Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Analize de sange

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#199
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Daca vreti ceva detalii, intrebati-ma. Deocamdata am doar rezultatele. Ce-mi puteti spune despre ele?

[ http://img705.imageshack.us/img705/315/rbc.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#200
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Trebuie tinut cont de varsta ta, care este ?

#201
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
45 ani.

#202
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Atunci rezultatele se pot interpreta in felul urmator:

Nivelul tau de leucocitoza este in crestere, cauze posibile pot fi:
-infectii,inflamatii ( artrita reumatoida sau alergii)
-Leucemie ori stai intr-o stare de stres fizica ori emotionala.

De asemenea ai MCH-ul in urcare,probabil faci excess de contraceptive orale.

PDW in scadere, atentie la singerari ori echimoze fara motiv, probabil ai facut testul inainte de ciclul menstrual ori dupa, indiferent cand perioada de dupa ori inainte era cam mica.
Inca nu este o probleme, se situeaza in limita normala.

MRBC in urcare, iei antibiotice ?

#203
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ai în vreo analiză reticulocitele și bilirubina? Splina cum e? O biopsie de măduvă a făcut? Ai spus că a făcut și un CT...

#204
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
La CT, doctorii ziceau ca-i "marita" splina. Antibiotice nu ia, dar ia Medrol.


+tulbrurari ale ritmului cardiac
+dureri in piept

Edited by cristianbam, 28 December 2009 - 18:00.


#205
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcristianbam, on 28th December 2009, 17:58, said:

+tulbrurari ale ritmului cardiac
+dureri in piept
Astea pot fi produse de anemie...

Ar fi foarte utile reticulocitele și bilirubina, sau măcar un frotiu.

Hematocritul acela de 5% e foarte, foarte mic. A primit mult ser fiziologic?

S-a pus vreodată în discuție îndepărtarea splinei?

#206
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
A primit foarte mult ser fiziologic. Nu s-a pus in discutie indepartarea splinei. Postez in 2-3 minute si restul documentelor de la spitalul din Iasi.

[ http://img690.imageshack.us/img690/9683/28122009002y.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img690.imageshack.us/img690/28122009002y.jpg/1/w960.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img64.imageshack.us/img64/7556/28122009003.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img64.imageshack.us/img64/28122009003.jpg/1/w960.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img686.imageshack.us/img686/3451/28122009005.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img686.imageshack.us/img686/28122009005.jpg/1/w1280.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristianbam, 28 December 2009 - 18:34.


#207
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
OK... Scrie la un moment dat acolo că are reticulocitoză, ceea ce e bine. Înseamnă că măduva e OK și produce hematii noi.

Îmi pare rău, Cristian, că nu pot să te liniștesc mai mult.

#208
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Merci mult, dar in ce consta, mai exact aceasta reticulocitoza ? Care-i sunt efectele negative ?

#209
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu are efecte negative, e un lucru bun! :) Reticulocitele sunt de fapt hematii tinere. Dacă o persoană are anemie și reticulocitele sunt crescute (asta se numește reticulocitoză), înseamnă că măduva e funcțională, și înlocuiește hematiile pierdute sau distruse. Dacă reticulocitele sunt scăzute, înseamnă că măduva nu mai produce hematii noi (ceea ce ar fi foarte rău).

#210
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Si daca e de bine, nu ar trebui sa se simta si ea mai bine ?
Oricum, de cand a venit de la Iasi, poate sa se miste mai mult dar oboseste repede (probabil de la anemie oboseala, nu?).
Si inca ceva, persista lipsa poftei de mancare. Nu mananca! Ceva idei?


+lipsa de echilibru
+dureri de oase
+dureri de cap
+transpiratie abundenta -- de ce??


Inca ceva, in conditiile date, aveti idee cam cat ar dura tot tratamentul pentru o refacere completa?
Azi s-a ciupit la deget cu unghiera si n-a curs deloc sange.

Edited by cristianbam, 28 December 2009 - 19:00.


#211
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da, cam toate sunt efecte secundare sau adaptări la anemie. Nu a curs sânge pentru că vasele sanguine periferice s-au îngustat pentru a fi sânge (hematii) suficient la organele centrale - asta se numește vasoconstricție periferică și e o adaptare la anemie. Lipsa poftei de mâncare poate fi și din cauza tratamentului. Îi este și greață?

Tratamentul nu pot să spun cât durează... Cât e nevoie, adică până parametrii (hematocrit, hemoglobină, hematii) ajung la anumite valori. Poate să dureze mai multe săptămâni. Eventual se poate modifica terapia, dacă se vede că nu răspunde.

#212
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
A zis ca nu-i este greata.

#213
infostoc

infostoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 07.04.2007
Eu am indoieli ca analizele hematologice de pe 28.12 (alea de la Botosani) sunt chiar corecte. MCH de 162 si MCHC de 169 par mai degraba erori decat rezultate reale. Toti indicii aia eritrocitari arata cat de mari si cat de incarcate cu hemoglobina (pigmentul rosu al sangelui care transporta o2) sunt celulele rosii. Valorile ies prin impartiri diverse intre Hb (hemolgobina), Ht (hematocrit) si RBC (numarul de celule rosii). OK, hemoglobina 9 e mica, dar hematocrit de 5 ?? Eu cred ca celulele rosii ale mamei tale sunt foarte fragile si s-au distrus o buna parte dupa recoltare, in vacutainer (adica au hemolizat). Asta s-ar putea sa fie cauza modificarilor nereale a unei parti din analize.
Eu recomand gasirea unui laborator de incredere care sa lucreze imediat proba recoltata. (imediat inseamna minute).

PS - o foaie de analize are TOATE valorile normale afisate in dreapta. Nu e normal sa nu fie afisate valorile normale ale eozinofilelor  % sau a plachetocritului, de exemplu. Asta spune multe despre calitatea acelui laborator.

#214
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Cristian, cum e mama ta? Te rog, dacă ai timp, să postezi și noile rezultate!

#215
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Mi-am facut si eu recent analizele si se pare ca sunt ceva atentionari care m-a cam sperie. 4 dintre ele sunt la sange si o atentionare la colesterol. Rog pe cineva avizat sa-mi interpreteze si mie rezultatul lor. Am atasat postului copie dupa fiecare fila. Multumesc mult!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   877.47K   30 downloads
  • Attached File  2.jpg   1020.08K   32 downloads

Edited by MosIonRoata, 08 January 2010 - 13:09.


#216
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postantigen, on 10th February 2009, 22:08, said:

OK, m-am linistit cu calciul! :) Ar fi bine sa iti faci si HDL si LDL colesterol, pentru ca de fapt raportul lor conteaza.
La indicatiile tale, am facut colesterolul fractionat.
Colesterol total 225 mg/100ml
HDL 62 mg/100ml
LDL 149 mh/100ml
Am facut din scaderea colesterolului un scop in viata. Cum userii de la topicul cu hemoroizi isi tin sub control hemoroizii, asa imi tin eu colesterolul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate