Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

UBUNTU 7.04

- - - - -
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#1
BusinessMan

BusinessMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 29.08.2005
........M-am facut PFA(persoana fizica autorizata) cu domenii de activitate sonorizari si filmari video-foto..........mi-am cumparat 3 laptop-uri foarte slabe...au fost aproape moca :-) pe care vreau sa le folosesc doar ca sa pun muzica in diferite locuri si diferite evenimente . Vreau sa instalez un sistem de operare cu care , la un control de la finante sa nu am probleme cu licenta sau alte chesti de genu...!!!!

M-am gandit la kubuntu(are un prieten si mi-a placut)are interfata destul de usoara(sunt cam planta la linux si nu ma descurc)


Intrebarea mea e urmatoarea: merge Kubuntu pe intel la 450mhz,256 mb-ram?.......doar sa pun muzica pe el si eventual sa salvez niste poze.

#2
florincostelo

florincostelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.11.2006
s-ar putea sa mearga, va merge si muzica, vei putea si sa salvezi poze, dar problema este ca nu vei avea un program profesionist cum este Photoshop de prelucrare poze, are totusi pt prelucrare un program "Gimp", este cam rudimentar, dar exista. Ubuntu are o comunitate destul de buna si in romania si in afara. vezi: http://forum.ubuntu.ro/

#3
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
In principiu ar trebui sa mearga Kubuntu.
Mai poti cauta distributii mai mici.

Dar ai zis de licenta. OS bazat pe UNIX in general e "liber". Dar nu stiu sigur daca, codecurile folosite la redarea mp3 sunt gratuite, mie mi se pare ca sunt "proprietary".
Poate stie cineva exact sau cauta tu  pe net.

#4
hîhî

hîhî

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.02.2007
"proprietary" nu inseamna neaparat ca trebuie sa fie si pe bani ;)
Din motive "filosofice" (de ex, ca nu sunt open-source) nu au fost incluse, insa pot fi downloadate absolut legal.

Totusi ai putea incerca un alt window manager, mai "lite" (ca alternativa la KDE sau Gnome). Doar scopul principal e acela de a pune muzica, nu de afisat la expozitie.

#5
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
sfatul meu e sa te orientezi spre un desktop environment mai light. o recomandare ar fi XFCE. totusi, nu cred ca vreo 90% din resurse sa fie ocupate doar ca sa rulezi sistemul de operare ;)

#6
BusinessMan

BusinessMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 29.08.2005
k....daca le mai pun o placuta de 128 mb..atunci ar fi mai ok?...prietenul meu a zis ca a dat  kubuntu jos de pe site gratis si a venit inclus cu un player si o gramada de alte chestii........nu cred ca inspectorul de la finante,atunci cand aude ca am linux se mai pune sa verifice pe acolo....cred ca aia sunt mai plante ca mine la linux......sau....? :-)

in principiu ar mai ramane problema cu licenta pe muzica....dar care ma gandeam eu, ca pot face un folder invissible cum e la windows...? ce zice-ti ar merge? :-)

Multumesc tuturor ajutor

Edited by BusinessMan, 12 May 2007 - 12:56.


#7
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
merge si Kubuntu (KDE) chiar si pe 256 MB RAM, dar eu as opta pt XFCE caci soarecele ala e foarte rapid si se aseamana f mult cu gnome. fa o proba cu un live cd xfce si un altul kde. vei alege mai usor.
pentru muzica te gandesti si tu singur. nu avem voie sa dam sfaturi pt incalcarea drepturilor de autor

/later: vezi ca pe (k)ubuntu nu merge muzica out-of-the-box, tre sa iei de pe net nu stiu ce pachete

Edited by dane-boy, 12 May 2007 - 15:29.


#8
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

 BusinessMan, on May 12 2007, 13:54, said:

k....daca le mai pun o placuta de 128 mb..atunci ar fi mai ok?...prietenul meu a zis ca a dat  kubuntu jos de pe site gratis si a venit inclus cu un player si o gramada de alte chestii........nu cred ca inspectorul de la finante,atunci cand aude ca am linux se mai pune sa verifice pe acolo....cred ca aia sunt mai plante ca mine la linux......sau....? :-)

in principiu ar mai ramane problema cu licenta pe muzica....dar care ma gandeam eu, ca pot face un folder invissible cum e la windows...? ce zice-ti ar merge? :-)

Multumesc tuturor ajutor
Kubuntu e ok, Xubuntu e ok, Ubuntu e ok, orice distributie Linux e ok. Si Windows daca l-ai cumparat e OK.
Muzica fara plata drepturilor de autor nu mai e ok, poti sa pui tu ce Kubuntu vrei, si sa o ascunzi unde vrei tu. Nu avea impresia ca cei ce fac controale sunt "plante" cum crezi tu, ca s-ar putea sa ai surprize imense, si sa nu iti prea convina rezultatele.

#9
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004

 dane-boy, on May 12 2007, 16:27, said:

... vezi ca pe (k)ubuntu nu merge muzica out-of-the-box, tre sa iei de pe net nu stiu ce pachete
ultima versiune de (k)ubuntu isi descarca singura codecurile necesare, trebuie doar sa ai net. iar KDE-ul este mult mai atragator decat Gnome-ul, asa ca nu merita sa renunti la KDE. in plus, ultima versiune de Kubuntu consuma mai putine resurse decat precedentele versiuni.

#10
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004
te omoara kde
iti trebuei un x window mult mai linistit" cu ramu :D
window maker sau xfce

#11
oblio.

oblio.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.09.2005
Distribuțiile Linux nu sunt fără licență, sunt cu altă licență. Produsele Microsoft, Adobe, ... au EULA, care e un tip de licență din sute existente.

#12
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

 dade, on May 11 2007, 14:23, said:

Dar ai zis de licenta. OS bazat pe UNIX in general e "liber". Dar nu stiu sigur daca, codecurile folosite la redarea mp3 sunt gratuite, mie mi se pare ca sunt "proprietary".
Licentele de UNIX ® sint foarte scumpe. Linux NU este UNIX, nu este derivat deloc din el. E o clona, un OS care seamana f bine cu el, fara sa fie, tehnic vorbind, un UNIX ®. *BSD-urile, AIX, HP-UX, Minix, etc sint!

MP3 este licentiat de catre Institutul Fraunhoffer care, fiind institutie academica, nu a urmarit la fel de agresiv precum alte institutii/companii respectarea acestei licente. De aia mp3-ul e asa de raspindit.

Tot ce am spus aici se gaseste pe net.

Edited by cianura, 12 May 2007 - 20:06.


#13
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Eu personal nu am vazut diferente de performante intre Gnome si KDE, SO se misca la fel de bine si pe unul si pe celalalt, plecand de la asta de ce sa nu folosesc interfata care imi ofera o mai buna functionalitate si sa apelez la stersul si neinteresantul gnom?!

Daca te-ar fi interesat ceea ce ofera lumea Linux as fi fost dispus sa iti ofer ajutor insa scopul tau ilicit ma opreste.

#14
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
mey oameni buni, stați puțin că nu e nici dracu' chiar așa de negru ;) omul totuși prefera linux în schimbul windows-ului piratat. e un pas înainte. cat despre ascunderea melodiilor respective, aveți dreptate. dar să fim totuși realiști : câți dintre noi cumpară fiecare album al trupei favorite ?
în orice caz, hai să nu-l facem pe BusinessMan să revină la Windows-ul downloadat de pe te miri unde!

#15
neagoe_iuli

neagoe_iuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 23.09.2006
cum fac sa mearga internetul pe ubuntu?...chiar live cd
netul este de la clicknet prin modem usb (PPPoE)
deci...? :rolleyes:

#16
fool

fool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 10.04.2007
1. s-a mai discutat! puteai sa incerci un search!
2. in cazul conexiunilor PPPoE incearca pppoeconfig in "consola"

#17
neagoe_iuli

neagoe_iuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 23.09.2006
am dat search dar nu am gasit mai nimic...poate imi dai tu un link
si ppoeconfig in care consola?..sunt f noob in linux

#18
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

 A.Faith, on May 13 2007, 03:50, said:

mey oameni buni, stați puțin că nu e nici dracu' chiar așa de negru ;) omul totuși prefera linux în schimbul windows-ului piratat. e un pas înainte. cat despre ascunderea melodiilor respective, aveți dreptate. dar să fim totuși realiști : câți dintre noi cumpară fiecare album al trupei favorite ?
în orice caz, hai să nu-l facem pe BusinessMan să revină la Windows-ul downloadat de pe te miri unde!
Sa fim totusi realisti. Putini dintre noi cumpara fiecare album al trupei favorite. Dar aici nu e vorba de a cumpara sau nu. Chiar si cumparat respectivul album, tu nu ai dreptul sa folosesti melodiile respective in alt scop decat pentru uz personal. Pentru difuzare in public (nunti, botezuri, radio) trebuie sa platesti o taxa. Mie unul nu mi se pare ok ca tu sa si scoti bani din muzica pe care a facut-o altul si sa nici nu platesti acea taxa de drept de autor.

Din punct de vedere al Kubuntu. Kubuntu e gratuit, nu inseamna ca nu are o licenta. Insa diferenta intre kubuntu si Windows e ca nu trebuie sa platesti acel drept de a utiliza sistemul de operare. Practic cand cumperi windows-ul nu cumperi sistemul de operare in sine ci dreptul de a-l utiliza in anumite conditii.

Legat de redarea MP3 pe Kubuntu, detalii aici:

http://www.kubuntu.com/faq.php#mp3s

si aici:
https://help.ubuntu....strictedFormats
https://help.ubuntu....ctedFormats/MP3

Edited by Memo, 13 May 2007 - 12:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate