Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Analize de sange

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#181
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
pe 11, mama a fost internata la spitalul de boli contagioase si diagnosticata cu pneumonie (nu pot descifra tipul, nu se intelege scrisul). De cand au eliberat-o, ea se tot simte foarte foarte slabita, avand simptome de anemie. Astazi am dus-o la spital si i-au facut o radiografie la plamani (medicii au zis ca plamanii arata normal) si niste teste la sange, in urma carora au spus ca ar avea o infectie la sange (sau cam asa ceva). I-au dat o trimitere pentru joi la hematolog si pana atunci trebuie sa stea acasa. (Ii este foarte greu sa ajunga din pat pana la baie.)
Mentionez ca are si febra (deocamdata nu a depasit 38.5) si dureri insuportabile de cap.
V-ati putea da va rog cu parerea? Uitati si rezultatele la testele de sange
[ http://img222.imageshack.us/img222/9195/24112009m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristianbam, 24 November 2009 - 20:38.


#182
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Din analizele astea rezultă că are o anemie foarte severă (hematocrit scăzut), care poate fi produsă prin hemoliză (bilirubină crescută). Anemia hemolitică poate să aibă drept cauză o infecție severă, sau o septicemie (cum spui tu - "infecție în sânge"). Infecție oricum există, pentru că leucocitele sunt crescute. Asta e doar o ipoteză. Hematologul poate spune mai multe.

Durerile de cap pot fi din cauza anemiei, iar febra din cauza infecției.

Sănătate multă mamei tale!

#183
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Merci mult pentru raspuns!

Din cate am citit si din cate stiu, nu e posibil ca numarul elevat de leucocite sa fie un raspuns la pneumonie sau de la antibiotice?
Inca ceva, doctorii au spus ca a pierdut mult sange (cand, cum, pe unde - nimeni nu stie). Ce rezultat iese daca introducem in calcul o "anemie mai veche" + menstruatie? Se poate ca asta sa fie cauza din care s-a ajuns la situatia de acum?

#184
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Leucocitele cresc în infecții, deci pneumonia ar putea fi o cauză. Antibioticele nu.

În legătură cu anemia... nu am destule date. Din analizele pe care le-ai pus aici, pare hemolitică, nu prin pierdere (hemoragie). Dar poate bilirubina e crescută din alte cauze.

O menstruație normală nu produce anemie.

#185
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
S-a interesat azi (ca nu vor doctorii sa-i zica) si are anemie hemolitica autoimuna dobandita postmedicamentoasa.
Am cautat pe net dar tot ce am gasit e cam vag, pe o scara de la 1 la 10, cat de grav e?

#186
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ar trebui să dispară după întreruperea tratamentului. Poate i se va face și corticoterapie.

(Mda, am văzut că e hemolitică, dar nu m-am gândit că e din cauza tratamentului...)

#187
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Pai acum i se pun perfuzii de clorura de sodiu in care ii baga gluconat de calciu si magneziu si pe langa perfuzii ii mai fac si 2 antibiotice: ciprinol si amoxiplus.
Cand am internat-o joi, avea hemoglobina 5.8. A scazut la 4 si nu mai creste, in schimb, i-au scazut leucocitele.

p.s. doctorii se uitau cam insistent la splina, la ecografie.

p.p.s. doctorii NU reusesc sa-i determine grupa sanguina. deloc. ai idee ce se poate face? ea are grupa A (din teste mai vechi) si acum ii ies toate grupele posibile la rezultate si din cauza asta nu-i pot face transfuzie de sange.

Edited by cristianbam, 01 December 2009 - 11:14.


#188
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Probabil a scăzut și din cauză că i s-a administrat clorură de sodiu, care a diluat sângele.

În anemia hemolitică autoimună hematiile se distrug în splină. Uneori, ca ultimă soluție, se scoate splina.

Corticoterapie nu face? (Asta ar putea agrava infecția, deci e cu două tăișuri)

#189
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Ai idee de ce nu-i pot determina grupa sanguina?

#190
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Altceva, doctorii au zis ca i se aglutineaza sangele si din cauza asta nu pot determina grupa sanguina, sau cam asa ceva. Am cautat pe net si e prea vag. Care sunt cauzele si efectele aglutinarii sangelui? E ceva grav? Se poate face ceva in privinta asta?

#191
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Aglutininele sunt un fel de anticorpi care se leagă de diferite molecule de pe suprafața hematiilor, ceea ce duce la lipirea hematiilor între ele (aglutinare). Ar trebui să dispară după întreruperea tratamentului.

Dar de ce i se mai administrează antibioticele acelea? Înainte de apariția anemiei ce medicamente lua?

Face corticoterapie? Ar putea să mai ia și niște factori de stimulare a hematiilor (eritropoietină), ca să forțeze măduva producă mai multe hematii care să le înlocuiască pe cele afectate.

#192
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Acum nu i se administreaza aceleasi ca si in cazul pneumoniei. Sincer nu stiu ce lua atunci, o intreb maine. Dar stiu ca dimineata lua un antibiotic (fie pastila, fie intravenos), la amiaza nu mai aveau acel antibiotic in farmacie si-i dadeau altul, seara iar altul ca nici de-ala nu mai era in farmacie si tot asa. (asta cand avea pneumonie). A stat cateva zile acasa, i s-a facut rau si am dus-o la hematologie unde e acum.

Acum ii dau alte antibiotice dar nu inteleg de ce. Si ea zice ca doctorii nu-i zic.
Deci zici ca daca ar intrerupe tratamentul cu antibiotice, situatia s-ar imbunatati?

Am intrebat-o daca face corticoterapie si a zis ca nu stie ce-i aia, deci asta nu stiu. Dar din cate stiu ciprinolul si amoxiplusul nu-s corticosteroizi, nu? Inca ceva, in perfuzii au inceput sa-i bage si fier. Mai multe aflu maine.

#193
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da, asta se practică - întreruperea tratamentului. Dar dacă i se administrau antibiotice așa cum spui, de unde știu medicii ce medicament a provocat anemia? De unde știu că nu sunt de vină și astea - ciprinolul și amoxiplusul (antibiotice și ele)? Mai are infecția?
Fierul e ok, dar nu cred că e suficient.
Corticoterapice ar fi prednison sau metilprednisolon, de exemplu.

#194
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Dar daca are o infectie (inca face febra), din cate am citit, n-are voie sa ia corticosteroizi, nu?
Inca ceva, doctorii au intrebat-o daca a mai luat ceva medicamente pe langa cele care le primeste acum de la spital, cica orice chimical ar putea influenta negativ determinarea grupei sanguine. Problema e ca ea lucreaza la Termica, cu chimicale (ex: azotati si altele). Am intrebat-o ce i-au mai dat si a zis ca nu stie, ca nu au vrut doctorii sa-i zica sau asa ceva. Azi i-au pus 3 perfuzii si nici de alea nu stie ce-s.

Edited by cristianbam, 03 December 2009 - 19:05.


#195
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Cum să nu-i zică?! E dreptul ei să știe! Nu poți vorbi tu cu medicul? Sau tatăl tău?

În legătură cu corticoterapia... da, de-asta spuneam mai sus că e cu două tăișuri. Trebuie să se vadă ce e mai important acum - infecția sau anemia.
Nu se pot determina acolo anticorpii anti-A și anti-B din sânge (și să se determine așa grupa sanguină)?

#196
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Hey, au inceput sa-i dea corticosteroizi: dexametazon. Ii da 4 pe zi.

De asemenea, ieri i-au stabilit grupa sanguina, problema e ca inca i se aglutineaza sangele destul de mult/tare incat sa nu-i poata face transfuzie de sange.

#197
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
E bine că primește corticoterapie! :)

Cu infecția cum stă?

#198
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Leucocitele au scazut. Hemoglobina i-a crescut pana la 4.6 si acum a scazut iar la 4. Au programat-o pe marti la un CT scan (cu lichid de contrast).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate