Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Escalada, coborare ....

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Salut,

Am inceput sa-mi dau si eu prin muntii patriei un pic mai des, si am intalnit multe locuri unde urcarea era destul de dificila. Eu reuseam sa urc dar prietena mea mai greu.
Cu ce as putea s-o ajut in astfel de cazuri. Urcarea mai era cum era, dar la coborare e jale :).

Ce echipament as avea nevoie ca s-o pot un pic ajuta?

Cred ca am nevoie de franghie in primul rand :). Ce dimensiune recomandati? Nu as vrea sa car mai mult de 10 m dupa mine, pentru ca nu cred ca as avea nevoie.
Am vazut hamuri chiar si la 85 Ron,
Am vazut carabine, imi pot folosi?
Am vazut blocatoare,
Coboratoare in forma de 8, care sunt mai ieftine
Scripeti

Ce unelte credeti ca mi-ar folosi?

Si daca sunt un novice, ma bate gandul sa incerc sa si cobor pe o stanca dreapta si sa urc. Asa de experienta/distractie.
Imi poate explica cineva, ce face fiecare scula in parte? Nu as vrea sa dau o caruta de bani si sa nu-mi foloseasca la nimic :).

10x

Edited by Arpi, 30 May 2007 - 12:53.


#2
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Eu iti sugerez sa cauti un club unde poti invata de la experimentati. Daca nu in Lugoj, in Timisoara. Asta daca nu ai vre-un amic care are experienta de catarare. In general va trebui sa ai cea ce ai scris mai sus, plus technica necesara de legare a franghiei, a rapelului, etc. Fiindca nici eu nu-s prea experimentat, ma opresc aici ca sa nu dau sfaturi proaste. Oricum nu incerca asa ceva singur, ca o cazatura poate fi fatala.

#3
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Ca o completare: daca vrei numai sa ajuti prietena in locuri nu prea grele, probabil e de ajuns o cordelina semicoarda si eventual un ham. Plus sa inveti cum sa faci un nod, cum sa legi coarda pe ham (sau direct pe prietena), cum sa asiguri din sus la urcare/coborare. Eventual si un 8 de coborare pentru tine (dupa ce cobori pe prietena).

Citeste: http://www.cpnt.ro/i...c...pdf=1&id=23

Edit: Sau cu imagini: http://www.cpnt.ro/content/view/23/35/

Edited by amandigi, 30 May 2007 - 15:08.


#4
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Asta vreau sa stiu. :)
8-le ala la ce ma ajunta?
Leg coarda direct de ham? fara carabina?

Eu ma gandeam asa:
o coarda 10m
o carabina pt desprindere rapida de pe ham

cam atat

8-le cum se foloseste?

#5
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Vezi ca am editat postul anterior...

#6
laviniatinca

laviniatinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.05.2007
pentru catarare ai nevoie de
-o coarda recomand 60m dinamica de ex marca Beal
- 2 legaturi zelb cele cu care te asiguri in momentul in care te opresti pe stanca de exemplu in cazul regruparilor
- 2 carabiniere cu surub care se prind de ham iar de ele se agata acel opt sau mai nou exista cosulete
- mai multe bucle in functie de lungimea bucatii de traseu
- 2 hamuri

legarea de ham a corzii- pe coarda se face un nod sub forma de opt cam la o distanta de 70 cm de capatul corzii, acesta se introduce priin gaurelele hamului :lol: adica inel si altele ca sa fii in siguranta iar acel capat liber se introduce prin nod urmand forma optului

daca vrei sa mergi in traseu si nu doar sa o ajuti pe prietena ai nevoie de cineva care sa iti arate totusi despre ce e vorba; asta pentru a fi in siguranta; iar primele trasee le recomand insistent cu coechipieri experimentati

carari cu soare :rolleyes:

#7
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 laviniatinca, on Jun 26 2007, 22:03, said:

pentru catarare ai nevoie de
-o coarda recomand 60m dinamica de ex marca Beal
- 2 legaturi zelb cele cu care te asiguri in momentul in care te opresti pe stanca de exemplu in cazul regruparilor
- 2 carabiniere cu surub care se prind de ham iar de ele se agata acel opt sau mai nou exista cosulete
- mai multe bucle in functie de lungimea bucatii de traseu
- 2 hamuri

legarea de ham a corzii- pe coarda se face un nod sub forma de opt cam la o distanta de 70 cm de capatul corzii, acesta se introduce priin gaurelele hamului :lol: adica inel si altele ca sa fii in siguranta iar acel capat liber se introduce prin nod urmand forma optului

daca vrei sa mergi in traseu si nu doar sa o ajuti pe prietena ai nevoie de cineva care sa iti arate totusi despre ce e vorba; asta pentru a fi in siguranta; iar primele trasee le recomand insistent cu coechipieri experimentati

carari cu soare :rolleyes:
Eu ti-aș recomanda să nu mai recomanzi. Cel mai bine, și mai sigur, ia cursuri și acolo află de ce are nevoie. Escalada nu se face după ureche deoarece implică viața. A ta sau a celui asigurat.


All the best

#8
Wolf46

Wolf46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2007
Intaresc si eu recomandarile de mai sus conform carora este total contraindicat sa incerci sa inveti alpinism/escalada de unul singur. E foarte bine sa citesti cat mai mult despre asta, dar practica se va face doar alaturi de cineva experimentat. E genul de sport unde e suficient sa gresesti o singura data, a doua sansa nu o mai ai!

Bafta!

"Echipamentul minim necesar intr-o ascensiune alpina de catarare"
http://www.carpati.o...n_alpinism/304/



http://www.abc-of-rockclimbing.com/

Edited by Wolf46, 17 September 2007 - 10:36.


#9
Zahar

Zahar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.10.2007
[Cred ca am nevoie de franghie in primul rand :). Ce dimensiune recomandati? Nu as vrea sa car mai mult de 10 m dupa mine, pentru ca nu cred ca as avea nevoie. ]


10 m? :death:

#10
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

 Zahar, on Nov 4 2007, 00:07, said:

[Cred ca am nevoie de franghie in primul rand :). Ce dimensiune recomandati? Nu as vrea sa car mai mult de 10 m dupa mine, pentru ca nu cred ca as avea nevoie. ]


10 m? :death:
ehh..a uitat un zero.. :D

#11
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Ati citit foarte bine  :clapping: 10 m. Imi sunt suficienti pentru ceea ce am nevoie.

Aici mi-a fost de mare ajutor si spre surprinderea voastra doar 10 m :) :
http://forum.softped...howtopic=266994

Edited by Arpi, 05 November 2007 - 08:41.


#12
kinetik

kinetik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.11.2007

 Arpi, on Nov 5 2007, 09:39, said:

Ati citit foarte bine  :clapping: 10 m. Imi sunt suficienti pentru ceea ce am nevoie.

Aici mi-a fost de mare ajutor si spre surprinderea voastra doar 10 m :) :
http://forum.softped...howtopic=266994

Daca iti place muntele si te gandesti si la escalada pe viitor chiar nu are nici un sens sa-ti cumperi o coarda de 10m (desi o poti cumpara la metru din magazinele spacializate). De obicei pe munte 10 m nu inseamna mai nimic. Intrebi cum se foloseste optul. Iti va arata orice vanzator de la care il cumperi. Dar nu iti recomand in nici un caz sa abordezi vreaun traseu de escalada fara sa fi insotit de o persoana cu experienta. Cand esti pe stanca nu mai poti da inapoi si orice gresala, orice nod gresit sau orice utilizare necorespunzatoare a echipamentului iti poate fi fatala. Iti poti gasi parteneri de escalada de pe forumuri sau pe la panourile de escalada din orasul tau (daca exista) sau te poti inscrie intr-un club (cel mai bine)

#13
climbing

climbing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.01.2008
mai bine va apucati  de bouldering  ca e mai sigur  si necesita minim de echipament.

#14
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007

 climbing, on Jan 7 2008, 13:15, said:

mai bine va apucati  de bouldering  ca e mai sigur  si necesita minim de echipament.

hai si tu...ai scos-o...in primul rand pt bouldering iti trebuie zona..si sunt cam putine in tara. echipament intradevar nu ai nevoie de nush ce, dar avand in vedere ca in bouldering se fac cei mai dificili pasi din lume nu cred ca e cazul s-o recomanzi unui incepator.

#15
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007

 Arpi, on May 30 2007, 12:52, said:

Salut,

Am inceput sa-mi dau si eu prin muntii patriei un pic mai des, si am intalnit multe locuri unde urcarea era destul de dificila. Eu reuseam sa urc dar prietena mea mai greu.
Cu ce as putea s-o ajut in astfel de cazuri. Urcarea mai era cum era, dar la coborare e jale :).

Ce echipament as avea nevoie ca s-o pot un pic ajuta?

Cred ca am nevoie de franghie in primul rand :). Ce dimensiune recomandati? Nu as vrea sa car mai mult de 10 m dupa mine, pentru ca nu cred ca as avea nevoie.
Am vazut hamuri chiar si la 85 Ron,
Am vazut carabine, imi pot folosi?
Am vazut blocatoare,
Coboratoare in forma de 8, care sunt mai ieftine
Scripeti

Ce unelte credeti ca mi-ar folosi?

Si daca sunt un novice, ma bate gandul sa incerc sa si cobor pe o stanca dreapta si sa urc. Asa de experienta/distractie.
Imi poate explica cineva, ce face fiecare scula in parte? Nu as vrea sa dau o caruta de bani si sa nu-mi foloseasca la nimic :).

10x


Draga prietene, ceea ce vrei tu sa faci, nu e recomandat de unul singur. Eu nu am inteles in ce mod vrei sa-ti ajuti prietena pe munte, si ce fel de "pereti" varfuri urci, sau cateri? cred ca cel mai bine o poti asigura in zone mai dificile, sa o tractezi, sau nush ce vrei sa spui...nu prea ai cum.

  Nu se numeste franghie, se numeste coarda, semi-coarda, sau cordelina. astea la randu lor sunt dinamice sau statice, mai difera si prin grasimea ei. diametrul variind de pe la 8 la 12mm aprox
  Hamuri gasesti, sunt utlile pe mersul pe munte, sa te legi in coarda...dar la noi...doar iarna e nevoie in unele locuri, eu sincer n-am prea vazut. 8-ul iti foloseste pt coborare, rapel...se leaaga la ham printr-o carabiniera si se punea coarda prin el, e f simplu, bagi coarda prin bucla mare si o treci peste bucla mica, cauda pe net ca trebuie sa fie imagini...succes. Iti recomand inveti aceste practici de la un experimentat. de unde esti?

#16
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut, Am si eu nevoie de un sfat de le voi daca cunoasteti cam la cat s-ar ridicat costul uni echipament complet pentru o escalada. Mentionez ca acesta sa fie la nivel de amator, pasionat. Merci.

#17
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Multumesc pentru raspunsuri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate