Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Noul Siemens CX65

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
@INA:vezi ce inseamna un telefon lucrat in graba....parerea mea ca Nokia nu s-ar fi hazardat sa scoata un mobil pe piata care sa nu fie testat suficient.....am auzit ca tiuitul acela poate duce la surzire temporara...deci,BRAVO SIEMENS!

#20
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
Nu.Acesta este un alt tiuit.
Tu te referi la o problema gasita la intreaga serie cx65,discutata intr-un alt thread, si anume: in timpul convorbirii,daca se duce bateria, telefonul se inchide fara o avertizare clara in prealabil si daca ai setat o melodie la inchiderea telefonului (initial exista una standard),aceasta se va auzi destul de tare in ureche. efectul este destul de nasol- poate duce chiar la pierderea DEFINITIVA a auzului.aceasta problema se poate rezolva f simplu prin scoaterea melodiei de la inchiderea telefonului.

stiu ca cei de la siemens s-au grabit sa scoata modelul acesta pe piata(urmarea:s-a ajuns pana la versiunea firmware12&up),dar nu as renunta pt nimic in lume la cx65 pt un nokia banal si scump,cu aspect mohorat si probleme de software

#21
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Cat te-a costat CX65?

#22
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003

IP-XENTRIC, on Sep 27 2004, 23:15, said:

@INA:vezi ce inseamna un telefon lucrat in graba....parerea mea ca Nokia nu s-ar fi hazardat sa scoata un mobil pe piata care sa nu fie testat suficient.....am auzit ca tiuitul acela poate duce la surzire temporara...deci,BRAVO SIEMENS!

<{POST_SNAPBACK}>

BRAVO! Hai ca mi-ai placut!

#23
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Au adus Cx65 pe rtelgsm.ro,la 245$.

#24
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

IP-XENTRIC, on Sep 29 2004, 20:24, said:

Cat te-a costat CX65?

<{POST_SNAPBACK}>

10 milioane, la liber

#25
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
Ina: cum ti se pare ecranul fata de telefoanele concurente gen nokia/samsung? are functie de zoom la poze? as vrea sa il folosesc telefonul meu urmator pt harti... de ex bucuresti, pe munte... inseamna zeci/sute de poze si daca ar avea functie de zoom&pann(ca la un aparat foto digital de exemplu) ar fi super

#26
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Am avut un M55 si m-a cam dezamagit. Din ce spuneti voi se pare ca nici acesta nu este foarte reusit. Nu cred ca solutia este scoaterea melodiei de final. Poate eu chiar vreau sa o aud, asta presupunand ca trebuie sa-mi pierd si auzul neaparat? Au multe puncte bune cei de la Siemens si cu toate astea tot Nokia ramane numaru 1. De SE nu mai vorbesc...am unul acum si ma surprinde de cata prostie dau dovada.
Bafta!

#27
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
@tudor - daca iti place sportul si vrei un telefon pt care sa nu te temi daca il scapi pe jos sau il lovesti de vreo piatra (pe munte) poti sa iti iei un siemens m65 care este exact acelasi cx65 dar cu o carcasa schimbata,rezistenta la soc; m65-ul are in plus ca acesoriu un bike-o-meter pt masurarea vitezei atunci cand mergi pe bicicleta.
la cx65 ecranul este acelasi ca la un nokia sau un samsung cu 65.000 de culori,dar sa stii ca cx65-ul este (repet) cel mai ieftin telefon cu ecran mare(132 x 176 pixeli, adica 9 linii de afisaj), cu camera VGA cu zoom x5 si optiune de filmat.
poti vedea aici si aici care este acuratetea zoomului pt interior(distanta dintre telefon si ce am fotografiat a variat putin,de aceea vei observa o mica diferenta de distanta) insa nu prea poti compara calitatea pozelor facute de un aparat digital, cu calitatea pozelor facute de un mobil.

@jarrive nu toate siemens-urile din seria 65 au problema de la inchiderea telefonului care poate afecta auzul ci doar cateva.telefonul meu, de exemplu, nu a avut aceasta problema.

Edited by Ina, 07 October 2004 - 22:03.


#28
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Cam cat te tine bateria la o utilizare medie(camera cata, vorbit, butonat), Ina?

#29
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
@INA:aceeasi probleme de sonerie si la noul CX65?adica in zgomotul de pe strada abia il auzi?

#30
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003

Ina, on Oct 7 2004, 23:00, said:

@tudor - daca iti place sportul

da, imi place sportul, sigur ca ma uit in special la m65. ma cam sperie ca nu mai pot fi facute modificari ca la m55, m55-ul meu fara patch-uri e cam enervant la multe chestii.

deci de display tu spui ca esti absolut multumit nu?(comparativ cu concurenta evident)

camera nu dau 2 bani pe ea, aparatul meu olympus care deja are 2 ani e de 1000x ori mai bun din multe puncte de vedere decat orice camera de mobil pe care am vazut-o. poate in 2-3 ani o sa ajunga si telefoanele mobile sa fie cat de cat utilizabile.(nu doar sa aiba 2mega pixeli ci sa si iasa pozele ca pe un olympus... adica bune, cu contrast bun, cu culori adevarate nu ca de webcam ieftin... etc etc)

spatiul de pe telefon e suficient?

de java ce stii?

cand vizualizezi o poza, de exemplu o mini harta a bucurestiului, cat zoom poti sa faci pe ea? eu nu am de gand sa fac poze cu el, dar voi vrea sa fac o aplicatie java cu care sa vizualizez harti... asa ca e super important sa arate bine pozele si sa le fac zoom. Daca merge foarte bine parte de zoom din aparat nu mai are rost sa fac nici un program java  :naughty:

iti multumesc ca imi raspunzi, chiar vreau sa vorbesc cu cineva care foloseste telefonul zi de zi...

Edited by tudor, 09 October 2004 - 23:28.


#31
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
pt o utilizare medie bateria tine cam 2 zile daca fac poze, transfer irda si nu vorbesc foarte mult.ajunge chiar si la 3 zile daca modific luminozitatea sub 50% si aplic un screensaver pt economisirea de energie.

volumul maxim al soneriei standard este chiar deranjant de tare,deci nu se poate pune problema sa nu il auzi din cauza zgomotului de pe strada.

@tudor, sunt foarte multumita de display,camera este satisfacatoare pt cei 0,3 megapixeli ai ei (era loc si de mai bine; pozele puse pe site-ul celor de la club-siemens sunt clar aranjate ca sa arate atat de bine).Daca faci comparatie de exemplu cu un SE Z600 din aceeasi clasa de pret, memoria este mai mult decat suficienta (11 MB fata de 1,5 MB la z600). Nu iti pot da nici un detaliu despre aplicatiile java, insa la jocuri are o foarte mica intarziere de raspuns atunci cand apesi pe taste.Este  :coolspeak: ideea ta cu hartile dar nu cred ca zoom-ul maxim al telefonului iti poate oferi detalii clare de imagine si de aceea cred ca ar fi mai bine sa te apuci sa realizezi programul.mult succes!

#32
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
ok, atunci raman pe telefonul acesta...
daca pui o poza de sa zicem 320x200, nu-mi dau seama cum e meniul, cand vezi poze ce optiuni ai? La m55 practic nu poti sa faci nimic cu ea, ii da el automat resize la dimensiunea ecranului si bafta. M-am obosit sa iau manualul de pe net de la siemens dar nu scrie nimic de asta.

Apropo de camera, m-am uitat pe linkurile pe care mi le-ai dat... se vede foarte clar ca la mobile sunt camere cmos. Pana nu o sa treaca pe senzori ccd(si nu va fi curand pt. ca senzorii ccd consuma mult curent) nu o sa arate grozav culorile. Si nu o sa-i ajute prea mult ca o sa obtina 2megapixeli... Cat despre calitatea lentilelor nici nu mai zic nimic  :proud:

Am primit si acceptul prietenei mele sa il cumpar... nu-mi vine sa cred ca i-a placut si ei cum arata... deci nu mai stau in calea lui m65 decat problemele financiare  :notangel:

#33
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
pt poze telefonul are aplicatia Photo Editor (cu care pui rame, scrii text, modifici extensia etc. dar nu poti modifica culoarea, contrastul sau luminozitatea dupa ce poza a fost facuta.inainte de a face o poza poti sa ii modifici luminozitatea, si poti opta pt balans alb, mod interior, exterior sau automat)

in legatura cu camera unui telefon mobil eu sunt de parere ca, in momentul de fata, ea nu are rolul de a face poze artistice, clar conturate, in culori vii si expresive, ci functia ei este mai mult aceea de a face poze sau filmulete suficient de bune incat sa le pastrezi ca amintiri sau pe care sa le pui in agenda pt a identifica mai usor apelantul.eu personal nu am nevoie de altceva.nu zic ca o camera digitala buna ar fi de prisos, dar ce rost are un accesoriu si o grija in plus cand esti intr-o vacanta? sau daca prinzi un moment moment deosebit, nu iti vine sa te oftici ca nu ti-ai luat cu tine camera digitala (sau camera atasabila de la un m55 :P )?  
cat despre problema financiara, poti incerca sa il cumperi prin rate pe care sa le fixezi astfel incat sa iti fie tie cat mai convenabil (la banca Raiffaisen de ex.)

#34
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
mai ales la telefon nu-mi permit sa gandesc in genul rate... daca nu-mi permit raman pe m55  :peacefingers:
cred ca m-am complicat in explicatii si nu ai observat intrebarea mea  :rolleyes:

deci cand intri cu filesystem intr-un director cu poze jpg si dai open la acel jpg, ce optiuni ai? poti doar sa-l vezi? poti sa-i dai zoom? Eu am mare nevoie de zoom, imi pare rau ca am complicat intrebarea de baza cu altele... dar recunosc ca mi-a placut discutia despre acest telefon  :P

daca are zoom cati "x" are? ca daca ar fi sa ma iau dupa un post de-al tau ceva mai vechi are zoom 5x ceea ce ar fi mai mult decat super.

ca aplicatii java iti recomand calduros un cititor de texte gen book reader. Nu ma plictisesc niciodata cu sahul de pe el si cate o carte doua salvate ;)

#35
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
da,cand esti intr-o poza poti sa ii dai zoom.asa cum am scris mai sus, are 5x zoom.
ce anume face aplicatia book reader si unde pot sa gasesc asa ceva?vreau si eu sa pun un joc de sah dar am gasit numai chess buddy in varianta demo (10 utilizari <_< ).

#36
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Iata aici varianta pt reteaua T_MOBILE

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate