Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Afacerile MLM

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006
Ma asteptam la mai multe raspunsuri, dar , asta e.
Mi-am amintit, o data cu inscrierea ( cu acte), ar trebuii sa fac o lista cu 100 de numere de telefon, pe care sa le-o dau.
Nu stiu, mie imi suna ca si cum as vinde mailu cuiva la spammeri :| .

#20
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,692
  • Înscris: 13.10.2003

 raduni131, on Sep 3 2008, 19:00, said:

Ma asteptam la mai multe raspunsuri, dar , asta e.
Mi-am amintit, o data cu inscrierea ( cu acte), ar trebuii sa fac o lista cu 100 de numere de telefon, pe care sa le-o dau.
Nu stiu, mie imi suna ca si cum as vinde mailu cuiva la spammeri :| .

de ce nu dai numele MLM-ului in cauza?
aici esti oricum anonim, asa te poti astepta la raspunsuri mai pertinente.

doamne, cand scapam de frica asta de a spune tot fara frica ca ne beleste cineva atunci cand intrebi simplu: e bun sau nu?

uite, eu nu beau Coca-Cola, nu-mi place+am auzit ca face rau sanatatii. o spun pe sleau. crezi ca patesc ceva?  :rolleyes:

#21
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006

 radumiki, on Sep 3 2008, 19:19, said:

de ce nu dai numele MLM-ului in cauza?
aici esti oricum anonim, asa te poti astepta la raspunsuri mai pertinente.

doamne, cand scapam de frica asta de a spune tot fara frica ca ne beleste cineva atunci cand intrebi simplu: e bun sau nu?

uite, eu nu beau Coca-Cola, nu-mi place+am auzit ca face rau sanatatii. o spun pe sleau. crezi ca patesc ceva?  :rolleyes:

off : vin aia de la cola, te taie bucatele, te trimit la chinezi si te vand la pret de carne de caine :lol:

on : Ideea este ca ar fii nou infintat, cam de anu trecut,in Timisoara "e13" parca ii zice. Pana acum ar fii cam 2000 de " asociati" in Timisoara.
Am intrebat daca au un site de unde sa ma informez mai mult, si acesta este in constructie.

Na ca le-am zis, acu ziceti-mi voi.

plz :D

Edited by raduni131, 03 September 2008 - 18:57.


#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 raduni131, on Sep 3 2008, 16:56, said:

Schemele piramidale sunt ilegale, mlm-urile cica...nu. Dar eu nu am prea inteles diferenta intre cele doua . :|

o schema piramidala (d'aia ilegala) e o chestie care-si obtine veniturile din atragerea altor membri (nu produce nimic, nici bunuri nici servicii)

o retea piramidala (mlm sau alte denumiri) e o chestie organizata piramidal care-si obtine veniturile din prestarea unor servicii (vanzari de produse, incheierea politelor de asigurare, etc). structura piramidala, in cazul asta, permite controlul facil si ieftin al unui numar mare de angajati(e mult mai greu sa gasesti un om capabil sa coordoneze 1000 de oameni decat este sa gasesti 100 de oameni capabili sa coordoneze fiecare alti 9 oameni). se pot castiga bani frumosi si din asta, dar trebuie fie sa fii printre organizatorii din varf, fie sa te pricepi foarte bine la vanzari, fie sa ai foarte multe relatii si cunostiinte carora sa le poti vinde produsele/serviciile.


eu unul nu m-as implica intr-o chestie care-mi cere bani pt a-mi permite sa muncesc.

#23
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006

 _Smiley_, on Sep 3 2008, 21:45, said:

o schema piramidala (d'aia ilegala) e o chestie care-si obtine veniturile din atragerea altor membri (nu produce nimic, nici bunuri nici servicii)

o retea piramidala (mlm sau alte denumiri) e o chestie organizata piramidal care-si obtine veniturile din prestarea unor servicii (vanzari de produse, incheierea politelor de asigurare, etc). structura piramidala, in cazul asta, permite controlul facil si ieftin al unui numar mare de angajati(e mult mai greu sa gasesti un om capabil sa coordoneze 1000 de oameni decat este sa gasesti 100 de oameni capabili sa coordoneze fiecare alti 9 oameni). se pot castiga bani frumosi si din asta, dar trebuie fie sa fii printre organizatorii din varf, fie sa te pricepi foarte bine la vanzari, fie sa ai foarte multe relatii si cunostiinte carora sa le poti vinde produsele/serviciile.


eu unul nu m-as implica intr-o chestie care-mi cere bani pt a-mi permite sa muncesc.

Mersi pentru clarificari :)

Cand i-am zis la ala ca tind sa zic nu, a inceput sa ma intrebe, a incercat sa ma convinga sa nu renunt, pana la urma s-a linistit. Da a zis o remarca aiurea, a zis "succes cu dacia" ( eu acum fac scoala de soferi, tata are dacie ... ) .

Printre organizatorii din varf nu ma aflu, de priceput la vanzari  eu cam ..... habar-nam , relatiile si cunostintele mele sunt de persoana .... nu foarte populara, deci nici relatii foarte multe nu am :)) .

#24
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Vă sună cunoscut topicul: "Ajutați-mă să înțeleg o afacere MLM" ?

Probabil că dacă îmi făceam și eu un nou topic, mi se răspundeau la întrebările pentru care nu aveam răspuns. Sau cum?

#25
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 raduni131, on Sep 3 2008, 23:01, said:

Printre organizatorii din varf nu ma aflu, de priceput la vanzari  eu cam ..... habar-nam , relatiile si cunostintele mele sunt de persoana .... nu foarte populara, deci nici relatii foarte multe nu am :)) .
daca te situezi aici nu ai nicio sansa decat sa devii un simplu consumator al produselor lor, daca ai avea relatii, cunostinte nu ai sta de vorba cu oameni ca ei, concluziile le tragi singur.

#26
ina15

ina15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.08.2006

 raduni131, on Sep 3 2008, 19:00, said:

Mi-am amintit, o data cu inscrierea ( cu acte), ar trebuii sa fac o lista cu 100 de numere de telefon, pe care sa le-o dau.
Nu stiu, mie imi suna ca si cum as vinde mailu cuiva la spammeri :| .

pai daca dai lista asta fara sa obtii acordul respectivelor persoane...  :nonobad:

#27
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

 raduni131, on Sep 3 2008, 19:00, said:

Ma asteptam la mai multe raspunsuri, dar , asta e.
Mi-am amintit, o data cu inscrierea ( cu acte), ar trebuii sa fac o lista cu 100 de numere de telefon, pe care sa le-o dau.
Nu stiu, mie imi suna ca si cum as vinde mailu cuiva la spammeri :| .


Asa e, numai ca nu vinzi, il dai pe degeaba :D

#28
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006
Am vorbit cu ala, i-am zis ca NU, si a incercat sa ma convinga, a zic ca imi face el lista, din numerele lui .
Binenteles ca lista ar fii fost data fara acordul acelor persoane, nu mi s-ar parea normal sa sun 100 de persoane , si sa le intreb : "pot sa dau numaru tau la o firma te rog? " .

lk1, mersi de link

#29
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006
Si sa inteleg ca pana la urma le-ai zis nu, si asa a ramas ?

#30
ina15

ina15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.08.2006

 raduni131, on Sep 4 2008, 11:33, said:

Binenteles ca lista ar fii fost data fara acordul acelor persoane, nu mi s-ar parea normal sa sun 100 de persoane , si sa le intreb : "pot sa dau numaru tau la o firma te rog? " .

numerele de telefon se pot afla din cartea de telefoane. extrem de simplu. deci de ce ti-au cerut o astfel de lista? sau e vorba de nr. de mobil?

#31
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006

 ina15, on Sep 4 2008, 11:49, said:

numerele de telefon se pot afla din cartea de telefoane. extrem de simplu. deci de ce ti-au cerut o astfel de lista? sau e vorba de nr. de mobil?

Nu stiu daca era vorba exact de numere de mobil, dar a sugerat sa le colectez din agenda mobilului meu, unde 98% sunt numere de mobil.

#32
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
Pai pana la urma vinzi asigurari sau vinzi participari la seminarii?

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 ina15, on Sep 4 2008, 11:49, said:

numerele de telefon se pot afla din cartea de telefoane. extrem de simplu. deci de ce ti-au cerut o astfel de lista? sau e vorba de nr. de mobil?


una e sa sune telefonul si sa auzi "te-ar interesa o afacere...." si alta e sa auzi "salut, prietenul tau XXXX te-a recomandat. am vrea sa-ti propunem o afacere....". cand e mentionat numele unui cunoscut parca nu-ti mai vine sa le inchizi telefonul in nas :)

#34
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Am refuzat să intru în organizația lor, pentru motivele deja explicate mai sus.

Vinzi asigurări de orice tip (asta dacă știi pe cineva interesat) și întâi de toate trebuie să aduni oameni care să plătească seminariul, pentru ca mai apoi să facă parte din echipa ta.
La fiecare participant înscris pentru seminar, tu primești 20 lei.
Dacă participi la seminariul gratuit, ți se va cere o sumă de 10 lei! Desigur suma reprezintă garanția că tu vei participa mai departe la seminariul cu plată.

Îs jalnici până la urmă. V-am zis, am fost dimineața într-un local și toți se agitau ca nebunii ca să facă rost de numere de telefon.
Mă rog, fiecare e liber să aleagă ce-i mai bun. :)
Eu aleg timp liber.

#35
ina15

ina15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.08.2006

 _Smiley_, on Sep 4 2008, 13:21, said:

una e sa sune telefonul si sa auzi "te-ar interesa o afacere...." si alta e sa auzi "salut, prietenul tau XXXX te-a recomandat. am vrea sa-ti propunem o afacere....". cand e mentionat numele unui cunoscut parca nu-ti mai vine sa le inchizi telefonul in nas :)

ba eu le-as inchide telefonul in nas si apoi l-as urechea pe prietenu' respectiv ca nu m-a intrebat daca sunt de acord sa ma recomande unor necunoscuti pentru propuneri de "afaceri"  ;)

si apoi ce nu inteleg eu: de ce trebuie sa le dea lor lista de contacte cand interesul lui e sa vanda el (in nume propriu) asigurarile alea la cat mai multe persoane (si 100 de prospecti nu e tocmai putin...)

#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
in schemele piramidale, cei din varf trag cat pot de noii veniti. poate ca nu se descurca, poate ca renunta, poate ca nu iese "combinatia"....la nevoie, aia pot folosi lista de contacte, poate pica de acolo ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate