Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Corbeanca Forest

- - - - -
  • Please log in to reply
541 replies to this topic

#55
DaMa

DaMa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.10.2007
Ma intreb cat voi face pe drum, in fiecare dimineata, din CF pana in centrul orasului...mai ales cand se va popula tot cartierul...sa zicem 2 masini la fiecare casa. Bine, nu vom pleca toti in acelasi timp....dar totusi cred ca va fi ceva aglomeratie. Deja toata zona incepe sa fie din ce in ce mai aglomerata. Voi cum credeti ca va fi cu ajunsul in oras?
Dar daca am nevoie intr-o seara tarziu de un medicament? Ce fac? Repede in masina....dar unde e cea mai apropiata farmacie non-stop?

#56
builder1

builder1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.08.2007
Depinde cat faci acum pana la birou si unde este localizat acesta fata de CF. E posibil sa faci chiar mai putin decat in prezent. Pana in centru, eu am facut cam 45-50 min dimineata, cat fac si acum. Problemele mari sunt la Baneasa (se vor rezolva total probabil in 2 ani cand va fi finalizat pasajul subteran de la Antena 1, neinceput inca), si probabil la Sofitel/Arcul de Triumf.
Pana se vor muta toti locatarii va mai dura minim 1 an, o parte din case au fost luate sigur ca investitie si nu vor fi populate curand.
Daca ar putea fi folosit pasajul de la Prisma cred ca s-ar lejeriza circulatia in zona.

Zona se va dezvolta si vor aparea si mai multe magazine/farmacii/gradi. Mai greu cu scoli si spitale. Mai e doar un pas pana se vor construi si ceva ansambluri de blocuri din cauza pretului in crestere rapida a terenului, deja e un proiect si asta va atrage comertul.

Ar fi bine sa ai cativa prieteni in complex, va fi de mare ajutor cand ai nevoie de ceva, chiar si un medicament.
In rest plusuri si minusuri ca la orice ansamblu situat in afara orasului.

#57
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 DaMa, on Nov 6 2007, 11:42, said:

Dar daca am nevoie intr-o seara tarziu de un medicament? Ce fac? Repede in masina....dar unde e cea mai apropiata farmacie non-stop?
in complexul Feeria (se deschide si mall-ul Baneasa acusica), cu masina faci 10 minute ziua, 5 minute noaptea ;)

dar am vazut o farmacie si in Corbeanca, pe Sos Unirii, undeva pe partea dreapta in directia CF --> DN1.

#58
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 SilverFoxy, on Nov 5 2007, 17:51, said:

Casele au doua termene.Primul a fost(nu stiu exact cand),iar al doilea este in 30 Aprilie2008.
daca-mi aduc bine aminte, au fost vreo trei termene:

1. primele 4 siruri trebuia sa fie gata in August
2. urmatoarele 4 siruri trebuia sa fie gata in Sept / Oct
--> astea doua valuri s-au unit acum ca livrare in Oct - intarzieri la executie finisaje + schimbare banca finantatoare la Marr.
Asta cred ca e si motivul de ce s-a mers cu betonarea aleilor pana la sirul 8.

3. aici mi se rupe filmul, dar mai stiam ca sunt unele siruri care vor fi gata prin Aprilie 2008, totusi cred ca mai ramane ceva si pentru Sep / Oct 2008, cand ar trebui sa fie tot complexul gata.

#59
DaMa

DaMa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.10.2007

 glumetu, on Nov 6 2007, 20:38, said:

in complexul Feeria (se deschide si mall-ul Baneasa acusica), cu masina faci 10 minute ziua, 5 minute noaptea ;)

dar am vazut o farmacie si in Corbeanca, pe Sos Unirii, undeva pe partea dreapta in directia CF --> DN1.

Complexul Feeria se inchide la ora 22.00....din pacate...
Farmacia din Corbeanca am vazut-o si eu, are programul pana la ora 20.
E buna ideea cu prietenii in complex...ce te faci insa daca nu avem toti aceeasi boala? Tot o farmacie deschisa non-stop e de baza....parca nu e prea placut sa fii deranjat in toiul noptii de vecini ca sa-ti ceara medicamente.
Am fost acum cateva saptamani sa vedem in ce stadiu mai e casa....asta a fost intr-o sambata parca, si am facut din CF pana la Piata Victoriei 65 min....repet in week end, mi-e groaza de ce va fi in timpul saptamanii

#60
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 DaMa, on Nov 7 2007, 16:12, said:

Complexul Feeria se inchide la ora 22.00....din pacate...
Farmacia din Corbeanca am vazut-o si eu, are programul pana la ora 20.
E buna ideea cu prietenii in complex...ce te faci insa daca nu avem toti aceeasi boala? Tot o farmacie deschisa non-stop e de baza....parca nu e prea placut sa fii deranjat in toiul noptii de vecini ca sa-ti ceara medicamente.
Am fost acum cateva saptamani sa vedem in ce stadiu mai e casa....asta a fost intr-o sambata parca, si am facut din CF pana la Piata Victoriei 65 min....repet in week end, mi-e groaza de ce va fi in timpul saptamanii
in uichend e mai rau ca vin toti ca nebunii la feeria.

parca erau ceva farmacii non-stop in otopeni. parca si cea din aeroport e non-stop.

#61
DaMa

DaMa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.10.2007
Am fost zilele trecute sa vad ce s-a mai facut la casa....mai nimic a fost concluzia. In ritmul in care se misca cred ca, poate si cu ceva noroc, tot ansamblul va fi functional in septembrie-octombrie 2008. Imi fac planuri pt Craciunul din 2008 sa-l sarbatoresc acolo cu prietenii....
Poate pana cand va fi gata CF se rezolva si cu drumurile de acces, nu mai trag speranta ca vor fi mai libere....dar macar sa se miste ceva....

#62
DanGe

DanGe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.07.2005

 DaMa, on Nov 7 2007, 15:12, said:

Complexul Feeria se inchide la ora 22.00....din pacate...
Farmacia din Corbeanca am vazut-o si eu, are programul pana la ora 20.
E buna ideea cu prietenii in complex...ce te faci insa daca nu avem toti aceeasi boala? Tot o farmacie deschisa non-stop e de baza....parca nu e prea placut sa fii deranjat in toiul noptii de vecini ca sa-ti ceara medicamente.
Am fost acum cateva saptamani sa vedem in ce stadiu mai e casa....asta a fost intr-o sambata parca, si am facut din CF pana la Piata Victoriei 65 min....repet in week end, mi-e groaza de ce va fi in timpul saptamanii

De la anul ma voi muta si eu in Corbeanca, in PV. Am si 2 copii mici, (2 ani). Insa eu sunt ceva mai optimist :-)  .In primul rand, mi se pare normal sa ai in casa cam toate medicamentele necesare pentru cazuri comune (mai ales acolo).  Daca te-ai obisnuit ca pentru o aspirina sau un furazolidon sa dai fuga la farmacie, va trebui sa iti schimbi obiceiurile putin...
In al doilea rand, cazurile de boala sau alte cazuri urgente, nu apar chiar asa des... Iar daca sunt chiar foarte urgente, atunci oricum nu mai stai sa umbli dupa farmacii... te sui in masina si...duci la doctor sau unde trebuie. Sau, daca ai nevoie urgenta de un medicament la 12 noaptea, si e musai, atunci chiar faci 20 de minute pana in bucuresti, ca nu prea mai e trafic.
Si eu ma gandesc ca va trebui sa ne adaptam, sa avem in casa cam tot ce trebuie, pentru o saptamana macar. Sora mea locuieste la 50 km de Montreal, in Canada, si as afac si ei...zilnic naveta dus-intors, si cand fac cumparaturi (cel mai apropiat supermarket la vreo 20 km), cumpara cam ce le trebuie pt o saptamana...Cand s-a intamplat sa aiba fetita ei o pneumonie, repede in masina la 1 noaptea si urgent in oras...asta e...
Majoritatea celor care stau in Bucuresti s-au obisnuit, adevarat, sa se duca 'pana la colt', pentru o bere, o pane sau un medicament. Asta e, daca vrem afara din ras, tre sa ne adaptam in sensul asta...
Oricum, eu, tot in optimismul meu, ma gandesc ca la presiunea rezidentiala din Corbeanca, si in zona adicenta in general, se vor dezvolta serviciile desul de mult...cabinete medicale, farmacii, cabinete stomatologice...magazine..etc.... Sa ne gandim ca in multe cartiere inca nu s-au mutat oamenii....altele abia incep sa se construiasca...iar in toate nu se muta chiar oameni amarati, ci oameni care vor fi dispusi sa plateasca putin mai mult daca au acest servicii aproape....
Eu asa sper, caci de multe ori <economia dicteaza>.

#63
DanGe

DanGe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.07.2005
....si apropo de presiune rezidentiala: de cand am luat eu teren acolo, din vara lui 2006, si pana acum, cand casa e aproape gata, stiti cate case s-au construit sau sint in faza terminala ?  Ei bine, vreo 150, din ce mi s-a spus...dar pot fi si numarate. In majoritatea oamenii nu s-au mutat inca... chiar sunt curios cum va fi Corbeanca peste vreo 2 ani.

#64
builder1

builder1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.08.2007
Ei zic ca au interesul sa termine CF cat mai repede, ca sa inceapa al 2-lea proiect rezidential in Corbi de 200 case.
De ce merge atat de greu acesta insa, doar ei stiu. Vine oricum frigul si nu prea vor mai putea sa faca mare lucru.

Zona se va dezvolta oricum in viitor, din pacate lipsa de investitii in infrastructura va crea probleme, deja drumul judetean s-a cam aglomerat si celelalte utilitati lipsesc inca.

#65
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
a semnat deja cineva contractul de vanzare-cumparare? mai stiti care e stadiul cu actele notariale?

#66
builder1

builder1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.08.2007
Au inceput sa trimita mail-uri pt semnare contract desi casele respective nu au finisajele finalizate. Ma intreb daca banca va accepta asa ceva.
Stiu ca trebuiau sa se mute primele familii saptamana trecuta, sunt curios daca au facut-o si daca au facut ceva cu drumul, era un noroi groaznic cand am fost ultima data dar ziceau ca vor da drumul la accesul pe strazile betonate din ansamblu.

#67
DaMa

DaMa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.10.2007
Se circula pe cateva strazi ale complexului. Am vazut cateva case deja mobilate....dar nu se poate inca locui acolo, e multa mizerie. Va mai dura ceva pana vor fi conditii rezonabile de locuit.

#68
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
multumesc frumos de info.

#69
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
din ce am discutat cu alti vecini - primii se vor muta in acest w/e. Sau cel putin asa vor...si sunt si foarte aproape de a semna actele, probabil saptamana viitoare. Voi afla apoi de la ei cum e sa locuiesti acolo, cum e cu noroiul etc.

O tema diferita - ar trebui sa ne facem la un moment dat un site ceva, sa incepem sa ne cunoastem, sa construim comunitatea (macar virtuala) de forestisti sau cum ne cheama. Sa punem acolo nume, telefoane etc - macar pentru cei care vor sa locuiasca acolo. Poate gasim si pe cineva mai priceput la IT, site-uri etc care sa ne ajute cu o pagina ceva de web pe undeva.

#70
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007
Chiar se muta cineva acum?E noroiul cat casa!Fara cizme de cauciuc nu te poti misca.Tractoarele se plimba non stop rascolind noroiul si mutandu-l de colo colo.Poate nu mai intra pe partile betonate,dar tot e nasol de intrat cu masina.

Stie cineva cum se izoleaza acoperisul la interior?Eu am primit informatii contradictorii.Un diriginte de santier a zis :un rand de vata minerala de 10cm,apoi rigips,iar altul zice:vata 10cm pe plafon si inca un rand  de vata pe structura metalica,apoi rigips.
Eu nu cred ca pun doua straturi de vata.
In 3 luni s-au perindat 3 diriginti de santier si fiecare spune altceva.Nici nu mai stiu ce sa cred!Ma intreb cum e posibil ca diriginte sa poti controla,verifica,daca nici nu sti bine ce trebuie pus.
A vazut cineva la propria casa cum s-a facut izolatia......!?

#71
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
nu stiu cate randuri de vata
am vazut mai multe case, nici una nu are rigips insa (vorbesc de pod)
da, chiar se muta cineva in acest w/e

#72
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007
Daca afla cineva cum se izoleaza acoperisul,sunt f.interesata.
Dar la peretii interiori se pune vata minerala in interior?Normal ar fi sa puna,dar vreau sa stiu daca cineva a vazut cu ochii lui!

Ati vazut cum sunt puse geamurile?Nu inteleg de ce gaurile de geam au fost lasate atat de mari,pentru ca geamurile sunt mai mici.Ca sa nu mai vorbim de cei care pun geamurile.......Sunt pur si simplu handicapati!La casa mea au spart jumatate sau mai mult din geamuri.Apoi aduc altele si tot asa....

Iar intr-o casa terminata erau niste femei care curatau termopanele cu un spalator de sarma  :coolspeak: Asa ca ,daca sunteti pe finala aveti grija cu oamenii ptr curatenie ai firmei Marr

Edited by SilverFoxy, 23 November 2007 - 15:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate