Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Interpretari si comentarii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
637 replies to this topic

#577
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPaco_ste1, on 08 septembrie 2023 - 08:52, said:

Si la inviere nu reapare  rahatul ala de preputz ?
Pai daca dorea fara preputz, nu era mai bine sa-l creeze de la inceput asa ?
Eu am convingerea ca ala de a dat porunca cu taiatul preputzului era  un adversar al lui Dumnezeu.
Ca Adam nu-l avea taiat si nu l-a interesat problema, si nici cei care s-au nascut pana la potop.
Eu zic ca normal ar trebui sa intrebam femeile. Cum prefera, cu sau fara palarie ?Posted Image

Stimabile, o dai pe langa. Nu vrei ce scrie Pavel? OK. Avem o droaie in VT. Scrie de legi VESNICE. Mai sunt. Nu numai asta cu preputul.
Cum sunt vesnice daca Isus spune ca nu se mai respecta? Si scrie ca REPREZINTA ceva. Ce reprezinta?

#578
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 06.03.2021

View Postzexelica, on 07 septembrie 2023 - 12:56, said:

16. Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat,
17. care sunt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

9. Aceasta era o asemanare pentru vremurile de acum, cand se aduc daruri si jertfe care nu pot duce pe cel ce se inchina in felul acesta la desavarsirea ceruta de cugetul lui.
10. Ele sunt doar niste porunci pamantesti date, ca toate cele privitoare la mancari, bauturi si felurite spalaturi, pana la o vreme de indreptare.

1. In adevar, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu infatisarea adevarata a lucrurilor, nu poate niciodata, prin aceleasi jertfe care se aduc neincetat in fiecare an, sa faca desavarsiti pe cei ce se apropie.

Dupa cum vezi, tot ce este in legea lui Moise referitor la ceremonii, jertfe, sarbatori, sambete, mancare, bautura, slujirea in templu nu se mai respecta in NT.
Legea ceremoniala, adica.

Cine zice gogomăniile astea?! Pavelică?! 🤔
Și tu ai timp să-l crezi?!

#579
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 08 septembrie 2023 - 09:08, said:

Stimabile, o dai pe langa. Nu vrei ce scrie Pavel? OK. Avem o droaie in VT. Scrie de legi VESNICE. Mai sunt. Nu numai asta cu preputul.
Cum sunt vesnice daca Isus spune ca nu se mai respecta? Si scrie ca REPREZINTA ceva. Ce reprezinta?
Exact.
Pavel zice ca e vorba de taierea imprejur a inimii, nu a suliitzei barbatului.
Si nu ma intereseaza ce reprezinta findca nu mai e de actualitate.
Cine vrea sa-si faca e treaba lui, dar nu e obligat, findca nu te cauta la poarta raiului la penis.

#580
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
Ideea asta de ”compensație”, regăsită în cartea Iov, dar nu numai, nu mi se pare ok! Adică îți pierzi copiii, care mor, dar ce contează... că primești de la Dumnezeu de două ori mai mulți! :ermm:...

#581
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
Bietul Logic... nu aș vrea să fiu în pielea lui... îl ultimele luni, dar mai ales în ultimele zile, a fost înfrânt pe câmpul de luptă teologică... dar eu ce să-i fac, de ce nu-și folosește talentele și cunoștințele biblice făcând parte din grupul celor care contează cu adevărat, și anume ”înaltul criticism”, primul lider incontestabil fiind HS Reimarus?

O astfel de analiză critică a Evangheliilor nu este nouă. Un atac împotriva Evangheliilor a fost declanşat în 1774, când a fost publicat post-mortem un manuscris de 1.400 de pagini al lui Hermann Reimarus, profesor de limbi orientale la Hamburg (Germania). În acest manuscris, Reimarus îşi exprima serioasele îndoieli cu privire la istoricitatea Evangheliilor. Concluziile sale se bazau pe analiza lingvistică a celor patru relatări evanghelice despre viaţa lui Isus şi pe aparentele contradicţii găsite în ele. De atunci, criticii exprimă deseori îndoieli cu privire la autenticitatea Evangheliilor, slăbind într-o anumită măsură încrederea oamenilor în aceste scrieri.

Mă întreba colegul Logic de dimineață, cine sunt acei ex-teologi trinitarieni (este formularea lui), că vrea să-i citească și el. Poftim dragă Logic, procură-ți cartea de 1.400 de pagini a lui Reimarus, citește-o și ...lămurește-te!...

[ https://media3.giphy.com/media/VgY4dDdN1W3NS/giphy.gif?cid=ecf05e47gsolx0jkxh3blci6e34m0o2c6f0s5pd3gsq1cz1i&ep=v1_gifs_search&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite o carte. E în germană. Bart Ehrman a învățat limba germană ca să o poată citi. Tu știi deja, ești fluent în mai multe limbi, inclusiv în limba germană. Ediția aceasta este prescurtată, nu are decât 742 de pagini:

https://www.amazon.c...s=books&sr=1-17

p.s.: poți uita de Bart Ehrman și alții, aceștia sunt doar niște filfizoni, ei scriu cărți ca să le vândă, mai mult... apă de ploaie, nu înveți mare lucru, ... față de titanul Reimarus, care este mentorul absolut al tuturor...alături de FC Baur, bineînțeles, și DS Strauss, un alt monstru sacru al teologiei corecte...

DF Strauss, scuze. David Friedrich Strauss.

Ai putea apoi să-l citești și pe John. P. Meier sau pe Rudi Bultmann...

I-am recomandat, părintește, lui Xlander, să lase naibii țigara și filmele cu violență, că-l vor duce în Iad, și să citească un mare autor, aici. Păi crezi că m-a ascultat...tot cu karatiștii ăia kung fu își pierde vremea...

#582
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 12 septembrie 2023 - 15:03, said:

Ideea asta de ”compensație”, regăsită în cartea Iov, dar nu numai, nu mi se pare ok! Adică îți pierzi copiii, care mor, dar ce contează... că primești de la Dumnezeu de două ori mai mulți! Posted Image...
Ce compensatie ?
E inoculata o prostie in mintea gugustiucilor.
E vorba de CREDINTA , a lui iov in Dumnezeu.
In aceasta "imparatie" aflata sub spiritul celui rau ai parte si de chestii neplacute, insa din aceasta cauza nu trebuie sa-ti schimbi in minte imaginea despre Dumnezeu, despre caracteru Lui.

#583
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 24 octombrie 2023 - 17:00, said:


I-am recomandat, părintește, lui Xlander, să lase naibii țigara și filmele cu violență, că-l vor duce în Iad, și să citească un mare autor, aici. Păi crezi că m-a ascultat...tot cu karatiștii ăia kung fu își pierde vremea...
Pai tu crezi in existenta iadului ?
Parca erai ateu. Posted Image

#584
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
Eu dețin cartea lui Reimarus, ediția full, de două ori mai groasă decât Biblia, ... din această carte am dat copy-paste încât am prezentat publicului larg discrepanțele...Posted Image

#585
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,125
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 24 octombrie 2023 - 17:00, said:

Bietul Logic... nu aș vrea să fiu în pielea lui... îl ultimele luni, dar mai ales în ultimele zile, a fost înfrânt pe câmpul de luptă teologică... dar eu ce să-i fac, de ce nu-și folosește talentele și cunoștințele biblice făcând parte din grupul celor care contează cu adevărat, și anume ”înaltul criticism”, primul lider incontestabil fiind HS Reimarus?


Mă întreba colegul Logic de dimineață, cine sunt acei ex-teologi trinitarieni (este formularea lui), că vrea să-i citească și el. Poftim dragă Logic, procură-ți cartea de 1.400 de pagini a lui Reimarus, citește-o și ...lămurește-te!...
p.s.: poți uita de Bart Ehrman și alții, aceștia sunt doar niște filfizoni, ei scriu cărți ca să le vândă, mai mult... apă de ploaie, nu înveți mare lucru, ... față de titanul Reimarus, care este mentorul absolut al tuturor...alături de FC Baur, bineînțeles, și DS Strauss, un alt monstru sacru al teologiei corecte...
Ai putea apoi să-l citești și pe John. P. Meier sau pe Rudi Bultmann...

Eu cred că mă invidiezi, dar nu văd altă soluție pentru tine decât să te actualizezi. Respectivii au fost depășiți demult și unii au căzut în disgrație.


Voiam să-ți arăt unde greșesc ei. Bultmann e mai recent și am citit ceva din el.


.

View Postdark, on 24 octombrie 2023 - 17:11, said:

Eu dețin cartea lui Reimarus, ediția full, de două ori mai groasă decât Biblia, ... din această carte am dat copy-paste încât am prezentat publicului larg discrepanțele...Posted Image

Când dai copy/paste ești dator să indici sursa, eventual cu link dacă există. Posted Image

#586
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 24 octombrie 2023 - 18:31, said:

Respectivii au fost depășiți demult și unii au căzut în disgrație.

A, da...?...Posted Image
De aia a învățat Bart Ehrman germană și franceză, ca să-i citească pe Hermann Reimarus și Maurice Goguel...:)

View Postlogic1, on 24 octombrie 2023 - 18:31, said:

Când dai copy/paste ești dator să indici sursa, eventual cu link dacă există. Posted Image

Adică să menționez pagina și cartea din care am scos ideea? :huh:
Da... așa trebuia să fac, dar acum este mult prea târziu, cursurile s-au terminat...:unsure:...

View Postlogic1, on 24 octombrie 2023 - 18:31, said:

Voiam să-ți arăt unde greșesc ei.

[ https://media0.giphy.com/media/88iYsvbegSUn9bSTF8/giphy.gif?cid=ecf05e47f0jxwj9klakoikpgxhz1w4wibffb7f1xaopd05mb&ep=v1_gifs_search&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 24 October 2023 - 18:37.


#587
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 24 octombrie 2023 - 18:31, said:

Respectivii au fost depășiți demult și unii au căzut în disgrație.

Depășiți... de către cine? :lol: Preoții și pastorii i-au depășit? Normal, fiindcă altfel cum ar mai încasa zeciuieli, colecte? Nu prin minciună? Și atunci cum s-ar fi putut traduce și tipări cartea de 1400 de pagini a lui Reimarus, cu toate contradicțiile și discrepanțele pe care le-am copiat eu și le-am prezentat aici? :huh:
Căci dacă nu ai lângă tine cartea de două ori mai groasă decât Biblia, oricât ai fi de „Logic”... nu ai de unde să știi căci... Reimarus a fost unul singur... atât de celebru și totuși...căzut în disgrație... dar de ce? Fiindcă nu se mai plăteau zeciuielile la hoțomanii de pastori, de aia...:lol:...
Cum să mai plătești bani unui șarlatan, dacă l-ai citit pe Reimarus care ți-a arătat negru pe alb absolut tot ce trebuie să știi despre Biblie? :dontgetit:

#588
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,125
  • Înscris: 10.09.2008
Au fost depășiți de cercetarea erudită mai recentă. Unii susțineau superstiții, de exemplu Reimarus (deist, 1694-1768):

Wiki:

According to Reimarus, the Old Testament says little of the worship of God, and that little is worthless, while its writers are unacquainted with the second fundamental truth of religion, the immortality of the soul.



#589
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
Nu știu cine i-o fi depășit, eu una știu, că dacă nu era cartea de 1400 de pagini a lui Reimarus și cartea de 1.000 de pagini a lui DF Strauss și cartea de 800 de pagini a lui Maurice Goguel, La vie de Jésus, și cărțile lui Geza Vermes, și ale lui John Barton și Bobby Price, care și ăsta a scris peste 30 de cărți, citite integral de către mine, nu aș fi putut produce acele cursuri care m-au făcut celebru în lumea forumistică și în viața reală!

[ https://cdn4.libris.ro/img/pozeprod/21758/21757815-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De asemenea, datorez foarte mult logodnicei mele Frannie, care este o legendă vie...

[ https://m.media-amazon.com/images/I/711vdwf5EDL._SL1360_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn4.libris.ro/img/pozeprod/32968/32967921-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#590
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,125
  • Înscris: 10.09.2008
Unii au susținut și păreri și prejudecăți de-ale lor, și pe acest fond cercetarea i-a depășit. Dar au fost primii care au găsit în Evanghelii și un Isus istoric, diferit de cel teologic al bisericilor.

#591
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
Tocmai, că nu au găsit, deși și-ar fi dorit să găsească pe Isus din perspectivă istorică...Posted Image

#592
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
Cu alte cuvinte: nu există Isus istoric! Nu a fost identificat nimeni, pe nume Ieșu, localitate proveniență: Nazaret, Galileea.
Nu a existat niciodată... Toți marii bibliști și-au dorit să găsească ceva, dar nu au găsit nimic (dubla negație este o caracteristică a limbii române: nu au găsit nimic: they found nothing, adică au găsit... un mare nimic!)
Isus cel mult, a fost fiul unei fete pe nume Miriam cu un fenician, ostaș în armata romană, pe nume (poreclă): PANDIRA

Ieșu ben Pandira

un hipnotizator care și-a însușit tehnicile de hipnoză în Egipt.

#593
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,125
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 26 octombrie 2023 - 18:24, said:

Tocmai, că nu au găsit, deși și-ar fi dorit să găsească pe Isus din perspectivă istorică...Posted Image

Wiki
(Reimarus) was the first influential critic to investigate the historical Jesus.[2] According to Reimarus, Jesus was a mortal Jewish prophet, and the apostles founded Christianity as a religion separate from Jesus’ own ministry.[2]



#594
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
Da, un măscărici, un hipnotizator, da...asta a fost Ieșu ben Pandira...

View Postlogic1, on 26 octombrie 2023 - 19:36, said:

the apostles founded Christianity as a religion separate from Jesus’ own ministry.


Corect.

Bravo Reimarus! Mi-ar fi plăcut să te cunosc când trăiai!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate