Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Experienta de cosmar in seara asta

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#127
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Revenind la ideea initiala a topicului, aseara am fost la concurenta, mai exact la Orhideea. La fiecare casa era afisat ceva de genul "pt. siguranta Dvs, acceptam la plata doar carduri semnate si care apartin persoanelor care le prezinta". Ma gandesc: stai sa vezi, ca-mi cer astia dovada identitatii. De unde, casiera a ignorat ca n-aveam cardul semnat, si nici nu mi-a cerut buletin.
Cred ca totul se rezuma la: e dreptul lui sa-ti ceara buletin, e dreptul tau sa refuzi sa il prezinti, e dreptul lui sa nu te serveasca, e dreptul tau sa-i faci publicitate negativa ulterior si sa nu mai calci pe acolo.

#128
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 mufă, on May 11 2007, 15:27, said:

Întrebare: dacă o rudă apropiată de-a ta (părinte sau copil) moare într-un accident de mașină, cum afli de respectivul deces?

Ia zi amice, cam de cîte ori în viața ta ai fost tratat tu personal ca un potențioal infractor de un polițist? :death:

daca ai un act de identitate ce contine (ma repet a paispea oara) nume, data nasterii, cnp (nu si adresa) e o chestiune de 5 minute sa afle unde locuiesti. ideea e ca daca se vrea se afla imediat, dar daca nu scrie pe bi, nu se poate afla decat in situatii ce justifica acest lucru. pe de alta parte, exmplul nu e bun, deoarece daca o ruda apropiata, un copil, moare intr-un accident de masina si copilul nu poseda bi, deoarece nu are ionca 14 ani, are doar 13 jumate si legea nu obliga ca la acea varsta minorii sa fie permanent insotiti, cum crezi ca se afla identitatea?
de ce ma bascalesc? pentru ca in momentul in care am scapat de sub controlul militienilor, neaderthalienii au avut pretentia sa-i informez unde anume voi locui in afara romaniei (la ce adresa) si sa le trimit o copie pe fax sau sa o aduca mama sau tata dupa actul de rezidenta. bah sa moara mama lu' francfurt! da ce ma trateaza ca pe prosti, de unde si pana unde? era in legatura cu predarea unor acte intr-o situatie in care ulterior daca ar fi trebuit sa platesc neste bani, desi in acel moment in lege nu spunea nimic de plata vreunei taxe (si oricum nu putea sa-mi mai plice legea in eventualitatea unei schimbari ulterioare a legii), in ideea ca cetatenii romani rezidenti in afara romaniei sa plateasca mai mult decat cei rezidenti in ro, pe motivul spus in fata "ca voi oricum o sa va castigati banii mai usor dincolo". cum sa interpretez situatia? eram tratat ca o potentiala vaca de muls bani? ca un infractor fara infractiune, da las' ca gasim noi ceva?

#129
bishopp

bishopp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.12.2005
In mod normal cand cumperi cu cardul trebuie sa ai si buletin sa il arati. cardul nu poate fi transmisibil, si nu ai cum sa arati asta decat cu buletinul. In mod normal toti ar trebui sa ceara buletin dar nu o fac. Se fura foarte tare cu carduri false, asa e peste tot in europa. Deci  nu va mai enervati degeaba....

#130
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 bishopp, on May 11 2007, 17:28, said:

In mod normal cand cumperi cu cardul trebuie sa ai si buletin sa il arati. cardul nu poate fi transmisibil, si nu ai cum sa arati asta decat cu buletinul. In mod normal toti ar trebui sa ceara buletin dar nu o fac. Se fura foarte tare cu carduri false, asa e peste tot in europa. Deci  nu va mai enervati degeaba....

de ce nu vrei sa citesti daca tot scrii? ti-am spus, sunt unele carduri care:
- nu au numele trecut pe ele
- poti opta sa treci numele pe ele altfel decat scrie in actele tale de identitate
- sunt carduri emise pe persoana juridica si transmisibile
- carduri de debit a caror folosire nu necesita semnatura si nici act de identitate

daca la ultimile 2 situatii unii mai cretini fac abuzuri, spune-mi si mie cum se rezolva problema la primele 2 situatii? inchipuieti ca am un card pe care se afla embosat doar un sir de vreo 10-12 cifre si atat sau poti avea un card pe care scrie The Coca-Cola Company. esti vanzatorul, da? ce faci? ce document soliciti? cu ce vrei sa-l compari?

#131
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
mama ce povesti sf... te-a abuzat casiera pentru ca ti-a cerut o carte de identitate.
voi cred ca aveti prea mult timp liber.

#132
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Patronul are dreptul sa impuna ce reguli vrea in magazinul lui, dar si clienti iau dreptul sa aleaga alt magazin...

La Cora Cluj de ex., de ceva vreme, daca cineva vrea sa intre cu o geanta sau rucsac, trebuie mai intai sa dea geanta unui angajat care o baga intr-o punga si sigileaza punga cu un aparat de lipit, si doar dupa aia poti intra in magazin... :rolleyes:  E logic de ce fac asta, dar mai logic era sa ofere niste casete in care lumea sa-si poata lasa gentile, cum au Metro, Billa, Kaufland sau Selgros...

#133
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 joannes, on May 11 2007, 09:31, said:

exact asta sustin su eu, cu ajutorul cardului de credit/debit se poate afla orice. dar supravegherea se face rafinat, finutz. CI este un instrument comunist de ingradire a libertatii asa cum este el in forma actuala si prevazut in lege.
stii a ce-mi aduce mie actualul buletin? se aseamana cu legea feudala a legarii taranului de glie, acolo te-ai nascut, nu ai voie sa te misti, acolo tb sa crapi pe mosia boierului. asa era si in epoca comunista, greu puteai sa-ti schimbi buletinul, te miscai in tara dar toate serviciile iti erau inaccesibile pentru termen lung daca n-aveai buletin corespunzator. dincolo de acest scop eu nu vad de ce identificarea unei persoane este atat de strans legata de domiciliu si la fiecare mutare tb sa-ti schimbi tot setul de acte?
acest lucru ma deranjeaza si ma doare la calesca ca pe altii nu-i deranjeaza, e un act de-a dreptul idiot care ingradeste libertatea cetatenului, asa cum este el gandit in prezent. nu cautati justificari inutile, deoarece asa este.
ma gandesc sa ai un act fara adresa pe el si sa-l prezinti militienilor romani la 2 noapte pe strada. unde locuiesti sa te intrebe? de ce? pe ce motiv sa te intrebe? care este scopul aflarii unui raspuns la aceasta intrebare din moment ce ti-ai declinat identitatea? dar nu, in romania intodeauna tu trebuie sa te exonerezi, nu ei sa dovedeasca. la o legitimare tu tb sa faci dovada ca esti onest, esti tratat din start ca un potential infractor, doar pt simplul motiv ca legea le ingaduie abuzuri si nu-i obliga sa gandeasca, sa-si puna mintea la lucru, sa dovedeasca si nu cetateanul sa se dezvi/invinovateasca.

ceea ce-mi aminteste urmatorul dialog, intr-o noapte, cand ma intorceam acasa cu taxiul. il opreste politia, il cere lui actele masinii, si mie buletinul. n-aveam chef de discutii, i l-am dat (inca mai aveam buletin de tip vechi). n-aveam inca viza de flotant, asa ca la intrebarea unde locuiesc in Bucuresti i-am zis ca nu locuiesc aici, dupa cum reiese si din actul pe care-l avea in fata. "da' ce cautati in Bucuresti?" m-am uitat urat, si i-am zis c-am venit la un examen, ok? ok.

dupa care il rasfoieste ca pe-o carte deosebit de captivanta, si numa' ce-l aud adresandu-i-se colegului:

- maaaa, hai aici sa vezi ceva!
- da, ce-i? raspunde ala, c-o urma de speranta-n voce (s-o fi asteptat sa fiu macar data in urmarire generala :) )
- uite, ma, cate vize de flotant are domnisoara!!!

(eu nu ziceam nimic, ii lasam sa se minuneze).

- da' de ce-aveti atatea, domnisoara?
- daca va uitati atent (recunosc, pe limba imi statea sa zic "daca stiti si sa cititi" :D ) o sa vedeti ca-s adrese de camin studentesc. am facut o facultate de 6 ani, si-am avut viza de flotant in fiecare an. vreo problema?
- hm.... nu ... dar .... sa nu se mai intample!

faza la care nu m-am mai putut abtine, si i-am zis ca da, am inteles, urmatoarea facultate promit s-o fac intr-un an, maxim doi, sa nu mai fie atatea vize :lol:


s-a uitat ciudat, cred c-avea un feeling ca fac misto, dar nu era chiar sigur, si ne-a facut semn sa plecam.

#134
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 tudor_turcu, on May 11 2007, 21:16, said:

Patronul are dreptul sa impuna ce reguli vrea in magazinul lui, dar si clienti iau dreptul sa aleaga alt magazin...

La Cora Cluj de ex., de ceva vreme, daca cineva vrea sa intre cu o geanta sau rucsac, trebuie mai intai sa dea geanta unui angajat care o baga intr-o punga si sigileaza punga cu un aparat de lipit, si doar dupa aia poti intra in magazin... :rolleyes:  E logic de ce fac asta, dar mai logic era sa ofere niste casete in care lumea sa-si poata lasa gentile, cum au Metro, Billa, Kaufland sau Selgros...

patronul nu are dreptul sa impuna orice regula vrea in magazinul lui. in momentul in care transformi un spatiu privat intr-un spatiu public-privat, renunti la anumite drepturi ce decurg din faptul ca esti proprietar. toate relatiile socio-economice desfasurate in acest spatiu trebuie sa se supuna anumitor legi ce guverneaza relatiile comerciale. nu prea sunt in masura sa detaliez acest lucru, dar un student la drept poate explica mai pe larg.
doar ca exemplu, nu stiu daca asa este si in realitate:
- adica tu ca patron, nu poti interzice prezenta animalelor in magazin (interzis cu animale de companie), daca in lege spune ca este permis accesul in magazin a persoanelor ce au un handicap si au  caini insotitori.
- sau tu nu poti interzice accesul persoanelor insotite de copii mai mici de xy ani. cum e in metro sau selgros de exemplu, numai ca magazinele mentionate functioneaza in cadrul altui regim comercial decat cele obisnuite astfel putand pune anumite restrictii (varsta la copii, accesul pe baza de legitimatie, valoare minima a cumparaturilor etc).
- apropos de valoarea minima a cumparaturilor, tu ca patron, nu poti conditiona vanzarea unui produs, de achizitionarea altuia (care se vinde mai greu de exemplu). ori pe al doilea il oferi gratuit, ori oferi un discount daca clientul alege sa cumpere si al doilea produs etc, dar nu poti conditiona etc.
- cu alte cuvinte, in momentul in care deschizi un magazin, spatiul respectiv nu mai e tarlaua lu' tactu', devine un spatiu ce este guvernat si de alte legi decat propria ta vointa. inclusiv programul afisat pe usa nu este doar informativ, devine o obligatie pentru tine.

cat despre sigilarea bagajelor, ce sa zic... doar demonstreaza inca o data ca in loc sa fi tratat ca un potential cumparator esti considerat un potential infractor.

#135
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 mianna, on May 11 2007, 21:39, said:

ceea ce-mi aminteste urmatorul dialog, intr-o noapte, cand ma intorceam acasa cu taxiul. il opreste politia, il cere lui actele masinii, si mie buletinul. n-aveam chef de discutii, i l-am dat (inca mai aveam buletin de tip vechi). n-aveam inca viza de flotant, asa ca la intrebarea unde locuiesc in Bucuresti i-am zis ca nu locuiesc aici, dupa cum reiese si din actul pe care-l avea in fata. "da' ce cautati in Bucuresti?" m-am uitat urat, si i-am zis c-am venit la un examen, ok? ok.

dupa care il rasfoieste ca pe-o carte deosebit de captivanta, si numa' ce-l aud adresandu-i-se colegului:

- maaaa, hai aici sa vezi ceva!
- da, ce-i? raspunde ala, c-o urma de speranta-n voce (s-o fi asteptat sa fiu macar data in urmarire generala :) )
- uite, ma, cate vize de flotant are domnisoara!!!

(eu nu ziceam nimic, ii lasam sa se minuneze).

- da' de ce-aveti atatea, domnisoara?
- daca va uitati atent (recunosc, pe limba imi statea sa zic "daca stiti si sa cititi" :D ) o sa vedeti ca-s adrese de camin studentesc. am facut o facultate de 6 ani, si-am avut viza de flotant in fiecare an. vreo problema?
- hm.... nu ... dar .... sa nu se mai intample!

faza la care nu m-am mai putut abtine, si i-am zis ca da, am inteles, urmatoarea facultate promit s-o fac intr-un an, maxim doi, sa nu mai fie atatea vize :lol:
s-a uitat ciudat, cred c-avea un feeling ca fac misto, dar nu era chiar sigur, si ne-a facut semn sa plecam.


poftim. q.e.d.

#136
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 joannes, on May 11 2007, 22:41, said:

patronul nu are dreptul sa impuna orice regula vrea in magazinul lui. in momentul in care transformi un spatiu privat intr-un spatiu public-privat, renunti la anumite drepturi ce decurg din faptul ca esti proprietar.
...
- cu alte cuvinte, in momentul in care deschizi un magazin, spatiul respectiv nu mai e tarlaua lu' tactu', devine un spatiu ce este guvernat si de alte legi decat propria ta vointa. inclusiv programul afisat pe usa nu este doar informativ, devine o obligatie pentru tine.
Ai dreptate... Totusi - patronul unui hipermarket poate impune ce reguli vrea el in interiorul magazinului, dar la fel de bine autoritatile pot sa-si retraga licenta de functionare daca nu respecta anumite reguli stabilite prin lege... (de ex. codul consumului )

Chestiile astea ce tin de "atitudinea" comerciantului sunt greu de reglementat pe cale legala, dar tot magazinul e cel ce va pierde din clienti pe termen lung...
Sigilatul bagajelor nu e mare lucru - a fost pe vremuri intr-o librarie unde fiecare client care iesea era perchezitionat corporal ca sa vada daca nu a furat vreo haina; sau in Selgros unde dupa ce am cumparat un costum am stat vreo 10 min. pana au terminat de gasit si detasat cele 8 (opt) tag-uri RFID ascunse prin toate cotloanele si cutele costumului ... (macar au avut bun-simtul sa-si ceara scuze la final - nici ei nu credeau ca sunt atat de multe..)  :)

Edited by tudor_turcu, 12 May 2007 - 13:13.


#137
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 tudor_turcu, on May 12 2007, 14:06, said:

Sigilatul bagajelor nu e mare lucru - a fost pe vremuri intr-o librarie unde fiecare client care iesea era perchezitionat corporal ca sa vada daca nu a furat vreo haina;

e bine ca nu vreun salam sau vreun cotlet de purcel :P

#138
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,062
  • Înscris: 02.03.2003
Vad ca multi sunt nemultumiti de tratamentul pe care il primesc cand cumpara cu cardul.
In cazul asta oamenii sunt tampiti sau masochisti daca il folosesc in continuare.

Problemele de acest gen nu au fost niciodata cu banii clasici. Nici o vanzatoare nu te intreaba cine esti daca platesti cu moneda clasica.
Dar cum sa renunte fraierii la portofelul ieftin plin de carduri. Pentru ei etalarea acestor carduri reprezinta o parada a potentei personale.
Cu cat e mai mare fraierul, cu atat cara dupa el mai multe cartonase si plastice.
Cu cat pierde mai multa libertate si intimitate se considera mai modern.
La munca intra cu card, la fumat iese cu card, la WC tot cu card. Chilotii si-i cumpara cu card, mancarea la fel, chiar si la pizzerie vrea sa platesca tot cu plastic, ca sa nu mai dea ciubuc.

Mai ramane sa isi monteze in fund un gps ca sa fie atent supravegheat de fratele cel mare.
Iar singura forma de protest este o scanceala mica pe forum si cateva injuraturi adresate unei vanzatoare.

Oare cati dintre noi ne regasim in descrierea aceasta ? Sau cati avem curajul sa recunoastem ca suntem asa ?

#139
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 terratec, on May 12 2007, 15:50, said:

chiar si la pizzerie vrea sa platesca tot cu plastic, ca sa nu mai dea ciubuc.

nu zau? ori chiar nu folosesti carduri, ori nu lasi bacsis nici cand platesti cash - sau atunci ti-i ia careva cu forta din buzunar?

#140
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006

 terratec, on May 12 2007, 14:50, said:

Vad ca multi sunt nemultumiti de tratamentul pe care il primesc cand cumpara cu cardul.
In cazul asta oamenii sunt tampiti sau masochisti daca il folosesc in continuare.

Problemele de acest gen nu au fost niciodata cu banii clasici. Nici o vanzatoare nu te intreaba cine esti daca platesti cu moneda clasica.
Dar cum sa renunte fraierii la portofelul ieftin plin de carduri. Pentru ei etalarea acestor carduri reprezinta o parada a potentei personale.  Nu cumva afirmatia e mai potrivita in cazul cash-ului?
Cu cat e mai mare fraierul, cu atat cara dupa el mai multe cartonase si plastice.
Cu cat pierde mai multa libertate si intimitate se considera mai modern.
La munca intra cu card, la fumat iese cu card, la WC tot cu card. Chilotii si-i cumpara cu card, mancarea la fel, chiar si la pizzerie vrea sa platesca tot cu plastic, ca sa nu mai dea ciubuc.

Mai ramane sa isi monteze in fund un gps ca sa fie atent supravegheat de fratele cel mare.
Iar singura forma de protest este o scanceala mica pe forum si cateva injuraturi adresate unei vanzatoare.

Oare cati dintre noi ne regasim in descrierea aceasta ? Sau cati avem curajul sa recunoastem ca suntem asa ?


La banii clasici ai alte probleme:

Te duci cu o bacnota de 500 se uita aia vreo cinci minute sa vada daca e buna si apoi spune ca nu are sa-ti dea rest,
Iti fura unu portofelul... oare nu cumva te oftici ca ai inceput sa gasesti in portofele din ce in ce mai multe "plastice" si din ce in ce mai putin cash? si numai renteaza meseria? :D

Edited by ozrind, 13 May 2007 - 11:46.


#141
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 terratec, on May 12 2007, 14:50, said:

In cazul asta oamenii sunt tampiti sau masochisti daca il folosesc in continuare.
Dar cum sa renunte fraierii la portofelul ieftin plin de carduri. Pentru ei etalarea acestor carduri reprezinta o parada a potentei personale.
Cu cat e mai mare fraierul, cu atat cara dupa el mai multe cartonase si plastice.
Saracu' de mine si restu de 350,000,000 de bipezi care populeaza America. Suntem toti niste fraieri ca nu purtam la noi sute de bancnote de 1 dolar (sau eventual o puga cu quarters) si avem 5 "plastice" cu care ne dam "mari" (desi avem cate 10$ pe ele). Suntem fraieri ca platesti totul cu un card in cateva secunde si ca degeaba iti fura cineva portofelul pentru ca nu poate semna pentru cardul tau (sau poate, dar e invalida tranzactia, si iti primesti banii inapoi). Ma duc sa ma culc, cu cardurile alea care ma fac fraier langa mine aproape  :console: Va rog consolati-ma! :coolspeak:

#142
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai exista oameni cu astfel de mentalitati ?
mai exista oameni care gandesc si vorbesc, totodata asa ?
mai exista oameni care nu stiu ca pe anumite  conturi/carduri, raspunderea apartine integral bancii ?
mai sunt oameni care nu stiu ca pentru anumite conturi/carduri ai servicii conexe gen asigurare medicala, recuperari acte, etc?
mai sunt oameni care nu stiu ca in momentul furarii portofelului poti bloca toate cardurile instant si folosirea lor poate ajuta la prinderea hotului ?
din pacate da !
din pacate sunt oameni care folosesc cateva zeci de lei intr-o zi sau cateva sute intr-o lunam asta e cel mai tris !

terratec, ultima oara cand mi-am luat o plasma am dat pe ea vreo 3000 de euro, sa mor daca-mi incapeau in portofel cash
la ultima vacanta, numai cazarea a costat 5000 de euro si roomservice 1430, pe doua saptamani...tot cash nu ?

de felul meu refuz sa par sau sa ma dau grandoman sau laudaros, dar ma fortezi ! e singurul mod prin care pot sa incerc sa te fac sa intelegi ca nu toti dam 10 lei pe zi ca sa-i avem cash la noi ! si prefer sa am in portofel cardurisi actele, pentru ca inlocuirea lor este  asigurata, gratuita si efectuata de banca, prin optiunea atasata cardului respectiv, pricepi ?
pana si cei 300 sau 350 de lei pe care spunea cine a initiat topicul ca i-a dat, sunt o suma destul de mare ca sa umbli cu ea cash in portofel !
inainte sa faci atat de mult pe desteptul, incearca sa pricepi ca anumite cuantumuri si situatii te depasesc cu brio !

#143
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 invisible, on May 8 2007, 08:37, said:

daca nu e semnat cardul iti cere act de identitate:)))
poate asta a fost

Nu cred ca de la semnatura se trage. Eu am avut un card de debit (de salariu) nesemnat si am platit cu el oriundesi nu mi-a cerut niciodata buletinul. Precizez ca eu platesc numai cu cardul pt a nu mai plati comisione la banca la retragere de numerar.

#144
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

 Clovis, on May 13 2007, 16:58, said:

Nu cred ca de la semnatura se trage. Eu am avut un card de debit (de salariu) nesemnat si am platit cu el oriundesi nu mi-a cerut niciodata buletinul. Precizez ca eu platesc numai cu cardul pt a nu mai plati comisione la banca la retragere de numerar.

Nici al meu nu e semnat, iar la unele benzinarii nici nu mi-a cerut pinul..nu mai vorbim de carte de identitate.

Daca eram in locul celui care a pornit topicul ii faceam reclamatie vanzatoarei...la Metro la fel am patit, nu acceptau decat anumite tipuri de carduri de la o anumita banca si ar fi trebuit sa scot de la bancomatul aceleiasi banci din incinta...noroc ca aveam si cash, altfel poate mi-l manca si mie si muream de nervi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate