Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

UBUNTU 7.04

- - - - -
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#19
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
1. wget http://www.moigeeknevro.com/speedtouch-ng/files/1.3.1/speedtouch-ng_1.3.1_all.deb && dpkg -i speedtouch-ng_1.3.1_all.deb
apoi
sudo update-rc.d -f pppd-dns remove && sudo update-rc.d pppd-dns start 39 S

sau incearca cel mai usor mod :
http://ealex.dap.ro/...texpress.tar.gz
ca sa eviti restartul, deconecteaza si apoi reconecteaza modemul. nu de fiecare data merge, dar roaga-te sa ai noroc!
Modemul Speedtouch ADSL 330 pe USB este muma pădurii pentru utilizatorii de Linux. ai curiozitatea sa intri pe un canal de IRC al vreunei distributii mai putin folosite (gen Sabayon Linux) si intreaba despre el sa vezi reactia tututor. Oricum, datorita comunitatii s-a reusit rezolvarea problemei intr-o oarecare masura!
daca vrei sa mearga in feisty, citeste asta : http://forum.ubuntu....pic.php?id=1676

in principal iti trebuie cateva lucruri ca sa mearga :
libatm1
br2684ctl - un utilitar de bridging
pppd

btw, vezi ce scrie bart simson la semnatura mea si ce e la adresa la care esti trimis daca dai click pe ea <_<
firmware pentru modemul tau.
tutorialele de mai sus sunt mai mult decat utile!
enjoy :)

Edited by A.Faith, 13 May 2007 - 13:33.


#20
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Ai cautat documentatia de pe saiturile oficiale? Nu-mi spune ca nu ai gasit saiturile oficiale; mai ai pe undeva prin dreapta sus in acest forum search, l-ai folosit? pe gogu l-ai intrebat?

#21
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
Memo, ai dreptate, doar ca hai sa nu discutam acum de implicatiile folosirii mp3-urilor in mod legal. sa presupunem ca va folosi mp3-uri facute de el (cu LMMS de exemplu)
offtopic mic de tot : sa zicem ca te insori! se filmeaza la nunta ta, bineinteles, se fac montaje. ai fi dispus sa dai banii pe mp3-urile folosite in generice ? astept raspuns prin pm ca sa n-o tinem tot asa :P

#22
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
lasa-l că e n00b!
face parte din categoria n00bus completus!
are noroc sa aiba problema cu care m-am confruntat si eu cand am vrut sa trec pe linux :lol:

#23
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006

View PostBusinessMan, on May 12 2007, 13:54, said:

in principiu ar mai ramane problema cu licenta pe muzica....dar care ma gandeam eu, ca pot face un folder invissible cum e la windows...?
Se poate presupune ca a facut el mp3-urile insa nu pot presupune si mai mult stiu sigur ca muzica nu este cumparata.
Care mp3 folosite in generice, faith?

#24
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

Quote

in principiu ar mai ramane problema cu licenta pe muzica....dar care ma gandeam eu, ca pot face un folder invissible cum e la windows...? ce zice-ti ar merge? :-)

faceam doar o presupunere. el vrea sa foloseasca laptop-urile respective in prelucrare audio-video

Quote

M-am facut PFA(persoana fizica autorizata) cu domenii de activitate sonorizari si filmari video-foto
am dat un exemplu cu genericele. oricum, subiectul era daca sa foloseasca sau nu Kubuntu. suntem cu totii offtopic ;)

#25
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

View PostA.Faith, on May 13 2007, 15:13, said:

Memo, ai dreptate, doar ca hai sa nu discutam acum de implicatiile folosirii mp3-urilor in mod legal. sa presupunem ca va folosi mp3-uri facute de el (cu LMMS de exemplu)
offtopic mic de tot : sa zicem ca te insori! se filmeaza la nunta ta, bineinteles, se fac montaje. ai fi dispus sa dai banii pe mp3-urile folosite in generice ? astept raspuns prin pm ca sa n-o tinem tot asa :P
Desi nu vreau sa fiu offtopic, pentru ca manusa ai aruncat-o a ici si nu prin pm tot aici iti voi raspunde, si cu acest raspuns cred ca putem incheia problema cu mp3-urile.
Eu cand il platesc il platesc sa faca un produs. Problema cu mp3-urile din generice nu e a mea ci fix a celui ce realizeaza montajul. Eu i-am dat un ban sa faca un produs. Chestiunile de drepturi de autor & shit cad in sarcina celui ce face produsul nu a celui ce cumpara produsul.

Daca mai ai intrebari si nelamuriri legate de copyright si drepturi de autor trimite-mi un mesaj cu incredere si hai sa nu mai incercam sa facem presupuneri cand nu ne pricepem.

Pentru a reveni ontopic. El poate sa foloseasca absolut orice soft in orice scop atata timp cat licenta ii permite acest lucru.

Kubuntu e distribuit sub licenta GNU General Public License. http://www.gnu.org/licenses/gpl.html
O citesti, vezi daca aceasta corespunde nevoilor tale. Si daca folosesti Kubuntu, o faci strict sub prevederile acelei licente.

#26
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Kubuntu e ok ca si licenta dar pe un laptop de 450Mhz si 256ram va fi greoi,cred ca ar fi mai bun Xubuntu ca cere resurse mai mici si exista sansa sa mearga acceptabil.

#27
BusinessMan

BusinessMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 29.08.2005
am fost la primarie si m-=am interesat...este o taxa modica de cateva sute de mii care se plateste lunar la asociatia artistilor..nu stiu cum.......asa fac toate cafe-urile si baru-rile  din timisoara  ..am vb cu un administrator de cafenea si mi-a zis ca plateste 30 ron in fiecare luna si  e ok ...nu mai se leaga nimeni de melodii!!!

#28
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006

View PostBusinessMan, on May 15 2007, 23:51, said:

am fost la primarie si m-=am interesat...este o taxa modica de cateva sute de mii care se plateste lunar la asociatia artistilor..nu stiu cum.......asa fac toate cafe-urile si baru-rile  din timisoara  ..am vb cu un administrator de cafenea si mi-a zis ca plateste 30 ron in fiecare luna si  e ok ...nu mai se leaga nimeni de melodii!!!

Ma indoiesc ca 30 lei/luna/la primarie/pentru asociatia artistilor iti da dreptul sa folosesti melodii Rolling Stones (ca tot e vorba de concertul lor) sau Meneaito (ca tot se pune pe la nunti) insa este doar o parere.

#29
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
stând și cugetând puțin, am de prezentat urmatoarea situație :

tu, artistul de muzică, reușești cu chiu cu vai, după nopți întregi pierdute în căutarea inspirației, să creezi o melodie de succes. nebunie, isterie generală, lumea înnebunită după ea, contracte peste contracte, bani, faimă, toate bune si frumoase până când începe pirateria să-și pună în mișcare motorașul. fie ca e vorba de torrenți, direct connect, emule (mai rar), warez, etc. melodiile artistului în cauză încep să se multiplice amețitor de repede, fără ca acesta sa aiba nici macar 1 leu profit din toată afacerea asta. și ușor ușor, el ajunge cunoscut, iar banii ... întârzie să apară, deoarece nu e nimeni prost sa dea banii pe un album când din cateva click-uri il are in format mp3 de-a gata :)
trecând de la una la alta, la cațiva ani după vâlva aceea, artistul în cauză ori a ajuns la sapă de lemn ori o duce relativ bine, cu câștiguri undeva puțin peste media românului de rând, etc. acum, tu cel care vrei să te folosești de munca lui, dai copy paste de pe nu știu unde la câteva mp3-uri, click dreapta "Open with" --> "AmaroK" sau mai știu eu ce alt player și bucuri vreo 100 de oameni care s-au strâns să sărbătoreasca "uniunea"  între cele două persoane (nuntă) sau vreun botez, ceva. în fine, nu asta contează ce contează e ca tu să tragi concluzia de aici :
chiar crezi în ideea că dacă plătești 30 RON la primărie lunar ți se dă dreptul sa folosești zeci, sute de melodii ?
ca să abordez situația în modul K.I.S.S. (keep it stupid simple) : e ca și cum ai vrea să cumperi un Golf 5, plătești doar pentru factura în sine (hârtia în sine + cerneala) și primești în schimb mașina full-options.
offtopic : doamne cât m-am chinuit să scriu cu diacritice :rolleyes: mi-am ieșit din mână

#30
-x-

-x-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.02.2007
Poate e așa, poate nu (din punct de vedere legal, nu "moral").

#31
neagoe_iuli

neagoe_iuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 23.09.2006
nuu..inca nu vreau sa trec pe linux
eu vreau sa mearga netu pe live cd...si neavand conexiune LAN nu mere
m-am uitat pe la network connections la Ubuntu acolo dar nu am gasit cum sa fac
vreau decat sa vad efectele de la ubuntu 7.04 :)

#32
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
mere, pere orice fructe vrei tu, ti-am zis ca poti avea internet pe live-cd-ul de la Ubuntu.
urmezi tutorialul ala, eventual, mai cauti documentatie pe forumul ubuntu din romania (vezi aici mai multe : http://forum.ubuntu....ic.php?id=1676)
iar in loc de restart, deconectezi si apoi reconectezi modemul.
apoi initiezi scriptul din /etc/init.d/dial si ar trebui sa ai internet :)
sau eventual instalezi ubuntu si windows pe acelasi sistem. ca nu e mare lucru :)

#33
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Pai din punct de vedere legal se pune problema drepturilor de autor, din punct de vedere moral doar nu ai vrea ca mireasa sa spuna: "-Mah, tu ai drepturi de difuzare pentru hora miresei? -Nu, femeie! -Ah, atunci nu mai bagi nicio muzica la nunta asta, si sa-ti fie rusine."

#34
neagoe_iuli

neagoe_iuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 23.09.2006
nu e mare lucru...dar eu nu am sistem performant
am hard de doar 40gb si nu vreau chiar sa irosesc spatiul
am auzit ca Ubuntu instalat are 2 gb :)

#35
neagoe_iuli

neagoe_iuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 23.09.2006
so...am instalat toate alea pt net...DAR unde pun sudo update..? in terminal nu merge sa scriu dupa ce se instaleaza, deci..?

#36
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
neagoe_iuli, eu tot cu 40 de GB de ram si cu cea de-a doua partitie 80% ocupata am reusit prima data sa rulez dual boot system. cum ? pai am taiat vreo 2 gb de la partitia windows-ului, am reusit cu chiu cu vai sa tai alti cativa 4 gb din cea de-a doua partitie si am facut un / de 5 gb si un /home de 1 gb. deci, se poate :)
cat despre sudo update, uite ce zice la mine in terminal :
udrescu@pc1:~$ sudo update
Password:
sudo: update: command not found
udrescu@pc1:~$
asa ca mai gandeste-te putin, ce comanda vrei tu sa dai ?
in plus, toate tutorialele pe care ti le-am pus la dispozitie au rezolvare din terminal. asa ca, uitate bine ce tastezi, retine ideea ca in linux parolele se scriu si nu iti arata ca in windows stelute. asa ca, spor la lucru si experimenteaza! la urma urmei, Ubuntu ca livecd n-are ce sa-ti faca daca nu ai montate partitiile tale. poti incerca si comenzile magice :D
rm -rf /
killall -1 -9 (sau ceva de gen)
glumesc :P totusi spor la lucru si nu te da la o parte de la citit ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate