Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#91
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
3oaie,nu stiu ,ca nu am vazut stirile si nici cine mi-a spus nu a fost foarte atent,tocmai d-aia am intrebat,ca poate altii sunt mai atenti decat mine...

biscatrix,multumesc de raspunsul prompt....noua asa ni s-a spus,vroiam o confirmare,pe care mi-ai dat-o...deci e retinut!

#92
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Dupa ce treci de controlul din vama Cenad, la 300-400m, gasesti o ghereta. 7 euro vigneta pe 4 zile pt Ungaria. Eu zic sa platesti in euro. Eu nu m-as mai complica sa schimb in forinti decat daca as mai avea si alte cheltuieli in Ungaria.

Edited by c_alecs, 16 January 2009 - 18:47.


#93
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

 c_alecs, on Jan 16 2009, 18:45, said:

Dupa ce treci de controlul din vama Cenad, la 300-400m, gasesti o ghereta. 7 euro vigneta pe 4 zile pt Ungaria. Eu zic sa platesti in euro. Eu nu m-as mai complica sa schimb in forinti decat daca as mai avea si alte cheltuieli in Ungaria.


Multumesc de sfat!De retinut...Ideea este ca noua ne va trebui vigneta si la intoarcere...probabil ca tot drumul asta va dura intre 7 si 8 zile si in timpul asta vom iesi si vom intra de pe si pe autostrada....nu stiu cat de bine m-am exprimat.Multumesc oricum! :)

#94
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
La intoarcere cumperi vigneta de Ungaria din parcarea de la granita cu Austria. Am vazut mai multe gherete in parcarea aia.

#95
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Sau mai bine treci de gherete si la vreo 5km gasesti o benzinarie si-ti iei de acolo (OMV cred). Nesimtitii de la gherete vindeau vigneta cu vreo 2-3 euro mai scump. Eu nu am vrut sa le dau acesti bani din principiu.

#96
sfer21

sfer21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2009
Nu imi vine sa cred despre toate aceste povesti cu politistii maghiari.
Eu tot timpul o tin intre 170 si 180 km/h intre Nyiregyhaza si iesirea de Viena (pe M3 unde este mai liber pur si simplu las cruise control pe 180), si niciodata nu m-a oprit nimeni. Si am facut ceva drumuri, cu numar de Romania (MM).
Unde sunt mai intalniti acesti politisti?

#97
randunel

randunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.09.2005
in localitatile dintre szeget si nadlac am vazut politie maghiara cat am vazut in budapesta. Mai multi decat pe debrecen - bors. Poate sunt mai ghinionist decat altii :D

#98
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

 c_alecs, on Jan 16 2009, 18:45, said:

Dupa ce treci de controlul din vama Cenad, la 300-400m, gasesti o ghereta. 7 euro vigneta pe 4 zile pt Ungaria. Eu zic sa platesti in euro. Eu nu m-as mai complica sa schimb in forinti decat daca as mai avea si alte cheltuieli in Ungaria.
La ghereta respectiva, din cate-mi amintesc parca e mai scumpa vigneta si nici nu poti plati cu cardul.

#99
minorityreports

minorityreports

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.08.2008
Infromatii despre vigneta se gasesc pe site-ul oficial, iar preturile sint fixe. Nu au cum sa varieze de la un punct de vinzare la altul. Variaza daca platesti in EUR ca iti pun ce curs vor ei, dar daca platesti in HUF atunci preturile sint cele de pe site. Ca o curiozitate, in Ungaria fiind trecut de vama, am platit vigneta in Lei.

#100
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008
salutari tuturor!
Am gasit aici ca poti plati online vigneta la unguri: http://www.autopalya...t=keret_aak.htm
A folosit cineva acest mijloc de plata si poate confirma ca este OK?
Multumesc.

Edited by saxonul, 23 February 2009 - 15:13.


#101
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.08.2004
Eu mi-am cumparat anul trecut vignete de pe site-ul care l-ai mentionat (o vigneta de 4 zile pentru drumul dus spre Austria si o alta tot de 4 zile pentru intoarcere). Pentru orice eventualitate mi-am tiparit confirmarea transmisa de site-ul respectiv (si pastrez si acum mail-urile de confirmare). Nu am constatat nici o problema, dar nici nu m-a intrebat nimeni nimic. Poate ca stii ca la unguri vigneta se plateste si se introduce in sistemul lor informatic, deci nu se lipeste nimic pe parbriz.

#102
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

 geof, on Feb 23 2009, 16:02, said:

Eu mi-am cumparat anul trecut vignete de pe site-ul care l-ai mentionat (o vigneta de 4 zile pentru drumul dus spre Austria si o alta tot de 4 zile pentru intoarcere). Pentru orice eventualitate mi-am tiparit confirmarea transmisa de site-ul respectiv (si pastrez si acum mail-urile de confirmare). Nu am constatat nici o problema, dar nici nu m-a intrebat nimeni nimic. Poate ca stii ca la unguri vigneta se plateste si se introduce in sistemul lor informatic, deci nu se lipeste nimic pe parbriz.

Da, stiu, multumesc pentru raspuns. Intentionez sa procedez la fel si eu.

#103
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008
Weekendul asta am tranzitat Ungaria dinspre Austria spre Romania... In ultima benzinarie Shell din Austria casierul vb romaneste, iar rovignetat am cumparat de la benzinaria Agip la 1 km de granita (pe 4 zile costa 7 euro si e un bon de casa) langa Hotel paprika unde am si dormit (40euro camera 2 paturi cu mic dejun inclus bufet suedez, ff curat si plin de romani). Pe drum nu am avut nicio problema am mers regulamentar si totul a fost ok!
Drumuri Bune!!

#104
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Weekend-ul trecut am trecut prin Ungaria, 20 lei pe 4 zile, e-vigneta.
Asa cum cineva a dat un link, asta e pretul pentru perioada asta.

#105
claudiu_ne2000

claudiu_ne2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.05.2005
am vazut ca foarte des vorbiti de vignieta pentru Ungaria...cea de 4 zile...dar daca excursia pe care o efectuati dureaza mai mult de 4 zile, puteti alege vignieta de 10 zile...costa aprox. 2000 de forinti...si nu mai ai bataie de cap la intoarcere.

Ca o comparatie vignieta de 4 zile costa 1600 de forinti.

#106
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
pentru masini mici preturile sunt urmatoarele:

4 day
01.01.2009 – 30.04.2009    1170 forinti
01.05.2009 – 30.09.2009    1530 forinti
01.10.2009 – 31.12.2009    1170 forinti

Weekly   2550 forinti
Monthly  4200 forinti
Annual  37200 forinti


mai multe informatii AICI

#107
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008
Salutare! In august o sa trec prin Ungaria si ma gandeam sa raman o noapte in Budapesta. Stie cineva un hotel ieftin in oras? Pana acuma m am oprit la Ibis 47 euro/noapte camera + 8 euro parcarea. Exista mai ieftin in oras? Am mai vazut Etap si Drive Inn dar din pacate sunt cam la periferie si eu as vrea ceva mai central ca sa nu fiu nevoit sa ies cu masina ca sa vizitez orasul (cat se poate vizita intr o dupa amiaza).

#108
rinocereus

rinocereus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.02.2008
Cum ajung din TM la aeroportul din Budapesta cu masina? Exista indicatoare sau trebuie sa stiu ceva mai mult?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate