Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Peisaje

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7505 replies to this topic

#6733
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011
Cateva montane:

Attached Files



#6734
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
ceva de aseara

Attached Files



#6735
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Fa o panorama, si incearca sa aplici si tehnica super-rezolutiei la fiecare cadru membru al panoramei (adica practic sa repeti de cate 4 ori fiecare cadru). E pacat sa ratezi o asemenea ocazie !

Faci un cadru, tii camera in exact aceasi pozitie (pe trepied desigur), dai un bobarnac usor in camera (ca sa-si schimbe senzorul nitel pozitia, cativa pixeli acolo), declansezi din nou. Si faci chestia asta de cate 4 ori la fiecare cadru membru al panoramei. Iti promit ca rezultatul va fi absolut spectaculos.

In final dupa procesarea adecvata, vei obtine cate un cadru membru al panoramei, de minim 50 MP fiecare ! Iar nivelul sharpness-ului si al detaliilor fine prezente va fi nebunie, ceva de calibrul celor mai scumpe aparate de format mediu.

Edited by Real_NEO, 13 October 2018 - 14:25.


#6736
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 08.06.2005
Daca il inveti pe tonix sa faca fotografii (chiar si o ''panarama'' mai ''sofisticata'') ma duc la culcare :)

#6737
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Super-rezolutia este o tehnica cu care de regula putini sunt familiarizati, iar eu nu am de unde sa stiu daca Tonix o cunoaste sau nu. Eu sunt pe principiul, omul cat traieste, invata. Si nu cred ca orgoliile si mandria trebuie sa actioneze precum o piedica in fata unei informatii care la toata urma a fost oferita in intentii bune. Daca fotograf profesionist de o viata, cu 50 de ani de fotografie in spate mi-a spus: "stii, nici dupa 50 de ani de fotografie, eu nu am curajul sa spun altora ca stiu fotografie", nu cred ca Tonix sau oricare dintre voi de pe aici ar trebui sa va simtiti mai bine. Eu asa gandesc.

#6738
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Eventual sa combine superrezolutia si cu un profil de culoare pt un dr mai mare...par cam washed out..

Edited by crokodilu, 13 October 2018 - 20:12.


#6739
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Tu care te joci cu astrofotografia ar trebui sa cunosti despre ce este vorba. Din cate am inteles este o tehnica foarte utila si in astrofotografie.

Edited by Real_NEO, 13 October 2018 - 20:26.


#6740
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Pentru super rezolutie se poate folosi camera pe trepied? Cum faci shiftingul, nu inteleg, o lasi slabita din capul de trepied si o misti sau cum? Ce am gasit pe net e din mana. E un fel de stacking ca la astro dar cu niste chestii in plus, pare interesant, nu stiam de ea.

#6741
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Stele, detalii departate tremura putin, cred ca ar putea tine loc de pixel shifting, ca sa nu mai zic de tremurul camerei la declansare. Nu cred totsi sa functioneze la peisaj chestia asta, mai simplu e sa ai un senzor cu mai multi mpx si/sau un ob mai sharp pt detalii fine.
La astro se foloseste pt a reduce zgomotul, a mai diminua efectul atmosferei.

#6742
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Stacking am facut la stele, am vazut care este avantajul. Vreau sa incerc si tehnica asta pentru peisaj, de curiozitate, insa nu stiu daca merge de pe trepied.

#6743
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Cand caut giga panoramas vad imagini compuse din multe cadre trase folosind teleobiective, nu prin lovirea camerei.

#6744
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Nu, uite aici : https://www.dpreview...with-any-camera

#6745
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Registax, incercati de curiozitate, e free, dar testati intai pe niste crop mai mic. Merge si la focus stack, dar mai slab fata de helicon. Face alinietea automat, si multe altele, la sfarsit aplicati wavelets.

Edited by crokodilu, 13 October 2018 - 22:33.


#6746
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postschnupe, on 13 octombrie 2018 - 21:10, said:

Pentru super rezolutie se poate folosi camera pe trepied? Cum faci shiftingul, nu inteleg, o lasi slabita din capul de trepied si o misti sau cum? Ce am gasit pe net e din mana. E un fel de stacking ca la astro dar cu niste chestii in plus, pare interesant, nu stiam de ea.
E foarte simplu. O montezi pe trepied, iar inainte de fiecare expunere, dai un usor bobarnac in carcasa camerei, deoarece senzorul nu trebuie sa se miste decat 1 pixel pentru a putea produce efectul. Deci o vibratie mica teoretic este suficienta. Si repeti procedura de vreo 4 ori (insa o poti face de cate ori doresti), si apoi combini in Photoshop cele 4 cadre (are functie de autoaliniere) si asta-i tot. Deci nu-i neaparat vorba despre a crea panorame, ci pur si simplu imagini mai detaliate, de mai multi MP decat ar fi in mod normal posibil cu respectiva camera. In felul acesta poti duce cu usurinta un APS-C la nivelul unui FF, iar un FF la nivelul unei camere de format mediu. Bineinteles, este o tehnica ce nu se poate aplica in orice circumstante, insa poate fi deosebit de utila pentru peisaje.

Si apoi, de unde credeti voi ca am aflat despre chestia asta ? V-am pomenit mai sus despre "nenea" acela cu 50 de ani de fotografie, de la el.

PS: asa ca atunci cand marii fotografi spun despre echipamente ca nu conteaza, stiu ei ce zic.

Edited by Real_NEO, 13 October 2018 - 23:50.


#6747
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Ai un exemplu?

#6748
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Daca vreodata ati tras mai multe cadre relativ similare, oricand le puteti procesa in acest mod si sa produceti super-rezolutie. Asa ca daca aveti cadre duplicat, nu le stergeti !

Iar eu personal am sute de time lapse-uri facute si depozitate pe calculator. Deci as putea oricand sa procesez cateva cadre. Chiar maine (azi de acuma) ma voi ocupa de asta. Am si panorame, am de toate, ca le-am tot adunat. Insa cu procesatul stau mai subtire.

Edited by Real_NEO, 13 October 2018 - 23:59.


#6749
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Mai toate cadrele mele sunt similare deci o sa incerc si eu, doar ca nu am photoshop.

#6750
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Cica ar fi si alternative free, insa nu stiu cat sunt de bune. Am impresia ca si Hugin stie, insa nu-s sigur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate