Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3396 replies to this topic

#3331
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 17.01.2018
Eu ajung pe 8 feb in thailanda. si tot nu cred ca o sa aplic la e visa, mi se pare din scurt din ce am citit

https://bucharest.th...5e39c1d900056f2

https://bucharest.th...5e39c1d900056f2

#3332
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007

 sanddy1964, on 04 ianuarie 2024 - 18:13, said:

Salut
Am aplicat si eu astazi pt E VOA iar plecarea este pe 28/01. Inteleg ca vine greu viza . Mai bine aplicam pe VFS, aia cer mai mult dar rezolva ma repede.
Greseala mea ca nu am citit pe forum inainte. Sper sa nu ma incurce ... e greu sa amani avioane, hoteluri....
Intrebare:in aeroport mai trebuie sa prezinti vreo poza pe hartie daca ai aplicat online?


E bine de aplicat din timp. Cel putin 5 saptamani. Dureaza ceva la Ambasada din Bucuresti. Imi pare rau ca nu am aplicat prin site-ul celor de la VFS, e mai scump dar sunt mai rapizi se pare.

Anul trecut am aplicat pt E-VOA prin VFS Global si am primit viza in cateva ore de la plata taxei. Tu prin ce ai aplicat? Sigur ai aplicat pt E VOA(visa on arrival) sau ai aplicat pt E Visa pe thaievisa.go.th? sunt doua lucruri diferite. Pe VFS pt E VOA poti primi viza pt maxim 15 zile si este echivalentul a Visa On Arrival, atata ca ai o preaprobare si nu mai trebuie sa stai la coada pt VOA in aeroport, ci la o coada separata. E Visa, e viza oficiala de turist care iti da dreptul sa stai in Thailanda maxim 60 de zile.
In mod normal, pentru E-VOA, in aeroport trebuie sa ai toate documentele printate, inclusiv pozele pe hartie foto, in formatul cerut. La noi, anul trecut, nu s-a uitat nimeni la ele..dar cine stie..better safe than sorry :)
Pentru viza normala, ai nevoie doar de viza primita pe mail printata.

#3333
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am aplicat pt E-VOA , durata 9 zile, viza TR de max 15 zile.( pe thaivisa.go.th)
In cazul in care nu vine aceasta viza pe mail, pregatesc toate documentele printate si 2 poze . Am facut prostia sa nu aplic pe VFS, acum nu stiu cum sa anulez si sa aplic la ei.
Sper ca pot urca in avion fara viza.
LE dimensiunea fotografiei e 3,5x4,5  sau 4x6 ? Ca nu e foarte clar. O sa fac ambele dimensiuni, sa fiu sigur.

Edited by sanddy1964, 05 January 2024 - 10:30.


#3334
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Nu cred ca poti anula.. Eu am zburat cu Qatar si mi-au cerut viza la imbarcare, Turkish am inteles ca nu o cer.. Chiar daca iti cer viza la imbarcare, le zici ca aplici pentru VOA in aeroport in Thailanda, si le prezinti si biletul de iesire din Thailanda care sa nu depaseasca 15 zile de la intrare, si nu vei avea probleme.

#3335
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am aplicat din nou, acum pe VFS, in 72 ore dau viza pe mail Costa mai mult, este un service fee the 500 BHT dar  barem nu risti sa primesti viza dupa ce te-ai intors.

Edited by sanddy1964, 07 January 2024 - 11:45.


#3336
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Update: viza a sosit deja, mai putin de 24 de ore, FARA TAXA DE URGENTA.

#3337
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 04.02.2008
Referitor la Internet inca nu sunt hotarat daca sa iau cu mine cartela de la DIGI sau sa cumpar o cartela TOURIST SIM THAILAND.
Inteleg ca sunt 3 companii mari AIS, TRUE si DTAC, iar pretul pentru 15 zile cu net nelimitat ar fi cam 700THB.
Daca in specificatia comerciala apare ca sunt incluse "unlimited call to all network" presupun ca au numere alocate care pot fi folosite pentru apeluri locale apelare / primire
(de exemplu pentru "boat trips hotel pick-up").
Este corect rationamentul?

Edited by judas, 15 January 2024 - 15:06.


#3338
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Eu am folosit DTAC si la fel voi folosi si de data asta. Ai numar alocat pe care poti fi apelat sau apela. Am avut mereu viteza foarte buna la net chiar si in excursii.

#3339
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 17.01.2018
Mai e varianta https://www.airalo.com/thailand-esim pentru telefoanele cu esim

#3340
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Are cineva experienta cu Koh Samui in luna iulie?

Vreau sa merg 2 saptamani acolo si cateva zile in Bangkok si sunt putin nesigur in privinta sezonului. Din cate am citit si m-am documentat in Koh Samui in iulie este destul de uscat comparativ cu alte parti ale Thailandei, dar exista clar riscul sa prinzi 2 saptamani ploaie. Niste prieteni au fost in iulie anul acesta si mi-au zis ca odata la 2-3 zile ploua cate 30 de minute si dupaia era frumos afara. Adica nimic deranjant din spusele lor.

Va multumesc pentru sfaturi si recomandari.

#3341
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005
@business11 : Sezonul optim pentru călătorii este lunile decembrie până în februarie, când nu plouă aproape deloc și nu devine atât de cald. Conform tabelului climatic, cele mai multe ploi cad în lunile octombrie și noiembrie, cu o medie de 20 până la 22 de zile ploioase și ploi musonice abundente. Temperaturile sunt de peste 30 de grade pe tot parcursul anului și pot crește până la 38 de grade între martie și octombrie. Numai în lunile de iarnă este puțin mai răcoare, cu temperaturi în jur de 29 până la 32 de grade. Clima de pe Samui te invită în vacanță pe tot parcursul anului, deși cel mai bun moment pentru a călători este, desigur, în afara ploilor musonice.

Câteva atracții pe care le poți vizita pe Koh Samui:
Big Buddha (Wat Phra Yai): Este unul dintre cele mai renumite temple ale insulei, iar statuia Big Buddha este o atracție impresionantă. Este situată pe o mică insulă la nord de insulă și oferă o priveliște minunată asupra mării.
Plaja Chaweng: Este una dintre cele mai populare plaje de pe insulă, renumită pentru nisipul fin, apele cristaline și viața de noapte animată. Aici poți practica diverse activități acvatice sau pur și simplu te poți relaxa la soare.
Plaja Lamai: O altă plajă frumoasă cu nisip alb, ideală pentru relaxare și activități acvatice. Aici vei găsi, de asemenea, diverse restaurante și baruri.
Cascada Namuang: Această cascada spectaculoasă este situată în interiorul insulei și este accesibilă printr-o scurtă drumeție. Poți face o baie răcoritoare în piscina naturală formată la baza cascadei.
Fisherman's Village: Situat în zona Bophut, Fisherman's Village este unul dintre cele mai pitorești și autentice locuri de pe insulă. Aici vei găsi magazine tradiționale, restaurante, baruri și o atmosferă relaxată.
Insula Koh Tao: Dacă îți place snorkeling-ul și scufundările, poți lua o excursie cu barca către insula Koh Tao, cunoscută pentru recifele de corali și viața marină bogată.
Mumificarea lui Luang Por Daeng: Situat în templul Wat Khunaram, acesta este templul unde se află trupul mumificat al unui călugăr budist. Vizitați pentru a învăța despre procesul de mumificare și pentru a vedea trupul bine conservat.
Monkey Hill: Situat în apropierea plajei Maenam, acest loc este locuit de o colonie de maimuțe. Poți urca pe deal pentru a interacționa cu aceste animale prietenoase și pentru a admira peisajul.
Insula Ang Thong Marine Park: O excursie cu barca în acest parc marin oferă ocazia de a explora insulele tropicale, lagunele ascunse și peisajele spectaculoase.
Muay Thai Stadiums: Dacă ești interesat de cultura thailandeză, poți asista la un spectacol de Muay Thai, tradiționalul sport thailandez de luptă, într-unul dintre stadioanele dedicate de pe insulă.

Recomand si o vizita in sudul insulei, distileria de rom https://www.facebook...rhumeriedesamui

Edited by cornete, 23 January 2024 - 08:56.


#3342
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Mersi mult de informatii!

In euforia momentului am comandat ieri bilete indiferent de vreme. Din cate mi-au spus multi iulie este destul de uscata ca si luna, cu precipitatii moderate cam la acelasi nivel cu Europa. In Koh Samui monsunul vine abea in noiembrie, decembrie, iar precipitatiile in iulie august sunt mult mai rare. Singura problema sunt norii care am inteles ca sunt omniprezenti acolo. Anul trecut in aceasi perioada am fost in Bali, unde se spunea ca este sezonul uscat cu cele mai putine zile de ploaie. Eu din 14 zile in Bali, 6 au plouat grav. Dar chiar si asa nu m-a deranjat si am putut vizita multe lucruri.

O sa ma uit peste toate atractiile recomandate, iti multumesc inca odata de mii de ori.

#3343
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 04.02.2008

View Postbusiness11, on 23 ianuarie 2024 - 10:50, said:

In euforia momentului am comandat ieri bilete indiferent de vreme..
De curiozitate, cat au costat biletele/pers si cu ce companie? Pe Qatar vad niste preturi destul de mari pentru Buc - Bangkok sau Buc - Phuket.....

#3344
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Am cumparat bilete de zbor Viena - Istanbul - Bangkok prin Turkish Airlines cu 837EUR de persoana. Zbor total cu tot cu escala 14:20 la dus si 13:25 la intors. Daca vrei sa economisesti niste bani exista un zbor la dus de 17 ore si 13:25 la intors tot cu Turkish la 770EUR.

Din Bangkok o sa zbor cu Bangkok Airways direct in Koh Samui. Am platit dus intors 170EUR.

Ca sa vedeti prostie ce am facut, nu stiu ce mi-a trecut prin cap, banuiesc ca euforia, dar am aplicat in aceasi zi si pentru viza, fara sa ma documentez in detaliu cu cat timp inainte se aplica (maxim 90 de zile inainte de calatorie). Eh bine, pana la calatoria mea mai sunt 6 luni, astfel ca am aplicat, am platit 4 persoane x 35 eur, si ieri am primit mail ca nu imi este acordata viza ca e prea devreme. Asta e, asa mai pierzi si niste bani :))

#3345
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 04.02.2008

View Postbusiness11, on 24 ianuarie 2024 - 16:31, said:

Daca vrei sa economisesti niste bani
Ma interesa informativ, eu plec in februarie si am luat biletele din martie 2023, Buc - Phuket cu escala la Doha, 2 persoane - 1100E, Qatar Airways. Acelasi pret era si pentru Buc - Bangkok. Acum nu mai e nimic sub 1800E/2 pers la Qatar pentru 2024 si 2025 (ianuarie).

#3346
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Da bine, dar tu pleci in sezonul principal si este o diferenta de pret si la zboruri si la acomodare si la cheltuieli acolo.

Eu am fost in Bali in sezonul principal si dupaia in sezonul ploios de iarna si restaurantele cereau preturi diferite. Chiar si magazinele de suveniruri aveau preturile mai scazute.

#3347
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 17.01.2018
Stie cineva ce varianta mai buna este pentru a plati taxa de VOA in aeroport (Phuket)? Se poate scoate de la bancomat de acolo sau ce recomandati?

#3348
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Ai ATMuri de unde poti scoate baht inainte de customs. Foloseste Revolut cel mai bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate