Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Corbeanca Forest

- - - - -
  • Please log in to reply
541 replies to this topic

#19
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
eu am o singura intrebare apropo de corbeanca forest.

aia 3 copacei de langa complex se cheama padure ( forest)?  :rolleyes:

#20
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
probabil si eu zic pas. le-am dat o lista de intrebari - au trecut peste 2 saptamani si nici un raspuns. Iar cei de la vanzari habar nu au nimic - nu inteleg de ce ii pun in fata cand nu stiu sa raspunda la intrebari simple.

Oricum - daca din faza de vanzare te trateaza asa...mi-e clar ce urmeaza.

Pretul de 188,500 + TVA e de anul trecut, mi-au spus ca il vor mari in curand. Mi-am facut niste calcule si la banii astia iti faci singur la Corbeanca - avantaj ca stii ce construiesti, dezavantaj ca nu ai utilitatile cartierului (apa, canalizare).

#21
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Ma mai gandesc...

Edited by adilushu, 10 May 2007 - 13:55.


#22
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Eu mi-am luat casa mica in Corbeanca Forest. Pana acum am avut doar experiente pozitive atat cu oamenii care au vandut, cat si cu cei care construiesc, desi acum sunt cam dati peste cap, pt ca trebuie sa predea primele siruri de vile in Iulie/August.

Nu m-am interesat de panza freatica, fundatie etc. De ce? Pentru ca oricum nu ma pricep. Exact din acelasi motiv am dorit sa-mi iau casa intr-un complex mare, in care sa am utilitatile, paza si administratia centralizate. Am vrut initial sa-mi iau in PV, insa pretul mi s-a parut exorbitant si in plus ultimele case + loturi de acolo arata destul de rau. Casele din Corbeanca Forest sunt mult mai bine compartimentate si la preturi mai mult decat rezonabile.

Finisajele standard sunt intr-adevar medii, insa poti opta pentru o gama foarte larga de alte finisaje si platesti doar ce este in plus fata de pretul celor standard. De exemplu, schimbatul faiantei si gresiei in toata casa ma costa in plus vreo 300 EUR. Nu-i chiar asa dramatic.

Daca as fi ales sa construiesc singur, as fi avut doar iluzia ca stiu ce construiesc. Nu am timp si nici energie de cheltuit sa stau sa masor adancimea fundatiei, sa urmaresc echipa de constructori, sa organizez aprovizionarile cu materiale etc. Ce salvezi din profitul antreprenorului, cheltui pe nervi, timp, telefoane etc. Nu sunt genul.

Sigur, e optiunea mea personala si sunt niste riscuri pe care mi le asum in legatura cu calitatea constructiei. Eu unul nu cunosc nici un alt complex in jurul Bucurestiului care sa fi fost construit ca la carte.

#23
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
300 de euro pare putin pentru schimbat G/F in toata casa. Ai mai schimbat si altceva fata de proiectul standard? De negociat au vrut sa negocieze sau pret fix?

#24
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 adilushu, on Jul 26 2007, 19:10, said:

300 de euro pare putin pentru schimbat G/F in toata casa. Ai mai schimbat si altceva fata de proiectul standard? De negociat au vrut sa negocieze sau pret fix?
Nu, nu am mai schimbat nimic. La negociat nu s-a putut (desi directoarea dezvoltatorului e o tipa foarte cumsecade), deoarece deja preturile la teren in zona au sarit tare. De ex. o casa (terminata) cam cu aceeasi suprafata intr-un complex de langa CF (Magnolia) se vinde cu aproape 100k EUR mai scump... am primit eu o oferta de la alt broker de imobiliare.

In schimb am obtinut un grafic de finantare mult mai bun.

Dupa mine secretul pretului inca acceptabil din CF sta in:
- dezvoltator ucrainean (Marr Capital - sunt foarte ok)
- constructor moldovean (Opal - lucreaza bine constructiile, insa la finisaje trebuie stat cu gura pe ei - pana la urma le rezolva)
- o cerinta de finantare pe care nu prea multi o pot satisface. Terenul complexului este grevat de o ipoteca catre o banca, co-finantatoare a proiectului, si acea ipoteca se ridica atunci cand constructia este finalizata in proportie de vreo 65%. Ceea ce inseamna ca trebuie sa ai banii de avans (25%) fara a fi luat in prealabil imprumut.

Din cate mai stiu de la broker, mai sunt foarte putine case mici, dar casele mari nu prea se vand deoarece au exact aceeasi amprenta la sol ca si cele mici, iar etajul in plus, desi arata foarte bine, este destul de incomod in utilizarea zilnica (cine vrea sa urce doua etaje catre zona de chill?).

Edited by glumetu, 28 July 2007 - 18:23.


#25
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
la contract ai negociat ceva? platesti cash sau cu credit? Multumesc

#26
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 adilushu, on Aug 1 2007, 19:25, said:

la contract ai negociat ceva? platesti cash sau cu credit? Multumesc
am platit cash avansul si cu credit voi plati restul. cum am mai spus, am negociat graficul de plati si livrabile pentru casa.

#27
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Cand va fi gata casa ta? Am vazut ca o buna parte din case sunt foarte avansate - la multe se pune acum faianta si gresie, prize etc - si vor fi cam gata. Ramane sa betoneze strazile si te poti muta (dupa ce dau drumul la apa/gaze).

Oricum, incepe sa arate a ceva, odata cu zugravirea la exterior a caselor.

#28
pepo70

pepo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2006
tot ce ai nevoie sa stii despre corbeanca forrest gasesti aici: http://www.zf.ro/art...la_moscova.html
fiul VP de la Lukoil, deci bani rusesti, deci KGB. Nu le dati bani la javrele astea.
Parerea mea.
Mai sint complexe rezidentiale la fel de bune sau mai bune la aceeasi bani in Corbeanca - Magnolia (astia mai fac unul in Tamasi), Lotus, etc, e plin de ele.
Succes.

#29
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
cam subtire argumentatia - daca i-as lua la bani marunti pe toti dezvoltatorii...in plus mi se par ceva mai bine facute decat lotus si magnolia, inclusiv nr de camere si impartirea lor.
Si nu mi se pare chiar mare oferta de case - apartamente in blocuri da, sunt destule, ai de unde alege. Cartiere de case nu am gasit prea multe, probabil nu prea mai sunt rentabile sau nu se mai vand.

Am mai gasit unul de 28 de case in Balotesti, cum intri pe dreapta. Casele par facute bine - dezvoltatorul insa e practic o persoana fizica, se misca incet si nu ai garantii ca si termina casele. Se vand greu si din cauza vecinatatilor - la CF e aparent mai simplu ca au construit in camp si nu ai deja vecini stabiliti acolo de multi ani.

In fine, imi pare a fi un compromis bun, raport pret/calitate - nu e ideal dar nici nu cred ca ma tin nervii sa construiesc singur.

#30
builder1

builder1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.08.2007
am si eu o intrebare, pre-contractul se incheie la notar, si daca da, cam cat costa onorariul + taxele?

din pacate cam toate ansamblurile au probleme, greu sa gasesti ceva perfect. magnolia e super-scump, peste 300k iar Lotus era demult 220k+Tva fara finisaje.

#31
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
daca vrei se incheie si la notar precontractul. daca nu, nu. Nu stiu cat sunt taxele.

#32
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 adilushu, on Aug 7 2007, 14:19, said:

Cand va fi gata casa ta? Am vazut ca o buna parte din case sunt foarte avansate - la multe se pune acum faianta si gresie, prize etc - si vor fi cam gata. Ramane sa betoneze strazile si te poti muta (dupa ce dau drumul la apa/gaze).

Oricum, incepe sa arate a ceva, odata cu zugravirea la exterior a caselor.
Casa mea va fi gata in August (odata cu primele 8 siruri, desi cred ca vor fi intarzieri), dar eu voi mai intarzia unele lucrari de finisaje ca sa ma mut la anul, cand se termina tot complexul. Nu am nici o presiune financiara sa ma mut mai devreme.

#33
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 adilushu, on Aug 7 2007, 20:06, said:

cam subtire argumentatia - daca i-as lua la bani marunti pe toti dezvoltatorii...in plus mi se par ceva mai bine facute decat lotus si magnolia, inclusiv nr de camere si impartirea lor.

Am mai gasit unul de 28 de case in Balotesti, cum intri pe dreapta. Casele par facute bine - dezvoltatorul insa e practic o persoana fizica, se misca incet si nu ai
In fine, imi pare a fi un compromis bun, raport pret/calitate - nu e ideal dar nici nu cred ca ma tin nervii sa construiesc singur.
eu cred ca-i Putin in spate, de fapt...  :rolleyes:  j/k

Magnolia e mult prea scump pentru ce ofera, dupa parerea mea. Asta pentru ca complexul este deja gata. Asa va fi si CF dupa ce va fi finalizat - prea scump pentru ce ofera.

La CF inteleg ca toate casele mici s-au cam dat, la astea pretul chiar era bun. Au mai ramas doar case P+1+M, care dpmdv nu fac banii.

#34
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
da, s-au dat toate casele mici. mai sunt destule mari dar nu se vand (inca, banuiesc ca dupa ce e gata complexul se vor vinde). In intregime banuiesc ca vor fi gata prin septembrie 2008 sau ceva mai tarziu.
Casa mea va fi gata prin noiembrie dar am de gand sa ma mut tot anul viitor, prin vara-toamna.

#35
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...la ce preturi sunt astea mari?

#36
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
parca 333k ultima data

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate