Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Primul procesor de carduri online Romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Am avut o experienta neplacuta la CEBIT 2004 in ceea ce priveste cardul meu. Nu ca era el deosebit fata de celelalte, numai ca nu am putut plati NICAIERI - in oras - cu card !!!! Ma refer la oras ( magazine, marketuri) . Peste tot imi cereau nu stiu ce fel de cec, sau cash. A trebuit sa scot euro de la bancomat ca sa platesc. Asta in timp ce la noi acum poti plati la aproape toate buticurile din Unirii cu Visa !!!! In rest, pe autostrada - in benzinarii - aproape peste tot se putea, numai ca eu am avut nevoie mai mare in HANOVRA, si n-am putut sa-l folosesc.
A fost o chestie tare frustranta, nu ma asteptam la Germania !!! Asta ca venii vorba de nemti !

#20
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,681
  • Înscris: 26.11.2001
Acum ~ 2 saptamani va anuntam ca a aparut primul payment processor Romanesc, dar nu erau posibile decat platile in USD.

www.procesor.ro
  
  In aceasta seara am semnat cu Banca Ion Tiriac contractul pentru procesarea de carduri in lei.
  Acum suntem in masura sa oferim o solutie integrata de e-commerce ce ofera:

  - shopping cart (gratuit)
  - tranzactionare pentru toate cardurile internationale si romanesti  (USD & ROL)
  - servicii de transport integrate, cu preturi custom (f. mici)
  pentru Romania
  - platforma completa pentru realizarea de sisteme de reselling.
  - etc (mai multe detalii pe site)

  Costuri standard:
  - 99.99$ taxa unica de deschidere a contului
  - 5.5% din orice tranzactie + 0.45 centi/tranzactie
  Nu exista taxe lunare sau costuri ascunse !
  
  Pentru cele mai multe intrebari va rog sa consultati documentatia de pe site:
  http://www.procesor....itializare.html

* Vizitatorilor Softpedia le putem oferi o oferta promotionala:

- 49.99 taxa de deschidere
- 5.5% + 0.45$/tranzactie ROL
- 4.5% + 0.45$/tranzactie UDS

Pentru a beneficia de aceasta promotie va rog sa dati un mail la
bogdan at softpedia.com (antispam) si veti primi un cod promotional.

Acest cod il veti folosi oricand in formularul de inscriere de AICI
si veti beneficia de oferta.

#21
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Uite ce nu am vazut pe site-ul vostru: se poate interfata cart-ul meu cu sistemul vostru prin HTTP (in acea directie care se cheama web service)?

Deci nu discut de HTML, discut de codul meu care apeleaza via HTTP serverul vostru care returneaza un rezultat parsabil cu codul tranzactiei

Ce am vazut si a fost putin discomfortant a fost remarca aceea cu "nu va sfatuim sa folositi propriul cart". Orice sistem profesionist de e-commerce isi tine sub control user experience-ul de checkout si in general procedeaza la a opera cu procesorul "behind the veil" cu HTTP/XML/Web Services.

A doua problema pe care o ridic este asa: aveti de cand sa suportati/facilitati si merchant accounts- si in felul acesta sa deveniti low(er) level processor? Exemplul de referinta e faimosul Authorize.net.

#22
CSupport-4Ro

CSupport-4Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.11.2003

Quote

Originally posted by stilnox
Uite ce nu am vazut pe site-ul vostru: se poate interfata cart-ul meu cu sistemul vostru prin HTTP (in acea directie care se cheama web service)?  

Deci nu discut de HTML, discut de codul meu care apeleaza via HTTP serverul vostru care returneaza un rezultat parsabil cu codul tranzactiei

Ce am vazut si a fost putin discomfortant a fost remarca aceea cu "nu va sfatuim sa folositi propriul cart". Orice sistem profesionist de e-commerce isi tine sub control user experience-ul de checkout si in general procedeaza la a opera cu procesorul "behind the veil" cu HTTP/XML/Web Services.

A doua problema pe care o ridic este asa: aveti de cand sa suportati/facilitati si merchant accounts- si in felul acesta sa deveniti low(er) level processor? Exemplul de referinta e faimosul Authorize.net.


Exemplele sunt irelevante in cazul de fatza. Pentru solutia CC Intl nu sunt probleme. Putem accepta orice shopping cart ( cu toate ca e a pain in the ass). Pentru CC Romania raspunsul vine din ideea de " RomCard a implementat sistemul 3DSecure". Well ,... shoping carturile respective nu sunt compatibile cu 3DSecure. SO ... potzi sa asteptzi sa se gaseasca o solutie de compromis ( daca si cind) ca sa te bucuri de o solutie gratuita pe care ai vopsit-o ( 95% din eshopurile romanesti folosesc oscommerce- free and unsecured) sau sa iei un shopping cart Gratuit. SI sa intri in joc. Choice is yours.
Ref Remarca "Orice sistem profesionist de e-commerce..." ..now I'm pissed . Avem succes in US ( peste 620 de magazine deja utilizeaza sistemul DotAssure migrind de pe alte solutii) dar n Romania sunt "neprofesionist"..cum era aia cu profet acasa ..? In rest sa auzim numai de bine( sau de incasari)

#23
CSupport-4Ro

CSupport-4Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.11.2003

Quote

Originally posted by robmih
Pare o solutie destul de interesanta

Deja am cateva aplicatii ptr sfera mea de activitate.

Pe cand o versiune si ptr Romania?

Asa cum am anuntat deja s-a semnat acordul cu un membru RomCard..deci calea e si deschisa si e si accesibila. Mai multe detalii in revista e-week care apare pe 20Aprilie ( vezi Interviu Softpedia + DotCommerce LTD)

#24
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Am impresia ca nu ai inteles ce am zis. Simplific intrebarea: oferiti interfatare prin HTTP in maniera web-services?

#25
CSupport-4Ro

CSupport-4Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.11.2003

Quote

Originally posted by stilnox
Am impresia ca nu ai inteles ce am zis. Simplific intrebarea: oferiti interfatare prin HTTP in maniera web-services?

Nu in formula "clasica". Storefrontul tau, catalogul nostru ( grafica ta) shopping cartul nostru ( grafica ta). Certificatele noastre digitale ( puse pe shopul tau - factura noastra), hostingul catalogului si securizarea ( factura noastra)...cel mai simplu sistem pentru un magazin. Chiar nu inteleg de ce lumea tinjeste dupa solutii mai complicate gen API , web services.
Imensa problema cu shopping carturile "consacrate" ( in afara de pret - vezi www.procesor.ro ptr preturile shopping carturilor) este ca NU sunt compatibile 3D Secure. I know... 3D Secure e ciudat, nu este acceptat in US, Europa nu il vrea, RomCard l-a implementat. We have to play by the rules or we can just sit and wait for redemption :) 1+1= nu te costa mai nimic sa incerci solutia DotAssure. Sooner , better. Parteneri vad ca sunt mai usor de gasit in Germania sau US pentru piata romana decit in Romania. Sad, strange but true.....

#26
CSupport-4Ro

CSupport-4Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.11.2003

Quote

Originally posted by stilnox
Am impresia ca nu ai inteles ce am zis. Simplific intrebarea: oferiti interfatare prin HTTP in maniera web-services?
By the way .. I really like StilNox

#27
Mirror Face

Mirror Face

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 18.01.2004
Pe afara sunt solutii mult mai ieftine
http://www.monsterme...count-rates.asp (2.39%, .32 cents per Transaction, $10.00 per month)

www.ikobo.com (iKobo offers a low 2.99% + .29 rate for all merchants in 170 countries.)

http://www.charge.com/ (2.39%, 25 cents per Transaction, $10.00 per month)

#28
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Mirror Face
Pe afara sunt solutii mult mai ieftine


Si de ce crezi tu ca ai descoperit focul ??
Atat timp cat Romcard va lua 6%... aceasta oferta e mai buna in plus suportand si ORICE card de afara nu numai cele .ro...

Iar mai jos ca Romcard (in afara de asta) NU o sa gasesti in Romania. Iar daca Romcard va cobora, procesor.ro va fi SUB el.

SO... in Romania e singura oferta viabila la ora asta si asa va si ramane mult timp de acum inainte  ;)

Cine e "destept" nu are decat sa incerce sa platesca cu un card de debit BCR (and stuff) pe Ikobo sau Amazon. Vedeti daca le accepta  :drac:

#29
Mirror Face

Mirror Face

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 18.01.2004
Oricum, felicitari Romcard pt initiativa! Cand o sa apara un alt actor o sa se umble si la preturi.

#30
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,681
  • Înscris: 26.11.2001
Care alt actor, ca ei sunt papusarii :)
Romcard este o asociere de 5 banci romanesti.

Daca ei nu dau drumu in sistemul lor, nimeni nu are ce sa le faca...

#31
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Mirror Face
Oricum, felicitari Romcard pt initiativa! Cand o sa apara un alt actor o sa se umble si la preturi.


Felicitari pentru ca le-a luat 14 ani sa faca aproape NIMIC ?
Si ca acum ies in "marinimia" lor cu 6% ? lol

Sa fim seriosi.

#32
CSupport-4Ro

CSupport-4Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.11.2003

Quote

Originally posted by Courage
Care alt actor, ca ei sunt papusarii :)
Romcard este o asociere de 5 banci romanesti.

Daca ei nu dau drumu in sistemul lor, nimeni nu are ce sa le faca...

Partea funny..sau tricky sau ... hmm... ciudata este ca Visa&MasterCard au cert bancilor din Romania sa nu mai accepte nici un altfel de payment gateway in Romania. Suna a monopol si asta si este. Deh.... prost e ala care da nu ala care cere. So..we have to play by the rules or to abandon the romanian market. Ciudat mai ales in momentul in care primul ministru cere bancilor sa micsoreze comisioanele de plata pe carduri pentru a incuraja utilizarea acestora. Is a strange world out there and if you scream in the Internet nobody hears you :(

#33
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
intrabare:

Prin sistemul acesta se pot vinde si produse Soft?

Adica: io lucrez pentru cineva de afara, imi fac cont la Procesor, pun acolo ca produs "prestare servicii", si vine omul pe site-ul meu (integrat cu procesor) si imi plateste serviciile.

#34
CSupport-4Ro

CSupport-4Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.11.2003

Quote

Originally posted by JohnDoe
intrabare:  

Prin sistemul acesta se pot vinde si produse Soft?

Adica: io lucrez pentru cineva de afara, imi fac cont la Procesor, pun acolo ca produs "prestare servicii", si vine omul pe site-ul meu (integrat cu procesor) si imi plateste serviciile.
Nu e o vinzare normala..e o interfata de plata. In acest moment interfata de plata si serviciile de escrow nu sunt implementate. Este abia in valul 2. Mijlocul-sfirsitul anului. Sorry 4 that .

#35
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Fara nici o intentie tendentioasa: nu m-ati convins, really. Nu vad momentan de ce as folosi procesor.ro in locul lui ShareIt- pe care tocmai l-am folosit la o plata cu un "one-off" client (un client ocazional).

Uitati ce m-ar convinge sa ma think twice:

- existenta unui back-end HTTP gateway, astfel incat sa imi controlez user experience-ul complet; si nu este vorba numai de branding, e vorba de usability: nici ShareIt nu face bine checkout-ul

- transferul banilor cu overhead minimal, eventual dintr-o banca romaneasca (primesc direct lei fara sa pierd $ la bancile intermediare si fara ca voi sa platiti wire transfer too). Cred ca un OP rezolva chestiunea(?).

Alte issues: incercati sa gasiti un copywriter bun de web pentru limba romana; e prea mult de citit si de aceea o sa va treziti cu o gramada de intrebari pe care le-ati raspuns deja.

In rest: clasica mea recomandare cititi http://www.useit.com/altertbox ca sa get the web

#36
CSupport-4Ro

CSupport-4Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 24.11.2003

Quote

Originally posted by stilnox
Fara nici o intentie tendentioasa: nu m-ati convins, really. Nu vad momentan de ce as folosi procesor.ro in locul lui ShareIt- pe care tocmai l-am folosit la o plata cu un "one-off" client (un client ocazional).  

Uitati ce m-ar convinge sa ma think twice:

- existenta unui back-end HTTP gateway, astfel incat sa imi controlez user experience-ul complet; si nu este vorba numai de branding, e vorba de usability: nici ShareIt nu face bine checkout-ul  

- transferul banilor cu overhead minimal, eventual dintr-o banca romaneasca (primesc direct lei fara sa pierd $ la bancile intermediare si fara ca voi sa platiti wire transfer too). Cred ca un OP rezolva chestiunea(?).

Alte issues: incercati sa gasiti un copywriter bun de web pentru limba romana; e prea mult de citit si de aceea o sa va treziti cu o gramada de intrebari pe care le-ati raspuns deja.

In rest: clasica mea recomandare cititi http://www.useit.com/altertbox ca sa get the web

Daca citesti cu atentie vei vedea ca sunt 2 payment gateway:
a) US payment gateway , US bank, USD ( vei fi surprins citi vor sa aiba banii din incasari in USA)
B) ROL intr-o banca partenera din Romania, si cu OP , transfer minim etc .
Copywriter: good ideea. Let us think a little bit more

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate