara de foame.

Si adu-ti aminte ca teoretic vorbind daca maine n-ai avea ce minca si ai trai intr-o societate care nu-ti ofera metode legale de ati rezolva aceaste simple si primitive necesitati ar dura vreo 3-4 zile sa zicem pina uiti de toate gindurile "inalte" si ii dai in cap lu vecinu sa-i furi muraturile din debara. Concluzia mea este ca in orice fantezie sociala pe primul loc trebuie pusa prosperitatea si oferirea posibilitatii de a trai decent. Restul ideilor bune si inalte vor veni de la sine atunci cind oamenii au asigurate necesitatile materiale de baza, se simt bine si prospera. smile.gif

Excluzand scenariu unui cataclism natural Romania nu are cum sa devina o societate care sa-si lase  cetatenii sa moara (in masa) de foame. Sunt de acord ca in situatii in care viata iti este amenintata instinctele primare castiga inaintea ratiunii(si asta nu e o regula batuta in cuie) insa acest scenariu nu mai trebuie luat in calcul. Stramosii nostri au trecut prin acele etape de dezvoltare a societatii, ne-au lasat o mostenire, trebuie sa ne bucuram de aceea mostenire si sa o imbogatim. Ce sens mai are sa mai vorbim in Romania secolului XXI de infometare? Muscat-ti limba!  Cat despre ideile bune care vin din prosperitate e taman invers ideile bune aduca prosperitatea. Iar ideile bune vin dintr-o cunoastere pragmatica a realitati si un mod de gandire deosebit, o sclipirea de geniu chiar ;)

si inca ceva

textul meu nu este altceva decat o viziune pe care am impartasit-o, este o declaratie a principiilor mele si a modului cum imi voi trai viata.Cred cu tarie in ceea a ce am spus mai sus. Am ajuns intr-o etapa de dezvoltare a societati in care traditionalul nu mai este suficient. Cunostintele si principiile care le avem ne-au adus pana in punctul in care suntem, Daca vrem sa depasim acest punct trebuie sa avem alte principii si sa ne marim semnificativ cunostintele. Si nu ma refer doar la cei care conduc tara, ci la fiecare cetatean al tarii, fiecare cetatean al tarii este un posibil erou, chiar eu sau tu sau oricare altcineva cu o singura declaratie poate sa imbunatateasca viata tuturor romanilor. Imagineaza-ti tara ca o echipa de fotbal, rezervele trebuie sa fie la fel de bune ca si titulari, iar cand zic titulari ma refer la cei aflati  in functii de conducere. Chiar daca esti o "rezerva" trebuie sa te pregatesti constant pentru a intra pe teren. Si chiar daca nu ai nici o ambitie in a te implica in "conducere" fie ca e vorba de sef de echipa, consilier local sau chiar deputat sau senator, nu uita ca tot timpul esti la conducerea propriei tale vieti, chiar daca ai impresia ca alti iti controleaza viata este doar o impresie, esti stapanul propriei tale vieti. Insa aceast drept nu se poate exercita decat prin cunostere, prin cunosterea  a cine esti cu adevarat si ceea ce vrei si poti sa faci pentru si prin societate.

Edited by dedicvit, 25 January 2009 - 17:45.


#23
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Poststalnet1, on Jan 25 2009, 15:19, said:

Da nici sa maninci o caruta rai sa spui ca-s buni
Asta apropo de stema din avatarul tau. :)

Cica un secretar de judeteana tine un discurs in fata membrilor de partid in care lauda partidul comunist si realizarili sale iepocale si la sfirsit se adreseaza unui tip din auditoriu: "Nu-i asa, tovarase?" Asta, mai treaz la minte, ii raspunde: "Tovarase secretar, eu am fost primit in partid ca lichea, nu ca prost." :)

#24
IonAntonescu

IonAntonescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 31.08.2008

View Postalone_frank, on Jun 3 2007, 19:29, said:

Comunismul  si Socialismul au dat gres ! - Nu intram in detalii de ce dar asa e !
Capitalismul este si el condamnat mai are inca 50+  ani de viata ; dar  acumularea de capital  (parerea mea ) nu reprezinta o evolutie ci o involutie;
Kibbutzurile au reprezentat o forma alternativa de organizare sociala , bazate pe o doctrina socialista combinata cu una zionista, dar si ele cam sunt pe moarte .... deci cum va  evolua societatea umana? Ce forma de organizare sociala va urma ? Ce pare aveti ? Care ar fi forma de organizare sociala pe care o vedeti viabila in aces secol 21 ?  - sau si mai bine ... cum va imginati o organizare sociala in care v-ar placea sa traiti?

In care ne-ar placea sa traim ? :lol: De parca ne asculta careva... :P

Organizarea sociala care urmeaza este statul global, militarizat, politienesc, supravegherea locuitorilor prin Big Brother : sateliti si cipuri implantate. Controlul absolut al fiecarei persoane. Amarata asta de libertate pe care o mai avem azi, in curand va disparea. Pt totdeauna.

Nu sunt alarmist, insa am urmarit un documentar ieri, subtitrat in romana, care m-a pus pe ganduri. Dureaza 2 ore aproximativ. Pt cei care au rabdare sa treaca peste descrierea de inceput despre economia SUA, va recomand sa-l vedeti. In partea finala se spune despre lucrurile care le vedem azi realizandu-se: legi pt inregistrarea convorbirilor telefonice, mobile si fixe, a sms-uri-lor si a accesarii internetului. Si nu numai atat. Astea sunt lucruri pe care le vedem acum realizandu-se sub ochii nostri, dar documentarul spune si despore lucruri care vor fi curand. Personal, eu cred ca vor fi, pt ca vad ca se realizeaza aceste lucruri in prezent ( lucruri care la data realizarii documentarului nu erau inca in realizare, ci, in proiect ).

Acesta e linkul  :   http://saccsiv.weblo...e-necesare.html

View PostPollux, on Jun 3 2007, 20:16, said:

eu am spus ca e prea devreme sa ne gandim la asa ceva. :)

oricum viitoarea forma de organizare sociala va fi tot o forma de comunism sau capitalism. pentru ca nu poate aparea o forma noua din neant. una dintre astea doua (sau altele existente despre care nu stiu eu) se va modifica.

Statul global bazat pe control deplin. Ca in romanul "1984" , al lui George Orwell.

View Postalalaltu, on Jun 8 2007, 00:15, said:

Capitalismul. Insa dupa finalizarea globalizarii ( mai e muult pana atunci) , cand toate tarile vor ajunge la un nivel de dezvoltare asemanator , vom avea un capitalism "suedez".Dar nu mai apucam noi asta

E mai curand decat crezi.

View Postalopia, on Jan 25 2009, 13:19, said:

dedicvit legat de fantezia ta sociala am inteles treaba cu geniile dar nu am inteles niste lucruri simple care sunt fundamentale oricarei societati omenesti: Cu papica cum ramine? Cum se produce? Cine o produce? Cine face profit? Cine da de lucru la timpiti? Cine da de mincare la timpiti? Cine la da ocupatie? Cine le satisface fanteziile culinare, sexuale, materiale sau de alta natura? Ca aia sunt prosti dar mult mai multi decit geniile. Iar daca se supara au dat geniile de dracu.

Se spune ca vor sa se reduca populatia globului pt ca suntem prea multi. Asa ca, dupa eliminarea multora, vor avea resurse pt cei ramasi. Care, in mare parte, vor fi elita.

Edited by IonAntonescu, 26 January 2009 - 01:05.


#25
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007
Ioane...ma dezamagesti pai tu te uiti la filmul ala facut de un jidan obosit ,detinatorul adevarului absolut ?
Mai ziceau si altii ca sclavia e viitorul omenirii ori in logica ta obama e exceptia care confirma regula !
Jenant ...sunt dezamagit

#26
IonAntonescu

IonAntonescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 31.08.2008

View Poststalnet1, on Jan 26 2009, 01:05, said:

Ioane...ma dezamagesti pai tu te uiti la filmul ala facut de un jidan obosit ,detinatorul adevarului absolut ?
Mai ziceau si altii ca sclavia e viitorul omenirii ori in logica ta obama e exceptia care confirma regula !
Jenant ...sunt dezamagit

O fi ala un jidan obosit, dar... stie ce zice ! Obama e doar un pion.

#27
dedicvit

dedicvit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.01.2009
am urmarit filmul acela si trecand peste detaliile legate de "libertatile americanilor" am vazut ca la sfarsit guvernul mondial va fi dominat de o elita intelectual si o elita bancara.

observatia unu: clasa politica nu e nicaieri la fel ca si in viziunea mea
observatia doi : in momentul cand va exista o elita intelectuala si o elita bancara este clar ca dupa o perioada de timp vor intra in conflict, si din punctul meu de vedere elita intelectuala va castiga prin subtilitate.

va fi ca in timpurile antice cand regii se duceau la prorocii sa ii consulte daca sa intre in razboi sau nu. Acelasi lucru,in loc de regi care sa lupte cu sabia, bancherii care sa lupte cu banii, in loc de proroci care sa citeasca in stele viitorul vor fi economisti care sa faca o predictie a modului cum va evolua bursa de valori.

va duce la sclavagism desigur nu se va mai lucra pe plantatii ci in uzine si corporatii, in locul painii si circului roman va fi televiziunea si internetul,  deja am o senzatie de deja vu... ma intreb de data asta de unde vor venii invaziile barbare care sa dea jos acest guvern mondial???

a, si sa nu uitam de al treilea razboi mondial, in aceste conditii va izbucnii cu ziguranta...

#28
alopia

alopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 07.10.2007

View Postdedicvit, on Jan 25 2009, 17:42, said:

1 da-mi exemplu de un cioban care a ridicat un imperiu financiar

Gigi. Nu il apreciez de nici un fel dar exista. O sa contrargumentezi probabil ca acest om s-a ridicat prin jmecherii. Eu o sa-ti spun ca in orice sistem: capitalist, comunist, medieval, antic au existat si vor exista oameni de o valoare indoielnica dar care vor fi capabili sa se foloseasca de "regulile" sistemului in favoarea lor si defavoarea celorlalti. Ca e vorba de un secretar de partid, de un miliardar american celebru cu 4 clase sau un print Paul ajuns ca maica-sa a desfacut picioarele in fata cui trebuia exemplele pot continua la nesfirsit.

Restul sincer (fara suparare) nu am avut rabdare sa citesc complet - m-a demoralizat volumul prea mare de scris. Oricum am citit printre picaturi si e poezie curata. Vorbesti de educatie intr-o societate unde grija zilei de maine este atit de stringenta, unde falimentele probabil anul care vine se vor tine lant, somajul va creste - incit multor muritori de foame crezi ca le va tine de foame ideea ca peste 20 de ani cind ies noile generatii educate vor prospera? Asta ca sa nu mai vorbim ca de la intentia de a reforma un sistem pina la a pune in practica treaba cu mii de detalii "insignfiante" este cale multa. Am un parinte care se straduieste de peste 10 ani crede-ma cu cele mai bune intentii sa schimbe ceva. A reusit lucruri mici dar este o munca de Sisif si ii va consuma probabil si urmatorii 10 de ani de cariera. La asta mai adaug faptul ca scoala se axeaza pe informatie - EDUCA DOAR ATIT CIT POATE SI NU POATE SUPLINI IN VECI CEI 7 ANI DE ACASA SAU DE PE MAIDAN.

Cred ca educatia a fost si va fi facuta in proportie de 99% de societatea in care traiesc oamenii. Scoala nu e un aparat minune in care intra boi si ies genii peste noapte. Ce intra cam aia iese cu ceva plus informational. 20000 de carti nu te fac om. Pe unii ii pot ajuta sa parvina dar se va simtii toata viata ce fel de parinti au avut. Asadar scoala te informeaza nu te formeaza. Iar ce intra e deja in mare parte format de parinti, de televizor si de societate in general. Nu va putea nimeni sa schimbe societatea schimbind sistemul de invatamint. Invers da. Scoala va fi perpetuu o oglinda a societatii si un instrument al ei. La fel cum sunt spitalele, politia si politicienii.

Vrei solutia unei societati (utopice) dar frumoase? Citeste-mi semnatura. Citeste constitutiile Frantei sau SUA realizate in niste momente "revolutionare" cind toata lumea visa la mai bine. Momentele de inceput sunt cele mai frumoase. Din pacate sunt de ajuns de treaz sa-mi dau seama ca de la vorba la fapta e cale lunga. Oricum lumea ar fi de un milion de ori mai buna daca printr-o minune toti oamenii de pe planeta ar realiza brusc ce inseamna Libertate egalitate fraternitate si s-ar ghida dupa aceste concepte in viata. Daca s-ar schimba atit - un lucru minor ca acesta - lumea ar fi maine cu totul alta si restul ar veni de la sine. Dar asa ceva nu este posibil acum.

Edited by alopia, 27 January 2009 - 14:48.


#29
alopia

alopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 07.10.2007
Ah sau daca exemplul mioritic a lui Gigi ti se pare deplasat uite aleatoriu altul: Mayer Amschel Rothschild nascut intr-un ghetou. Scoala? Aia a strazii si vietii cit cuprinde. In comunism ai sa gasesti exemple si mai mirifice. Analfabeti, cizmari, oameni fara ocupatie ajunsi sa conduca o tara intreaga. :)

Edited by alopia, 27 January 2009 - 15:05.


#30
dedicvit

dedicvit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.01.2009
vrei sa zici ca unele "lucruri" se intampla din intamplare? Nimic nu se intampla din intamplare ;)
cat despre scoala, ai dreptate sistemul de invatamant din romania se bazeaza doar pe informatii si uite unde am ajuns...
"Nu va putea nimeni sa schimbe societatea schimbind sistemul de invatamint" e taman invers singurul mod prin care poti sa schimbi societatea este prin educatie, si cel mai bine educatia se poate face prin scoala, cel putin in stiuatia Romaniei care vine dupa o perioada neagra, sistemul comunist.
"incit multor muritori de foame crezi ca le va tine de foame ideea ca peste 20 de ani cind ies noile generatii educate vor prospera?" raspunsul este DA, speranta este unul dintre cel mai puternic aliat al unui suferind, un exemplu rapid: rezistenta anti-comunista din Romania, speranta ca americanii "vor veni" i-a facut sa lupte pana la ultimul om pana in 1958. Au trait timp de 12 ani izolati prin munti, vanati de comunisti. 20 de ani de saracie pare o nimica toata pe langa asta.

#31
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
UTOPII!! Evoluăm pe dracu să ne pieptene. Omenirea se cufundă încet încet într-un soi de neo-barbarism primitiv, nihilism și anarhism dus la extrem, cu toată știința și tehnologia ei...E suficient să ne uităm la tineretul de azi și ne dăm seama rapid către ce "evoluăm".

#32
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006

View Postfloryyn, on Jan 27 2009, 19:39, said:

UTOPII!! Evoluăm pe dracu să ne pieptene. Omenirea se cufundă încet încet într-un soi de neo-barbarism primitiv, nihilism și anarhism dus la extrem, cu toată știința și tehnologia ei...E suficient să ne uităm la tineretul de azi și ne dăm seama rapid către ce "evoluăm".
Corect!

De unde ideea asta că Omenirea e "obligată" să evolueze perpetuu???
Vin și perioade de involuție!
Exemplu: Grecia și Roma antică...și Evul Mediu... :) .

rsumy

Edited by rsumy, 27 January 2009 - 19:49.


#33
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postfloryyn, on Jan 27 2009, 19:39, said:

E suficient să ne uităm la tineretul de azi și ne dăm seama rapid către ce "evoluăm".

Sa nu exageram! Acelasi lucru l-au spus si parintii despre noi, bunicii despre ei, etc...

#34
dedicvit

dedicvit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.01.2009
"Exemplu: Grecia și Roma antică...și Evul Mediu... smile.gif ." omenirea nu inseamna doar Europa ;)

#35
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

View PostIonAntonescu, on Jan 26 2009, 00:57, said:

Organizarea sociala care urmeaza este statul global, militarizat, politienesc, supravegherea locuitorilor prin Big Brother : sateliti si cipuri implantate. Controlul absolut al fiecarei persoane. Amarata asta de libertate pe care o mai avem azi, in curand va disparea. Pt totdeauna.
Mulți oameni chiar își doresc să fie filmați tot timpul și dați la televizor. Eu nici nu îmi doresc, dar nici nu sunt deranjat. Sunt convins că nu sunt înconjurat numai de dușmani (ca aici pe forum). Fie  că e vorba de aspecte rupte din context, nesemnificative, fie că se preconizează soluția dictaturii care apare întotdeauana când un sistem este pe ducă și care nu rezolvă mai nimic.

Crizele, dezechilibrul sunt inerente econoomiei de piață. Nu numai în sensul realizării tatonate a unor echilibre, în care unii pierd și alții cîștigă, ci în sensul mult mai profund: capital prea mult în raport cu alocarea lui (Karl Marx) și prea rafinat (complexitatea informatică și globalizarea piețelor activelor financiare și a creditelor) în paralel cu epuizarea combustibilului de capital de încredere al societății (Francis Fukuyama). În criza din 1933 excedentul de capital era la clasa națională și statul a intervenit cu consumul său. Acum execedentul este în S.U.A. și producția este în China.

Deci nu comportamentele neconforme cu economia de piață au cauzat criza, răul este chiar în aceste mecanisme de piață și va duce la sfărmarea lor.

Am văzut că prea mulți care dau soluții sunt întorși spre trecut. Deci suntem aproape de capăt.

Edited by Pierde_verile, 29 January 2009 - 09:42.


#36
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005
Acum ceva vreme, comunstii urlau (si unii urla in continuare) non stop: "capitalismul este evil deoarece ....". Capitalistii, la randul lor tzipau cat ii tine gura (si unii tzipa in continuare) "comunismul este evil deoarece ...."

Intotdeauna am vazut comunismul si capitalismul ca fiind 2 extreme diametral opuse. Si una si alta au atat deficiente cat si parti bune, depinde cum privesti lucrurile. Faptul ca acum capitalismul este forma de organizare preponderenta nu implica si faptul ca ar fi mai bun decat socialismul, ci doar o conjunctura favorabila in mersul istoriei (opinia mea, dati cu pietre cat vreti).

Avand in vedere faptul ca ambele forme reprezinta de fapt extreme, cred ca undeva candva, sa va ajunge la o forma de organizare sociala mixta, o forma care va avea atat elemente imprumutate din capitalism cat si din comunism. Adica se va ajunge la un echilibru.

Cum va arata aceasta noua forma de organizare sociala ... nu stiu inca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate