Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#127
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,439
  • Înscris: 30.04.2008
Autostrada M43 Nadlac - Mako - Szeged

Veste buna: Tronsonul Szeged – Mako, din cadrul Autostrazii M43, care leaga Auto­strada M5 de Nadlac, de la fron­tiera un­garo-romana, va fi deschis circulatiei la finele lunii viitoare (sfârșit de aprilie 2011)
sursa: http://www.opiniatim...0-km/15/03/2011

Vigneta pt. autoturisme pina in 3,5 tone = Categoria D1
4 zile =....................... 1.650 HUF
saptaminala=10 zile= 2.750 HUF
lunara= 30 zile =........ 4.500 HUF
anuala= 365 zile =.... 40.000 HUF

sursa: http://www.motorway....Dijtablazat2011

Edited by w140, 19 March 2011 - 14:06.


#128
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Stie cineva daca s-a deschis si se circula pe varinta de ocolire a Budapestei care face legatura intre M3 si M5 o prelungire a M0 de fapt. Pe google map este figurata ca deschisa: http://maps.google.r...ie=UTF-8&tab=wl, anul trecut nu era finalizata intersectia dintre M3 si M0?

Edited by scoty, 26 March 2011 - 20:38.


#129
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010

View Postscoty, on 26th March 2011, 21:37, said:

Stie cineva daca s-a deschis si se circula pe varinta de ocolire a Budapestei care face legatura intre M3 si M5 o prelungire a M0 de fapt. Pe google map este figurata ca deschisa: http://maps.google.r...ie=UTF-8&tab=wl, anul trecut nu era finalizata intersectia dintre M3 si M0?
Tu de fapt vrei să vezi dacă vreunul dintre forumiști a fost fizic pe acolo, nu ?
Eu nu am fost recent, însă dacă din satelit se văd mașini circulând prin pasajul respectiv (și se văd !), eu aș fi sigur că s-a deschis. Sau te referi cumva la breteaua care leagă M0 de M3 ? Că aia nu cred că s-a deschis.

Sănătate și tcb !

#130
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostOvidiuNS, on 27th March 2011, 00:35, said:

Tu de fapt vrei să vezi dacă vreunul dintre forumiști a fost fizic pe acolo, nu ?
Eu nu am fost recent, însă dacă din satelit se văd mașini circulând prin pasajul respectiv (și se văd !), eu aș fi sigur că s-a deschis. Sau te referi cumva la breteaua care leagă M0 de M3 ? Că aia nu cred că s-a deschis.

Sănătate și tcb !
Din satelit pare a fi gata lucrarea dar pe mine ma intereseaza daca a trecut cineva anul asta pe acolo daca pot veni de la Debretin pe M3 si aici sa schimb sa trec pe M0 pentru a nu intra in Budapesta si a merge mai departe de exemplu spre Viena pe M1, anul trecut cand am vrut sa fac asta nu am putut caci lucrarea nu era gata si a trebuit sa trec prin Budapesta!

#131
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Revin cu o noua intrebare mai ales pentru cei care locuiesc in vestul Romaniei si merg mai des spre HU: cum este drumul de la Gilau pana la Valea lui Mihai si de aici pana la Debretin, a iesit cineva din tara pe aici?

#132
tasema

tasema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2009

Valea lui Mihai Debretin era o.k. in luna sept 2010.


#133
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Posttasema, on 5th April 2011, 13:29, said:


Valea lui Mihai Debretin era o.k. in luna sept 2010.
Multumesc, poti sa-mi spui ceva si de drumul dintre Gilau si Valea lui Mihai?

#134
tasema

tasema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2009
Imi pare rau nu am fost pe acel tronson de drum,am venit de la Oradea.

#135
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Posttasema, on 6th April 2011, 12:10, said:

Imi pare rau nu am fost pe acel tronson de drum,am venit de la Oradea.
Multumesc oricum, a mers cineva pe acest traseu: Gilau - valea lui Mihai?

#136
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 23.04.2007
Voi face portiunea Debrecen-Viena cu trecere de pe M3 pe M1.Problema e ,ce sa fac cand ajung la Budapesta?
Am GPS pe telefon(Garmin) cu harta europei actualizata recent.
Din ce vad,nu ar fi foarte complicat sa traversez orasul,insa nu stiu cum e condusul in Budapesta.
Momentan exista varianta centurii M0,care insa e si aia cu stanga dreapta :D la un momentdat,e si destul de lunga ca distanta fata de traversatul orasului,nu stiu cat de aglomerata e,etc.
Are rost sa "ma risc" prin oras,sau sa o iau pe centura?Momentan,as merge pe centura,insa astept pareri!
Multumesc anticipat!

#137
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAdrianHH, on 11th April 2011, 11:34, said:

Voi face portiunea Debrecen-Viena cu trecere de pe M3 pe M1.Problema e ,ce sa fac cand ajung la Budapesta?
Am GPS pe telefon(Garmin) cu harta europei actualizata recent.
Din ce vad,nu ar fi foarte complicat sa traversez orasul,insa nu stiu cum e condusul in Budapesta...
Salutare !

Eu nu folosesc GPS, dar am o hartă bună a Budapestei. Și am fost de nenumărate ori. Însă abia anul trecut am condus eu prin Budapesta prima oară. Nu e greu. Te rog să urmărești traseul pe o hartă (google-maps sau altceva). M3 te duce drept către Hösök tere. Înainte de a ajunge aici, M3 se termină printr-un pasaj chiar la intersecția cu Hungaria korut. Aici, în coborâre fiind, trebuie avut grijă să prinzi breteaua din dreapta (care te duce înainte), altfel te trezești că o iei spre stânga și intri pe Hungaria korut către sud-est. Dacă ai trecut cu bine, ajungi în piață, pe care o ocolești ca să intri pe Andrassi ut. Gândește-te că dacă ai putea, ai trece drept prin columna aia din mijloc și ai ține drumul drept înainte. Urmezi Andrassi până la capăt, apoi faci jumătate stânga pe Bajcsy-Zsilinszky ut. În intersecția asta, dacă te uiți în dreapta vezi o secundă bazilica Sf. Stefan foarte aproape. Ai putea să mergi și înainte și să traversezi Dunărea pe Podul cu Lanțuri, dar dumul e mai îngust și foarte aglomerat, în plus, în week-end podul e închis circulației auto.
Ok, revenind, ai intrat pe Bajcsy-Zsilinszky ut. Practic, pe dreapta ai piața Deak Ferencz. Urmezi bulevardul, care face jumătate-stânga și devine Karoly korut. Ții bulevardul cam 300m și ajungi la o bifurcație. Karoly korut se continuă jumătate-dreapta și mai mergi pe el 100m, până la intersecția cu Rakoczy ut, unde trebuie să fii încadrat pe banda cea mai din dreapta (aici poți, banda de bus a dispărut deja), întrucât faci dreapta. Apoi e simplu, podul Elisabeta, apoi Hegyalja ut (după ce se termină podul ai grijă să fii încadrat pe stânga ca să prinzi bucla ce te bagă pe Hegyalja ut), după care mai ai ultima dată grijă să te încadrezi pe stânga ca să prinzi bucla ce te scoate către sud pe Budaörsi ut. Apoi te duce drumul, care se transformă în autostrada M1-M7.

Dacă totuși ratezi drumul cine-știe-unde, trebuie știut că în Budapesta, în intersecții, de multe ori e interzis să faci stânga, asta e singura greutate. Altfel, e ca-n București, mie așa mi s-a părut. Și ai grijă să nu mergi pe banda de bus.
Podul Margit cred că e tot închis.

Aaa, dacă prinzi oră de vârf (8-10 sau 16.30-20) ia-o pe centură, prin oraș e cam aglomerat (de fapt, pe drumul recomandat de mine, singurele 2 ambuteiaje se produc la intrarea în Hösök tere și pe Karoly korut unde tre' să faci dreapta spre pod). Am parcurs drumul integral, în sensul descris.
Pt. sensul invers nu m-am gândit. Am parcurs doar bucata Hösök tere-autostrada M3 (se face ambuteiaj la urcarea pe M3), dar am ieșit către Polus Center.
Dar la întoarcere vii tot pe M3, sau pe M5 și Szeged ?


Sănătate și tcb !

#138
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 23.04.2007
Multumes tare mult Ovidiu,cred ca mai bine nu se putea descrie.
Eu voi pleca din Bucuresti spre Viena.Ideea e ca drumul cel mai scurt si recomandat e prin Nadlac.Insa as ajunge frant de oboseala.
Prefer sa o iau pe Cluj(am rude de vizitat unde pot ramane peste noapte) iar la 4 dimineata sa ma sui la volan sa plec.Probabil ca voi ajunge in jur de 11-12(?) in Budapesta si 14? in Viena
La intoarcere in fct de cat de obosit voi fi(conduce si sotia ,dar totusi sunt 1150km daca am calculat bine..) voi decide daca "rezist" direct Viena-Nadlac -Bucuresti sau o iau iar pe M3 pt popas in Cluj.

#139
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAdrianHH, on 15th April 2011, 10:44, said:

Probabil ca voi ajunge in jur de 11-12(?) in Budapesta si 14? in Viena
La intoarcere in fct de cat de obosit voi fi(conduce si sotia ,dar totusi sunt 1150km daca am calculat bine..) voi decide daca "rezist" direct Viena-Nadlac -Bucuresti sau o iau iar pe M3 pt popas in Cluj.
Dacă pleci la 4.00, s-ar putea să fii la Budapesta cam pe la 10. Între Budapesta și Viena se fac cam 3 ore.
La întoarcere, dacă te decizi să vii prin Nădlac, atunci ai rezolvat-o cu Budapesta, adică M1-M0-M5.

Sănătate și drum bun !

#140
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Salut

Pleci curand?
Eu merg Braila - Viena, si as dori sa aflu mai multe.
Ma bate un gand sa trec prin Budapesta.

Cu stima

#141
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
gata, s-a deschis si tronsonul Mako-Szeged!!!aproape cu o ora mai putin pt noi, eviti aglomeratia, restrictiile, etc..
ca berbecii de la noi nu sunt in stare de un mizilic de autostrada...

#142
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,439
  • Înscris: 30.04.2008

View PostBuhani73, on 21st April 2011, 11:55, said:

gata, s-a deschis si tronsonul Mako-Szeged!!!aproape cu o ora mai putin pt noi, eviti aglomeratia, restrictiile, etc..
ca berbecii de la noi nu sunt in stare de un mizilic de autostrada...
Super, asta da veste bună  :thumbup: , e bine și pt. cei ce vor să ajungă doar până la Szeged, fără Vigneta (pe vechiul drum) însă de acum mult mai descongestionat.

Edited by w140, 21 April 2011 - 13:30.


#143
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
normal ca e bine.dar mai ales ca eviti toata nebunia din Szeged daca vrei pur si simplu sa te urci pe autostrada.
ciumpalacii de la noi fac intai Arad-Timisoara si abia acuma au scos la licitatie Arad-Nadlac...dar va trece destul pana vor fi gata..

#144
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005

View PostBuhani73, on 21st April 2011, 11:55, said:

gata, s-a deschis si tronsonul Mako-Szeged!!!aproape cu o ora mai putin pt noi, eviti aglomeratia, restrictiile, etc..
ca berbecii de la noi nu sunt in stare de un mizilic de autostrada...
EXCELENT !

Ungaria a inaugurat saptamana trecuta si tronsonul de autostrada Mako - Szeged (M43/E68), dar cineva imi spunea ca deja exista ceva portiune de autostrada si inainte de Mako, astfel ca de la Nadlac-ul nostru se mai merge pe drumul european, undeva la 17 KM, apoi numai autostrada.

A fost cineva recent pe portiunea asta sa poata confirma cele de mai sus ?

Inainte de Mako unde se poate lua vinieta ? Dar nu in vama ca acolo este pret de bisnita.

Edited by vladut_v, 27 April 2011 - 11:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate