Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Interpretari si comentarii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
637 replies to this topic

#1
Flamma

Flamma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.03.2007
Tudorel a deschis un topic personal in care vrea sa trateze subiecte de genul dar eu totusi cred ca nu-si are locul pe Literatorul as ca m-am gandit sa deschid unul aici.

Vin si eu cu o interpretare proprie a unui mai capitol din Biblie - despre pacatul originar si pomul cunostintei binelui si raului.
Am mai spus intr-un reply pe undeva ca raul exista tocmai pt ca noi sa fim liberi, pt ca fara el n-am avea optiuni - ar fi ca si cum Dumnezeu si-ar fi batut joc de om "Te-am creat liber dar n-ai decat o optiune - sa alegi binele ca altceva nu exista".
Deci ce a facut Dumnezeu ? A creat un loc perfect - Gradina Edenului, in care totul era bun si frumos, si l-a pus pe om in mijlocul ei.
Repet: nu era nimic rau in Eden, dar pt ca omul sa fie liber, a ales un copac oarecare si i-a spus omului sa nu se atinga de el! Astfel i-a dat posibilitatea sa aleaga intre bine si rau (neascultare).
Pomul ala nu continea nimic special in sine bine-nteles. Fructul sau era unul obisnuit.
I s-a zis "pomul cunostintei binelui si raului" pt ca, incalcand "porunca" lui Dumnezeu, omul a facut primul lucru rau. Al doilea a fost sa se ascunda de Dumnezeu, sa-l minta si sa nu aiba incredere in el. Astfel omul a cunoscut ce-i ala raul. Tot atunci a constientizat si ce-i binele, prin comparatie.
Si iarasi ma repet: raul nu exista decat ca potential, si a devenit real numai in momentul cand omul l-a ales si l-a adus pe lume. De atunci, nu a mai putut fi negata existenta lui  :down: . Oare era posibil sa se evite asta ?

#2
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005

View PostFlamma, on Apr 13 2007, 14:17, said:

Tudorel a deschis un topic personal in care vrea sa trateze subiecte de genul dar eu totusi cred ca nu-si are locul pe Literatorul as ca m-am gandit sa deschid unul aici.

Vin si eu cu o interpretare proprie a unui mai capitol din Biblie - despre pacatul originar si pomul cunostintei binelui si raului.
Am mai spus intr-un reply pe undeva ca raul exista tocmai pt ca noi sa fim liberi, pt ca fara el n-am avea optiuni - ar fi ca si cum Dumnezeu si-ar fi batut joc de om "Te-am creat liber dar n-ai decat o optiune - sa alegi binele ca altceva nu exista".
Deci ce a facut Dumnezeu ? A creat un loc perfect - Gradina Edenului, in care totul era bun si frumos, si l-a pus pe om in mijlocul ei.
Repet: nu era nimic rau in Eden, dar pt ca omul sa fie liber, a ales un copac oarecare si i-a spus omului sa nu se atinga de el! Astfel i-a dat posibilitatea sa aleaga intre bine si rau (neascultare).
Pomul ala nu continea nimic special in sine bine-nteles. Fructul sau era unul obisnuit.
I s-a zis "pomul cunostintei binelui si raului" pt ca, incalcand "porunca" lui Dumnezeu, omul a facut primul lucru rau. Al doilea a fost sa se ascunda de Dumnezeu, sa-l minta si sa nu aiba incredere in el. Astfel omul a cunoscut ce-i ala raul. Tot atunci a constientizat si ce-i binele, prin comparatie.
Si iarasi ma repet: raul nu exista decat ca potential, si a devenit real numai in momentul cand omul l-a ales si l-a adus pe lume. De atunci, nu a mai putut fi negata existenta lui  :down: . Oare era posibil sa se evite asta ?

Pai, din cate stim omul a fost ajutat un pic sa aleaga raul, la sarpe ma refer. Si cu siguranta a fost si curiozitatea, ca oare ce va fi dupa...ei, urmarea o stim cu totii.

#3
Flamma

Flamma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.03.2007

View PostNaga Queen, on Apr 13 2007, 14:28, said:

Pai, din cate stim omul a fost ajutat un pic sa aleaga raul, la sarpe ma refer. Si cu siguranta a fost si curiozitatea, ca oare ce va fi dupa...ei, urmarea o stim cu totii.

Sarpele mai peste tot simbolizeaza cunoasterea, intelepciunea, mintea/ratiunea as spune eu mai exact. Poate si in biblie e folosit cu acelasi inteles si greseala ar fi ca am facut mintea superioara celorlalte facultati cu care n-ea inzestrat creatorul. Ratiunea singura nu cred ca poate ajunge la adevar. Are multe lipsuri si limite. Cred ca nu o folosim in contextul care trebuie...Mai clar de-atat nu pot sa explic fara sa scriu romane asa ca pls, cititi mai printre randuri si nu va poticniti de forma afirmatiilor.

#4
Flamma

Flamma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.03.2007
Cea mai mare buba a mintii e ca se deceptioneaza usor si renunta la "lupta" :D. Si alta ca nu poate avea rabdare.

#5
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Mda, rabdarea inseamna mult in orice domeniu. Eu am avut foarte mult de pierdt din cauza ca nu aveam sau nu am rabdare. Dar asa sunt eu si nu o sa lupt contra firii mele.
Sarpele in Biblie simbolizeaza Raul, asociat cu Satana.
Cum se zice...ce-si face omul cu mana lui....

#6
Flamma

Flamma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.03.2007
Si eu la fel cu rabdarea. Stiu ca o anumita chestie de exmplu, se va rezolva sau elucida peste un anumit timp dar cum n-am stare si rabdare tre sa fac ceva sa stric totul...:)
Chestia cu sarpele- stiu ca parerea "impamantenita" e ca reprezinta raul, diavolul. Imi pare rau ca n-am la indemana o biblie si ca nu-mi amintesc foarte exact: se mentioneaza undeva ca sarpele era Satana ? Din cate stiu eu, nu.

#7
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

View PostFlamma, on Apr 13 2007, 15:44, said:

Si eu la fel cu rabdarea. Stiu ca o anumita chestie de exmplu, se va rezolva sau elucida peste un anumit timp dar cum n-am stare si rabdare tre sa fac ceva sa stric totul... :)
Chestia cu sarpele- stiu ca parerea "impamantenita" e ca reprezinta raul, diavolul. Imi pare rau ca n-am la indemana o biblie si ca nu-mi amintesc foarte exact: se mentioneaza undeva ca sarpele era Satana ? Din cate stiu eu, nu.


Sarpele inseamna si intelepciunea si cunoasterea.

#8
Flamma

Flamma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.03.2007
Am spus asta in al doilea post. Mai cititi si voi ce s-a scris inainte sa postati.

#9
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007
D-zeu fiind responsabil pentru toți parametrii existenței putea crea o asemenea lume în care noțiunea de rău sau bine să nu existe, astfel tu acum nu ai fi putut să-ți pui asemenea probleme. În acea lume creată de d-zeu am fi fost la fel de liberi ca și în lumea aceasta cu parametrii ai existenței care conțin noțiunea de rău și de bine.

#10
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostKyu, on Apr 13 2007, 17:39, said:

D-zeu fiind responsabil pentru toți parametrii existenței putea crea o asemenea lume în care noțiunea de rău sau bine să nu existe, astfel tu acum nu ai fi putut să-ți pui asemenea probleme. În acea lume creată de d-zeu am fi fost la fel de liberi ca și în lumea aceasta cu parametrii ai existenței care conțin noțiunea de rău și de bine.
cum poti intelege lucrurile din ceruri, daca nu poti percepe multe din cele ce sunt pe pamant ?
esti tu dumnezeu sa-ti pui problema asta ?

#11
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Toata lumea asociaza sarpele din copacul cunoasterii binelui si raului cu notiunea de rau. V-ati gandit vreodata ca si sarpele a fost blestemat tot dupa ce Adam si Eva au cazut in pacat ? Sarpele a fost si el la fel de nevinovat ca si Eva.
     Imaginea respectiva este o parabola ce ne ajuta sa intelegem o anumita parte esentiala a psihicului uman. Este o lectie practica de filozofie si psihologie. Voi da interpretarea potrivita, dar ceva mai tarziu. Deocamdata meditati sau dati-va cu parerea referitor la ceea ce tocmai am spus.

    P.S. Nu o fac pe interesantul, dar tocmai simt cum imi plesneste capul. Promit sa revin.

#12
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostKyu, on Apr 13 2007, 17:39, said:

D-zeu fiind responsabil pentru toți parametrii existenței putea crea o asemenea lume în care noțiunea de rău sau bine să nu existe, astfel tu acum nu ai fi putut să-ți pui asemenea probleme. În acea lume creată de d-zeu am fi fost la fel de liberi ca și în lumea aceasta cu parametrii ai existenței care conțin noțiunea de rău și de bine.

     O asemenea lume a existat, Kyu. Caderea in pacat a celor trei din gradina raiului, demonstreaza tocmai faptul ca nu era perfecta si ca a trebuit sa i se aduca imbunatatiri.

#13
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 13 2007, 17:58, said:

cum poti intelege lucrurile din ceruri, daca nu poti percepe multe din cele ce sunt pe pamant ?
esti tu dumnezeu sa-ti pui problema asta ?

     Daca si-a pus-o, inseamna ca a indemnat-o Dumnezeu sa faca asta ! Stai in banca ta si nu acuza un om interesat pur si simplu sa cunoasca un aspect al lui Dumnezeu.
     Apropo, nu cred ca flamma se teme de amenintarea ta obosita cu flacarile iadului si alungarea de la mantuire a celor care nu gandesc ca domnia ta !

#14
Flamma

Flamma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.03.2007

Quote

Kyu Posted 36 minutes ago
  D-zeu fiind responsabil pentru toți parametrii existenței putea crea o asemenea lume în care noțiunea de rău sau bine să nu existe, astfel tu acum nu ai fi putut să-ți pui asemenea probleme. În acea lume creată de d-zeu am fi fost la fel de liberi ca și în lumea aceasta cu parametrii ai existenței care conțin noțiunea de rău și de bine.

vad ca te poticnesti de niste denumiri care n-au nici un rost. Binele si raul exista si daca le dai alt nume si daca nu le dai nici un nume si cum vrei tu. Oricum, raspunsul tau...ce sa zic, poate lumea asta e cea mai "perfecta" pe care ar fi putut-o crea si nu  ar fi fost posibila una mai "buna", ca altfel o facea pe aia :))
Si mi-ai amintit de alta chestie controversata in momentul asta pe-aci. Cica binele si raul sunt niste notiuni inventate de noi. Cat de comic! binele si raul nu sunt niste notiuni abstracte ci sunt denumirile date unor lucruri concrete (dar nu prea bine definite de noi lol)si care exista indiferent de ce denumire le dai sau chiar daca nu le spui in nici un fel. Ca suntem singurele fiinte care pot filosofa pe tama asta nu inseamna ca celelalte nu simt suferinta si durerea (fizica) in aceeasi masura, ca doar tot din carne sunt facute si carnea-i la fel. Ba chiar se pare ca unele animale pot suferi si de dorul stapanului, sau de singuratate etc...

Edited by Flamma, 13 April 2007 - 17:17.


#15
Flamma

Flamma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 31.03.2007
Mersi Tudorita dar Mihai ii raspundea lui Kyu.
Mihai , iar esti nervos ? De ce te deranjeaza atat de tare ca altii nu fac numai ceea ce vrei tu ? :)

#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostFlamma, on Apr 13 2007, 18:28, said:

Mersi Tudorita dar Mihai ii raspundea lui Kyu.
Mihai , iar esti nervos ? De ce te deranjeaza atat de tare ca altii nu fac numai ceea ce vrei tu ? :)

Ups !

#17
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View PostFlamma, on Apr 13 2007, 17:16, said:

vad ca te poticnesti de niste denumiri care n-au nici un rost. Binele si raul exista si daca le dai alt nume si daca nu le dai nici un nume si cum vrei tu. Oricum, raspunsul tau...ce sa zic, poate lumea asta e cea mai "perfecta" pe care ar fi putut-o crea si nu  ar fi fost posibila una mai "buna", ca altfel o facea pe aia :))
Si mi-ai amintit de alta chestie controversata in momentul asta pe-aci. Cica binele si raul sunt niste notiuni inventate de noi. Cat de comic! binele si raul nu sunt niste notiuni abstracte ci sunt denumirile date unor lucruri concrete (dar nu prea bine definite de noi lol)si care exista indiferent de ce denumire le dai sau chiar daca nu le spui in nici un fel. Ca suntem singurele fiinte care pot filosofa pe tama asta nu inseamna ca celelalte nu simt suferinta si durerea (fizica) in aceeasi masura, ca doar tot din carne sunt facute si carnea-i la fel. Ba chiar se pare ca unele animale pot suferi si de dorul stapanului, sau de singuratate etc...

N-ai înțeles. Tu acum îți pui problema binelui și al răului pentru că d-zeu a creat lumea în așa fel încât ele să existe. Dacă d-zeu nu le crea nu aveai cum să mai dezbați aceste lucruri și erai liberă în aceeași măsură în cadrul care d-zeu ți l-ar fi creat. Tu ai fi fost încadrată în acele limite, în acei parametri ai existenței și nu ai fi avut abilitatea de a înțelege ce e binele și ce e răul. Și nici nu ți-ai fi pus problema dacă lumea era perfectă sau nu fără rău.

Dacă d-zeu nu crea nici răul potențial pe vremea când a creat raiul nu putea exista nici păcatul, căderea în păcat - cunoașterea răului - trecere răului din rău potențial în rău efectiv.

Edited by Kyu, 13 April 2007 - 18:00.


#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 29 iulie 2022 - 14:59, said:

Ne putem intepa ocazional, cu ocazia asta te informez ca in afara de ortodoCS sunt si bactist, evanjelic, pendicostal in devenire, uneori si non-denominational...urmareste materialul pe care il voi posta in parcela mea, semnat Dr. David Reagan despre unele doctrine eronate care si-au facut loc in Biserica primara a primelor secole.

Nu trebuie să-ți declini identitatea, se știe că ești baptist, având în vedere link-urile pe care le postezi. Dacă erai ortodox, ai fi pus link-uri cu specific ortodox, dacă erai penticostal, exista în primul rând ”botezul cu Duhul sfânt” în cap de listă, dacă erai adventist, ne plictiseai cu ”Sabatul”.
Ești baptist și nu este o rușine. Nu înțeleg de ce nu-ți asumi apartenența cultică! Posted Image
Eu, recunosc și nu mi-e jenă de ceea ce sunt: Martor al lui Iehova, dar în prezent, trec printr-o scurtă perioadă JMT.Posted Image

View PostXlander, on 29 iulie 2022 - 14:59, said:

Tovia Singer, e ridicol, l-am urmarit cu mari eforturi in nu stiu cate dezbateri...

E ridicol fiindcă este urât, dar doar din punct de vedere fizic. În calitatea lui de intelectual, nu are egal! Are publicată o lucrare de aproape 1.000 de pagini, în 2 volume, în care face zob creștinismul. Cinste lui!Posted Image

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTbOP7mqmVUWoRMxKe4qHylNFtcYzZHCxeqNA&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ytimg.com/vi/vK2-VlSXrbQ/hqdefault.jpg?sqp=-oaymwEjCPYBEIoBSFryq4qpAxUIARUAAAAAGAElAADIQj0AgKJDeAE=&rs=AOn4CLAuEGAGYsTN4CSoXspVpd1im643EA - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate