Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

mare problema cu adobe encore - pls heeelp

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
am luat si eu de pe dc++ adobe encore , foarte fericit ca am prins pe unu cu "tzeava" si a durat decat vreo 5 min pt amandoua imaginile. l-am instalat , am bagat un tutorial repede si am fost ff multumit de program (simplu de folosit , usor de invatat sa lucrezi cu el) ... cum totul era perfect a venit mare problema : am dat import asset la un film oarecare si mi-a scris mare pe ecran ca softul lucreaza decat cu fisiere de urmatoarele rezolutii 720x480 , 720x486 , 704x480 . am cautat in toate filmele mele si nu am gasit nici unul cu rezolutiile cerute de minunea de program... am intrebat pe ici pe colo ce e de facut si am ajuns la concluzia ca tre sa maresc rezolutia la film. am incercat cu virtual dub (ce-am patzit pana m-am bibilit) , si am gasit o portita adica la video compresion in programul respectiv din lista de acolo decat divx pro 5.0.5. codec permitea modificarea rezolutiei fisierului . am dat 24 de frameuri ca altfel nu vrea encore si am obtinut un film care daca dadeam properties pe el si ma uitam la rezolutie era ca a fisierului initial , dar pe care puteam sa-l import cu adobe encore ... totusi imediat ce l-am importat m-a intrebat cu ce sa-l proceseze sau ceva de genul asta si era o lista acolo am ales load detail , si cum am dat oki , eroare , mi-a spus sa-mi salvez programul si nimic altceva ... am repetat operatiunile enumerate mai sus cu mai multe fisiere avi si nu a dat nici un rezultat au fost aceleasi erori.
is si eu curios cum lucrezi cu programul asta daca vrei sa faci pe dvd un film avi normal (640x480dpi) ??? cum importi un film normal??? sau cum ii schimbi astuia rezolutia ca sa mearga apoi importat cu encore??? daca are cineva vreo solutie sau a reusit in vreun fel rog sa posteze ca mi-a scos peri albi...
multumesc frumos!!!

#2
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
chiar nu are nimeni idee???

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
1. desi ai un nick ciudat, nu il comentez ca e treaba ta ;)
2. eu cred ca de pe DC++ ai luat tutorialul care se afla si la ei pe site si ca detii programul in mod legal. Specifica daca este asa sau nu dupa ce ai citit aici.
3. incearca sa faci conversia din avi cu un program care permite conversia din avi in mpeg2 la standard DVD. Pentru asta poti folosi TMPGenc sau ghidul de aici. Acele mpeg2-uri obtinute la standardul dvd le poti incarca in Encore fara probleme.

Este putin probabil sa ai un avi la 720x576 (PAL) sau 720x480 (NTSC) si eu cred ca acea optiune de conversie avi se refera in special la materialele video transferate de pe camere video miniDV care au aceasta rezolutie nativa.
Si nu uita :search:

enjoy,
Mtz

#4
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
mersi frumos!!!
am sa incerc sa fac ce ai zis tu , si daca nu-mi iese ceva revin cu intrebari ... scuze pentru nick , desi nu cred ca ofenseaza pe nimeni pe aici , daca da , inca o data scuze ...
chiar acum ma apuc de treaba si cum am spus , daca nu-mi iese ceva revin cu intrebari...
cu parere de rau tre sa spun ca softul nu este original , nu imi permit asa ceva ... nu cred ca este o crima , daca aveam bani il luam din magazin...
toate cele bune!!!

#5
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
Am incercat programul tempgenc pe care mi l-ai recomandat si aparent a mers totul bine...apoi  au aparut si problemele...
la fisierele avi mai noi care necesita codecuri , nu poate sa extraga sonorul , asta in primul rand... intreb si eu : nu ii pot baga ceva , gen codec , ca sa vada si sunetul din fisierele avi mai noi ??? si daca as vrea sa micsorez mai mult dimensiunea fisierului la output decat ma lasa el , il pot fenta ?
io is mai nepriceput si daca nu e cu suparare as vrea sa stiu si eu despre chestiile astea 2 : 1. sa recunoasca sunetul
2. sa micsorez cat vreau eu dimensiunea la output atat a filmului cat si a sunetului (evident scazand calitatea...)
multumesc frumos!!!

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Codecuri pe care trebuie sa le ai instalate: ultimele divX, Xvid si AC 3 Filter. Le instalezi dupa ce le dezinstalezi pe cele vechi (la care am facut referire) pe care le ai si iti apar tie acolo in Virtualdub. Le gasesti pe toate pe www.softpedia.com.
Apoi am zis sa folosesti search.
Poti incepe chiar cu semnatura mea.

enjoy,
Mtz

#7
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
Am instalat ce ai zis tu , dar se pare ca nu asta e problema... Mie intr-un player imi rula inainte si sunetul , ce ma oftica pe mine e ca nu ruleaza sunetul in Virtualdub (care nu prea ma incanta) si nici in tempgenc. am instalat codecurile , dar tot nu vor... poate tre sa copiez un dll ceva in directorul programului??? nu stiu ... am sa folosesc si search cum ai zis , nu l-am fol pana acum ca mi se pare greoi , n-am mai utilizat astfel de forumuri...
Multumesc mult , dupa ce dau search o sa mai auzi de mine:).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate