Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Analize de sange

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#235
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
eu m-as duce sa-mi fac un exudat nazal si faringian - e o explozie de infectii streptococice

#236
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Bravo, dio!  :hug: Toată țelina, toată mâncarea fără gust, toate ceaiurile scârboase au dat rezultate!

Acuma cum îl convingi pe el?

#237
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
I-am zis ca o sa crape la 40 de ani daca mai continua asa. S-a speriat pana azi, cand a zis ca totusi trebuie terminat carnatul ala afumat din frigider, ca doar nu o sa ramana sa-l aruncam, nu? Dar bea ceaiul fara comentarii.

#238
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Auzi ce-am auzit eu azi la o conferință despre ateroscleroză (printre altele): colesterolul este produs în toate celulele corpului, pentru că toate au echipamentul necesar pentru sinteza lui. Asta se întâmplă chiar dacă persoana respectivă nu a consumat colesterol încă din faza de embrion. Mă rog... asta știam. Ce nu știam e că tratamentul cu statine (Lipitor, Crestor, Zocor, Simcor, etc.) trebuie să se facă doar timp de 2 luni. Și între curele de tratament trebuie să treacă cel puțin 1 an.  :mellow:

#239
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
buna ziua mi-am fauct si eu un set de analizze si imi ies toate valorile cam spre minim.
am limfocitele scazute, monocitele cam multe si calciu putin sub limita, ce ma puteti sfatuii? multumesc.
atasez scan dupa buletin de analiza ptr cine intelege mai bine ce scrie pe acolo.
multumesc

Attached Files



#240
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postantigen, on 14th May 2010, 16:13, said:

Ce nu știam e că tratamentul cu statine (Lipitor, Crestor, Zocor, Simcor, etc.) trebuie să se facă doar timp de 2 luni. Și între curele de tratament trebuie să treacă cel puțin 1 an.  :mellow:
Aoleu! :mellow: Toti despre care stiu ca iau statine fac tratament continuu, fara intrerupere. Cu analize la ficat periodic, dar nu intrerup tratamentul. Si daca e asa, dupa intrerupere nu creste la loc nivelul colesterolului?

#241
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@adipit: În ce context ai făcut analizele? De rutină, după o infecție, te simțeai rău? Că așa nu sunt foarte modificate valorile... Ai putea lua un complex de vitamine și minerale.

dio, nu știu ce să zic... Și la mine e la fel, adică toți cei din jur iau statine fără întrerupere. M-a bulversat și pe mine informația asta, și proful nu a explicat mai multe. S-a mai spus și că statinele produc imunosupresie, ceea ce e util în transplantul de organe sau în bolile autoimune, dar de evitat în restul timpului.

#242
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
analizele de rutina, nu le mai facusem de mult.
nu am avut nici o boala, e drept am slabit in ultima perioada cam mult, sunt slab din fire dar acum parca prea prea probabil din cauza stress-ului.
in plus am obsevrat c adecateva zile parca am un mic tremurat in mine, cand fac efort tremuratul devine evident, tremur tot cand lucrez cu greutati de ex.
ma gandesc o usoara anemie? bag vitamine de azi.

#243
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Anemie nu e încă. :)

#244
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
pai si tremuratul de la ce sa fie? ce sa investighez?

#245
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Poate fi de la calcemia scăzută. Sau de la tiroidă.

Edited by antigen, 14 May 2010 - 21:25.


#246
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Salutare. Mi-am facut si eu analizele ieri si, ca si ceilalti, mi-au iesit niste valori anormale. Pana ajung la medic, speram, daca puteti, sa aruncati o privire pe analize, sa-mi spuneti daca am vreun motiv de ingrijorare. Multumesc.

Attached Files



#247
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ai trecut recent printr-o infecție virală?

#248
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postantigen, on 19th May 2010, 22:25, said:

Ai trecut recent printr-o infecție virală?
Din cate stiu, nu. Stiu ca acum cativa ani am avut mononucleoza. Iar in ultima vreme, de aproximativ 1 luna am o ameteala usoara, ca si cum as avea capul greu. De aceea am fost pentru analize. Si a fost si o perioada de stres inainte de perioada asta.

Edited by Chrisforever, 19 May 2010 - 21:37.


#249
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Buna.
Mi-am facut acum cateva zile niste analize la sange pentru ca ma simteam cam rau in ultima perioada.Aveam ameteli,imi tremurau uneori picioarele si imi simteam mainile amortite si pe deasupra mai sunt si tahicardica.Uneori ma doare capul inainte sa inceapa celelalte senzatii,dar nu stiu daca e doar coincidenta sau sunt legate :D Spre surprinderea mea,analizele mi-au iesit cam perfecte,cel putin asa zice asistenta.As vrea totusi o parere si de la voi.Ms anticipat  :kisstogether:

Attached Files



#250
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Hemoglobina, hematocritul și eritrocitele sunt cam la limita inferioară a normalului (hematocritul e chiar puțin sub), ceea ce se potrivește cu simptomele tale, care duc cu gândul la anemie. Mănânci cum trebuie? Echilibrat? Poate ar trebui să mănânci mai multă carne, mai mult ficat, și să repeți analizele peste cam o lună. Ai menstruații mai abundente sau alte posibile sângerări?

View PostChrisforever, on 19th May 2010, 22:28, said:

Din cate stiu, nu. Stiu ca acum cativa ani am avut mononucleoza. Iar in ultima vreme, de aproximativ 1 luna am o ameteala usoara, ca si cum as avea capul greu. De aceea am fost pentru analize. Si a fost si o perioada de stres inainte de perioada asta.
Niște analize mai amănunțite pentru ficat ai făcut? Eventual și Ag Hbs, și Ac antiHCV, pentru hepatite...

Edited by adadoi, 26 May 2010 - 07:23.


#251
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Problema cred ca e ca nu mananc regulat.Am perioade in care mananc foarte mult si am pofta de mancare,si perioade in care abia abia.Plus ca nu am ore fixe la care sa mananc,mananc si de 5-6 ori pe zi,desi nu ma ingras,am doar 47 de kg la 1,65.Slaba nu par pentru ca am oasele mici dar ma simt slabita in ultima perioada si imi e greu sa ma odihnesc pentru ca adorm foarte greu.Cand sunt pe stop nu pot sa zic ca e foarte abundent,de vreo 3-4 luni parca o idee mai mult,insa ma doare uneori foarte rau.Medicul de familie mi-a zis ca e normal sa ma doara ca sunt inca foarte tanara...mie nu mi s-a parut o explicatie prea buna (am 20 de ani).Am inceput de ieri sa iau magne b6,mananc cate un iaurt pe zi,o banana,si nu mai sar peste nici una dn cele 3 mese :D Sper sa imi revin cat mai repede.Multumesc pentru raspuns,chiar aveam nevoie de o a doua parere pentru ca m-am cam speriat cu starile astea.Sanatate multa  :kisstogether:

#252
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da, poate fi din cauza asta! Pe lângă astea, mănâncă și alimente care conțin fier!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate