Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Analize de sange

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#217
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 diorama, on 19th January 2010, 17:23, said:

La indicatiile tale, am facut colesterolul fractionat.
Colesterol total 225 mg/100ml
HDL 62 mg/100ml
LDL 149 mh/100ml
Am facut din scaderea colesterolului un scop in viata. Cum userii de la topicul cu hemoroizi isi tin sub control hemoroizii, asa imi tin eu colesterolul.
Si cum faci ? Am inteles ca, pe langa dieta destul de stricta, conteaza foarte mult sa faci miscare. Iei si ceva pastile / preparate naturiste ? Am si eu o ruda in situatia asta si ma intereseaza solutii alternative la tratamentele clasice (medicul i-a prescris direct statine si e cam reticent).

#218
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Doctorita mi-a zis ca nu e cazul sa iau medicamente, reusisem intr-un timp sa-l scad la 209 dar probabil acum, de sarbatori, l-am crescut iar. Nu mananc prajeli, grasimi, porc, margarina, fast food din principiu (mai putin de craciun, deh :deadtongue: ). Se pare ca trebuie sa lucrez la scazutul dulciurilor. Inca nu am fost la medicul de familie cu rezultatele astea fractionate, pana acum faceam numai colesterolul total si in baza aluia tot tineam regim. In mod clar sunt predispusa la colesterol marit si cica ficatul meu il fabrica si din piatra seaca.
Am luat si niste Omega 3-6-9, beau ceai verde zilnic de vreo 3 ani, o sa ma apuc de baut ceaiul ala de la Fares anticolesterol (nu stiu cat de eficent e dar nu am nimic de pierdut). Trec pe mancat teline, rosii, tarate, tot ce e mai rau pe lumea asta la gust. Pana nu-l scad sub 200, nu ma las.
Cu miscarea stau prost. Adica am perioade cand ma apuca o efuziune de pofta de sport, dupa care ma transform intr-o puturoasa si tot asa, le alternez.

Edited by diorama, 19 January 2010 - 17:53.


#219
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Se pare ca e suficient sa mergi pe jos, zilnic daca se poate. Si niacinul cica ar fi bun. Iti spun la sfarsitul lunii daca au avut efect, cand isi face din nou analizele.

#220
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 diorama, on 19th January 2010, 17:39, said:

Se pare ca trebuie sa lucrez la scazutul dulciurilor.
Dulciurile au legatura cu colesterolul?

#221
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cica... Nu stiu de ce, ca nu-s medic, dar asa mi s-a spus. Banuiesc ca daca mananci prajituri cu creme din alea care mustesc de margarina, untura, unt, smantana, are, nu? Sau poate gogosi prajite in ulei... Nu stiu zaharul rafinat daca are vreo importanta in ecuatia asta.

#222
infostoc

infostoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 07.04.2007

 Ivanna, on 20th January 2010, 14:31, said:

Dulciurile au legatura cu colesterolul?

Din pacate dulciurile au o legatura directa cu colesterolul. Majoritatea glucidelor (in exces) asigura "caramida" din care se produce colesterolul propriu. Colesterolul are 2 surse - una interna, endogena, reprezentata de productia proprie in majoritatea celulelor, folosindu-se acetil-coA si una externa, exogena sau alimentara. Pentru colesterolul exogen solutia este regimul. Pentru colesterolul endogen solutia inseamna medicamente care opresc sinteza, cum ar fi cele din clasa statinelor. De multe ori, cauza cresterii colesterolului este endogena, de natura genetica, legata in special de proteinele implicate in transportul acestuia prin organism. In acest caz regimul nu prea are influente.

#223
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Eu stiam ca ingredientul de baza din care sa fabrica colesterolul sunt grasimile saturate. E bine de stiut ca si glucidele contribuie, mersi de informatie.

#224
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 infostoc, on 21st January 2010, 00:23, said:

Din pacate dulciurile au o legatura directa cu colesterolul. Majoritatea glucidelor (in exces) asigura "caramida" din care se produce colesterolul propriu.
Exact, foarte util de stiut ca zharul are legatura pana si cu colesterolul. Multumim pentru explicatii.

Am prins ura pe zahar  :notangel:

#225
dialexandru

dialexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2010
am facut analizele si m-ia iesit granulocite 48.2 , iar numarul minim-maxim este 62-71, va rog sa-mi spune-ti ce reprezinta aceasta valoare, este cazul sa ma ingrijorez?

#226
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Poți să pui aici hemoleucograma cu formula leucocitară (și procente, și valori absolute)? Și de ce ai făcut analizele? Valoarea fără context poate însemna multe lucruri...

#227
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Calciu Ionic: 4. Normal 4.7-5.2 [ mg/dL ]

Hemoglobina(HGB): 13.7. Normal 14-17.5 [ 10^6/uL ]

PDW (largimea curbei de
distributie a trombocitelor):     18.0. Normal 10.5-14 [ fL ]

MPV (vol. trombocitar mediu): 12.6. Normal 8.1-12.4 [ fL ]

P-LCR (% macrotrombocite): 45.2. Normal 10.7-45 [ % ]


Ce am scris mai sus sunt cele care nu s-au incadrat. E ceva ce ar trebui sa ma ingrijoreze? PDW ala nu imi pare in regula.

#228
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Din analize rezultă o ușoară anemie și o hipocalcemie. PDW-ul crescut e posthemoragie...

Nu e nevoie să fii foarte îngrijorat! :)

#229
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am fost astazi sa-mi fac din nou colesterolul. Maine e momentul adevarului. :confuzzled:

#230
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu îți țin pumnii!  :hug:

#231
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Multumesc! :kisstogether:

Update!
E 194 :proud: , sub pragul psihologic de 200. Cred ca daca as taia si dulciurile, s-ar duce si mai jos.

Edited by diorama, 30 April 2010 - 17:41.


#232
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
I-au ajuns si prietenului meu analizele. Trigliceride - 250, colesterol total - 348. Restul pentru ficat si glicemia sunt bune. Ma ingrijoreaza ca, desi ia Lipanthyl si Vasilip, nu scade deloc. Bine, nici nu tine regim, mananca precum un om sanatos... Medicul zicea ca o sa introduca un al treilea medicament. Macar eu stau bine cu 194 si am de gand sa dau militaria jos din pod cu el. S-a cam speriat ca o sa moara la patruj' de ani de infarct dar, la cum il cunosc, frica o sa-l tina pana la prima pofta de ceva unturi.

#233
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.10.2008
buna ziua.as dori o informare asupra rezultatelor acestea:
LEUCOCITE-10,2
PDW(LARGIMEA CURBEI D EDISTRIBUTIE A TROMBOCITELOR)-16,4
FIBRINOGEN-359
PROTEINA C REACTIVA-9,25

Mentionez ca sunt sub tratament cu antiinflamatorul AFLAMIL.
MULTUMESC ANTICIPAT

#234
neutrofil

neutrofil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.05.2010

 fox6200, on 10th May 2010, 18:35, said:

buna ziua.as dori o informare asupra rezultatelor acestea:
LEUCOCITE-10,2
PDW(LARGIMEA CURBEI D EDISTRIBUTIE A TROMBOCITELOR)-16,4
FIBRINOGEN-359
PROTEINA C REACTIVA-9,25

Mentionez ca sunt sub tratament cu antiinflamatorul AFLAMIL.
MULTUMESC ANTICIPAT
Fibrinogenul e normal, PDW e normal (spre limita superioara.
Proteina C reactiva arata ca ai o infectie in organism (normal e sub 6). Leucocitele depasesc putin limita normala (intre 4 si 10) dar eu nu mi-as face griji, la infectii se inmultesc.

Quote

Proteina C reactiva
Este o proteina “clasica “ de faza acuta a inflamatiei , care apare cu raspuns rapid la bolnavii cu diferite infectii microbiene (cu streptococ, pneumococ etc.) in inflamatii (reumatism), in infarctul miocardic, in tumori, etc.
Sursa: http://www.focuslab....C_reactiva.aspx

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate