Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12076 replies to this topic

#12007
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007
Nu acceptăm minciunile dar dacă e adevărat, scriem:

Dudu Pustan, fiul pastorului penticostal Vladimir Pustan, s-a cam ocupat de ceva timp cu traficul de droguri de mare risc, se pare că vindea droguri inclusiv minorilor. După câte se aude acum, mai avea și alte bube: în urmă cu ceva timp plecase de acasă cu o altă femeie iar soția a divorțat de el. Păcat!


Îi rog pe Leușteanul, Lupini și Dark să înalțe o rugăciune fierbinte și pentru el.

#12008
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,578
  • Înscris: 09.09.2017
Desigur, chiar ma grabesc sa inalt rugaciuni fierbinti: https://adevarul.ro/...at-2334259.html

https://m.ebihoreanu...sia-183966.html

Amuzant ce predica tac-su despre droguri: https://youtu.be/HpW...?feature=shared

#12009
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

 leusteanul, on 25 ianuarie 2024 - 06:18, said:

Amuzant ce predica tac-su despre droguri: https://youtu.be/HpW...?feature=shared
Nu știu ce ar fi amuzant cu privire la consumul de droguri.
Mie mi se pare că le zice bine tac'su.

Fiu-său n-a prea băgat la cap dupa cum se pare.

#12010
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,578
  • Înscris: 09.09.2017
E amuzant ca n-a fost in stare sa-si educe propria loaza, dar predica sforaitor despre efectele consumului de droguri.
Sau ai impresia ca asta a fost prima escapada a progeniturii?


#12011
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,989
  • Înscris: 16.03.2004
Am zis că nu voi mai scrie nimic pe acest topic, dar nu pot să stau fără să reacționez, când observ cum sunteți induși în eroare.
Vă rog nu vă lăsați manipulați, cazul ”Vladimir Puștan” nu este reprezentativ pentru Cultul Penticostal în condițiile în care acest domn și-a pierdut calitatea de pastor în cadrul acestui cult religios.

https://www.libertat...moartea-4581074

”Vladimir Pustan, pastor exclus din cultul penticostal care continuă să slujească în orașul Beiuș, județul Bihor, s-a lăudat cu „lecția” dată copilului în cadrul emisiunii pe care o difuzează pe canalul său de YouTube.
Citeşte întreaga ştire: Ce spune un pastor din Transilvania că i-a făcut unei fete de 12 ani, care îi pusese înghețată în teniși: „Am apucat-o de gât, am strâns-o și am ridicat-o în sus. Eu pentru tine sunt moartea”

Vladimir Puștan a fondat un centru creștin privat care nu este afiliat niciunui cult religios recunoscut legal în România.

#12012
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 25 ianuarie 2024 - 11:34, said:

Am zis că nu voi mai scrie nimic pe acest topic, dar nu pot să stau fără să reacționez
Mai bine stai, fii liniștit, nu te agita!
La vârsta ta orice astfel de efort poate să aducă evenimente nedorite.
Iar lui Leușteanu, mie și multor altor colegi ne pasă de sănătatea ta.

Chiar dacă Vladimir Pustan a fost exclus (pe drept) din cultul penticostal, el a rămas totuși penticostal în convingeri și propovăduire.

 leusteanul, on 25 ianuarie 2024 - 10:27, said:

E amuzant ca n-a fost in stare sa-si educe propria loaza
E trist, mai degrabă.
Amuzant chiar deloc, după gusturile mele.

 dark, on 25 ianuarie 2024 - 11:34, said:

S-a lăudat cu „lecția” dată copilului în cadrul emisiunii pe care o difuzează pe canalul său de YouTube. Citeşte întreaga ştire: Ce spune un pastor din Transilvania că i-a făcut unei fete de 12 ani, care îi pusese înghețată în teniși: „Am apucat-o de gât, am strâns-o și am ridicat-o în sus. Eu pentru tine sunt moartea”
Dacă nici măcar tu nu știi ce este o emisiune pamflet... :habarnam:

#12013
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,378
  • Înscris: 29.12.2006

 dark, on 25 ianuarie 2024 - 11:34, said:

Vladimir Puștan a fondat un centru creștin privat care nu este afiliat niciunui cult religios recunoscut legal în România.

Poate înfiinţează un nou cult: Biserica lui Puştan. Se poate, deoarece nu degeaba sunt în lume circa 45 000 de denominaţiuni creştine, cum se spune aici. Sunt tot mai mulţi predicatori şi fiecare vrea bani. Aşa a început şi penticostalismul: cu Charles Braham în 1900, care promova glosolalia, adică pronunţarea de cuvinte care să impresioneze audienţa.

#12014
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,989
  • Înscris: 16.03.2004
Parham
Charles Parham:

https://en.wikipedia...rles_Fox_Parham

Mai este unul, William Marrion Branham, care a fondat ”tabernacolul lui Branham” inspirat din penticostalii oneness:

https://en.wikipedia...liam_M._Branham

#12015
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

 lupini, on 25 ianuarie 2024 - 13:49, said:

Se poate, deoarece nu degeaba sunt în lume circa 45 000 de denominaţiuni creştine,
Slavă Domnului! Sunt multe și asta e foarte bine.

 lupini, on 25 ianuarie 2024 - 13:49, said:

Sunt tot mai mulţi predicatori şi fiecare vrea bani.
Aşa a început şi penticostalismul: cu Charles Braham în 1900
Charles Brahamham ăsta era și el pe bani?

#12016
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,989
  • Înscris: 16.03.2004
Această știre despre fiul pastorului ”Puștan”, capătă un caracter tendențios, lipsit de obiectivitate, care trădează intenția ascunsă de a urmări un scop de defăimare a Cultului Penticostal, deoarece a fost prezentată pe topicul acesta, care este dedicat acestui cult religios. Cititorul de bună credință a fost lăsat cu impresia că fiul unui pastor penticostal a fost prins cu droguri, fiindcă nu s-a precizat din capul locului faptul că Vladimir Puștan este un lider religios independent și la fel și fiul său, ei nemaifiind penticostali. Ei sunt ”foști penticostali”, prin urmare, orice este legat de această familie, Puștan, nu poate fi prezentat aici, fiindcă aduce un evident oprobiu acestui cult religios!
Familia lui Vladimir Puștan nu mai aparține demult de Cultul Penticostal, fiindcă Vladimir Puștan și-a pierdut calitatea de pastor în cadrul Cultului Penticostal. El și-a deschis împreună cu familia și apropiații, o afacere de tip religios în orașul municipiu Beiuș, care nu este localizat în Ardeal cum scrie eronat presa ci în Crișana, respectiv în jud. Bihor.
De ce iau apărarea Cultului Penticostal? Fiindcă iubesc adevărul și doresc să-l promovez! L-au dat afară, da? Puteau să-l țină ca pastor în cadrul Cultului, fiindcă asta le-ar fi adus în continuare mulți adepți și deci și bani! Dar a fost excomunicat. Individul și familia lui nu mai aparțin de penticostali, să ne înțelegem! Vladimir Puștan și familia sunt ceea ce se cheamă independenți de orientare carismatică, ori pentru acest soi de religioși, avem topic distinct! A se reține de către cei care nu cunosc fenomenele religioase: carismaticii nu sunt o ramură a penticostalilor ci adeseori grupări independente care concurează cu Cultul Penticostal racolând aderenți în primul rând din cadrul Cultului Penticostal! Carismaticii au lăsat-o mai moale cu ”vestimentația”, încât femeile carismatice se pot ruja, farda și, de asemenea, pot ține predici, ceea ce nu este voie în cadrul Cultului Penticostal. Mai sunt și alte deosebiri, dar nu este cazul să le expunem aici.

Edited by dark, 25 January 2024 - 17:13.


#12017
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 25 ianuarie 2024 - 17:05, said:

De ce iau apărarea Cultului Penticostal?
Fiindcă iubesc adevărul și doresc să-l promovez!
Ești pur și simplu minunat!

 dark, on 25 ianuarie 2024 - 17:05, said:

Această știre despre fiul pastorului ”Puștan”, capătă un caracter tendențios, lipsit de obiectivitate, care trădează intenția ascunsă de a urmări un scop de defăimare a Cultului Penticostal, deoarece a fost prezentată pe topicul acesta, care este dedicat acestui cult religios.

Întrebarea este: la recensământ ce s-a declarat Pustan și toate sutele de membri din bisericile lui?
Baptist, adventist, ortodox? Ce crezi tu că s-au declarat ei? Îți spun eu: penticostali.

Când cultul penticostal a fost lăudat că e singurul care crește la număr, s-au contabilizat și oițele lui Pustan, nu?
Când guvernul alocă bani cultului penticostal, în virtutea numărului de membri, acolo sunt contabilizați și enoriașii lui Pustan, nu?

#12018
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007
Respingem fake-urile, dar nu ascundem adevărul: Florin Pop președintele organizației misionare "Holy Fire Romania" a fost prins cu fofârlica și a fost exclus imediat din Cultul Penticostal.

https://www.facebook...3QSVWLee4JWVDl/

#12019
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,825
  • Înscris: 06.03.2021
Credeam că doar martorii sunt cu excluderile... 🤔

#12020
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,378
  • Înscris: 29.12.2006

 heartu, on 27 ianuarie 2024 - 00:04, said:

Credeam că doar martorii sunt cu excluderile... ��

Aşa se exclud ăştia din diferite organizaţii religioase de parcă ar fi politicieni care sunt excluşi din partide. Posted Image Politica şi religia una sunt. Aceiaşi bani consumă având aceleaşi metehne: minciuni, înşelăciuni...propagandă.

Edited by lupini, 29 January 2024 - 14:20.


#12021
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007
Iar obsesia cu banii?  :facepalm:
Eu propun să facem o colectă pentru cei care au fantasme financiare p'aici! Posted Image

#12022
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,989
  • Înscris: 16.03.2004
Doamne ajută! Pacea Domnului Isus! Posted Image Cum sunteți? Bine?!  Fratele Tiberiu a primit o descoperire de la Dumnezeu, cu privire la Florin Pop, cel care a fost recent arestat de Poliție...
Fraților, este o perioadă de cernere, de fapt, despre asta este vorba! Este cernere, de ce vă mirați atâta...
Doar Diavolul este de vină, este invidios, gelos și Diavolul provoacă toate acestea...Diavolul întotdeauna strică toate lucrurile bune!Posted Image
Să-l ascultăm pe fratele, cum vorbește de la Dumnezeu, și cum ne avertizează prin Duhul, cu un cuvânt de descoperire divină cu privire la situația de fapt:
Să ne pocăim cu toții, căci Isus este bun și încă este disponibil Harul! La fântâna din Sihar, Isus ne cheamă iar...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XSkZafZWhy8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12023
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,989
  • Înscris: 16.03.2004
Da frate! Da soră! Isus Domnul vorbește și astăzi! Nu crezi? Ai ca dovadă filmulețul de mai sus, cu o descoperire divină despre nefericitul caz ”Florin Pop”, care nu este reprezentativ pentru Cultul Penticostal!Posted Image
Sfatul fratelui, dacă ai urmărit filmulețul, este să nu mai fim atât de ”bârfitori”, adică să tăcem, să nu mai vorbim despre ce s-a întâmplat cu Poliția care a deschis dosar penal pastorului Florin Pop! Nu vrem ca cei ”din lume” să-i judece pe creștini! Am face un deserviciu Bisericii lui Isus Cristos! Posted Image
Vrei ca cei ”din lume” să zică: uite bah că și pocăiții ăștia sunt tot la fel, în ultimul hal, ba chiar mai rău!???
Posted Image
Vrei asta...? Posted Image Fii sincer! Vrei asta? Posted Image
Uneori, Isus a tăcut... Vezi?Posted Image ... Vezi frate? Vezi soră? Observi? Înțelegi ce-ți vorbește Domnul?
Acum este momentul ca și tu să taci, deci nu mai spune nimic despre cazul „Florin Pop”! NIMIC!
În asta a constat descoperirea fratelui, prin Duhul sfânt, iar acum voi... dacă vreți să faceți voia Domnului, ascultați de Domnul, dacă nu... treaba voastră...Posted Image....

Edited by dark, 30 January 2024 - 12:56.


#12024
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,378
  • Înscris: 29.12.2006

 dark, on 30 ianuarie 2024 - 12:43, said:

Vrei ca cei ”din lume” să zică: uite bah că și pocăiții ăștia sunt tot la fel, în ultimul hal, ba chiar mai rău!???

Da. Posted Image

Şi să analizeze cui dau zeciuială ! Dar mai ales, să se gândească bine, dacă mai dau !




 dark, on 30 ianuarie 2024 - 12:43, said:

Acum este momentul ca și tu să taci, deci nu mai spune nimic despre cazul „Florin Pop”! NIMIC!

"Politică şi delicateţuri", cum spunea emisiunea lui Mircea Dinescu. Eu spun: "Politică şi religie, aceeaşi mi..rie !"

Edited by lupini, 30 January 2024 - 13:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate