Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Afacerile MLM

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Imi promisesem ca nu mai bag in seama ineptiile astea, insa:

 Dari@, on Sep 10 2008, 20:02, said:

nu din banii tai intra in bzunarul lor, ci din costul produsului.

daca esti in retea, iei produsul cu 3 lei si il vinzi cu 4. leul ala e comisionul tau, nu ti-l ia nimeni.

celelalte procente care se duc la linia sponsoriala sunt din ceilalti 3 lei. produsul costa de fapt 1 leu...

Observam ca spalarea de creier distruge logica de bun simt.

Quote

deci nu din buzunarul tau iti ia.

Serios? Dar de unde? Apar din neant?


Iar baietilor care tot o dau cu asociatia atotputernica si legalitatea, conform legistatiei romanesti in vigoare trebuie emis factura fiscala sau bon fiscal la vanzarea marfii. Nu conteaza ca vine magazinul la tine sau ca in America merge.

#56
ovidiu_gabriel

ovidiu_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.09.2008
tlgsoft, a mai postat aceleasi ineptii proprii si pe alt topic cu acelasi subiect.
   Dupa ce i-am demonstrat ca nu are dreptate, a tacut mut. Acum iar se dezlantuie.
  Uita-te pe Ministerul de Finante si sa vezi ca exista toate mlm-urile sub o forma juridica si respecta intru tot legislatia romaneasca. Daca nu crezi du-te la fiecare sediu din Romania si verifica.
   Eu unul m-am saturat de inteligenti care nu stiu ce vorbesc. Bai frate, daca tu nu ai citit o carte despre managementul acestor sisteme, sau despre cum functioneaza la ce te apuci sa vorbesti ?

#57
Baccara

Baccara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.05.2008

 TLGsoft, on Sep 11 2008, 14:16, said:

Serios? Dar de unde? Apar din neant?

pai daca vinde produsele, banii aia nu-i ia de la ea, ci de la cumparator..  :lol:  :D
nu va certati degeaba, si produsele din magazine sunt la fel de scumpe. de exemplu o sticla de coca cola de 250 ml costa de fapt vreo 60 de centi, pret de productie, in SUA. iar la raft este cam 4-5 $.

#58
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
Unde traiesti tu de fapt? Intr-un hotel de 5 stele? Cum naiba sa fie 5$ sticla de 250ml?

#59
Baccara

Baccara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.05.2008
am fost acum 3 ani la o specializare in Pittsburgh. ce ti se pare anormal?

#60
donnyww

donnyww

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2008
i don't know more about limba roman,unic putin si simplu cuvinte.ahaha

#61
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 ovidiu_gabriel, on Sep 13 2008, 19:23, said:

tlgsoft, a mai postat aceleasi ineptii proprii si pe alt topic cu acelasi subiect.
   Dupa ce i-am demonstrat ca nu are dreptate, a tacut mut. Acum iar se dezlantuie.
  Uita-te pe Ministerul de Finante si sa vezi ca exista toate mlm-urile sub o forma juridica si respecta intru tot legislatia romaneasca. Daca nu crezi du-te la fiecare sediu din Romania si verifica.
   Eu unul m-am saturat de inteligenti care nu stiu ce vorbesc. Bai frate, daca tu nu ai citit o carte despre managementul acestor sisteme, sau despre cum functioneaza la ce te apuci sa vorbesti ?

N-ai demostrat nimic. Pur si simplu nu am cu cine sa discut. Turui aceeasi placa, evitand intrebarile directe. Si nu are rost sa-mi consum energia cu voi.

Firma in sine "MLM SRL" este in legalitate, nu a zis nimeni ca nu e. Ea emite factura catre reprezentanti.

DAR!. De ce nu da reprezentantul MLM bon fiscal sau factura fiscala la clientul final? Emiterea acestora fiind obligatorie prin lege. Iti spun eu: pentru ca veniturile respective sa nu fie evidentiate, adica evaziune. Oficial apare ca a consumat el produsele.

"Bai frate", cand eu mergeam la prezentari Zepter acum 15 ani tu ziceai "Uite tati, trec soldatii!!!". Credeti ca voi ati inventat apa calda.

Edited by TLGsoft, 14 September 2008 - 07:33.


#62
ovidiu_gabriel

ovidiu_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.09.2008
Mai tati,
  tu nu intelegi un aspect si cred ca tu esti cel care turuie intr-una aceiasi placa. Este vorba de un sistem de distributie de la persoana la persoana. Se platesc toate taxele si impozitele. Care-i problema ta ?
   Daca e sistem de la om la om, cum sa emita o persoana fizica bon fiscal ?!  Hai ca esti nostim ! Daca in legislatie, activitatea MLM este reglementata ce tot ii tragi cu elementele specifice comertului clasic ?
   Asta e problema oamenilor ca tine, se cramponeaza de niste nimicuri.
   Eu zic sa-ti pierzi energia la serviciu la tine, sa-ti rupi carca pentru altii.
   Apropo, tu...pentru cine muncesti 8 ore ?
   Nu zice nimeni sa renunti la serviciu si sa devii un freelancer, dar nu arunca in noroi in ceea ce nu cunosti.
   Nu pretind ca le stiu pe toate, dar ma documentez inainte de a scrie ceva. Lucru pe care te rog sa-l faci si tu.

P.S. : Alte probleme mai ai legate de MLM, TLFSOFT ?

#63
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 ovidiu_gabriel, on Sep 16 2008, 01:33, said:

Daca e sistem de la om la om, cum sa emita o persoana fizica bon fiscal ?!  Hai ca esti nostim ! Daca in legislatie, activitatea MLM este reglementata ce tot ii tragi cu elementele specifice comertului clasic ?
...
   Nu pretind ca le stiu pe toate, dar ma documentez inainte de a scrie ceva. Lucru pe care te rog sa-l faci si tu.

Mda. Se vede ce documentat esti. Uite AICI cum se emite, chiar pe situl vostru. Si era raspunsul pe care il asteptam de la tine.


Quote

Atunci când începeți să câștigați comisioane din afacerea MLM, trebuie să vă înregistrați ca persoană juridică:
PFA - persoană fizică autorizată
AF - asociație familiară
SRL sau SA - firme cu răspundere limitată sau pe acțiuni
Indiferent sub ce formă juridică veți activa, trebuie să includeți în statutul firmei sau să declarați la Direcția de Finanțe că veți presta activitățile CAEN nr. 4799 și 4618, care sunt specifice vânzărilor directe și sistemelor MLM.

I rest my case.


Quote

Asta e problema oamenilor ca tine, se cramponeaza de niste nimicuri.
   Eu zic sa-ti pierzi energia la serviciu la tine, sa-ti rupi carca pentru altii.
   Apropo, tu...pentru cine muncesti 8 ore ?
   Nu zice nimeni sa renunti la serviciu si sa devii un freelancer, dar nu arunca in noroi in ceea ce nu cunosti.

P.S. : Alte probleme mai ai legate de MLM, TLFSOFT ?

Gandire de gradinita: nu poti combate argumentele, combate persoana.

Pentru informatia ta, am business-ul propriu (din semnatura), de 8 ani ofer consultanta la contabili, finantisti, vanzatori si manageri in activitatea lor. Si poti vedea aici exemple de analize pe care le fac.

#64
ovidiu_gabriel

ovidiu_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.09.2008
Bine ca ne-am lamurit cu totii.
   In alte topicuri am postat si o parte din informatia pe care ai pus-o acum.
   Foarte bine ca ai afacerea ta, inseamna ca ai facut trecerea din cadranul A (Angajat) in cadranul L (Liber profesionist). Mai sunt inca doua P (Patron) si I (Investitor) (Cadranul banilor - Robert Kiyosaki)

#65
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 ovidiu_gabriel, on Sep 16 2008, 00:33, said:

Este vorba de un sistem de distributie de la persoana la persoana. Se platesc toate taxele si impozitele.
Mai putin impozitele pe venit ale distribuitorilor si diferenta de TVA. Nu toti sunt evazionisti, dar distribuitorii marunti cam da.

#66
ovidiu_gabriel

ovidiu_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.09.2008
Te contrazic, firmele sunt obligate sa depuna impozitul pe profit lunar (16%).
   Anul trecut a fost un comunicat de presa din partea ANAF tocmai pe tema asta.
  Iarasi am venit cu o dovada.
Acum toata lumea se pare, a inteles ce e cu me le meul, pana cand mai apare un altul care nu citeste toate posturile si iar o luam de la capat  :frust:
   O seara buna, tuturor

#67
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Omul a vrut sa spuna cu totul altceva. Dar e placut sa zici "Te contrazic!!!", nu?

Iar tu nu o mai da la intors cu mlm-ul, sustineai "documentat" sus si tare altceva. Se pare ca tu de abia ai inteles, noi eram lamuriti demult.

#68
ovidiu_gabriel

ovidiu_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.09.2008

 TLGsoft, on Sep 17 2008, 09:27, said:

Omul a vrut sa spuna cu totul altceva. Dar e placut sa zici "Te contrazic!!!", nu?

Iar tu nu o mai da la intors cu mlm-ul, sustineai "documentat" sus si tare altceva. Se pare ca tu de abia ai inteles, noi eram lamuriti demult.
  Eu zic sa recitesti un alt topic si sa vezi care era mai lamurit.

#69
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 ovidiu_gabriel, on Sep 16 2008, 23:51, said:

Te contrazic, firmele sunt obligate sa depuna impozitul pe profit lunar (16%).
   Anul trecut a fost un comunicat de presa din partea ANAF tocmai pe tema asta.
  Iarasi am venit cu o dovada.
Acum toata lumea se pare, a inteles ce e cu me le meul, pana cand mai apare un altul care nu citeste toate posturile si iar o luam de la capat  :frust:
   O seara buna, tuturor

Eu nu vorbesc de firme, ci de distribuitori. Adica de aia care se plimba cu sacosa si cara produsele acasa la oameni. Cei carora le prezentati voi afacerea mirobolanta, viitorii milionari. Cati dintre ei au SRL sau PFA? Cati declara la fisc veniturile din activitatea pe care o desfasoara? Cati platesc taxe, impozite, cati au asigurari de sanatate si contribuie la fondul de pensii? Sigur, daca omul vinde trei paste de dinti pe luna pe la cuonscuti nu are sens toata birocratia. Dar in cazul asta nu prea cred ca vorbim de o afacere.

#70
ovidiu_gabriel

ovidiu_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.09.2008

 andrei_0, on Sep 17 2008, 17:58, said:

Eu nu vorbesc de firme, ci de distribuitori. Adica de aia care se plimba cu sacosa si cara produsele acasa la oameni. Cei carora le prezentati voi afacerea mirobolanta, viitorii milionari. Cati dintre ei au SRL sau PFA? Cati declara la fisc veniturile din activitatea pe care o desfasoara? Cati platesc taxe, impozite, cati au asigurari de sanatate si contribuie la fondul de pensii? Sigur, daca omul vinde trei paste de dinti pe luna pe la cuonscuti nu are sens toata birocratia. Dar in cazul asta nu prea cred ca vorbim de o afacere.
   Ma scuzi te rog, am omis sa spun ca firmele sunt obligate sa depuna impozitul pe profit obtinut de distribuitori. Vrei sa-ti trimit pe mail comunicatul de presa ?
    In sistemul clasic de SRL sau PFA ai obligatia sa depui banii pt sanatate si pensii, dar aici e vorba de un alt sistem.
    Totul e legal...totul are sens.
    In Japonia 80% din produse se vand in sistem MLM, de la scobitori la masini. Asta nu inseamna ca o sa vezi reclame la televizor cu "Fii distribuitor de scobitori" . Este o industrie care se bazeaza strict pe reclama din om in om.
    Iar daca verifici situatia financiara a celor peste 60 de MLM-uri romanesti, o sa observi ca aproape toate au o cifra de afaceri din ce in ce mai mare. Oare de ce ?
     Am uploadat comunicatul de presa sa stea oamenii linistiti.

O seara buna.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate