Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

avem o biserica rasista?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
141 replies to this topic

#37
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View PostGraveland, on Jun 3 2007, 17:52, said:

Doamne fereste, pai ce-ai vrea? Sa ramana Biserica fara cruci din aur si tablouri de sute de mii de euro? :lol:

Daca e tigan nu inseamna ca e obligatoriu hot. :o Sper ca tu si celalalt care a postat ati zis-o in gluma....Poti sa-ti dau o gramada de cazuri de tigani care au ajuns bine prin munca...si nu zugravind. ;)

#38
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postraz_md, on Jun 3 2007, 13:18, said:

Dar nu exista nici un motiv pentru care biserica sa nu-i accepte,

Matei 7:20 Așa că după roadele lor îi veți cunoaște.

Nu ar strica sa il citesti pe Nicolae Steinhardt in acest sens .

#39
Cereus

Cereus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.09.2003

View PostRamunc, on May 11 2007, 23:24, said:

Romii nu au decât sa-si faca propria biserica, ar fi minunat fiindca asa s-ar reduce procesul de metisare româno-rom.

"Mantuirea a venit de la evrei..." ceea ce arata ca aceasta fixare etnica nu are nici o baza (neam in limbaj boblic inseamana pagna neevreu neavand nici o conotatie etnica precisa). Oricine este ortodox este la fel de ortodox ca si ceilalti, toti care sunt botazati in Hristos l-au imbrcat pe Hristos (insusi Sf. Apostol Pavel ne spune ca nu mai este barabt nici femeie elin sau iudeu..ci toti sunt una in Hristos),
Biserica ortodoxa ca suma de biserici nationale etice este extinderera modeului de organizare bisericeasca de la primele sinoade pana in zilele noastre. Aceasta organizare presupune o organizare teritoriala. In epoca moedrna pe teritorii anume apar statele nationale si prin urmare Biserica Ortodoxa se plieaza pe acest model in sine tot teritorial, dar dominat de o natiune. In Romania Biserica Otodoxa este normal sa fie etnica (teritoriul este controlat de romani), la fel Biserica Ortodoxa BUlgara s.a.m.d.
In Germania sau Statele Unite in schimb mentinerea bisericilor "nationale" de tip biserica in diasporá este o anomalie!
Biserica crestina are o organizare terotoriala. Grecii, sarbii, rusii, romanii, arabii nu ar trebui sa aiba biserici nationale de tip diaspora ci o beiserica ortodoxa Germania, sau Americana in spiritul traditiei istorice (Asta nu insemana ca limba de cult ar trebui sa fie numai una ma refer strict la organizarea bisericeasca care trebuie sa fie teritoriala).
Ceea ce vreau sa zic este ca din punct de vedere ortodox nu exista nici o conditionare etnica pentru cineva de a fi credincios cleric sau laic. Tiganii din Romania sunt tigani nu sunt romani, insa in Hristos sunt la fel ca si oricare alt roman, arab, rus, albanez, grec, bulgar etc. botezat prin urmare indreptatit sa fie preot la altar, daca chiriarhul il gaseste vrednic din punct de vedere duhovnicesc.
Celui care slujeste la altar i se cuvine aceasi cinste ca oricarui alt slujitor indiferent de etnia sa. Trebuie acceptat ca atare de cel care este sau cel putin se considera a fi credincios.
Cat despre tiganii care vor sa ne fure tara acesta este un alt subiect rupt de aceasta tema.... personal nu-i cred pe tigani in stare de a pune pe picioare un astfel ed complot. Ei se inmultesc pt. ca fac copii cu ghiontura in timp ce romanii si-i avorteaza pe capete (Nu stiu cati din cei 13 milioane de copii avortati de la Revolutie incoace erau romani...).
Cine este credincios face abstratie de ce culoare are pielea celui de la altar, ce limba materna foloseste ci cu totii (nu numai preotii) aducem la liturghie slava lui Dumnezeu si slujim dimpreuna.  Prejudecatile de aceste genu nu au de a face cu Hristos; cine le are macar sa incerce ca in biserica sa faca abstratie de ele.

#40
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postraz_md, on Jun 3 2007, 19:15, said:

Daca e tigan nu inseamna ca e obligatoriu hot. :o Sper ca tu si celalalt care a postat ati zis-o in gluma....Poti sa-ti dau o gramada de cazuri de tigani care au ajuns bine prin munca...si nu zugravind. ;)

Da, procentual mult mai multi tigani (cei autentici, nu astia corciti) au talent muzical, foarte multi dintre ei au ureche muzicala si talent nativ (exceptional in foaaarte multe cazuri) in ale cantatului. Nu contest asta. Dar asta nu inseamna ca avem 1 milion de lautari in tara...

#41
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View PostAlexIP, on Jun 3 2007, 21:54, said:

Da, procentual mult mai multi tigani (cei autentici, nu astia corciti) au talent muzical, foarte multi dintre ei au ureche muzicala si talent nativ (exceptional in foaaarte multe cazuri) in ale cantatului. Nu contest asta. Dar asta nu inseamna ca avem 1 milion de lautari in tara...

Nu, dar nici un milion de hoti. ;) Am colegi tuciurii care se pricep la informatica si nu la furat. ;)

#42
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Bravo lor. Dar iarasi intrebarea... cati ca ei?

#43
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Pana la urma care este subiectul acestui thread? Avem sau nu o biserica rasista sau cati rromi sunt zugravi si cati informaticieni?
bec tu ontopic :D

Edited by Megara, 03 June 2007 - 21:55.


#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Romii nu sunt români ci cetateni ai României si asta tine de legislatia laica. Iar asta nu are treaba cu legislatia bisericeasca, cu Biserica Ortodoxa Româna care e biserica etnicilor români.

Din punct de vedere al legislatiei canonice, biserica nu interzice (cred) ca membrii si slujitorii sai sa fie de alte neamuri în cadrul unei biserici nationale, dar când e vorba de o etnie numeroasa ca a romilor e cazul ca respectivii sa-si întemeieze propria biserica.

da

edit: adica da, aveti. adica nu biserica e rasista, enoriasii. oricum stim cu toti ca pe rasisti ii va lua dracu indiferent cit de mult se roaga la dzeu. boo :drac:

Edited by Mosotti, 03 June 2007 - 22:12.


#45
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View PostMosotti, on Jun 3 2007, 23:12, said:

da

edit: adica da, aveti. adica nu biserica e rasista, enoriasii. oricum stim cu toti ca pe rasisti ii va lua dracu indiferent cit de mult se roaga la dzeu. boo :drac:

Nu si daca isi dau seaam de greseala si se caiesc. ;) Parerea mea. Si nu cred ca enoriasii sunt rasisti, exista oameni rasisti indiferent de religie sau cultura...si chair si de tara. Rasismul nu tine cont de cele enumerate(inclusiv religie). Sau ca sa ma exprim mai bine, nu toti enoriasii sunt rasisti, chiar mai degraba o mica parte, in cel mai rau caz, sunt rasisti => enoriasii nu sunt rasisti. Legat de biserica...per ansamblu nu cred ca e, imi place sa cred ca au fost cazuri izolate, dar nu bag mana in foc.  :huh:

#46
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Atentie nu confundati politica bisericii cu ce fac unii dintre membri. Eu nu am auzit sa iasa cineva in fata si sa zica ca preotimea e interzisa ptr. tigani. In plus am coleg de liceu care e tigan dar e si popa intr-un sat din Dobrogea. Si asta dupa ce in prealabil a urmat un liceu de marina. Numai ca el mergea de mic la biserica, chiar canta in cor si din clasa a X-a stia ce vroia sa se faca. Si nu i-a pus nimeni piedica in a deveni preot, ba mai mult a fost ajutat in scoala de catre preotii bisericii in care canta pentru ca erau cinci frati si destul de greu ptr. parinti sa le ofere la toti carte.
Daca chiar a fost un asemenea caz eu consider ca e ceva izolat, mai als in conditiile de acum cand e la moda lupta anti-rasiala. La fel nu poti zice ca toti preotii au fost informatori. Daca o luam asa preotii catolici si protestanti is un pic cam pedofili.
Oricum la biserica din cartierul meu tiganii stau cu mana intansa la poarta si nu prea pupa icoanele, asa ca nu-i prea vad pe puradei sa devina preoti.

#47
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
De fapt, cred ca stiu care e problema. Daca aia de i'or retras binecuvantarea ar fi avut rabdarea sa il vada si sa vada ca nu pute, nu i'ar fi retras binecuvantarea. Dar din cauza unei prejudecati potrivit careia in 9 din 10 cazuri un tigan pute de iti pica parul din nas :wacko: si mai bine nu iti asumi riscul sa incerci (prejudecata care are un sambure de adevar din pacate), aia nici nu si'au pus problema ca ar putea fi vorba de o exceptie si au asumat ca este un tigan tipic (unde, conform prejudecatilor si a dexonline, tipic = hot/smeker/bisnitar/talhar - adica persoana cu apucaturi rele si conform prejudecatilor si a regulilor de igiena, tipic = care pute. Desi vad ca unii considera cool sa puti.).

later edit, pentru comentatori: nu am nimic cu tiganii sau cum rromii, cum isi zic ei, nici macar cu ala care a incercat in seara asta sa imi traga o flegma pe parbriz la semafor pentru ca nu am vrut sa ii dau bani (dar era si prost, asa ca nu a calculat bine traiectoria si dat pe jos).

Edited by AlexIP, 04 June 2007 - 00:03.


#48
joohnny

joohnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 17.02.2007
Biserica Ortodoxa nu cred ca este rasista in sensul adevarat al cuvantului. Este "rasista" din alte puncte de vedere:
- considera celelalte religii (culte sau grupari) ca fiind eretice (nici o alta credinta nu e dreapta si adevarata decat credinta ortodoxa); preotii sunt foarte drastici in acest sens: au fost multe cazuri de prigoniri ale celorlalte culte (preotii chemau betivii satului cu bate si ciomege ca sa-i invete minte pe "eretici");
- preotii considera ca e pacat ca un ortodox sa intre in alta biserica (asa le recomanda enoriasilor) - eu, unul, am intrat in multe biserici (nu cred ca am pacatuit): in biserici ortodoxe, in biserici protestante, in sinagoga evreiasca, in moschee.


Totusi, incet, incet, se mai schimba prejudecatile si la noi in tara. Dar mai este mult pana sa ajungem ca in occident...

#49
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postjoohnny, on Jun 4 2007, 14:27, said:

Totusi, incet, incet, se mai schimba prejudecatile si la noi in tara. Dar mai este mult pana sa ajungem ca in occident...

E bine sa ajungem ca si biserica episcopala sau anglicana din occident , ce a ajuns sa ignore Biblia ? Ce gluma buna :)

#50
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostAMDG, on Jun 4 2007, 14:34, said:

E bine sa ajungem ca si biserica episcopala sau anglicana din occident , ce a ajuns sa ignore Biblia ? Ce gluma buna :)
nope... joohnny vrea la cea adventista... de putin timp facea reclama unui post de televiziune si post de radio adventist :D

#51
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
apropo de relatia tigani-biserica:
biserica ortodoxa romana ar trebui sa-si ceara iertare pentru faptul ca vreme de secole manastirile ortodoxe din tarile romane au avut in proprietatea si au folosit robi (tigani).

#52
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ti-ai gasit... nu sintem cu toti robii lui dzeu?

#53
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View PostRamunc, on May 10 2007, 23:39, said:

BOR e biserica românilor, nu Biserica Ortodoxa din România.

MMMda! Poate ar fi timpul sa se infiinteze "BORR" , "Biserica ortodoxa a rromilor" cu lacase in fiecare sat unde is ei :D Cred ca scandal mai monstru in tara asta n-ar putea fi :roflmao:

#54
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMosotti, on Jun 18 2007, 11:08, said:

ti-ai gasit... nu sintem cu toti robii lui dzeu?
robii lui Dumnezeu suntem toti, robii bisericii (in tarile romane) au fost doar tiganii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate