Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transmite cineva in Romania?

TĂTUȚU...se intoarce!

Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...
 Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje

Genetica vs educatia vs cultura

Laptop Asus ROG Strix G15 cu pro...
 Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...
 suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB
 

legare tweeter la casetofon auto

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 260
  • Înscris: 25.10.2006
Salut!
Stie cineva cum pot sa-mi adaug niste tweetere la casetofonul auto astfel incit sa nu-mi "prajesc" finalii?
Mentionez ca am casetofon de Logan cu 4 boxe de impedanta 4 ohmi si vreau sa-mi pun doar 2 tweetere in fata.
Multumesc.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.889
  • Înscris: 22.10.2002
O solutie completa este folosirea unui filtru condensator serie -bobina paralel pe tweeter.
In practica se poate folosi doar varianta condensatorului serie. Ideal este folosirea unui condensator nepolarizat sau simularea acestuia prin  inserierea a doua capacitati polarizate cu terminalele  plus la plus sau minus la minus, in asa fel incat privit din exterior sa fie  o simetrie.
Tensiunea de lucru trebuie sa fie cat mai ridicata, ideal la 63-100V.
Valoarea condensatoarelor poate fi de la 10 la 22uF iar prin inseriere sa rezulte aproximativ jumatate: 4.7 -10uF.

Editat de mister_rf, 13 aprilie 2007 - 09:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate