Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

pentru cei din cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Florinm, on Oct 8 2004, 15:12, said:

Adica s-au mutat in manastur din Zorilor cu totul ;)
Tarnita e in manastur, de pe Calea Manastur in dreapta inainte de intersectia la stanga cu Campului, si nu is chiar asa de multi, din cate stiu eu.

<{POST_SNAPBACK}>


Da, nu stiu ce ce am mutat-o in Grigorescu.

#38
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Florinm, on Oct 8 2004, 14:05, said:

Dude, metro la Aipa e acu 256, si chiar e oricand 256, evident atata timp cat nu folosesti si Internet in timpu asta.
10 Euro is aprox egali cu 12 USD, bani care`i dai Astralului pentru un ab. cu 1,5 gigi inclusi, in care stai cam 75 % din timp in 256 curat-internet- (evident la Aipa nelimitat e alta poveste, dar la canalele cu trafic inclus, ai o viteza super-satisfacatoare)

Intralink e Idilis, IMHO nu`s de abordat inca.

Cea mai buna impresie mi-au facut`o cei de la Cubic dintre retelele clujului.

<{POST_SNAPBACK}>


si 1.5 GB/luna pt ce-ti ajung? Sa-ti vezi zilnic mailurile de pe Yahoo?

Iar CATV-ul isi schimba calitatile de la zi la noapte, ce sa mai vorbim de la un anotim la altul.

Cand aud ca: nu mi se desicronizeaza decat maxim 30 min/zi... imii vine sa rad. Sau: numai o data pe 3 zile. Pai care-i faza?

Oricum, din internet fa download timp de 3 ore si spune-mi cum iti merge dupa. Dar banuiesc ca stii despre ce vorbesc.

Cand am fost in Cluj eram la diversi prieten ce aveau AIPA nelimitat... cu limita de 5 GB/luna :) Si era un adevarat ritual ca sa mearga internetul bine. Evident ca la 29 USD/luna nu e nimic de comentat dar ca idee.

Am fost doar in 97 client CODEC dial-up, si atat. S-au purtat frumos cu mine.

Btw, Intralink nu e doar Idilis ci are iesire si prin Astral. Cand am plecat de acolo aveau doar clienti pe sDSL si UTP. In fine, in general nu prea aveau clienti dar asta a partea secundara :)

Intrebam pt ca sunt curios ce se mai intampla acum cu ei.

Oricum, sa revin la subiect si pt a nu fi prost inteles: nici nu mi-ar trece prin gand sa fiu intr-o retea de bloc si mai ales, sa ma bazez pe iesirea lor in internet.

Si-as prefera sa-mi mearga constant la 192 kbps din internet, deci sa-mi mearga in prima ora la 256 kbps, in a doua la 128 kbps si-n a treia sa ma dau deja cu capul de pereti.

Noroc ca nu sunt pus deloc in situatia. DSL kicks ass :]

#39
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004

Quote

Iar CATV-ul isi schimba calitatile de la zi la noapte, ce sa mai vorbim de la un anotim la altul.

Ai o baza logica in afirmatia de mai sus ? Sau asta-i din amintirile tale de prin '97 ? :D

#40
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Florinm, on Oct 9 2004, 13:11, said:

Ai o baza logica in afirmatia de mai sus ? Sau asta-i din amintirile tale de prin '97 ? :D

<{POST_SNAPBACK}>


In '97 mergea mult mai bine. Ca erau modemurile fabricate de ei erau niste jafuri, era problema lor. Dar LanCityurile erau misto de tot.

Hai sa lasam CATV-ul sa se odihneasca-n pace, cum au facut-o altii din '96 in coace.

In Romania se investeste in trecut.

#41
<Liviu>

<Liviu>

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2004
stie cineva ce provideri de net au ajuns in CJ, pe calea Floresti? am nevoie urgent de net, intentionez sa ma mut in CJ cat mai curand.
[email protected]

#42
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
<Liviu> , scriam mai devreme, in Manastur, aproape integral ai IT 4 WEB (www.it4web.ro).

Cmidp, vorbesti de primul modem de cablu facut in afara SUA in 96-97, putin respect te rog ;).

Cat despre CATV, fiecare cu pasaricile lui.

#43
madxm

madxm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.10.2004
Servus

Am trimis unmail la [email protected] si am primit raspuns cum ca serviciul de date se va introduce din 2005.Cat de adevarat este ramane de vazut.Oricum merita sa intrebati si voi!

pa

#44
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004

cmidp, on Oct 8 2004, 15:35, said:

Btw, Intralink nu e doar Idilis ci are iesire si prin Astral. Cand am plecat de acolo aveau doar clienti pe sDSL si UTP. In fine, in general nu prea aveau clienti dar asta a partea secundara :)
Intrebam pt ca sunt curios ce se mai intampla acum cu ei.

<{POST_SNAPBACK}>


Salut, Intralink este in schimbare.
Intradevar avem 2 iesiri una prini Idilis si una prin Astral.
Ofertele le gasiti pe site, preturile si alte informatii prin mail.
Salutari si sa ne re`citim` cu bine.

Edited by altrixd, 24 October 2004 - 17:14.


#45
rqbwins

rqbwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.10.2004
De It4 web sa va feriti ca de dracu.Firma de 3 lei.Stai zile intregi fara net.Naspa.
De astral ce sa va spun.Serviciul clienti de tot rahatul.Am depus o reclamatie si i am intrebat cind primesc raspuns mi s-a spus ca in citeva zile.A durat 5 zile ludratoare.Asta da promtitudine.Daca pica netul si i suni au un raspuns clar:Nu este curent.Renelul e de vina.daca iti merge prost netul atunci i plin canalul.
Eu va spun ce merita sa faceti.
Abonament de 110 dolari si o retea de bloc.
Asta am facut si eu si nu ma pling de astral.
Dupa ce am avut abonamentul de 110 dolari si am sunat la departamentul technic au inceput cu povestea cu canalul.I am spus ca am abonament de 110 dolari deja m-au luat cu Sa ma scuzati domnul X asteptati sa verificam si problema s-a rezolvat in 2 minute.

#46
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

rqbwins, on Oct 25 2004, 17:37, said:

De It4 web sa va feriti ca de dracu.Firma de 3 lei.Stai zile intregi fara net.Naspa.
De astral ce sa va spun.Serviciul clienti de tot rahatul.Am depus o reclamatie si i am intrebat cind primesc raspuns mi s-a spus ca in citeva zile.A durat 5 zile ludratoare.Asta da promtitudine.Daca pica netul si i suni au un raspuns clar:Nu este curent.Renelul e de vina.daca iti merge prost netul atunci i plin canalul.
Eu va spun ce merita sa faceti.
Abonament de 110 dolari si o retea de bloc.
Asta am facut si eu si nu ma pling de astral.
Dupa ce am avut abonamentul de 110 dolari si am sunat la departamentul technic au inceput cu povestea cu canalul.I am spus ca am abonament de 110 dolari deja m-au luat cu Sa ma scuzati domnul X asteptati sa verificam si problema s-a rezolvat in 2 minute.

<{POST_SNAPBACK}>


Si ce nu ti se pare normal? Vrei ca pt 29 USD/luna sa ai aceleasi servicii ca pt 110 USD/luna? :)

Pe mine ca si client de 110 USD/luna m-ar scoate din sarite ca un tantar de 29 USD/luna sa aiba aceleasi drepturi ca si mine. De ce naiba as mai plati atunci mai mult?

#47
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
Pe mine ca si client de 110 USD/luna m-ar scoate din sarite ca un tantar de 29 USD/luna sa aiba aceleasi drepturi ca si mine. De ce naiba as mai plati atunci mai mult?

pentru banda???
de ce ar trebui sa fie diferente si la respect si promptitudine, ca nam inteles?

#48
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

sapho, on Oct 25 2004, 22:16, said:

Pe mine ca si client de 110 USD/luna m-ar scoate din sarite ca un tantar de 29 USD/luna sa aiba aceleasi drepturi ca si mine. De ce naiba as mai plati atunci mai mult?

pentru banda???
de ce ar trebui sa fie diferente si la respect si promptitudine, ca nam inteles?

<{POST_SNAPBACK}>


Banda + respect. Banda oricum am mai multa, dar mi se pare idiot ca eu si Gigu ce plateste 29 USD/luna sa sunam la acelasi numar, eu sa tot astept pt ca Gigu e frustrat ca nu-i merge DC++ bine.

#49
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
Good point cmidp

Quote

pentru banda???
de ce ar trebui sa fie diferente si la respect si promptitudine, ca nam inteles?

Pentru ca rumanu nu pricepe termenul "best-effort", lucru deja enervant (chiar si pentru angajatii Astral).

#50
holloch

holloch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2004
E clar ca sunteti cativa pe aici foarte in tema cu internetul in Cluj. Intrebare: Tocmai m'am mutat pentru cateva luni intr'o garsoniera pe Detunata, mai exact primul bloc, Detunata 3. Care ar fi cea mai convenabila solutie pentru internet in zona aia, fara sa ma termine financiar? Stie careva de vreo retea de cartier? Sau un provider ieftin zonal? Merci anticipat.   :peacefingers:

#51
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
Din ceea ce stiu eu, nu este nimeni in zona.

Totusi vezi http://www.amnet-telecom.ro/index.html si ia legatura cu ei.

Nu incerca sa contactezi Astral ca nu au acoperire in zona deloc.

Oricum, foarte putine sanse ai sa te conectezi acolo.

Bafta.

#52
holloch

holloch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2004
Yup, Amnet au acoperire, am semnat un contract cu ei azi, merci de pont! :coolspeak:

#53
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Salutare forumisti
Si eu sunt din Cluj, locuiesc in cart Gheorgheni, am intrat pe site-ul AmNet, se pare ca acopera zona in care stau, am o intrebare pt cei care cunosc problema, cum se prezinta AmNet-ul, merita sa faci contract cu ei, sau merge netul ca dracu'? In sectiunea asta a formului am vazut multe pareri, mai mult contra decit pro despre diversi ISP-isti, mi-a cam pierit curajul, nu am chef sa platesc o suma considerabila si dupa aia sa ma trezesc  ca netul merge din cind in cind.
Mersi anticipat pt raspunsuri, mojook

#54
SoSlow

SoSlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 29.02.2004
Fratilor eu voi exprima o opinie personala. Nu stiu ce ofera restul providerilor, stiu doar ce ofera Cubicul al carui "abonat" cika sunt.  Practic IP-ul e de "intranet" iesirea e prin IP Masq si WWW+FTP printr-un proxy pe 3128. Acuma, I agree, pentru 8$/luna nu poti cere prea mult, asta cu toate ca am vrut sa-mi negociez un abonament "serios" cu ei, au spus ca nu pot sa imi garanteze nimic. Asa ca netul merge cand cum sau deloc. Chestia enervanta e ca Proxy-ul de WWW (un squid pe 3128 presupun) nu te lasa sa iei nici un fiesier mare, numai daca il are in cache, daca nu intrerupe orice download dupa 4 - 5 mega. Conexiunea "directa" merge, in cel mai bun caz la 1 - 2 k/s. Chestia cea mai tare pana acum e ca nu mi-au dat astia nici un contract si nici chitanta nu mi-au taiat...so  B)  evziunea fiscala e in floare. Oricum, pe o scara de la 1 la 10 eu dau cubicului un 4.50, cu indulgenta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate