Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Ce monitor sa cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
badwolfy

badwolfy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2007
Salut! M-am hotarat sa-mi iau si eu un lcd. Problema este ca nu stiu daca se merita wide. Ce parere aveti despre ele? Cum se comporta la filme? La jocuri imaginea e alungita?
Dintre wide as alege Samsung 206BW sau Lg L206WT-SF. Daca nu le gasesc poate raman la Hp w2007 (200euro)pe care l-am vazut ieri. La prima vedere e super, design frumos, contrast 1000:1.
Dintre normale de 19" as lua Samsung 940BF (220euro parca). In rest nu mai stiu. Mai ziceti voi alte monitoare care se merita.
Mentionez ca locuiesc in Italia.
Sunt in ceata rau...Pls HELP :helpsmilie:

#2
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006
LG L204WT-BF

#3
BarosanuXXl

BarosanuXXl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.05.2007
LCD  :lol:

#4
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Wide de 19" nu se merita, e unu de 17" cu cativa cm mai lat in parti.
Normal de 19" iti recomand asus mb19tu.

#5
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

 badwolfy, on May 19 2007, 17:05, said:

Salut! M-am hotarat sa-mi iau si eu un lcd. Problema este ca nu stiu daca se merita wide. Ce parere aveti despre ele? Cum se comporta la filme? La jocuri imaginea e alungita?
Dintre wide as alege Samsung 206BW sau Lg L206WT-SF. Daca nu le gasesc poate raman la Hp w2007 (200euro)pe care l-am vazut ieri. La prima vedere e super, design frumos, contrast 1000:1.
Dintre normale de 19" as lua Samsung 940BF (220euro parca). In rest nu mai stiu. Mai ziceti voi alte monitoare care se merita.
Mentionez ca locuiesc in Italia.
Sunt in ceata rau...Pls HELP :helpsmilie:

Nu conteaza ce monitor e Samsung sa fie..si de 19" normal..incearca un 971P..961BF..931C..ca astea sunt cele mai bune raport calitate pret..

#6
qliT

qliT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2006
Recomandarea mea: 22".

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Daca vrei o imagine proasta, atunci LCD sa fie.
LCD-urile sunt cea mai mare teapa si bataie de joc dupa VHS din istorie.

Daca la CRT sunt f putine monitoare bune dar sunt cateva, LCD-uri bune garantat nu exista - la nici un pret - e vrajeala ca la 1000 plus euro sunt bune....am vazut ultimele Eizo pt grafica si sunt penibile ca si pana acum, la fel ca si Apple, LaCie, IBM, Samsung orice model LCD, si orice altceva.

Apar in curand AMOLED-urile facute de Samsung.
Deja Samsung are site de prezentare, si LCD-urile sunt aratate asa cum sunt - varza.

http://amoled.samsungsdi.com

Pana la OLED exista inca cateva CRT-uri bune - de ex. Samsung 1100 MB de 22 inch, 130 Khz si 0,20 dot - tine 1600X1200@ 100 Hz si 2048X1536@85 Hz.

Edited by loock, 19 May 2007 - 23:18.


#8
badwolfy

badwolfy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2007
Daca tot imi spuneti sa nu iau wide, macar explicati-mi de ce.
De ce 19" normal si nu 20" wide? Care-s diferentele?
De 22" wide nu cred ca am bani. :|

#9
badwolfy

badwolfy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2007
Am pus ochii pe un LG L204WT-SF (239 euro). Specificatiile sunt bune din cate am vazut.
Il are cineva? Ziceti-mi daca se merita, cum se vede, daca are probleme. Daca puteti sa rsp cat mai rpd ca ma duc diseara sa il vad si poate il iau :D !
Apropo...Are cablu dvi in pachet? Se merita sa cumpar si cablu dvi? Adica calitatea imaginii e mai buna?
Multumesc anticipat! :D

#10
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 07.01.2007

 badwolfy, on May 21 2007, 15:33, said:

Am pus ochii pe un LG L204WT-SF (239 euro). Specificatiile sunt bune din cate am vazut.
Il are cineva? Ziceti-mi daca se merita, cum se vede, daca are probleme. Daca puteti sa rsp cat mai rpd ca ma duc diseara sa il vad si poate il iau :D !
Apropo...Are cablu dvi in pachet? Se merita sa cumpar si cablu dvi? Adica calitatea imaginii e mai buna?
Multumesc anticipat! :D
Eu am 204WT-BF(pe negru), se merita, mai ales ca a scazut mult pretul, eu cand l-am luat acum vreo 4 luni era 12 mil :death: . Eu sunt super multumit de cum se vede, nu am ce sa reprosez la acest monitor, nu am avut pana acum nici un fel de problema cu el, nu au aparut nici pixeli  morti, blocati sau mai stiu eu cum :)
La mine a avut cablu DVI inclus , cred ca toate au, nu pot sa vad dif intre analog si DVI , oricum eu il tin pe DVI, calitatea imaginii e foarte buna, singurul lucru care ma cam deranjeaza sunt unghiurile de vizualizare care nu sunt ca la un CRT, dar din pacate asa sunt toate LCD-urile cu panel TN

#11
badwolfy

badwolfy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2007
Mi-am luat azi LG 204WT-BF. E super, nu are nici un pixel mort, mi se pare urias :lol: . Are cablu DVI inclus. Abia astept sa vad un film :D . Danosul brightness si contrast pe la cat le tii?
Multumesc tuturor pt sfaturi.

#12
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 07.01.2007

 badwolfy, on May 24 2007, 13:31, said:

Mi-am luat azi LG 204WT-BF. E super, nu are nici un pixel mort, mi se pare urias :lol: . Are cablu DVI inclus. Abia astept sa vad un film :D . Danosul brightness si contrast pe la cat le tii?
Multumesc tuturor pt sfaturi.
Felicitari :coolspeak:
Cat ai dat pe el ?
Eu am setat brightness la 60 si contrastul 65, gama la valoarea 0,depinde acum cum iti place  mai mult, prima data mi se parea foarte stralucitor si luminos fata de vechiul CRT de 17  pe care-l aveam,  acum m-am obisnuit cu modul de iluminare al LCD-urilor, da ti se pare mare :) pana la urma te obisnuiesti.
Am setat sharpness la valoarea 4 (era 5 din fabrica) si am activat clear type  din Win in cazul in care folosesti XP, in Vista nu mai e nevoie si pot sa spun ca am o imagine superclara, fonturile se vad clar, e perfect. La filme, ce sa zic , cele codate bine se vad bine, mai ales cele format DVD sau HDTV, cele care sunt prost codate trase prin cinema se vad naspa, mai prost decat pe un CRT. La jocuri in schimb imaginea e super buna chiar si la rezolutii mai mici gen 1024X768.

#13
badwolfy

badwolfy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2007
Am zis si mai sus, 239euro am dat pe el. Eu zic ca am facut alegerea perfecta. Filmele se vad super, jocurile la fel. Multumesc pt indicatii danosule :).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate