Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

pensiile private-o idee geniala!

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
roxanagarbia

roxanagarbia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2004
De cele mai multe ori neglijam ideea ca va veni o varsta la care castigul nostru lunar se va diminua semnificativ si ne vom vedea nevoiti sa ne coboram automat standardul de viata.Un program de pensie privata in care cotizezi la 3 luni/6 luni/un an o suma modica aleasa de tine te scapa de problemele financiare aferente varstei pensionarii.
Eu am 23 de ani si am in derulare un astfel de contract,nu stiu daca e bine sa mentionez societatea de asigurari,cert este ca sunt foarte multumita de el si prietenii mei de asemenea.

Principalele lui caracteristici sunt de:protectie,economisire si capitalizare.Riscurile acoperite sunt:supravietuirea,invaliditatea,interventiile chirurgicale(nasterea inclusiv prin cezariana),spitalizarea,convalescenta,concediu medical,afectiuni grave si decesul,toate acestea pe perioada contractului.La expirarea contractului tu poti opta pentru o pensie viagera,un fond de studiu pentru copil sau pentru retragerea in acel moment a capitalului investitional.Ideea e ca e un produs flexibil care acopera cam tot ce ai putea solicita.

Aceasta pensie nu prezinta riscuri:ai o pensie minim garantata la expirare a carei valoare o alegi tu si un capital garantat la expirare(suma beneficiilor rezultate in urma investirii banilor tai plus dobanda aferenta.
Tu nu ai o limita in alegerea varstei la care vrei sa primesti pensia plus aceasta o vei primi pana la moarte..
Astept sa va exprimati parerea si am sa va raspund in timp util.
Roxana Garbia

#2
roxanagarbia

roxanagarbia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2004
[email protected] e adoua varianta :)

#3
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
Intreaba-i daca acopera operatii in strainatate sau operatii in tara peste o anumita limita de bani, s-ar putea sa ai o surpriza nasoala, eu am avut .... dar macar am intrebat inainte de a (NU) semna contractul.

#4
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
Ceva imi spune ca roxanagarbia,
are si alte interese de a posta chestia asta aici ! :P
Nu e asa ...? ca e asa ???? .... :lol:

#5
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by clio2003
Ceva imi spune ca roxanagarbia,
are si alte interese de a posta chestia asta aici ! :P
Nu e asa ...? ca e asa ???? .... :lol:


pai e evident ca e consultant de asigurari :D

#6
gaesti

gaesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 03.09.2002
io observ ca ne recomanda si asigurari casco...pe alte theaduri ...parca de la nederlanden ...

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
ING ofera numai asigurari de viata

#8
roxanagarbia

roxanagarbia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2004
daca sunt consultant de asigurari o fac pentru o companie in  care cred si care m-a convins,daca nu sunt inseamna ca vreau sa impartasesc cu voi o idee care mie mi se pare ok
think what u want

#9
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Am si eu o întrebare: asigurarile de pensii private platite, se deduc din impozit sau nu ? Ca în alte parti se deduc.

#10
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
inca nu, s-a gandit guvernu' acum ceva vreme ca ar fi bine sa stoarca si ceva bani de aici.

stiu doar ca e in discutie ceva de genul asta.

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
roxana nu vreti sa-mi dati mie toti banii vostri sa vi-i tin eu pana iesiti voi la pensie ? :D

#12
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
chestia asta suna prea bine care sa fie reala...

safi2, fni3 --- anyone?! :drac:

#13
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu mai vorbi prostii, sunt planuri de pensii oferite de companii serioase (vezi ing, allianz). totul e real, dar nu te astepta sa dai 100.000 de lei si sa ai pensie de 10 milioane.

#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Acum ~  2 luni a fost o reclama chiar pe acest forum, parca la ING, pentru pensiii private.

Am facut si eu un test... Mi-a venit rau cand am vazut cat trebuie sa platesc, pentru o pensie decenta conform normelor de azi (500$).

Plateam de muream nu am nici o garantie ca in momentul in care voi iesi la pensie (daca apuc), cei 500$, imi vor ajunge pentru chirie macar :@


Test here:

http://www.ingfinanc...lcW1.jsp?lang=1

Quote

Pentru o pensie suplimentara de tip Merit, acordata sub forma unei anuitati platibile lunar in valoare de 500 USD pe o perioada de 25 ani incepand de la varsta de 50 ani prima de asigurare platibila lunar este de: 283 USD  


Pensiile private vor deveni o solutie viabila, cand legislatia va permite trecerea unei parti din asigurarea platita la stat, catre o firma de asigurari privata.

Momentan, dar si pe viitor, statul este pana la gat in kkt, pt ca nr. pensionarilor creste, asa ca nu va renunta la nici un venit/taxa.

#15
geo_nick2005

geo_nick2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.08.2005
Trebuie sa recunoastem, pensiile private si asigurarile de viata sunt o alternativa viabila si mult mai avantajoasa decat sistemul de pensii si asigurari de stat. Acum mai nou au aparut si programe de asigurari de sanatate care acopera cele mai grave boli, boli care pot fi tratate oriunde in lume, deoarece compania de asigurari plateste suma asigurata la momentul descoperirii boli si nu in momentul in care boala isi produce efectul final (suma asigurata se plateste la diagnosticare). Piata romaneasca a asigurarilor de viata si a pensiilor private este la inceput, serviciile financiare in acest domeniu se vor dezvolta foarte mult in urmatorii ani.
I-as intreba pe cei care au masina daca pleaca la drum fara roata de rezerva. cred ca NU....asa se intampla si cu asigurarile de viata si pensiile private, nu poti pleca in viata fara sa fi prevazator. Lucrez in acest domeniu si spre deosebire de alti consultanti financiari reprezint cea mai puternica companie din domeniu, ofer siguranta clientilor numai prin numele si experienta companiei in lume. Alte detalii despre programele de pensii private gasiti pe site-ul: www.consultantafinanciara.lx.ro , astept sa ma contactati pentru mai multe informatii si chiar pentru o prezentare, prezentarile sunt gratuite, asa ca nu strica sa fiti informati inainte de a lua o decizie importanta in viata dvs.
www.consultantafinanciara.lx.ro
e-mail: [email protected]

#16
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
cea mai buna idee este cea a lui GunX :D
aprob pozitiv si subscriu ;)

#17
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
dragilor...nu fiti prosti ...calculati si voi cam ce ati putea face cu banii respectivi daca i-ati investi in ceva ..indiferent ca e vb de actiuni,titluri etc etc etc ...

CALCULATI

nu e mai frumos sa ai banii tai deoparte si sa dispui de ei cand ai nevoie ???

ce iti garanteaza tie ca maine mai existi ....poate celor convinsi ca ideea de pensie este o idee buna..ceea ce spun eu acum li se pare pueril ...dar credeti-ma cu un minim de cultura economica se fac mult mai multi bani decat va despagubesc toate societatile de asigurari din lume ...

si mai e o chestie ...daca vreti sa traiti din pensie treaba voastra ....unii sunt nascuti pentru asa ceva ...

la mine in firma cel mai mic salariu il am eu (minim)...

#18
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
subscriu. then again, nu toti pe lumea asta isi vor face firme - ar fi chiar culmea. recunosc ca nu cunosc prea multe pe tema asta, dar bunul simt imi zice ca mai bine dispui singur de banii tai. societatile de asigurari si bancile investesc - eu de ce nu pot face la fel? cu cat sunt aia mai destepti decat mine? pe de  alta parte, aia numa' aia fac, pe cand eu sunt un diletant....sunt pozitii pro si contra pentru fiecare parte....eu unul insa as inclina spre propria persoana....omul trebuie sa aiba incredere in propriile forte

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate