Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Centrale termice IMMERGAS

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
5010 replies to this topic

#3619
condor001

condor001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.05.2016
Va mai intreb ceva,in cautarile mele disperate ,am umblat la robinetul de golire (pana astazi nu stiam  de el)dar n-am sa l uit curand ,deoarece pana am reusit sa l opresc........in fine,problema e ca tot mai pica putin.Vad ca are un filet interior,daca ii pun un dop de 1/2 este in regula pt ca nu vad alta solutie ?

#3620
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca-i pui dop,risti sa plezneasca ceva in centrala,daca creste presiunea peste 3 bari...Acela NU e robinet de golire,e supapa de siguranta de suprapresiune.Variante:
1.Pune un vas dedesupt si roteste cu putere si brusc in sensul (unic) in care se invarte (e si o sageata pe buton),pana auzi (si simti) ca pocneste.Va curge multa apa,dar sunt sanse sa inchida bine,sa nu mai picure. Poti face asta de 2-3 ori.
2.O lasi in pace,ca e posibil sa nu mai picure,dupa catva timp (zile).
3. Golesti apa din centrala,o demontezi si cureti bine garnitura din cauciuc,care are depuneri pe ea.
4.Schimbi supapa cu una noua.
...Vad ca tot dau meditatii si nu reusesc sa-mi iau nici macar o casa...Posted Image

PS: centrala are si robinet de golire -pozitia 23 din schema (manual),la care se ataseaza un furtun,dar se poate goli si altfel (pe la chiuveta-apa calda)...nu mai descriu procedura,s-a mai discutat.

Edited by danpet, 22 January 2019 - 07:21.


#3621
condor001

condor001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.05.2016
Lasa  Dane,binele se intoarce,asa am facut ieri am rotit in sensul sagetii, iar ca sa il aduc ''in faza de picurare"am fortat putin spre dreapta.Intradevar,astazi de dimineata ,constat ca nu mai curge.Multumesc inca odata si iti doresc sa ti iei vila cu doua etaje !Posted Image

#3622
prepelix

prepelix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.08.2006
Salut, am o centrala Immergas Eolostar care merge fara probleme din 2002. Azi am observat ca temperatura ACM a scazut spre calduta cu toate ca nu am modificat setarile dar am observat ca atunci cand merge pe incalzire apa calorifere se incalzeste si conducta ACM. Aveti vreo sugestie de unde ar putea fi problema?
Multumesc!

#3623
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
"Conducta ACM" e de la schimbatorul bitermic si pana la robinet. Pana unde se incalzeste? Posted Image La aceasta vcentrala nu are cum sa se incalzeasca teava de ACM (cand merge pe incalzire),decat daca picura (curge foarte incet) un robinet.
1. De verificat presiunea maxima la iesirea vanei de gaz.Daca e prea mica,se verifica la intrare...Daca si aici e mica,se verifica/curata filtrul de gaz.
2.Daca presiunile sunt bune,se schimba sonda ntc de pe ACM.

Edited by danpet, 28 January 2019 - 15:49.


#3624
cosminbrz

cosminbrz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2019
Salut!
Am si eu o problema cu o centrala IMMERGAS Zeus 28kw cu boiler si astazi am observat ca nu functioneaza cum trebuie. Ledul de la flacara se aprinde, functioneaza la inceput 5 minute de la 30 de grade la 45 dupa care se opreste o perioada de cateva secunde, scade temperatura la 30 apoi se aprinde din nou si trece imediat iar la 45 de grade. Nu inteleg de ce nu urca in continuare la 60 de grade si face acestu lucru in continuu.

#3625
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

View Postcosminbrz, on 28 ianuarie 2019 - 21:21, said:

Salut!
Am si eu o problema cu o centrala IMMERGAS Zeus 28kw cu boiler si astazi am observat ca nu functioneaza cum trebuie. Ledul de la flacara se aprinde, functioneaza la inceput 5 minute de la 30 de grade la 45 dupa care se opreste o perioada de cateva secunde, scade temperatura la 30 apoi se aprinde din nou si trece imediat iar la 45 de grade. Nu inteleg de ce nu urca in continuare la 60 de grade si face acestu lucru in continuu.
Am patit ceva asemanator dar nu a fost centrala de vina (victrix tera) ci presiunea de gaz. Electrovana de la senzorul de gaz era blocata cumva la jumatate, nici inchisa nici deschisa. Incalzirea in pardoseala mergea OK  flacara mergea pe intensitate mica avand suficienta presiunde de gaz. De aici si nedumerirea mea, incalzire OK apa calda ioc :)) Asadar merita sa verifici si presiunea gaz.

#3626
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postcosminbrz, on 28 ianuarie 2019 - 21:21, said:

Salut!
Am si eu o problema cu o centrala IMMERGAS Zeus 28kw cu boiler si astazi am observat ca nu functioneaza cum trebuie. Ledul de la flacara se aprinde, functioneaza la inceput 5 minute de la 30 de grade la 45 dupa care se opreste o perioada de cateva secunde, scade temperatura la 30 apoi se aprinde din nou si trece imediat iar la 45 de grade. Nu inteleg de ce nu urca in continuare la 60 de grade si face acestu lucru in continuu.
Poate cineva a mutat potentiometrul de incalzire pe 45 grade...?...De fapt nu ne-ai spus daca problema e pe incalzire sau pe ACM (boiler),nu ne-ai spus nici ce model de Zeus este,dar banuiesc ca e cel cu LED-uri deasupra,care arata temperatura (sau avariile).
Daca dai "butonul" de caldura mai tare (spre maxim) ce se intampla?
In boiler face temperatura ceruta?...na,ca am scris eu mai mult...
PS: daca ar fi presiunea de gaz limitata,ar arde continuu flacara,nu s-ar mai stinge,centrala nereusind sa ajunga la temperatura setata.

Edited by danpet, 29 January 2019 - 15:04.


#3627
george48

george48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 25.01.2015
Buna seara.Detin o centrala IMMERGAS mode EOLO STAR an 2002 sau 2003 puusa in functiune.De ceva timp ultimele 2 calorifere 1200 si 1000 nu se mai incalzesc in totalitae. Doar 20-30cm partea superioara.Am gasito intro dimineata fara presiune.Ne avind pierdei in instalatie am verificat vasul de expansiune si nu mai avea presiune de aer. .Cum pot verifica basica de cuciuc din interiorul vasului?Multumesc anticipat

#3628
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cred ca altceva ai tu pe acolo ca daca ar fi fost chiar vasul de expansiune fara aer deloc ai fi auzit sau ar fi scuipat supapa de suprapresiune si ai fi vazut apa pe undeva (asta daca nu-i legata direct la canalizare, ceea ce ar explica pierderea de apa fara sa ai probleme in instalatie).

Eu zic sa refaci presiunea de aer in vasul de expansiune, sa reincarci instalatia cu apa si sa faci aerisirea acesteia si sa o observi mai des cum se manifesta.
Poate ai noroc si a fost doar un "accident"

Edited by keta, 31 January 2019 - 02:14.


#3629
george48

george48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 25.01.2015
Multumesc pt raspuns.Nu am scris dar in dimineata aceea sotia a gasit apa sub centrala pe gresie.Ce ai spus am facut dar nu sint multumit de rezultat.Banuiesc pompa de recirculare,pe treapta 3 nu are viteza necesara.Cu ceva timp in urma am reparat o pompa de circulatie la care nu mai facea contact scimbatorul de turatie.dar centrala nu putea sa incalzeasca decit 20-30cm partea superioara a caloriferelor . Simbata sint liber si o sa demontez pompa. Ma intriga de ce nu merg ultimele 2 calorifere

#3630
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Verifica filtrul Y de pe retur daca ai.

Edited by zolak, 31 January 2019 - 20:36.


#3631
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ce pompa are centrala? Cu motor metalic,cilindric,sau neagra,din plastic,patrata (in sectiune)?...Acum vad ca ai zis de treapta 3...cea din plastic nu are trepte,pt ca are controller electronic de debit.
La pompa,masoara-i condensatorul.Ai nevoie de un capacimetru (multimetru cu capacim.)
Radiatoarele: verifica sa nu fie inclinate cu aerisitorul mai jos decat robinetul de tur,caz in care nu pot fi aerisite...Mai e posibil sa fie robinetii de retur partial inchisi,sau murdarie acumulata in ele.
Despre vasul de exp.s-a scris de m-am saturat...cum se verifica,cum se incarca,etc...E foarte posibil ca la varsta lui (15 ani?) sa trebuiasca schimbat.Se gaseste,costa cateva sute de lei...si la centrala asta se schimba foarte usor Posted Image...nu stiu cat o sa te mai tina schimbatorul bitermic!

Edited by danpet, 31 January 2019 - 21:34.


#3632
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare din nou,

Eolo Star 24 3E - temp apa calda setata la 37 grd - pe afisaj vad 41.. chiar si 50 cateodata.

Ce nu e bine?

Thx all,
Dan.

Edited by manead, 04 February 2019 - 10:07.


#3633
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu e bine ca lasi randuri goale in text Posted Image
On: debit prea mic la ACM?   Reglaj prost al presiunii minime la vana gaz?...Sonda NTC de ACM defecta?

Edited by danpet, 05 February 2019 - 09:02.


#3634
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Ar mai fi si varianta 4... Posted Image

Am hidrofor. Debitul e / a fost acelasi mereu.
La vana de gaz nu a mai umblat nimeni demult..
Sonda NTC de ACM defecta?.. Hmm. sa fie legata oarecum de problema mea de acu cateva posturi? In care descriam o eventuala prolema la incalzire.. cu flacara care se duce la maxum.. apoi la minim...

#3635
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Singura modificare este ca am micsorat temp apei calde.. la 37 grd. Trebuia sa o las pe 45?

#3636
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca la 45grade mergea bine...de ce ai schimbat-o pe 37?
Spune-ne debitul de ACM la care iti face figuri,ca noi n-avem cum sa-l ghicim...se poate masura.
PS...despre varianta 4...n-are rost sa te sinucizi pentru atata lucru :)

Edited by danpet, 05 February 2019 - 17:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate