Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 

Mai exista dragoste adevarata

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
373 răspunsuri în acest subiect

#253
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.366
  • Înscris: 14.10.2009

 caroline_hi, on 5th March 2010, 20:05, said:

Asta a preluat de la mine, cand am vorbit despre rebeliune indreptata impotriva ta, dar am spus ca, oricum, e un nonsens, nu e posibil. Am vrut sa sugerez ca toti suntem conformisti.
Suntem doar ca fiecare are setul sau de norme.

 caroline_hi, on 5th March 2010, 20:05, said:

Uite ca aici spui o prostie mare cat casa. Tu nu esti doar partea constienta. Asta de unde ai scos-o? E un fel de "adevar" preluat? Pentru ca, daca te uiti cu atentie la el, vezi ca e fals. "Tu" exista tocmai pentru ca exista constiinta. Ia vezi in somn profund daca tu existi, cand lipseste constiinta, cand inconstientul isi vede de treburile lui: regleaza respiratia, etc.
De fapt, eu cred ca un "fir" fin de constiinta exista chiar si atunci cand suntem in somn profund, dar e prea ... subtil. Absenta totala a constiintei pentru mine inseamna moarte.
Stiti, poate nu ma pricep prea bine.Dar eu-ul , identitatea nu se pastreaza totusi independent de somnul profund sau nu.Inconstientul lucreaza el acolo, dar este corelat cu constientul.E  o relatie bazata pe feed back.Adorm, dar cand ma trezesc stiu ca am dormit.

Editat de rechinitza, 05 martie 2010 - 23:26.


#254
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.813
  • Înscris: 04.12.2007

 rechinitza, on 5th March 2010, 23:25, said:

Stiti, poate nu ma pricep prea bine.Dar eu-ul , identitatea nu se pastreaza totusi independent de somnul profund sau nu.Inconstientul lucreaza el acolo, dar este corelat cu constientul.E  o relatie bazata pe feed back.Adorm, dar cand ma trezesc stiu ca am dormit.
Corect, de aceea am zis ca un "fir" fin de constiinta trebuie sa existe chiar si atunci, dar este atat de fin incat nu poti fi constient atunci de tine, de "eu". Iar cand nu esti constient de "eu" e ca un moment de pauza, in care "eu" nu pare sa mai existe pentru ca nu e perceput.

Totusi, in somn profund nu mai exista/percepi nimic. Abia dupa ce te trezesti, iti amintesti ca ai dormit. Si amintirea faptului ca ai dormit e iarasi o chestie. Tu stii ca ai dormit x ore pentru ca:
1. iti amintesti ca te-ai pus sa dormi la ora x
2. te-ai trezit in acelasi loc in care ai adormit
3. te uiti la ceas
4. exista starea aia de somnolenta care precede si urmeaza somnului care e un fel de pregatire pentru starea de somn si starea de veghe
Scoate astea 4 elemente si tu nu vei fi in stare sa iti dai seama daca ai "lipsit", ca ai dormit. Ar fi ca si cum ai clipi, chiar daca tu ai "lipsi" o vreme mai indelungata. De fapt, nu ai observat ca atunci cand adormi foarte repede si nu visezi nimic (sau nu iti amintesti ce ai visat) timpul trece foarte repede? Mai ales atunci cand dormi doar cateva ore.

Desigur, astea sunt observatii proprii.

#255
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.366
  • Înscris: 14.10.2009

 caroline_hi, on 5th March 2010, 23:44, said:

Corect, de aceea am zis ca un "fir" fin de constiinta trebuie sa existe chiar si atunci, dar este atat de fin incat nu poti fi constient atunci de tine, de "eu". Iar cand nu esti constient de "eu" e ca un moment de pauza, in care "eu" nu pare sa mai existe pentru ca nu e perceput.

Totusi, in somn profund nu mai exista/percepi nimic. Abia dupa ce te trezesti, iti amintesti ca ai dormit. Si amintirea faptului ca ai dormit e iarasi o chestie. Tu stii ca ai dormit x ore pentru ca:
1. iti amintesti ca te-ai pus sa dormi la ora x
2. te-ai trezit in acelasi loc in care ai adormit
3. te uiti la ceas
4. exista starea aia de somnolenta care precede si urmeaza somnului care e un fel de pregatire pentru starea de somn si starea de veghe
Scoate astea 4 elemente si tu nu vei fi in stare sa iti dai seama daca ai "lipsit", ca ai dormit. Ar fi ca si cum ai clipi, chiar daca tu ai "lipsi" o vreme mai indelungata. De fapt, nu ai observat ca atunci cand adormi foarte repede si nu visezi nimic (sau nu iti amintesti ce ai visat) timpul trece foarte repede? Mai ales atunci cand dormi doar cateva ore.

Desigur, astea sunt observatii proprii.
Asa este.
Bine, sunt unde cerebrale, teorii, demonstratii facute asupra somnului.Dar ceea ce ma fascineaza cu adevarat sunt visele.Independent de faptul ca ti le amintesti sau nu, pana la urma (da, stiu o sa fie o exprimare ca sa zic asa romantioasa) constiinta plimbandu-se bezmetica sau nu prin adancurile subconstientului.A sunat cam aiurea, scuze, incerc sa formulez ceva si nu prea imi iese.

#256
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.813
  • Înscris: 04.12.2007
Cred ca inteleg ce zici. Exprimarea e buna. :D Exprima concret o imagine asemanatoare cu cea pe care o am si eu. Cand visezi, nu exista control ( sau nici macar iluzia sa), ci e ca si cum ai urmari un film.

#257
mike_sol

mike_sol

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 412
  • Înscris: 05.04.2007
exista dar trebuie sa lupti pentru ea :) Increderea se dobandeste spre exemplu...la fel si dragostea partenerei/partenerului

#258
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.366
  • Înscris: 14.10.2009

 caroline_hi, on 6th March 2010, 00:24, said:

Cred ca inteleg ce zici. Exprimarea e buna. :D Exprima concret o imagine asemanatoare cu cea pe care o am si eu. Cand visezi, nu exista control ( sau nici macar iluzia sa), ci e ca si cum ai urmari un film.
Si mai interesanta imi pare hipnoza, dar aici sunt total pe langa subiect.Oare prin hipnoza s-ar putea induce sentimentul de iubie avand ca obiect o anume persoana?:huh:

#259
geedukri

geedukri

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 441
  • Înscris: 09.09.2008

 caroline_hi, on 5th March 2010, 22:48, said:

... Sterge-ti spumele de la gura ...
After you ... milady  :lol:

#260
absenteist

absenteist

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 599
  • Înscris: 19.04.2010
E exact ca in cazul cocainei. Prima data cand prizezi te simti in al 9-lea cer, totul se schimba in jurul tau, esti mai viu, mai energic, entuziast, plutesti, zbori, zambesti nonsalant. Vezi lumea si lumea te vede altfel. O mana tandra invizibila te (sus)tine. Pe masura ce timpul trece, vrei sa reiei aceeasi initiala reactie, bine`nteles ca niciodata nu va mai putea fi egalata. D-aia se-ajunge la supradoza, letala.

E, dragostea e cam acelasi lucru.

Editat de absenteist, 04 iunie 2010 - 09:24.


#261
thevoid

thevoid

    Sociopat

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.850
  • Înscris: 26.12.2009

 caroline_hi, on 6th March 2010, 00:44, said:

Corect, de aceea am zis ca un "fir" fin de constiinta trebuie sa existe chiar si atunci, dar este atat de fin incat nu poti fi constient atunci de tine, de "eu". Iar cand nu esti constient de "eu" e ca un moment de pauza, in care "eu" nu pare sa mai existe pentru ca nu e perceput.

Totusi, in somn profund nu mai exista/percepi nimic. Abia dupa ce te trezesti, iti amintesti ca ai dormit. Si amintirea faptului ca ai dormit e iarasi o chestie. Tu stii ca ai dormit x ore pentru ca:
1. iti amintesti ca te-ai pus sa dormi la ora x
2. te-ai trezit in acelasi loc in care ai adormit
3. te uiti la ceas
4. exista starea aia de somnolenta care precede si urmeaza somnului care e un fel de pregatire pentru starea de somn si starea de veghe
Scoate astea 4 elemente si tu nu vei fi in stare sa iti dai seama daca ai "lipsit", ca ai dormit. Ar fi ca si cum ai clipi, chiar daca tu ai "lipsi" o vreme mai indelungata. De fapt, nu ai observat ca atunci cand adormi foarte repede si nu visezi nimic (sau nu iti amintesti ce ai visat) timpul trece foarte repede? Mai ales atunci cand dormi doar cateva ore.

Desigur, astea sunt observatii proprii.


De la dragoste adevarata am ajuns la filosofie, misto. :D

Dar daca tot am ajuns:

1. Existenta unei Realitati este indubitabila (si este singurul lucru sigur) pentru ca tu existi si iti poti pune astfel de probleme.
2. Nu poti palpa acea Realitate pentru ca nu ai acces direct la ea decat cu ajutorul propriilor simturi, iar acele simturi difera de la persoana la persoana.
3. Realitatea nu ar exista ca si concept daca nu ar exista o fiinta constienta care sa o palpeze cu ajutorul simturilor.
4. In afara conceptului, nu exista realitate la modul absolut si universal valabil.

Despre timp nu stim nimic decat tot cu ajutorul simturilor, iar modul in care il percepem este profund subiectiv. Stii de ce nu poti prinde o musca? Pentru ca pentru ea timpul curge de 7 ori mai lent si ca atare iti vede palma in reluare si are suficient timp sa se fereasca, pe cata vreme pentru tine acea palma poate parea foarte rapida.


Dragostea adevarata nu exista, la fel cum nu exista "dragostea inchipuita". Exista complexul de senzatii de moment care au un anume impact in acel moment, moment care poate fi mai scurt sau mai lung. Nu ne indragostim de persoana, ci de propriile noastre senzatii care apar in prezenta persoanei.

Avand in vedere asta, de cate ori ati fost indragostiti? :D Eu de vreo 10 ori, ceea ce e extrem de putin. Altii se indragostesc de 10 ori pe zi (tinand cont de definitia de mai sus).

#262
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.813
  • Înscris: 04.12.2007

 thevoid, on 4th June 2010, 09:45, said:

4. In afara conceptului, nu exista realitate la modul absolut si universal valabil.
Doar realizarea acestei chestii ne-ar scapa de mai multe probleme pentru ca implicatiile sunt diverse. :D

#263
Chupacabracretz

Chupacabracretz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.554
  • Înscris: 02.12.2006

 caroline_hi, on 4th June 2010, 16:50, said:

Doar realizarea acestei chestii ne-ar scapa de mai multe probleme pentru ca implicatiile sunt diverse. :D
Fetele vor realiza greu acest lucru...

#264
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 16.06.2010
eu cred dar nu am avut pînă acum o așa zisă dargoste curată reușită

#265
izubizu

izubizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 27.06.2010
depinde ce intelege fiecare din noi prin 'dragoste'.

#266
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 830
  • Înscris: 20.07.2010

 izubizu, on 27th July 2010, 03:21, said:

depinde ce intelege fiecare din noi prin 'dragoste'.
sinceritate+atasament+iubire

#267
izubizu

izubizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 27.06.2010

 noShadow, on 27th July 2010, 03:51, said:

sinceritate+atasament+iubire
neconditionate? ...exista.

#268
Chupacabracretz

Chupacabracretz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.554
  • Înscris: 02.12.2006

 izubizu, on 27th July 2010, 03:21, said:

depinde ce intelege fiecare din noi prin 'dragoste'.
dap, actul exista:)

#269
izubizu

izubizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 27.06.2010

 Chupacabracretz, on 27th July 2010, 19:32, said:

dap, actul exista:)
n-am inteles ce ai vrut sa spui.  :confuzzled:

#270
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 785
  • Înscris: 17.04.2008

 CPX, on 12th May 2007, 01:11, said:

Intrebarea este special pentru fete(eu sunt baiat) dar si pentru baieti....mai exista dragoste reala.Adica indiferent de problemele banesti sau de problemele fizice fata/baiatul sa ramana langa partenerul de viata si toate deciziile luate in familie(inclusiv cele pe plan sexual) sa fie luate de comun acord cu calm si ratiune.Eu consider ca o relatie are nu se bazeaza pe intelegere si prietenie si dragoste si se bazeaza pe bani si sex nu are sanse sa reziste si nu are sens ca cei doi se stea impreuna daca lucrurile nu sunt asa,e mai bine sa fii singur .


Mi se pare ca asta este o intrebare de cocalar infatuat care a fost dezamagit intr-o relatie - fara intentie de jignire-.
Cum naiba sa nu mai existe ? Atunci n-ar mai exista nici sete, foame, nevoie de somn, samd.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate