Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

UBUNTU 7.04

- - - - -
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#73
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

Quote

Oh, si inca o intrebare. Credeti ca merita sa-mi bag nasu prin Debian sau ar fi mai bine sa raman pe Ubuntu/Kubuntu ?

asta depinde în totalitate numai și numai de tine. dacă tu consideri că ai suficiente cunoștiințe încât să instalezi Debian și să fi mulțumit de ceea ce ai făcut, nu pot să-ți urez decât baftă :peacefingers:

#74
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

View Postpwned, on Jun 19 2007, 14:00, said:

Memo, de ce va fi asteptat de multa lume ? are chestii noi sau doar ca e o versiune noua de Ubuntu ?
In principiu, faptul ca Ubuntu scoate un nou release o data la 6 luni il obliga sa vina cu chestii noi, pe care nu le vei vedea in release-ul curent, decat daca le instalezi tu, dar nu vei avea suport pentru ele. Cu ce lucruri noi vine Gutsy ? pai:
- GNOME 2.19.2
- Kernel 2.6.22 si implicit suport si drivere pentru dizpozitive mai noi.
- Xorg 7.3

Plus ca de data asta va fi asteptat si de o parte utilizatorii de dispozitive mobile si embedded, deoarece odata cu Gutsy Gibbon va iesi si Ubuntu Mobile

View Postpwned, on Jun 19 2007, 14:00, said:

Oh, si inca o intrebare. Credeti ca merita sa-mi bag nasu prin Debian sau ar fi mai bine sa raman pe Ubuntu/Kubuntu ?
Mi-am pus si eu aceeasi intrebare, si chiar mi-am dus curiozitatea pana la capat.
Procesul de instalare a mers ca uns. N-am avut probleme deosebite deloc. Configurarea instalarii nu este dificila.
In Debian insa am avut probleme cu extensiile petnru Firefox, care a fost inlocuit cu o varianta compilata pentru Debian: IceWeasel. Mi-au lipsit cateva lucruri care le aveam in repository-ul Ubuntu si aici nu le-am gasit, cum ar fi driverul ATI fglrx. Si inca cateva lucruri marunte. Oricum, concluzia mea a fost ca daca as folosi Debian, si as instala ceea ce am eu nevoie, tot la ceva asemanator Ubuntu as ajunge. Asa ca am decis sa raman la Ubuntu.

Edited by Memo, 19 June 2007 - 14:51.


#75
paulierco

paulierco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.10.2005
Am instalat si eu Ubuntu, l-am luat de pe site-ul oficial pe ceva slab, un p1 la 233 cu 64 ram placa video onboard, avea usb care ma mira.Vroiam sa-l folosesc pentru un modem adsl la clicknet,sa faca singur conectarea , mai pe scurt sa folosesc acel pc in loc de router doar ca vroiam si o limitare.M-am pus la treaba...ideea e ca totul a decurs bine pana cand s-a terminat instalarea.Am instalat modulul text mode, normal.Dupa resetare scrie loading sau ceva de genu nu mai retin...si acolo ramane pana il sting.Ce credeti ca poate sa aiba?

#76
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
cred că ar trebui să te reorientezi spre altă distribuție, mai lightweight sau mult mai modificabilă. pentru ceea ce vrei tu (pe acel hardware) îți recomand cu succes Slackware cu kernel 2.4 compilat de mânuța ta (răbdare, tutun și toner la imprimantă :peacefingers:) cu tot ce ai nevoie (vezi aici mai multe detalii : http://www.linux-usb...ack/index.html). sau gentoo.
modemul 330 de la romtelecom e o mare tâmpenie când vine vorba de compatibilitate cu Linux, dar își face treaba de 100 de ori mai bine decât suratele sale mai bine dotate (516; 546; etc.) .
dacă ai vreo altă nelămurire, pm me, deoarece dețin acest modem și poate ți-aș putea fi de ajutor cumva :)
numai bine :peacefingers:

#77
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Am instalat si eu Ubuntu 7.04 si mi-a mers din prima...am configurat modemul,am instalat playere audio/video,skype,gaim insa intimpin probleme cu tv tunerul winfast expert si cu un port infrarosu pt telefonul nokia 6070...ceva sugestii?
Pt tuner folosesc tv time insa se vede cam rau...

Edited by dan_ghetau, 22 June 2007 - 08:20.


#78
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
Am si eu o intrebare...nu deschid alt topic ca se pare ca aici se discuta destul de Ubuntu (+o zis un mod)
Am procesor intel core 2 duo e6400... asta ii pe 64 biti ..deci ii mai bine sa pun ubuntu 7.04 pentru 64 biti.Dar pe fisieru ala scrie amd64 ..sigur merge si pe intel? Am auzit ca e foarte posibil s afie instabil si ca ii mai bun cel pentru procesoare standard (pentium,celeron etc.).

Care sa-l instalez?

#79
serbanos

serbanos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.05.2007
Am si eu alta inrebare:
Am incercat sa pun Ubuntu 7.10 si 6.10 pe un desktop PIII la 800 si imi da un raspuns la instalare ca ii trebuie sa instaleze x windows o memorie screen de 5090 k si nu are decat 4090 sau asa ceva.
Stie cineva ce tre sa fac?
Eu marturisesc ca nici nu ma prea pricep...

Multumesc dinainte

#80
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

View PostThritium, on Jun 22 2007, 19:17, said:

Am procesor intel core 2 duo e6400... asta ii pe 64 biti ..deci ii mai bine sa pun Ubuntu 7.04 pentru 64 biti.Dar pe fisieru ala scrie amd64 ..sigur merge si pe intel?
Da AMD64 se refera la oricare din proesoarele Intel sau AMD cu arhitectura pe 64 de biti.
Mai multe detalii legate de plusurile si minsurile Ubuntu pentru 64 biti gasesti aici: http://ubuntuforums....ad.php?t=368607

View Postserbanos, on Jun 24 2007, 12:23, said:

Am incercat sa pun Ubuntu 7.10 si 6.10 pe un desktop PIII la 800 si imi da un raspuns la instalare ca ii trebuie sa instaleze x windows o memorie screen de 5090 k si nu are decat 4090 sau asa ceva.
E mai mult ca sigur o chestiune de placa video. Nu ne poti da mai multe detalii legate de placa video si o descriere cat mai exacta a erorii pe care o primesti?

#81
serbanos

serbanos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.05.2007
Vreau sa pun si eu Ubuntu 7.10 si imi apare eroare: virtual screen too big for memory; 5120k needed, 4096 k available

Stie careva ce trebuie sa fac? Am incercat si cu 6.10 si face la fel.

??

#82
pimpf

pimpf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.05.2007
Help! Am luat si eu (pt. prima oara )un Live CD cu Ubuntu, ii dau sa booteze de pe cd, si la un moment dat imi cere sa ii dau o comanda. Adica : [DR-DOS] A :\>  si aici asteapta sa ii scriu eu ceva dar nu stiu ce. Daca stiti, va rog sa-mi spuneti pt ca imi doresc sa exp. si eu distributiile astea linux. Deh....sunt utilizator de Windows :cursing:

#83
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

View Postserbanos, on Jun 24 2007, 16:06, said:

Vreau sa pun si eu Ubuntu 7.10 si imi apare eroare: virtual screen too big for memory; 5120k needed, 4096 k available

Stie careva ce trebuie sa fac? Am incercat si cu 6.10 si face la fel.

??
de ce nu încerci tu 7.04, că e stable și te complici cu 7.10 ?

View Postpimpf, on Jun 24 2007, 20:38, said:

Help! Am luat si eu (pt. prima oara )un Live CD cu Ubuntu, ii dau sa booteze de pe cd, si la un moment dat imi cere sa ii dau o comanda. Adica : [DR-DOS] A :\>  si aici asteapta sa ii scriu eu ceva dar nu stiu ce. Daca stiti, va rog sa-mi spuneti pt ca imi doresc sa exp. si eu distributiile astea linux. Deh....sunt utilizator de Windows :cursing:
:lol: ubuntu nu ți-ar afișa niciodată asta. ești sigur că ai bootat de pe livecd-ul ubuntu ? :lol:

#84
pimpf

pimpf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.05.2007

View PostA.Faith, on Jun 24 2007, 20:55, said:

de ce nu încerci tu 7.04, că e stable și te complici cu 7.10 ?
:lol: Ubuntu nu ți-ar afișa niciodată asta. ești sigur că ai bootat de pe livecd-ul ubuntu ? :lol:
Sunt sigur. El cand booteaza cauta ceva pe-acolo....drivere,nu stiu exact si apoi se opreste in faza in care am zis,adica [DR-DOS] A :\>. This is my luck.

#85
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

View Postpimpf, on Jun 24 2007, 23:51, said:

Sunt sigur. El cand booteaza cauta ceva pe-acolo....drivere,nu stiu exact si apoi se opreste in faza in care am zis,adica [DR-DOS] A :\>. This is my luck.
Nu are cum. Nu ai vreo discheta prin floppy drive? Si seteaza in Bios sa iti booteze prima data de pe CD, cauta in manualul placii de baza sa vezi cum se face. Ubuntu nu are nimic a face cu DR-DOS iar sistemul de notare a discurilor este cu totul diferit fata de MS-DOS, DR-DOS, sau WIN-DOS. Acel prompter:  
A:\>
e specific Microsoft.

Edited by Memo, 24 June 2007 - 22:57.


#86
pimpf

pimpf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.05.2007

View PostMemo, on Jun 24 2007, 22:56, said:

Nu are cum. Nu ai vreo discheta prin floppy drive? Si seteaza in Bios sa iti booteze prima data de pe CD, cauta in manualul placii de baza sa vezi cum se face. Ubuntu nu are nimic a face cu DR-DOS iar sistemul de notare a discurilor este cu totul diferit fata de MS-DOS, DR-DOS, sau WIN-DOS. Acel prompter:  
A:\>
e specific Microsoft.
Nu am nici macar floapa si am si setat din BIOS sa booteze prima data de pe CD.Mda, mersi oricum celor ce mi-au raspuns.

#87
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Dr DOS nu apare cand faci un CD butabil cu Nero?

#88
pimpf

pimpf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.05.2007

View PostkkLM, on Jun 25 2007, 19:05, said:

Dr DOS nu apare cand faci un CD butabil cu Nero?
Nu stiu dar cd-ul e ISO,intr-adevar. Prima oara am facut mount image cu Daemon Tools si n-a mers. Sau nu vrea sa booteze de pe astea virtuale? Apoi am copiat direct pe un cd blank si am setat first boot device unitatea optica dar....nimic.. Ce mi se pare ciudat e ca face cativa pasi cand booteaza si se opreste la DR-DOS. Sau stie cineva un link de unde pot lua Ubuntu dar nu live cd ci sa-l pot instala separat pe o alta partitie ?Thanks.Oricum pe aria linux vad mai putina aroganta decat pe cea de "ferestre".

#89
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
Linux are ceea ce Windowsului îi lipsește : suportul din partea unei comunități. Mai rar vezi asta printre utilizatorii de Windows. Totuși, Linux nu e chiar pentru toți. Îmi vine cam greu a crede că dacă tu ai încercat să rulezi Ubuntu de pe o imagine montată cu Daemon Tools te vei descurca în Linux dacă nu-ți schimbi puțin mentalitatea.
Încearcă să comanzi un CD, (https://shipit.ubuntu.com) dacă nu reușești să-l scrii unul downloadat. Oricum, problema e de la tine, poate ai băgat în unitate alt disc sau poate ai selectat unitatea optică nepotrivită.
Baftă în continuare :peacefingers:

#90
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
Linux are ceea ce Windowsului îi lipsește : suportul din partea unei comunități. Mai rar vezi asta printre utilizatorii de Windows. Totuși, Linux nu e chiar pentru toți. Îmi vine cam greu a crede că dacă tu ai încercat să rulezi Ubuntu de pe o imagine montată cu Daemon Tools te vei descurca în Linux dacă nu-ți schimbi puțin mentalitatea.
Încearcă să comanzi un CD, (https://shipit.ubuntu.com) dacă nu reușești să-l scrii unul downloadat. Oricum, problema e de la tine, poate ai băgat în unitate alt disc sau poate ai selectat unitatea optică nepotrivită.
Baftă în continuare :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate