Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

pensiile private-o idee geniala!

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
geo_nick2005

geo_nick2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.08.2005

Golanu', on Aug 24 2005, 13:47, said:

e o prostie faza asta cu pensiile...

<{POST_SNAPBACK}>

dragi amici.... va inteleg nesiguranta in ceea ce priveste aceste investitii, este adevarat romanii sunt mai sceptici. Adevarul este ca nu o sa va pot raspunde niciodata la toate obiectiile, cea ce pot sa va spun este ca noi romanii, nu o sa traim niciodata bine, daca nu ne schimbam modul de gandire... ma refer la noi toti,.... poporul, nu la cei care au riscat si au castigat. In strainatate proportia este foarte mica la cei care nu au asigurare de viata si pensie privata, la noi este mai mare deoarece nu suntem educati in acest sens si nu stim rostul acestor investitii. Poate ati vazut in vacantele sau concediile dvs. grupuri de pensionari nemti, olandezi, francezi si altii care ne viziteaza tara....acestia nu au fost toti afaceristi sau intreprinzatori, au fost si ei muncitori ca si noi...., dar au toti astfel de programe (pensii private).... si acum le vin banii.... sau..... credeti ca este posibil in 10 ani sa va imbolnaviti sau sa aveti un accident, sigur nimeni nu isi doreste sa se intample asta, dar cred ca este foarte probabil sa se intample, sau va intreb, ati avut pe cineva in jurul dvs. poate chiar o ruda care in ultimii ani s-a imbolnavit sau a avut un accident si a trebuit sa cheltuie foarte multi bani pe doctori si medicamente, este adevarat ca in aceste situatii, cand nici nu mai poti sa muncesti, bugetul familiei se destabilizeaza???....aici intervin aceste programe de investitie si protectie financiara, va ajuta sa treceti mai usor peste aceste evenimente neplacute si pe langa faptul ca faceti o investitie profitabila la ei aveti si aceste beneficii.
Cineva mai devreme spunea ca poate sa faca de unul singur aceste investitii, da este adevarat poate sa faca de unul singur aceste investitii, dar nu va obtine niciodata profitul pe care il obtine o companie de asigurari pentru ca nu va avea niciodata banii companiilor de asigurari. Ei au bani multi si pot cumpara pachete mari de titluri de stat, obligatiuni sau actiuni si isi vor negocia o dobanda mai avantajoasa. Si mai intervine ceva, ce se intampla daca te imbolnavesti si nu mai poti sa muncesti, sau ai un accident, Doamne fereste de asa ceva, dar este posibil sa se intample....in aceste situatii nu mai poti sa investesti si o sa fi nevoit chiar sa intrii in banii investiti pana atunci pentru ai cheltui pe medicamente, doctori si tratamente......Daca ai fi fost asigurat in aceasta situatie compania de asigurari iti va da o suma de bani chiar foarte mare uneori, in functie de boala sau accident si cu acesti bani tu treci mai usor peste evenimentele nedorite, asata fara sa-ti afecteze economiile tale de pana atunci.....altceva, daca nu o sa mai poti sa muncesti, Compania de asigurari depune in locul tau prima anuala de asigurare, iar la sfarsitul contractului tu beneficizi de acei bani ca si cum tu i-ai fi depus, bani pe care poti sa-i ridici toti o data sau sa-i iei sub forma de pensie....eu cred ca suna mai bine decat sa faci tu singur investitia.... si daca nu ai incredere in una sau alta din companiile de asigurari, alege-o pe cea mai mare din lume, compania de asigurari unde isi fac cei mai multi oameni astfel de investitii...pot sa va dau cateva indicii despre ea : Este locul 3 in lume ca si companie in topul general si este locul 1 in lume ca si companie de asigurari.... urmatoarele 7 companii din clasament abia daca fac acelasi capital social.....totusi primele 7 companii din lume sunt la fel de sigure.....
Stiu ca vor veni f multe critici din partea dvs., dar eu sper ca macar 5% vor intelege rostul acestor investitii si vor actiona in consecinta......mult succes in viata.....


Daca mai vreti sa mai cititi despre aceste programe click aici.

www.consultantafinanciara.lx.ro

Edited by geo_nick2005, 24 August 2005 - 19:30.


#56
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
cu asigurarea medicala inca nu poate fi vorba la noi. pana nu exista spitale particulare, unde sa poti sa-ti cheltui asigurarea, normal ca vor fi mai bine dotate, si nomal ca acolo te vei duce.  dar deocamdata....

#57
geo_nick2005

geo_nick2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.08.2005

add, on Aug 24 2005, 20:12, said:

cu asigurarea medicala inca nu poate fi vorba la noi. pana nu exista spitale particulare, unde sa poti sa-ti cheltui asigurarea, normal ca vor fi mai bine dotate, si nomal ca acolo te vei duce.  dar deocamdata....

<{POST_SNAPBACK}>



nu cred ca ai inteles..... acum la spital esti asigurat prin sistemul asigurarilor de stat si in viitor vor aparea spitale private unde te vei duce si o sa fi tratat fara sa dai bani pentru ca ai asigurarea medicala (o companie de asigurari a lansat astfel de produse), .........dar vrei sa spui ca acum cand mergi la spitalele de stat nu dai bani....bani pe medicamente, bani la doctor, bani sa te ingrijesti acasa plus ca nu o sa mai muncesti si vei avea bani mai putini..... daca ai o asigurare de viata acesti bani ii vei primi de la compania de asigurari......ei nu te intreaba ce faci cu banii....daca te-ai imbulnavit iti dau o suma de bani, daca ai un accident iti dau o suma de bani,...si mai sunt si alte evenimente nedorite pentru care tu sau familia ta primiti bani, evenimente pe care nu vreau sa le amintesc aici...

www.consultantafinanciara.lx.ro

#58
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Eu ma intreb ce incredere se poate avea in cineva, care nu a avut bani nici macar de un domeniu .ro (30-40$), sa i se dea pe mana munca ta.  :death:

PS: A fost un editorial intr-o revista care zicea ca din 90 pana acuma romanii au fost tepuiti cu 20.000.000.000 EUR (20 MILIARDE EURO).

Dar cum zicea Einstein:
"Eu cred ca 2 lucruri sunt infinite... universul si prostia umana... Ei... de univers ma indoiesc... da` prostia umana sigur e infinita!"

Deci fugi cu banii la mister de mai sus, dar nu uitati de mts leasing, fni, fna, safi, gerald, caritas, banca populara, bankcoop si care au mai fost si mai sunt. ;)

#59
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Momentan nu exista sistem serios de asigurare nici in domeniu pensiilor si nici in domeniul medical . Si asta din pricina ca nu exista momentan o legislatie si un sistem unitar care sa le gestioneze .

   Cei care investesc bani in asemenea sisteme vor constata atunci cand vor aparea in piata oferte serioase in domeniu ca au aruncat banii pe fereastra .

   Orice sistem de asigurari se bazeaza de fapt pe numarul de asigurati . Cu cat numarul asiguratilor platitor este mai mic cu atat sistemul este mai fragil si asigurarea iti da sentimentul de teapa .

   La sigurarea de pensie trebuie sa te bazezi ca in momentul cand ai sa beneficiezi de asigurare vor fi cel putin 5 membri cotizanti per asigurat  ca sa beneficiezi de suma platita X 5 . Daca s-ar intampla asa ceva , s-ar merita probabil o asemenea asigurare . Numai ca populatia activa este si va fi in scadere inca de pe acum . Peste 20 de ani situatia va fi probabil mult mai jalnica , asa ca , nu vad de unde se vor colecta banii necesari . Nu mai vorbim de eventualele modificari de legislatie care te vor arunca in tabara cotizantilor pentru o Dacie noua care asteapta de 15 ani sa-si primeasca masina .

#60
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

mufã, on Aug 24 2005, 00:05, said:

ÃŽndoi-m-aº. Chestiile astea sunt uºor de verificat.

<{POST_SNAPBACK}>

Indoieste-te, pentru ca jocurile se fac la nivel inalt, si cartile se amesteca bine!
Da-mi voie sa-ti aduc aminte ca pe fruntea FNI a stat mult timp sigla CEC-ului.

#61
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
bah draga geo_nick ...fa-ti tu mah asigurari peste asigurari

nici un om de afaceri ,nimeni din cei care mai au ceva in cap nu isi fac o asigurare cand pot investi banii cu un minim de cultura in domeniul economic ....

dar aici in fond nu este bine pusa problema ...merita sa cotizezi zeci de ani la un sistem de asigurari  sau nu ???

in fond nu asta e problema .....este vorba si de filosofia de viata a fiecaruia....merita sa astepti ca fraieru pensia sa cotizezi zeci de ani  si sa te dai cu vasu dupa aceea  prin tari din lumea a 3-a ???

asa ca eu personal prefer sa nu traiesc din pensie si vad cu totul altfel lucrurile in aceasta privinta

pentru cei care doriti o viata linistita -puteti incerca si asta ......ramane de vazut cat o sa va ajute

#62
geo_nick2005

geo_nick2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.08.2005

bitubv, on Aug 26 2005, 02:02, said:

bah draga geo_nick ...fa-ti tu mah asigurari peste asigurari
.............................................

<{POST_SNAPBACK}>


nu ai inteles nimic dragule, aceste investitii prin legislatie sunt garantate 100%, o companie de asigurari nu poate functiona daca nu prezinta garantii solide....iti dau un exemplu: Banca Dacia Felix a dat faliment..... nu si compania de asigurari ARDAF care a fost infiintata de aceiasi banca.......Acum esti om de afaceri prosper....faci investitii numai dupa bunul plac, dar ce se intampla daca nu mai poti sa faci aceste investitii din anumite motive de sanatate, o sa-ti cheltuiesti toti banii investiti pana atunci..... vorbesti despre marii afaceristi pe care ii cunosti tu...presupun ca te invarti numai in cercuri inalte, asta e bine.....Da, acestia fac investitii si singuri dar iti spun eu ca au si asigurare de viata cu o suma asigurata pe care nici nu o banui tu....pentru ca ei stiu ce inseamna astfel de programe, tu nu o sa intelegi niciodata.... atata timp cat nu stii despre ce este vorba si nici nu vrei sa-ti depasesti barierele mintii .... ar fi civilizat din partea ta sa te informezi inaite sa arunci vorbe in vant..... mult succes.... si Da eu am asigurare de viata....am una si imi ajunge....

no offend

#63
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

bitubv, on Aug 26 2005, 01:02, said:

nici un om de afaceri ,nimeni din cei care mai au ceva in cap nu isi fac o asigurare cand pot investi banii cu un minim de cultura in domeniul economic ....

<{POST_SNAPBACK}>


Inteleg ca vrei sa fii convingator, dar cu generalizari din-astea n-ai sa reusesti...  :nonobad:

#64
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
In primul rind ca in mai toate statele exista obligativitatea cotizarii la un sistem de pensii. Astfel suntem cu totii protejati sa nu ne sara pe parbriz la fiecare stop cite 10 - 15 cersetori. Pentru ca ne obliga statul ne da si o compensatie, respectiv platile nu sunt impozitate.

In mod sigur investind pe cont propriu obtinem cele mai bune cistiguri daca am ales varianta corecta. Daca nu, ne intilnim la semafor  ;)  Aceasta preucupare de a lucra pe forte proprii are insa 2 dificultati:
1. nu ne obliga decit "constiinta" sa investim lunar si in mod sigur ea este mai ingaduitoare decit o companie la care pierzi tot ce ai investit pina la acel moment daca iesi din schema.
2. este scump, in termen de timp si bani. Poate fi chiar imposibil daca lucrezi cu sume prea mici.

De aceea exista la toate aceste firme de asigurari de viata asa numite-le "programe de investitii" care sunt diferite de "pensii". De acestea comis-voiajori ca geo_nick sau initiatoarea thread-ului nu va vor vorbi pentru ca la aceste produse au comisioane foarte mici. In esenta firma de asigurari preia banii tai si ii investeste dupa anumite indicatii pe care le dai in fiecare an . In mod sigur poate sa o faca mai bine decit tine. Ca sa fie mai clar: o asigurare de viata cu acumulare de capital ( cu unit-linkuri ) sau o pensie sunt de fapt un program de investitii din a carui cistig se platesc costurile unei asigurari de viata banale iar ce ramine este profitul tau "acumulat"

Sa vedem unde este si tzeapa  :notangel: De exemplu ING Romania (si merita nominalizata ca o contrapondere pentru reclama pe care agentii sai si-o fac pe acest thread) stringe banii de la tine si ii da spre investire lui ING Olanda contra unui comision. In contractul tau poti sa vezi ca ai comisioane de administrare care sunt fixe dar aceste comisioane se refera la operatia lui ING Ro de a trimite bani catre ING Olanda. Comisionul olandezilor pentru munca lor de a cumpara "fabrici si uzine" este retinut de ei din profit si nu este fixat in contractul tau , il fixeaza ei "in familie". Exemplu: dai 100 usd lui ING Ro. Ei retin 1 usd si trimit 99 in Olanda. In Olanda din 99 se fac 110. Olandezii opresc 5 si trimit 105 catre Ro si mai departe ajung la tine. Daca insa ei fac 120 nimic nu-i opreste sa trimita tot 105. Nu trebuie uitat ca un investitor atit de mare face intotdeauna profit, intrebarea este cit de mare. Deci daca marketing-ul din tara vrea sa cistige piata renuntind la ceva profit poate creste valoarea programului de investitii vorbind cu varul din Olanda sa-si puna un comision mai mic sau poate chiar sa mute bani dintr-un program in altul. Dupa cit de prost au mers programele de valuta in ultimii ani parca totusi ii intereseaza mai mult banul ...

Disclaimer: in exemplul dat probabil ca in loc de "ING Olanda" este un nume pompos de firma de investitii.

Concluzie: cistigul in relatia cu o firma de asigurari de viata este plafonat de vointa lor. Daca vrei sa intriii in hora este bine sa alegi un program "tinar" in care presupui ca vor investii sa atraga clienti.
Exista un mare risc: piata este deja saturata, incercarile patetice de a racola clienti pe forum stau marturie, nu prea se mai fac asigurari de valoare mare. Din acest moment cei care au semnat acum 5 ani un contract pe 30 ani s-ar putea sa aiba 25 de ani de profituri mici, firma preferind sa-si mulga clientii captivi in lipsa altora noi.

Pe de alta parte sistemul este cert mai bun decit cel de stat. Daca statul imi va permite sa imi "cumpar" pensia obligatorie nu de la el ci de la o astfel de firma pastrind neimpozitarea in mod sigur asi alege aceasta varianta!

Edited by anicoara, 26 August 2005 - 12:22.


#65
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

anicoara, on Aug 26 2005, 12:19, said:

In primul rind ca in mai toate statele exista obligativitatea cotizarii la un sistem de pensii. Astfel suntem cu totii protejati sa nu ne sara pe parbriz la fiecare stop cite 10 - 15 cersetori. Pentru ca ne obliga statul ne da si o compensatie, respectiv platile nu sunt impozitate.

In mod sigur investind pe cont propriu obtinem cele mai bune cistiguri daca am ales varianta corecta. Daca nu, ne intilnim la semafor  ;)  Aceasta preucupare de a lucra pe forte proprii are insa 2 dificultati:
1. nu ne obliga decit "constiinta" sa investim lunar si in mod sigur ea este mai ingaduitoare decit o companie la care pierzi tot ce ai investit pina la acel moment daca iesi din schema.
2. este scump, in termen de timp si bani. Poate fi chiar imposibil daca lucrezi cu sume prea mici.

De aceea exista la toate aceste firme de asigurari de viata asa numite-le "programe de investitii" care sunt diferite de "pensii". De acestea comis-voiajori ca geo_nick sau initiatoarea thread-ului nu va vor vorbi pentru ca la aceste produse au comisioane foarte mici. In esenta firma de asigurari preia banii tai si ii investeste dupa anumite indicatii pe care le dai in fiecare an . In mod sigur poate sa o faca mai bine decit tine. Ca sa fie mai clar: o asigurare de viata cu acumulare de capital ( cu unit-linkuri ) sau o pensie sunt de fapt un program de investitii din a carui cistig se platesc costurile unei asigurari de viata banale iar ce ramine este profitul tau "acumulat"

Sa vedem unde este si tzeapa  :notangel: De exemplu ING Romania (si merita nominalizata ca o contrapondere pentru reclama pe care agentii sai si-o fac pe acest thread) stringe banii de la tine si ii da spre investire lui ING Olanda contra unui comision. In contractul tau poti sa vezi ca ai comisioane de administrare care sunt fixe dar aceste comisioane se refera la operatia lui ING Ro de a trimite bani catre ING Olanda. Comisionul olandezilor pentru munca lor de a cumpara "fabrici si uzine" este retinut de ei din profit si nu este fixat in contractul tau , il fixeaza ei "in familie". Exemplu: dai 100 usd lui ING Ro. Ei retin 1 usd si trimit 99 in Olanda. In Olanda din 99 se fac 110. Olandezii opresc 5 si trimit 105 catre Ro si mai departe ajung la tine. Daca insa ei fac 120 nimic nu-i opreste sa trimita tot 105. Nu trebuie uitat ca un investitor atit de mare face intotdeauna profit, intrebarea este cit de mare. Deci daca marketing-ul din tara vrea sa cistige piata renuntind la ceva profit poate creste valoarea programului de investitii vorbind cu varul din Olanda sa-si puna un comision mai mic sau poate chiar sa mute bani dintr-un program in altul. Dupa cit de prost au mers programele de valuta in ultimii ani parca totusi ii intereseaza mai mult banul ...

Disclaimer: in exemplul dat probabil ca in loc de "ING Olanda" este un nume pompos de firma de investitii.

Concluzie: cistigul in relatia cu o firma de asigurari de viata este plafonat de vointa lor. Daca vrei sa intriii in hora este bine sa alegi un program "tinar" in care presupui ca vor investii sa atraga clienti.
Exista un mare risc: piata este deja saturata, incercarile patetice de a racola clienti pe forum stau marturie, nu prea se mai fac asigurari de valoare mare. Din acest moment cei care au semnat acum 5 ani un contract pe 30 ani s-ar putea sa aiba 25 de ani de profituri mici, firma preferind sa-si mulga clientii captivi in lipsa altora noi.

Pe de alta parte sistemul este cert mai bun decit cel de stat. Daca statul imi va permite sa imi "cumpar" pensia obligatorie nu de la el ci de la o astfel de firma pastrind neimpozitarea in mod sigur asi alege aceasta varianta!

<{POST_SNAPBACK}>



Nu poti scrie cumva si varianta scurtata?  :o

#66
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
anicoara: sa dea naiba daca inteleg ce vrei sa spui!
Probabil m-am tampit de atata stat la calculator. Va las cu  pensiile, eu ma duc sa-mi traiesc viata ...  :)

Ma duc sa-mi fac bagajele, maine la prima ora plec in Bucegi.
O sa intreb Babele care sistem de pensii e mai bun...  ;)

#67
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
mda anioara ...interesant punctul de vedere ...

geo_nick

nu are rost sa mai comentez legat de pensiile private .....si legat de cultura mea investitionala sau economica in sensul asta ......iar nu are rost sa comentez ....

exista anumite tipare importate care se vor generaliza si la noi ....recunosc ca nu sunt expert in domeniu dar un lucru stiu sigur intotdeauna banii mei vor sta mai bine in buzunarul meu decat in buzunarul oricarei firme de asigurari ....si va sfatuiesc sa va faceti asigurari daca vreti sa traiti din pensie sau daca nu va simtiti stapani pe propriile investitii ....

P.S. dragul meu geo nick ....ce nu stii tu este ca oamenii aia de afaceri de care vb tu....le dau de munca celor ca tine  ;)

#68
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
RoxanaG... si cu Geo_nick au gresit forumul.

Edited by xnick, 26 August 2005 - 19:28.


#69
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

bitubv, on Aug 26 2005, 17:42, said:

mda anioara ...interesant punctul de vedere ...

geo_nick

nu are rost sa mai comentez legat de pensiile private .....si legat de cultura mea investitionala sau economica in sensul asta ......iar nu are rost sa comentez ....

exista anumite tipare importate care se vor generaliza si la noi ....recunosc ca nu sunt expert in domeniu dar un lucru stiu sigur intotdeauna banii mei vor sta mai bine in buzunarul meu decat in buzunarul oricarei firme de asigurari ....si va sfatuiesc sa va faceti asigurari daca vreti sa traiti din pensie sau daca nu va simtiti stapani pe propriile investitii ....

P.S. dragul meu geo nick ....ce nu stii tu este ca oamenii aia de afaceri de care vb tu....le dau de munca celor ca tine  ;)

<{POST_SNAPBACK}>



Good point, bitubv!  :coolspeak:

#70
geo_nick2005

geo_nick2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.08.2005

bitubv, on Aug 26 2005, 18:42, said:

mda anioara ...interesant punctul de vedere ...

geo_nick

nu are rost sa mai comentez legat de pensiile private .....si legat de cultura mea investitionala sau economica in sensul asta ......iar nu are rost sa comentez ....

exista anumite tipare importate care se vor generaliza si la noi ....recunosc ca nu sunt expert in domeniu dar un lucru stiu sigur intotdeauna banii mei vor sta mai bine in buzunarul meu decat in buzunarul oricarei firme de asigurari ....si va sfatuiesc sa va faceti asigurari daca vreti sa traiti din pensie sau daca nu va simtiti stapani pe propriile investitii ....

P.S. dragul meu geo nick ....ce nu stii tu este ca oamenii aia de afaceri de care vb tu....le dau de munca celor ca tine  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Interesant punctul tau de vedere si apreciez, la fel ca si al lui anioara .

am incercat sa fac sa se inteleaga ce inseamna aceste programe, din punctul meu de vedere,  bineinteles si al cunostintelor acumulate pana in prezent in acest domeniu....Asigurarile de viata te protejeaza si iti protejeaza investitiile in momentele dificile ale vietii, sunt momentele care nu le prevezi...., noi romanii ne-am obisnuit sa credem ca nu se poate intampla nimic neprevazut.. in strainatate se vorbeste despre aceste programe ca despre ceva normal si util....Aceste asigurari de viata, pe langa faptul ca sunt niste investitii mai au si o parte de protectie, aici am vrut sa ajung.....cand esti bolnav si nu poti sa muncesti primesti bani de la compania de asigurari, cand ai un accident primesti bani de la compania de asigurari, accident este si atunci cand cazi pe gheata si iti luxezi mana.... cand suferi o invaliditate partiala sau totala primesti bani de la compania de asigurari......in toate aceste momente bugetul tau se destabilizeaza pentru ca nu mai muncesti si in al doilea rand cheltuielile cresc cu tratamente, operatii, medici ,etc. nu stiu daca acum ai inteles ce am vrut sa spun si de ce sunt utile asigurarile de viata.....  

Cred ca ar trebui sa o luam invers, sa punem intrebarea in felul urmator.....:
Cine a fost bolnav sau a avut un accident el sau in familie si a cheltuit foarte multi bani...pe medicamente, pe medici, etc. astfel in cat s-a simtit nesigur din punct de vedere financiar si care ar fi solutia pentru a depasi aceste momente mai usor?

nu stiu, poate asa o sa intelegem mai usor....

P.S. - nu sunt consultant ING, nu le cunosc programele foarte bine....sunt reprezentant al unei companii de asigurari dar nu ING. lucrez pentru o companie de asigurari mai bine clasata pe plan mondial decat ING.

Edited by geo_nick2005, 28 August 2005 - 20:06.


#71
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
geo

personal sper sa ajung sa am atatia bani incat sa nu imi fac niciodata griji de o imbolnavire sau accident (sau am deja  ;)  ???) ...ideea este ca nu vorbeam de asigurarea riscurilor investitionale sau altor tipuri de riscuri ..calamitati transport etc etc ....vorbeam despre asigurari pensii  si aici problema este foarte serioasa ....

oricum la nivel de masa este mai bun un sistem privat de pensii decat unul de stat

#72
geo_nick2005

geo_nick2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.08.2005

bitubv, on Aug 28 2005, 23:26, said:

geo

personal sper sa ajung sa am atatia bani incat sa nu imi fac niciodata griji de o imbolnavire sau accident (sau am deja  ;)  ???) ...ideea este ca nu vorbeam de asigurarea riscurilor investitionale sau altor tipuri de riscuri ..calamitati transport etc etc ....vorbeam despre asigurari pensii  si aici problema este foarte serioasa ....

oricum la nivel de masa este mai bun un sistem privat de pensii decat unul de stat

<{POST_SNAPBACK}>


DA apreciez punctul tau de vedere, ai dreptate...
este dovedit pe plan mondial ca sistemele de pensii private sunt mult mai avantajoase decat cele gestionate de stat.......in cazul nostru nici nu se pune problema sa fie mai avantajos sistemul de stat...sistemul de pensii de stat putem sa spunem chiar ca este falimentar.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate