Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Alegere facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Buna ziua,
Am si eu o problema...mica, si totusi destule de mare...
Sunt elev in clasa a X-a acuma (aproape a XI-a), insa la limbi (filologie) - la un liceu f bun din sibiu (Brukenthal)
Problema mea este ca am ajuns la filologie in urma notei mici obtinute in capacitate la germana...
Insa nu prea am multe legaturi cu limbile...eu fiind mai mult axsat pe real.
Ce as putea face pe viitor? La ce facultate m-as putea duce de aici? As putea intra la una care este axsata pe mathe-info?
M0-am gandit sa ma mult la mathe-info (real) insa trebuie sa recuperez 2 ani de matematica intensiva in mai putin de 2 luni...ceea ce este destul de foarte greu...
Ce as putea face? la ce facultate m-as putea duce mai departe? (preferabil, sa nu aibe legatura cu limbile....poate socio-umane)...sau as putea da undeva unde se cere mathe\info?

#2
xcelent2005

xcelent2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.01.2007
Nu prea poti sa dai la fac mate-info, pentru ca majoritatea cer media la mate/fizica/info din liceu. La filologie, dupa clasa a 10-a nu mai faci nici una din ele. In plus, nu poti sa dai mate la bac din cate stiu.
Cu toate astea, cunosc o persoana care da anul asta admitere la managment - ASE TAXA, de la filologie.

Poti sa te muti la un liceu mai slab, la o clasa de mate-info, si sa te apuci de invatat.

Daca esti suficient de inteligent si stii ce sa inveti, o sa recuperezi repede. Deh.. n-am inteles niciodata la ce a folosit toata materia aia de cls a 9-a la mate(dupa mine este ce-a mai grea). Sunt totusi cateva lucruri importante care trebuie invatate.

Or.. daca nu esti inteligent nu ai sanse in matematica/informatica.
Raman la parerea mea ca indiferent la ce fac te duci, o clasa de real e mult mai buna ca una de uman, indiferent de numele liceului.

#3
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
nu merge sa ma mut.
N-am specificat, dar sunt la un liceu in germana, adica am ca si limba materna germana. Iar alt liceu pe germana....e mult sub asta. (e unu din cele mai bune in germana din tara)
Apoi, pot sa dau mathe la bag si de la filo, insa dau M2 sau M3... :(

#4
begottenson

begottenson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 10.05.2006

 [ady], on May 14 2007, 22:02, said:

nu merge sa ma mut.
N-am specificat, dar sunt la un liceu in germana, adica am ca si limba materna germana. Iar alt liceu pe germana....e mult sub asta. (e unu din cele mai bune in germana din tara)
Apoi, pot sa dau mathe la bag si de la filo, insa dau M2 sau M3... :(
Stai calm ca nu trebuie sa te muti neaparat la un liceu pe profil real ca sa poti intra la o facultate de mate-info...chiar daca nu reusesti la cele de stat exista cele particulare(si se face carte si acolo,chiar le-as recomanda dat fiind faptul ca sunt mult mai dotate din pct de vedere tehnic).Insa pana la urma tu gandeste-te bine ce-ti place sa faci...ce cariera ti-ai dorii sa urmezi in viitor iar cand faci o alegere fii sigur de ea.

Edited by begottenson, 15 May 2007 - 08:07.


#5
xcelent2005

xcelent2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.01.2007

Quote

ce cariera ti-ai dorii sa urmezi in viitor iar cand faci o alegere fii sigur de ea.
DA, aici e problema la majoritatea. Fac o alegere, si apoi constata ca nu vroiau asta.
In general mi se pare ca e mult mai usor sa faci cariera in domeniul tehnic, decat pe partea umanista. Dar depinde ce iti place si ce poti face : ca daca vrei servici sa te uiti pe pereti si sa scrii in word si mai vrei si multi bani, normal ca nu gasesti de lucru.
Si se mai pune problemea ce stii tu sa faci practic cand te angajezi.
Bine, sunt unii care termina litere, drept, scoala americana sau relatii internationale... dar ard gazul in facultate - la propriu - si apoi se plang ca nu-si gasesc servici si ca e somaj mare in tara .
Pai inainte sa iti alegi un domeniu de specialita, nu te uiti si tu la :
-cat de saturata e piata( cerere/oferta)
-care e salariul mediu/ ce salariu vrei
-cat esti dispus sa stai la servici
-cat esti dispus sa muncesti ca sa iti atingi scopul
- cate "pile" iti trebuie sa te angajezi : exista posturi pt anumite pers la care nu ai acces daca nu ai "situatie"
-si nu in ultimul rand sa vezi daca iti place ceea ce faci etc
------------------------------

#6
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 begottenson, on May 15 2007, 09:06, said:

Stai calm ca nu trebuie sa te muti neaparat la un liceu pe profil real ca sa poti intra la o facultate de mate-info...chiar daca nu reusesti la cele de stat exista cele particulare(si se face carte si acolo,chiar le-as recomanda dat fiind faptul ca sunt mult mai dotate din pct de vedere tehnic).Insa pana la urma tu gandeste-te bine ce-ti place sa faci...ce cariera ti-ai dorii sa urmezi in viitor iar cand faci o alegere fii sigur de ea.

Pai, crezi ca am sanse sa fac o faculte de calculatoare\politehnica\tcm...pe domeniu asta daca nu fac deloc la scoala (sau destul de putin) matematica respectiv info?

#7
xcelent2005

xcelent2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.01.2007

Quote

Pai, crezi ca am sanse sa fac o faculte de calculatoare\politehnica\tcm...pe domeniu asta daca nu fac deloc la scoala (sau destul de putin) matematica respectiv info?

Exista cibernetica in cadrul ASE - informatica economica. Nu trebuie fizica, facultate usoara, se castiga un ban frumos, poti sa lucrezi in paralel cu facultatea.
Trebuie insa sa faci meditatie la matematica, ca sunt 10 intrebari la mate destul de dificile (la admitere), deci in final trebuie sa stii matematica.Dar merita efortul. Si pt admitere, ar mai fi economia, dar asta o sa faci la scoala anul urmator.Sau poti sa alegi sa dai mate+ geografie : daca vrei sa nu te stresezi cu economia.
Si sunt medii destul de mici la taxa: nu stiu sigur, dar cred ca daca ai 6.5 te baga la taxa.

#8
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
As mai avea o intrebare,
Am vorbit cum d-l director sa vad daca ma pot muta, acesta zicand sa depun o cerere cu argumente.
Ce argumente as mai putea aduce?
Am spus ca prezint inteligenta de tip logico-matematica, avand inclinatii spre stiintele exacte. Deasemenea, media generala pe clasele a IX-a si a X-a este mai mare decat 9, iar pe viitor as dori sa fac o facultate de profil real.

Dar altceva? ce-as mai putea adauga?

#9
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 [ady], on May 12 2007, 12:32, said:

Buna ziua,
Am si eu o problema...mica, si totusi destule de mare...
Sunt elev in clasa a X-a acuma (aproape a XI-a), insa la limbi (filologie) - la un liceu f bun din sibiu (Brukenthal)
Problema mea este ca am ajuns la filologie in urma notei mici obtinute in capacitate la germana...
Insa nu prea am multe legaturi cu limbile...eu fiind mai mult axsat pe real.
Ce as putea face pe viitor? La ce facultate m-as putea duce de aici? As putea intra la una care este axsata pe mathe-info?
M0-am gandit sa ma mult la mathe-info (real) insa trebuie sa recuperez 2 ani de matematica intensiva in mai putin de 2 luni...ceea ce este destul de foarte greu...
Ce as putea face? la ce facultate m-as putea duce mai departe? (preferabil, sa nu aibe legatura cu limbile....poate socio-umane)...sau as putea da undeva unde se cere mathe\info?
Sociologie  :coolspeak:  Faci statistica si economie.  :naughty:

#10
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Uite ce zic eu: sa faci in continuare ce faci acum si sa studiezi paralel mate. Daca studiezi intens si iti vezi de treaba, poti sa faci fata cu succes la orice. Ce lucrezi acasa poate sa compenseze cu succes.

Insa daca tu zici ca doua luni in care sa recuperezi mate pe doi ani e putin nu stiu ce sa mai zic.

As indrazni sa iti zic sa inveti astea doua luni tare si sa vezi ce iese (nu trebuie neaparat 10 si subiectele nu cred ca sunt foarte grele).

Si as mai indrazni sa zic ca daca in doua luni nu inveti matele ala, o sa ai greutati si cu sa inveti doi ani de acum incolo SUPLIMENTAR mate la nivel excelent. :(

#11
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 [ady], on May 12 2007, 12:32, said:

Buna ziua,
Am si eu o problema...mica, si totusi destule de mare...
Sunt elev in clasa a X-a acuma (aproape a XI-a), insa la limbi (filologie) - la un liceu f bun din sibiu (Brukenthal)
Problema mea este ca am ajuns la filologie in urma notei mici obtinute in capacitate la germana...
Insa nu prea am multe legaturi cu limbile...eu fiind mai mult axsat pe real.
Ce as putea face pe viitor? La ce facultate m-as putea duce de aici? As putea intra la una care este axsata pe mathe-info?
M0-am gandit sa ma mult la mathe-info (real) insa trebuie sa recuperez 2 ani de matematica intensiva in mai putin de 2 luni...ceea ce este destul de foarte greu...
Ce as putea face? la ce facultate m-as putea duce mai departe? (preferabil, sa nu aibe legatura cu limbile....poate socio-umane)...sau as putea da undeva unde se cere mathe\info?

Poi te poti muta la profil bio-chimie sau stiu ca acolo la Brukental este ceva clasa cu ceva profil "Stiinte" sau ceva de genu asta. Stiu pe cineva care de la profilul asta, de la Brukental, a intrat la Universitatea Babes B din Cluj la sectia mate-info. DEci aveti clase cu profil real care nu sunt matematica intensiv si dupa absolvirea carora poti da la facultate de mate info linistit. Poate n-ai auzit inca insa la multe universitati din tara, la facultatile de mate-info nu se mai da admitere, este concurs de dosare. Cred ca in afara de Universitatea Bucuresti peste tot e concurs de dosare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate