Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate imbunatati o poza sa se ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru
 Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...
 Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 

HSDPA & HSUPA

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
108 răspunsuri în acest subiect

#1
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 16.11.2004
Din ce am cautat pe net avem relativ putine telefoane compatibile cu HSDPA si dintre acestea doar cele mai noi functioneaza la 3.6 Mbps. Apoi intervine problema ca la noi nici jumatate dintre acestea nu sunt comercializate.

Accesibil ca pret, cu o baterie bunisoara(Stand-by: 400 h) si disponibil in Romania mi se pare modelul Motorola V3xx pe care l-am gasit cu 700 RON.

Dintre modem-uri: Huawei E220 cunoscut la noi de la Vodafone drept "Vodafone Smart Modem 3G Broadband USB" (cel din reclama cu "tuneaza-ti computerul") pare solutia cea mai accesibila.
Vodafone RO il vinde cu 135$+TVA la abonamentul de 10$ ... dar probabil este blocat pe Vodafone.
Din ce am gasit eu cel mai ieftin la Wind Italia care vinde acest produs neblocat la un pret de 189E

Odata cu lansarea serviciilor HSDPA & HSUPA de catre Orange, luna viitoare probabil ca vor introduce in oferta si ei terminale compatibile.

Intrebarea mea pentru cunoscatori este daca orice terminal HSDPA cu 3,6 Mbps este automat compatibil si cu HSUPA?
si daca cineva care a fost prin alte tari si a avut ocazia sa testeze astfel de terminale ne poate da cateva sfaturi.

#2
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003

 munteanu_dan0, on May 20 2007, 19:41, said:

si daca cineva care a fost prin alte tari si a avut ocazia sa testeze astfel de terminale ne poate da cateva sfaturi.
Am un Nokia N95 pe Orange F... merge între 100 si 120 Kb/sec la download.

#3
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 Cosconor, on May 20 2007, 20:45, said:

Am un Nokia N95 pe Orange F... merge între 100 si 120 Kb/sec la download.
Kb sau KB ?

#4
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Pai stiu eu... la noi aici se spune Ko (Kilo-Octeti) ! :D

Kilo-Bytes în Românai cred... adica Kb... 101 Kb/s este viteaza de download afisata în Internet Explorer atunci când descarc un fisier (test = descarcarea programului iTunes de pe site-ul Apple...)

Editat de Cosconor, 20 mai 2007 - 23:27.


#5
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 287
  • Înscris: 01.06.2003

 munteanu_dan0, on May 20 2007, 20:41, said:

Din ce am cautat pe net avem relativ putine telefoane compatibile cu HSDPA si dintre acestea doar cele mai noi functioneaza la 3.6 Mbps. Apoi intervine problema ca la noi nici jumatate dintre acestea nu sunt comercializate.

Accesibil ca pret, cu o baterie bunisoara(Stand-by: 400 h) si disponibil in Romania mi se pare modelul Motorola V3xx pe care l-am gasit cu 700 RON.

Dintre modem-uri: Huawei E220 cunoscut la noi de la Vodafone drept "Vodafone Smart Modem 3G Broadband USB" (cel din reclama cu "tuneaza-ti computerul") pare solutia cea mai accesibila.
Vodafone RO il vinde cu 135$+TVA la abonamentul de 10$ ... dar probabil este blocat pe Vodafone.
Din ce am gasit eu cel mai ieftin la Wind Italia care vinde acest produs neblocat la un pret de 189E

Odata cu lansarea serviciilor HSDPA & HSUPA de catre Orange, luna viitoare probabil ca vor introduce in oferta si ei terminale compatibile.

Intrebarea mea pentru cunoscatori este daca orice terminal HSDPA cu 3,6 Mbps este automat compatibil si cu HSUPA?
si daca cineva care a fost prin alte tari si a avut ocazia sa testeze astfel de terminale ne poate da cateva sfaturi.

Pe scurt:

1. Si modemul de la Orange (cel vechi, Globesurfer Icon) suporta HSDPA, pina la 1.8Mbps. Nu stiu daca ii trebuie un upgrade de firmware sau nu, teoretic ar trebui sa stie si fara upgrade de firmware.
2. Orange va lansa doar HSDPA luna viitoare, nu si HSUPA. Se va lansa cu un nou modem USB de la Option, cu viteza maxima de 7.2Mbps (pentru extinderea pe care o programeaza pentru sfirsitul anului - HSUPA + HSDPA la 7.2Mbps)
3. HSDPA si HSUPA sint tehnologii diferite, un modem HSDPA nu este automat si HSUPA. La momentul asta pe HSUPA nu exista decit 2 device-uri lansate comercial (un modem USB de la Option si E270, succesorul lui E220 de la Huawei). Pe teava mai sint 2 terminale Windows Mobile de la HTC (HTC Nike - http://pdadb.net/ind...?m=specs&id=736 si HTC Kaiser - http://pdadb.net/ind...?m=specs&id=733 ), amindoua cu HSUPA.

Razvan

#6
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 razvandragomire, on May 21 2007, 01:15, said:

Pe scurt:

1. Si ..

Razvan

..multumesc mult de informatii

HSUPA din cate am inteles mareste viteza upload-ului . Din cate stiu modemurile HSDPA au upload de 384kbps ceea ce nu e tocmai putin, si care pentru navigare pe internet e suficienta.

 razvandragomire, on May 21 2007, 01:15, said:

La momentul asta pe HSUPA nu exista decit 2 device-uri lansate comercial (un modem USB de la Option si E270, succesorul lui E220 de la Huawei). Pe teava mai sint 2 terminale Windows Mobile de la HTC (HTC Nike - http://pdadb.net/ind...?m=specs&id=736 si HTC Kaiser - http://pdadb.net/ind...?m=specs&id=733 ), amindoua cu HSUPA.
Razvan
.. deci device-uri pe HSUPA sunt si mai putine si probabil si mai scumpe.

As dori sa stiu daca a probat cineva intr-un "Vodafone Smart Modem 3G Broadband USB" un SIM de Orange si ne poate spune daca este blocat sau nu.

#7
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003

 munteanu_dan0, on May 21 2007, 07:19, said:

HSUPA din cate am inteles mareste viteza upload-ului . Din cate stiu modemurile HSDPA au upload de 384kbps ceea ce nu e tocmai putin, si care pentru navigare pe internet e suficienta
Exact. HSUPA (High Speed Upload Packet Access) nu mi se pare ceva absolut esential, numai daca vrei sa faci mult Rapidshare, sa trimiti multe mail-uri cu fisere atasate de talie mare, sau mai stiu eu ce...

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.479
  • Înscris: 14.04.2002
70k pe acelasi site ca si Cosconor, pe Voda in Braila cu N95

Editat de morogan, 22 mai 2007 - 13:09.


#9
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Nu e rau ! :)
Am mai testat si eu înca o data acum o ora, si download-ul a început la 130 KB/s, apoi s-a stabilizat pe la 90 KB/s.

#10
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 morogan, on May 21 2007, 19:20, said:

70k pe acelasi site ca si Cosconor, pe Voda in Braila

Se pare ca au fost sterse cateva post-uri asa ca te rog spune-ne ce anume ai folosit(ce telefon sau modem) si despre ce site vorbesti.

#11
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003

 Cosconor, on May 20 2007, 23:26, said:

101 Kb/s este viteaza de download afisata în Internet Explorer atunci când descarc un fisier (test = descarcarea programului iTunes de pe site-ul Apple...)


#12
razziel

razziel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 18.05.2006

 razvandragomire, on May 21 2007, 02:15, said:

Pe scurt:

1. Si modemul de la Orange (cel vechi, Globesurfer Icon) suporta HSDPA, pina la 1.8Mbps. Nu stiu daca ii trebuie un upgrade de firmware sau nu, teoretic ar trebui sa stie si fara upgrade de firmware.

eu stiam ca necesita upgrade de firmware...
daca gresesc sa ma corecteze cineva :)

si o lista cu terminale compatibile HSDPA 3,6:
Nokia  N95
Nokia E90 (nu s-a lansat inca)
Nokia 6110 Navigator
ZTE   Telstra 252
Motorola   RAZR maxx V6
Motorola RAZR V3xx
Motorola KRZR K3
Motorola MOTORIZR™ Z8
NEC  N902iX

cam de astea stiu eu...
daca mai gasiti si altele pls completati :peacefingers:

#13
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.180
  • Înscris: 02.01.2007

 razziel, on May 26 2007, 15:48, said:

eu stiam ca necesita upgrade de firmware...
daca gresesc sa ma corecteze cineva :)

si o lista cu terminale compatibile HSDPA 3,6:
Nokia  N95
Nokia E90 (nu s-a lansat inca)
Nokia 6110 Navigator
ZTE   Telstra 252
Motorola   RAZR maxx V6
Motorola RAZR V3xx
Motorola KRZR K3
Motorola MOTORIZR™ Z8
NEC  N902iX
BenQ-Siemens EF 91
HTC Tyc Tyn
HTC x 7500
Mai sunt cateva modele "Toshiba"  , "Samsung" etc.

cam de astea stiu eu...
daca mai gasiti si altele pls completati :peacefingers:


#14
razziel

razziel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 18.05.2006
are cineva idee cand laseaza orange HSDPA si in ce orase?
am auzit eu corect ca ar cam vrea sa lanseze 3.6 direct?

#15
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.180
  • Înscris: 02.01.2007

 razziel, on May 26 2007, 16:13, said:

are cineva idee cand laseaza orange HSDPA si in ce orase?
am auzit eu corect ca ar cam vrea sa lanseze 3.6 direct?
In a doua parte a lunii iunie ! In 10 orase , probabil cele ce deja au destul de multi abonati business 3 G ! :coolspeak:

Editat de Teophileos, 26 mai 2007 - 15:19.


#16
Rotter Ackland

Rotter Ackland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 231
  • Înscris: 16.12.2006

 razziel, on May 26 2007, 15:48, said:

daca mai gasiti si altele pls completati

Sony Ericsson Z750i, probabil unicul SE cu HSDPA (yet)... deocamdata insa, aparent, disponibil numai pentru piata americana

#17
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 287
  • Înscris: 01.06.2003
@Teophileos: Vezi ca omul se referea la HSDPA la 3.6Mbps, iar HTC Tytn e doar la 1.8Mbps... ca din ala am si eu :).

Razvan

Editat de razvandragomire, 26 mai 2007 - 16:02.


#18
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 razziel, on May 26 2007, 14:48, said:

cam de astea stiu eu...
daca mai gasiti si altele pls completati :peacefingers:

Lista cea mai completa o gasesti pe gsmarena

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate