Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Centrale termice IMMERGAS

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
5010 replies to this topic

#3637
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
AM schimbat pt ca era prea fierbinte :) Si voiam sa o folosesc ca atare fara sa mai combin cu rece.
Am setat-o inapoi pe 45.
Creste temp la debit de 2.3 - 2.5 l/min - asa vad eu la dedurizator.
de la 3.l l/min vad ca se stabilizeaza.

#3638
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Acum ai inteles ce importanta are debitul la mentinerea unei temperaturi constante. Pentru orice centrala,e foarte greu sa faca ACM cu temperatura joasa la debit mic (functionare la minim de putere) si temperatura mare la debit mare (putere maxima).
O temperatura la care nu trebuie sa combini cu apa rece,fara sa te arda,ar fi 42 grade (nu 37).Ca s-o faca la debit mic,e nevoie ca presiunea minima la vana de gaz sa fie 1.22mbar (la aceasta centrala).Pentru a o regla,e nevoie de:
1. Om de service care sa stie ce face si
2. Sa aiba manometru diferential pentru presiuni mici.
Centrala mea,mentine cele 42 grade constant,de la un debit de 1,5-2 l/min :)

Edited by danpet, 06 February 2019 - 15:44.


#3639
cadryan84

cadryan84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2012
Buna ziua, va deranjez si eu cu o problema la immergas-ul meu eolo star, problema ar fi urmatoarea; centrala functioneaza perfect dar cand are ea chef apare eroare 11, presostatul l-am schimbat acum 4 zile si la fel face, nu ar fi asa de deranjant daca nu ar aparea in momentul folosiri acm... vine apa calda silaun moment dat intra pe avarie ventilatorul continuand sa functioneze... iasa de pe avarie peste 10sec ... merge 5min iara intra pe avarie, nu sunt probleme la furtun presostat etc... nu pot sa imi imaginez ce probleme poate sa aibe

Edited by cadryan84, 09 February 2019 - 11:30.


#3640
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu trag concluzia ca nu era defect presostatul...care se putea verifica daca e bun sau nu Posted Image Nici noi nu putem sa ne imaginam ce ar putea avea centrala,fara s-o vedem...Poate ventilatorul,sau cosul,sau vreo gaurica partial infundata,sau...placa electronica?

Edited by danpet, 10 February 2019 - 00:01.


#3641
cadryan84

cadryan84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2012
Problema cu presostatul a avuto de anul trecut cand i-am modificat evacuarea mai adaugand 2 coturi... atunci am pus un ppresostat de la allta centrala ne avand unul original... intre timp l-am comandat dar nu l-am mai schimbat pana anul acesta cand a inceput sa faca pe nebuna,am descoperit care era problema i-am dat o curatare horn... si cand ajungea la 70gc intra pe avarie 2 si 11, am inlocuit termostatul de supra temperatura si vad ca s-a linistit

#3642
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 cadryan84, on 09 februarie 2019 - 11:27, said:

...... nu pot sa imi imaginez ce probleme poate sa aibe
O proba simpla .
la cos ai montat cumva diafragma ?

#3643
nicolaescu_dragos

nicolaescu_dragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.09.2008
Buna Ziua,

Am tot cautat astazi dar nu am gasit informatii clare despre OpenTherm si Centrala VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 2 ErP.  Este suportat sau nu pe acest model?
Ma intereseaza deoarce as vrea sa achizitionez un termostat inteligent cu suport pentru protocolul OpenTherm.

Va multumesc.

#3644
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Posibil sa mearga.
In manual ce zice ?
Eu am gasit manualul in engleza si avem asa:

Attached File  zeus.png   180.07K   57 downloads

Avem mufa X15, incercuita cu rosu, unde zice ca
- B4 este sonda externa
- La 42-43 se leaga CAR sau SCAR (Comando Amico Remoto si Super Comando Amico Remoto) care din alte manuale, am inteles ca ar fi de tip on/off, chiar daca este legata la +/- . Cam aiurea informtia asta, deoarece nu are logica treaba asta. Mai trebuia 1 fir ca sa fie on/off. Poate ca o fi ala de la pinul 21 ... dar nu-i nimic concret.
- La 40 si 41 se leaga un termostat obisnuit, de tip on/off
- La 41 si 44 zice ca este IMG BUS, care int traducerea libera ar insemna Immergas BUS, adica acel OpenTherm, pe care-l cauti.

Edited by florin71_skoda, 11 February 2019 - 20:40.


#3645
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 florin71_skoda, on 11 februarie 2019 - 20:38, said:


Avem mufa X15, incercuita cu rosu, unde zice ca
- B4 este sonda externa
- La 42-43 se leaga CAR sau SCAR (Comando Amico Remoto si Super Comando Amico Remoto) care din alte manuale, am inteles ca ar fi de tip on/off, chiar daca este legata la +/- . Cam aiurea informtia asta, deoarece nu are logica treaba asta. Mai trebuia 1 fir ca sa fie on/off. Poate ca o fi ala de la pinul 21 ... dar nu-i nimic concret.
- La 40 si 41 se leaga un termostat obisnuit, de tip on/off
- La 41 si 44 zice ca este IMG BUS, care int traducerea libera ar insemna Immergas BUS, adica acel OpenTherm, pe care-l cauti.
CAR si SCAR nu sunt on/of ci moduleaza temperatura agentului termic in functie de curba de incalzire selectata (9 disponibile) si temperatura exterioara furnizata de sonda conectata pe 38-39 (le am eu si stiu unde le-am conectat). NEST-ul (anumite modele) suporta OpenTherm https://nest.com/uk/...stat-do-with-it

#3646
tibi1968

tibi1968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.09.2007
Buna ziua,  Sunt posesorul unei centrale termice IMMERGAS EOLO MINI 24.
Centrala pierde apa (cu picatura) printr-un loc prin care n-ar trebui sa piarda apa, adica imediat in avalul supapei de siguranta de 3 bari. O adun intr-un borcan. Acolo este o piulita, uitandu-ma in interiorul ei se vede pompa de circulatie.Presiunea in circuitul de incalzire scade de la 1,2  la 0,8 bar in 12 ore. Pierd apa si daca centrala nu functioneaza (pauza incalzire cateva ore).
De asemenea as piede apa si daca nu strang bine valva de aerisire automata, pe unde ar trebui sa iasa aer si nicidecum apa.
Ce sa fie oare? Multumesc anticipat pentru un raspuns.

Attached Files


Edited by tibi1968, 18 February 2019 - 09:41.


#3647
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Amabele dispozitive au probleme (supapa de 3 bari si aerisitorul automat).Trebuie demontate (dupa golirea apei din centrala) si curatate.Daca la demontare se constata ca sunt defecte,trebuiesc inlocuite (sau doar piesa defecta).
La supapa,normal nu trebuia sa iese apa pe langa olandeza (piulita),ci trebuia sa se scurga pe acea teava,la canal (sau unde duce ea...daca nu e astupata/infundatata).

Edited by danpet, 18 February 2019 - 19:00.


#3648
condor001

condor001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.05.2016
Daca in tara asta ar fi multi"danpet" ,cu siguranta lucrurile ar merge altfel .Respect ,danpet !

#3649
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 danpet, on 18 februarie 2019 - 18:58, said:

La supapa,normal nu trebuia sa iese apa pe langa olandeza (piulita),.....
Probabil ca nu are niplul cilti, dar nici olandezul garnitura. Plus ca se vede ca semiolandezul nu este stris total. Parca semiolandezul duce catre 45grd fata de niplul in care este infiletat.

Adevarul este ca nici eu nu as etansa perfect supapa. De altfel nici nu as racorda supapa la canal, avind in vedere ca este un element de siguranta si in mod normal nu are voie sa lucreze niciodata, iar daca totusi o face, trebuie sa vezi ca a lucrat si sa iei masuri din timp.


Tibi1968, ai putea sa desfaci olandezul ala si sa pui dedesubpt o galeata, dupa care cu centrala scoasa din priza, sa rasucesti de citeva ori supapa in sens invers acelor de ceasornic. Ai si sageata pe ea, care indica sensul de rasucire. Da de dupa purjare se duce mizeria si inchide supapa.

#3650
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Florin,sunt convins ca stii si tu ca metoda asta cu rasucirea supapei,da rezultate doar uneori si temporar..."Lucrul bine facut" e prin desfacere si curatire.:)

#3651
nicolaescu_dragos

nicolaescu_dragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.09.2008
Buna seara,

Cu scuzele de rigoare daca revin prea tarziu dar, intre timp am primit si raspunsul oficial: Centralele VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 2 ErP NU suporta protocolul OpenTherm chiar daca exista acele conexiuni de BUS pe PCB. Cel mai probabil lipseste codul sursa. Cam dezamagitor!

Numai bine.

#3652
mathe adrian

mathe adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 10.05.2007
Salut,
am citit pe sarite pagina, dar nu am gasit ce caut.
Se da o centrala Immergas eolo star 24, de apartament. are 4 ani. Cand dau drumul pe apa calda la bucatarie-unde este si centrala montata, aproape ca nu mai am deloc apa calda la baie-capat de coloana.
Cum sunt nepriceput, si cum centrala are doar VTP, dar nu si revizie generala, vreau sa chem pe cineva priceput, sa o desfaca, sa ii faca o curatare, revizie, setari, etc.
Aveti o sugestie, va rog? Pentru Bucuresti este intrebarea

#3653
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ai avut debit cu ambele in funcțiune ?🤔

#3654
mathe adrian

mathe adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 10.05.2007
Salut, daca te referi la debit pe apa rece, este f ok, nu i problema.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate