Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Afacerile MLM

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Am tot auzit si vazut tot felul de MLM-uri, dar nu vreau sa ma bag in vreunul pana nu inteleg TOT despre cum functioneaza.

Am facut cateva "rationamente" :P, sa ma corectati daca gresesc. Pana acuma am inteles ca firmelor le pica mai bine ca isi vanda produsele prin MLM decat sa isi faca publicitate / magazine si altele, si astfel ofera produsele la pret mai mic, sa se ocupe altii de vanzarea lor. Firma tot profit face.

Ce nu inteleg e, din moment ce firma e dispusa sa dea la pret redus, de ce nu da la oricine le bate la usa la acelasi pret redus ?

Apoi e sistemul de referal, de subordonati... Nu inteleg de ce ar fi dispus cineva "de mai jos" sa dea o parte din profitul sau celui "de mai sus" si nu ar sari direct la firma care face produsele ?

Pentru cine are site pe internet, un MLM merge pe aceeasi idee ca un program de afiliati pe net ? Ma gandesc ca da, dar vreau sa fi sigur :D Care ar fi diferentele ?

Poate ca nu prea le am eu cu domeniul, asa ca orice informatie in plus ar fi ajutatoare ^_^

#2
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
MLM NU este acelasi lucru cu afiliati. Un afiliat NU VINDE nimic, el doar promoveaza produsele, si primeste un comision pentru fiecare vanzare. Un membru intr-un mlm VINDE produsele companiei. Deci tu esti un mic magazin, sau mai bine zis un negustor ambulant, ce distribui produsele lor.

#3
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 Raynor152, on Apr 20 2007, 22:51, said:

Am tot auzit si vazut tot felul de MLM-uri, dar nu vreau sa ma bag in vreunul pana nu inteleg TOT despre cum functioneaza.

Am facut cateva "rationamente" :P, sa ma corectati daca gresesc. Pana acuma am inteles ca firmelor le pica mai bine ca isi vanda produsele prin MLM decat sa isi faca publicitate / magazine si altele, si astfel ofera produsele la pret mai mic, sa se ocupe altii de vanzarea lor. Firma tot profit face.

Ce nu inteleg e, din moment ce firma e dispusa sa dea la pret redus, de ce nu da la oricine le bate la usa la acelasi pret redus ?

Apoi e sistemul de referal, de subordonati... Nu inteleg de ce ar fi dispus cineva "de mai jos" sa dea o parte din profitul sau celui "de mai sus" si nu ar sari direct la firma care face produsele ?

Pentru cine are site pe internet, un MLM merge pe aceeasi idee ca un program de afiliati pe net ? Ma gandesc ca da, dar vreau sa fi sigur :D Care ar fi diferentele ?

Poate ca nu prea le am eu cu domeniul, asa ca orice informatie in plus ar fi ajutatoare ^_^


Prin MLM se vand produse extrem de scumpe, care nu ar trece in magazine. MLM se bazeaza pe fortarea vanzarii, nu pe calitate sau pret redus. MLM se bazeaza pe educarea membrilor in spiritul firmei, indoctrinarea lor. Altfel nu pot fi convinsi, si nu pot convinge la randul lor.


Si in final, MLM pica, datorita numarului redus de persoane dispuse sa intre in sistem, de pe o anumita zona.

#4
Daniel I.

Daniel I.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 21.03.2007
Si atentie la asta:
Legea nr. 31/1991 privind activitățile comerciale din România

ART. 43

Sunt considerate practici comerciale interzise:

a) vânzarea piramidală, vânzarea practicată prin procedeul denumit "bulgăre de zăpadă" sau orice alte procedee similare care constau în special în a oferi produse/servicii consumatorilor făcându-i să spere că le vor obține fie cu titlu gratuit, fie la un preț redus față de valoarea lor reală și condiționând vânzările de plasarea contra plată de bonuri, tichete, cupoane ori a altor titluri similare către terți sau de colectarea de adeziuni sau subscrieri;

B) faptul de a propune unei persoane să colecteze adeziuni sau să se înscrie pe o listă făcând-o să spere câștiguri financiare rezultate din progresia geometrică a numărului de persoane recrutate sau înscrise.

si

Legea nr. 650 din 7 decembrie 2002
"ART. 42

(1) Vânzarea directă este acea practică comercială prin care produsele sau serviciile sunt desfăcute de către comerciant direct consumatorilor, în afara spațiilor de vânzare cu amănuntul, prin intermediul vânzătorilor direcți, care prezintă produsele și serviciile oferite spre vânzare.

(2) Vânzarea prin rețele (multilevel marketing) este o formă a vânzării directe prin care produsele și serviciile sunt oferite consumatorilor prin intermediul unei rețele de vânzători direcți care primesc un comision atât pentru vânzările proprii, cât și pentru vânzările generate de rețelele de vânzători direcți pe care i-au recrutat personal."

38. Litera B) a articolului 43 va avea următorul cuprins: ( # exemplu)

"B) faptul de a propune unei persoane să colecteze adeziuni sau să se înscrie pe o listă, făcând-o să spere câștiguri financiare rezultate din creșterea numărului de persoane recrutate sau înscrise."


Bafta!!! Intra pe Rodsa inainte sa te bagi, sa nu fie teapa!!!

#5
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Still not seeing the big picture :(

#6
Daniel I.

Daniel I.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 21.03.2007

 Raynor152, on Apr 27 2007, 19:48, said:

Still not seeing the big picture :(

Spune-mi despre ce firma e vorba si am sa-ti zic daca sa te bagi sau nu, si am sa-mi argumentez raspunsu cu pro si contra... ok?? E mai bine asa? Trust me I can help!!!

#7
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Cum acest topic este perfect pentru ca și eu să înțeleg, vă adresez câteva întrebări.

Am fost la un seminariu ECHIPA 31. No, ei se ocupă de aproape toate tipurile de asigurări. Încheie un contract cu o firmă de brokeraj și n-o să tot mai apeleze la alții.
Bun.

Plătești 150 lei pentru ca să poți participa în continuare. Ai vreo 3 pachete de instruire. Ți se dau cărți din care să înveți (aici pe forum am văzut o părere, care suna așa: "le pun ăia de la Echipa 31 filmul "The Secret" și toți aplaudă, că vai, și-au găsit lumina către[..], e ca un fel de Amway românesc") și pe-un slide scria că nu e un sistem tip piramidal sau un altul (am uitat denumirea).

Ce faci? Strângi membrii, ăia dacă iau pachetul, ți se dă 20 lei. Și la anu' se ocupă de reforma imobiliară.
MÂINE particip la o altă ședință de-a lor (nu le plătesc nimic) și îi întreb dacă seamănă cu Amway? Sau ce să îi mai întreb ca să mă pot convinge că pot "lucra" cu ei?

#8
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Bine, am fost azi acolo la întâlnirea prestabilită-
Dânsul (sau el), leader-ul, mi-a explicat timp de o oră și jumătate -nu că l-aș fi obligat eu să stea atâta-, cum funcționează MLM. Eu nu vă explic că și așa nu s-a sinchisit careva să-mi răspundă mie, dar nici nu cred c-ar fi cazul, căci ați aflat demult probabil.

Vine fratele leader-ului, care zice așa: -eu eram indecis, deși oricum nu mă duc la ei, chiar dacă mi-au spus toate avantajele, n-am chef să mă plimb pe străzi și să le spun oamenilor: "Fuck! Haideți la mine să vă înscrieți ca să pot câștiga ceva bani!"-,
"Măi, eu i-am tras o palmă odată la unul, că după o oră și jumătate după ce-am vorbit, îți dai seama: așteptam un DA sau NU. El zice: nu știu.. Îi zic: Omule, doar un DA sau NU.  Cum ăla nu știa, i-am tras o palmă peste față, dar nu atât de tare."

Și-am înțeles de-aici că omul ăla (Leader-ul, de 17 ani!! - pe bune, credeam că are 30-) și-a irosit timpul dacă eu nu eram în favoare, plus că el nu stă să se roage de cineva. HAH, you'll never guess what! NU mă duc. Deși să zicem erau entuziasmați c-o să fac parte.
N-am chef să dau n telefoane, să mă plimb pe centru și  să zic ce-am zis mai sus oamenilor.

Ei te sună așa: "Bună ziua. Avem prieteni comuni, [nume N] mă numesc X și vă sun din partea unei firme din [orașul Y], suntem aici în [orașul Z] și vrem să veniți la un seminar din domeniul financiar. Din câte am înțeles sunteți persoana potrivită. Deci veniți diseară?"

Pe bune dacă nu mă duceam, dar m-a atras vorba:"Din câte mi-a povestit prietena ta, tu ai fii o persoană potrivită. Da? Așa că te aștept. O să ai un loc rezervat. Da? .. Ok. Mulțumesc." A! Plus că e la loc comun, deci nu contează "rezervarea" (nu există).
SUNĂ INTERESANT: "PARI SĂ FII O PERSOANĂ POTRIVITĂ!", dar când colo doar le arăta cum să vorbească cu "potențialii clienți". Nici măcar nu i-a zis ceva de mine. Și-așa fac cu toți. Doamne..

No, dacă vreți să continuăm, îi OK. Doar spuneți.

Edited by lk1, 09 July 2008 - 13:27.


#9
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006
Am un cunoscut, m-am intalnit cu el si mi-a prezentat mlm-u, ar trebuii sa gasesc 5 in echipa, care la randul lor sa gaseasca, si tot asa.
Se primeste comision si la fiecare om  "racolat".
Si, fata de alte mlm-uri, asta se bazeaza pe asigurari :  de case, sanatate ( au fost alea cu pensii private, si in plus alte domenii).
Se merita ? As putea iesi eu cu ceva din toata chestia asta ?
Intreb in ideea ca, cu aceste asigurari, mlm-ul are un fel de parteneriat cu mai multe firme de gen (generali, ing, aliant). Si bineinteles la fiecare asigurare s-ar primii un comision.
Ideea ca vin niste bani, e frumoasa, dar eu sunt sceptic.


PS: pntru a incepe mi se cere cam 150 ron, pentru a participa la un seminar (de spalat creier din cate am citit prin alte topicuri).

Dati-va si voi cu parerea va rog.

#10
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
teapa. din ce am mai aflat si eu, nu ti se spun toate costurile de la inceput. vei fi supt de bani incetul cu incetul, pe parcurs. la inceput e o taxa de inscriere sau participare la nu stiu ce sindrofie, pe urma daca vrei sa comanzi ceva o sa ti se ia o suma(maricica) de transport, pe urma, daca ai vanzari, treci la alt nivel, cheltuieli mai mari, ca de, acum esti bastan...cacaturi din astea.
s-ar putea sa ti se ofere si anumite sume de bani ca bonusuri, insa fii atent, am inteles ca daca vrei pe urma sa te retragi din afacere, trebuie sa le returnezi.

#11
ina15

ina15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.08.2006
semnezi vreun contract? sau "se merge pe inceredere"?

#12
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006

 r@zvan, on Sep 3 2008, 16:20, said:

teapa. din ce am mai aflat si eu, nu ti se spun toate costurile de la inceput. vei fi supt de bani incetul cu incetul, pe parcurs. la inceput e o taxa de inscriere sau participare la nu stiu ce sindrofie, pe urma daca vrei sa comanzi ceva o sa ti se ia o suma(maricica) de transport, pe urma, daca ai vanzari, treci la alt nivel, cheltuieli mai mari, ca de, acum esti bastan...cacaturi din astea.
s-ar putea sa ti se ofere si anumite sume de bani ca bonusuri, insa fii atent, am inteles ca daca vrei pe urma sa te retragi din afacere, trebuie sa le returnezi.

Cum am zis, eu nu as fi reprezentant de vanzari, as fi un fel de reprezentant de asigurari. ( Sau te refereai la carti care iti spun ce si cum sa faci sa profiti de prieteni pentru a-i convinge sa intre in "circ" ? )

 ina15, on Sep 3 2008, 16:22, said:

semnezi vreun contract? sau "se merge pe inceredere"?

Contract, chiar mi s-a propus sa fac un card, pentru ca are nevoie de un cod ( iban sau nu stiu cum ii spune, nu am folosit carduri pana acum), unde sa vina ... eventualii bani.

Edited by raduni131, 03 September 2008 - 15:26.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,036
  • Înscris: 24.02.2006
sa ceri la banca un card in format mare, sa incapa toti banii pe el :)

daca ti se cere sa depui un tip de munca mai diferit (gen crearea unei retele de agenti de asigurari), poate fi ok. daca ti se cer bani pentru asta, spune pas si cauta altceva.

#14
ina15

ina15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.08.2006
nu stiu ce sa-ti zic...cunosc persoane infipte adanc in afaceri MLM, dar mi se par spalate pe creier. au incercat sa ma convinga sa intru si eu si dupa 5 minute de discutii imi venea sa fug mancand pamantul (parca sunt sectanti din aia care vin la usa ta si incearca sa te converteasca).

#15
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006

 _Smiley_, on Sep 3 2008, 16:36, said:

sa ceri la banca un card in format mare, sa incapa toti banii pe el :)

daca ti se cere sa depui un tip de munca mai diferit (gen crearea unei retele de agenti de asigurari), poate fi ok. daca ti se cer bani pentru asta, spune pas si cauta altceva.

Ai zis foarte bine cu reteaua de agenti de asigurari. Ideea e ca eu sa imi creez un downline, si eu fac parte din downline-u altora. Dar in acelasi timp se cer si banii aia, pentru un seminar 150 ron, fara ala , i'm out .



 ina15, on Sep 3 2008, 16:38, said:

nu stiu ce sa-ti zic...cunosc persoane infipte adanc in afaceri MLM, dar mi se par spalate pe creier. au incercat sa ma convinga sa intru si eu si dupa 5 minute de discutii imi venea sa fug mancand pamantul (parca sunt sectanti din aia care vin la usa ta si incearca sa te converteasca).



Uite in cazul meu, eu m-am interesat, avea la status : afacere de tineri, bani frumosi . Si am vorbit cu el, si mi-a zis cand putem sa ne intalnim, ne-am intalnit si am povestit pe tema asta.  
Cunoscuti tai, sunt de mult implicati in mlm ? Presupun ca nu stii ce castiguri au, nu ?

Edited by raduni131, 03 September 2008 - 15:45.


#16
holo6aust

holo6aust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.01.2006
din MLM-uri castiga de obciei cei care l-au infiintat. restul...castiga cam ce au castigat oamnii acum mai bine de 10 ani la Caritas. :D. este o mare escrocherie, si, din cate stiu eu MLM-uri sunt ilegale in multe tari, nu sunt sigur daca si in Romania.

#17
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006

 holo6aust, on Sep 3 2008, 16:50, said:

din MLM-uri castiga de obciei cei care l-au infiintat. restul...castiga cam ce au castigat oamnii acum mai bine de 10 ani la Caritas. :D. este o mare escrocherie, si, din cate stiu eu MLM-uri sunt ilegale in multe tari, nu sunt sigur daca si in Romania.

Schemele piramidale sunt ilegale, mlm-urile cica...nu. Dar eu nu am prea inteles diferenta intre cele doua . :|

#18
ina15

ina15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.08.2006

 raduni131, on Sep 3 2008, 16:45, said:

Uite in cazul meu, eu m-am interesat, avea la status : afacere de tineri, bani frumosi . Si am vorbit cu el, si mi-a zis cand putem sa ne intalnim, ne-am intalnit si am povestit pe tema asta.  
Cunoscuti tai, sunt de mult implicati in mlm ? Presupun ca nu stii ce castiguri au, nu ?

pai doar nu era sa zica: tu muncesti, noi castigam.

cunoscutii mei nu stiu cat castiga, dar la cat de disperati erau sa ma "agate", presupun ca orice venit cat de mic rezultat din aducerea unei persoane in sistem era important pentru ei...prin urmare logica imi zice ca nu castiga mult. poate gresesc.

eu ma lipsesc cu bucurie de "bani frumosi" daca implica spalarea creierului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate