Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Corbeanca Forest

- - - - -
  • Please log in to reply
541 replies to this topic

#1
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Salut. Ce stiti despre Corbeanca Forest? Cunoasteti pe cineva care a cumparat o casa acolo?

#2
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

 adilushu, on Apr 12 2007, 09:52, said:

Salut. Ce stiti despre Corbeanca Forest? Cunoasteti pe cineva care a cumparat o casa acolo?


Salut.

am trimis eu mail mai demult la ei, cred ca mai am oferta.

Oricum,cea mai mica viluta costa parca 200 mii euro, fara tva.

da-le mail, or sa iti trimita oferta(poate au schimbat-o) sau te suna.

Bafta.

#3
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Am oferta de la ei, am si fost pe santier de cateva ori - ma gandeam ca poate dau de cineva care a cumparat deja. Multumesc.

#4
powerff

powerff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2007
Si eu am fost de cateva ori. Insa tot ezit, fiindca datele furnizare au fost contradictorii. Acum ceva timp am intrebat la ce adancime este fundatia si mi s-a spus ca la 70cm, mai nou alt inginer de constructii din cadrul complexului mi-a raspuns ca este la 150 cm. Ceva asemanator s-a intamplat si in cazul panzei freatice (intre 80cm - 120cm versus 400 cm). Un arhitect, mi-a spus ca in general, in zona Bucurestiului panza freatica este la 90 cm. Din ce am citit eu si am vorbit cu arhitectul , fundatia trebuie sa fie la o adancime intre 90 cm - 110 cm, adancimea de inghet in zona Bucuresti. Altfel nu e bine deloc. S-au facut case care pe hartie aveau fundatie de 120 cm si altceva era in realitate. Stiu pe cineva care a descoperit, dupa o expertiza, ca fundatia casei era facuta la 15 cm (casa construita anul trecut).

Tu cand ai fost in Corbeanca, ai cerut vreun document oficial ...gen studiu geo pt a afla adancimea panzei freatice in zona? Stiti cumva daca in zona exista probleme cu panza freatica la ploi mai zdravene?  
De curiozitate, ce raspunsuri ti s-au dat in ceea ce priveste fundatia cladirilor si adancimea panzei freatice?

Multumesc

#5
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005
sa stiti ca in Roma, casele care se construiesc, se construiesc fara fundatie. Ma refer la casele de locuit, nu la buildinguri. Asta din cauza zonei arheologice... Si nimeni nu se plange din cauza asta. Bineinteles, e mai bine cu fundatie.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,666
  • Înscris: 26.11.2001

 adilushu, on Apr 12 2007, 16:36, said:

Am oferta de la ei, am si fost pe santier de cateva ori - ma gandeam ca poate dau de cineva care a cumparat deja. Multumesc.

Puneti si voi oferta aici pentru cei interesati.

P.S> Panza freatica Nu este la 90 cm.. in tot Bucurestiul. Ar fi jale !

#7
powerff

powerff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2007
Exista doua tipuri de vile: P + 1 (210mp)  si P + 1 + M (294mp).
Pretul este 900 euro/mp, la care se adauga TVA. In pret intra si terenul. Parcelele sunt intre 500 mp si 700 mp. Dar majoritatea au in jur de 500 mp si ceva. In Gradina in spatele casei fara amprenta casei ramane de 300 mp.

Ei zic ca intre cele doua tipuri nu exista diferente in compartimentare ci doar ca la varianta mare mai exista un etaj (nu-i asa; dupa ce veti vedea si versiunea mica, veti remarca asta). Au ca showroom o casa mare finisata complet pentru a va face o idee.
Insa aici pot sa spun ca exista o mare diferenta. La vila P + 1, geamurile de la etaj sunt mult mai mici, iar lumina in camere este slaba. Geamurile sunt deja puse cam la toate vilele mici. Le-am pus si o intrebare daca se pot face geamuri mai mari, insa raspunsul a fost nu. La prima vedere mi s-a parut simplu: mai dai un rand de caramida jos si ai facut geamul mai inalt. Insa nu e asa. Structura caselor e din zidarie portanta. Din ce am inteles eu, peretii sustin greutatea/rezistenta cladirii. Si cu fundatia e o problema in sensul ca inca nu stiu la ce adancime e fundatia.

Mai trebuie spus ca inginerul constructor care se ocupa de cartier mi-a spus ca acele case sunt facute sa reziste la un cutremur pana in 7 grade. Cam putzin mi se pare. Nu mai retzin cat de mare a fost cutremurul din 1977, dar parca a avut peste 7 grade.

#8
powerff

powerff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2007
Am uitat sa specific ca toti peretii de compartimentare din interior sunt/vor fi din rigips, iar finisajele sunt medii.

#9
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Courage, on Apr 22 2007, 20:21, said:

P.S> Panza freatica Nu este la 90 cm.. in tot Bucurestiul. Ar fi jale !
cred ca se refera la adancimea de inghet. in mod normal fundarea se va face dupa aceasta adancime orientativa.

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Cum se realizeaza dispunerea camerelor? Ma gandesc ca daca interiorul este astfel compartimentat ai o libertate in distribuita spatiului. Sau e si asta standardizat?

#11
powerff

powerff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2007
Eu la panza freatica ma refeream. Asta e informatia pe care mi-a dat-o arhitectul. Oricum e bine de vazut un studiu geo din partea celor de acolo. Insa nu cred ca il vor face disponibil. Eu l-am cerut.

Si intr-adevar adancimea de inghet in Bucuresti este la 90 cm, deci fundatia ar trebui sa aibe intre 90 - 110 cm. Mai exista un cartier in Corbeanca, sat Tamasi, Natural parca se numeste, unde fundatia caselor e la 70 cm. Bine, acolo se lucreaza mult mai dezorganizat si cu materiale mai low, fata de Corbeanca Forest (din ce am vazut noi). Si aici la Corbeanca Forest prima informatie data a fost: fundatia caselor mici: 70 cm si a celor cu un etaj in plus la 90 cm.

Cand ne-am vazut fata in fata cu inginerul constructor (din partea firmei care construieste acolo) el a zis 150 cm si panza la 4 m (initial era intre 80 cm si 120 cm conform acelor---intre timp a mai coborat nitzel :) ). Sincer, nu prea cred asta. Oricum omu' nu mi s-a parut de incredere. Impreuna cu arhitectul am cerut actele necesare, pentru a vedea planul constructiei si datele tehnice. Suntem in asteptare.

Camerele sunt compartimentate in mare parte din case. Daca intre timp te hotarasti sa cumperi si alegi o casa intr-un stadiu incipient, e posibil sa poti opta pentru alta compartimentare.

A mai vazut cineva casele astea din Corbeanca Forest. Ce parere v-ati facut?

#12
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
panza freatica in corbeanca este la 3-7 m adancime. nici vorba de 70 -90 cm . in plus la apa asa de sus o ploaie mica transforma santierul in baltoaca.

in cazul asta casele ar trebui sa aiba fundatie pe radier sau piloti. ceea ce ma indoiesc.

vind si cu subsol?

#13
powerff

powerff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2007
Casele nu au subsol. Deasemenea developerul a precizat ca in locul respectiv nu se pot construi blocuri. Ma rog..probabil fiindca lacul e la vreo 500 m de locatia respetiva panza freatica e mai sus.

Nu asta e problema, fiindca daca ar fi o hidroizolatie facuta cum trebuie e ok.

Fundatie pe piloni?! Hmm...nici nu stiu daca e facuta asa cum trebuie -  peste adancimea de inghet...ce sa mai zic de piloni...

#14
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 powerff, on Apr 24 2007, 08:58, said:

Deasemenea developerul a precizat ca in locul respectiv nu se pot construi blocuri.
daca lacul e la 500 de m in afara de vreun izvor subteran de alimentare a lacului nu prea are cum sa influenteze.
probabil pentru ca planul de urbanism nu prevede mai mult de P+2. uita-te in bucuresti cum se construiesc blocuri fix in malul lacului.

Fundatie pe piloni?! Hmm...nici nu stiu daca e facuta asa cum trebuie -  peste adancimea de inghet...ce sa mai zic de piloni...
repet , este aproape imposibil ca in corbeanca apa freatica sa fie atat de sus la vreo 90 de cm. puteti eventual sa intrebati pe tarani pe acolo , sa va uitati daca apa balteste excesiv ma rog sunt si alte semne.

daca apa este acuma la 90 de cm cand ingheata fundatia aia clasica va juca ca o clatita in tigaie . imposibil fara radier sau piloti acolo.

dar nu cred. parerea mea.

#15
powerff

powerff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2007
Mai nu stiu ce sa zic despre panza freatica. Oricum eu am cerut un document ...ceva, pentru ca oricum studiu geo s-a facut, altfel nu s-ar fi putut construi. Deocamdata raspunsul este 'documentele sunt indisponibile'. La fel si in cazul fundatiei.

Oricum sfatul meu este ca fiecare cand isi cumpara o casa sa ceara o documentatie ...ceva. Ideal ar fi ca pentru fundatie sa se faca o expertiza (costa in jur de 100 euro) inainte de a cumpara casa, fiindca pana la urma pe hartie poate sa fie ceva si in realitate cu totul diferit. Dar in general developerii/constructorii nu sunt de acord. Dupa ce cumperi casa, poti face asta, sigur. Descoperi ca fundatia cladirii e la vreo 30 cm, pe urma ii dai in judecata si stai prin tribunale cu ei.

Mare grija, la noi inca se construieste dupa ureche, si constructorii se zgarcesc si la 1 m3 de beton.

#16
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
buna intrebarea cu fundatia. Eu le-am dat o lista cu multe intrebari (la care astept raspuns). In general casele par facute bine (prin comparatie cu alte case pe care le-am mai vazut). Finisajele - cel putin la casa model - slabe - parchet umflat, faianta pusa aiurea, usi care nu se inchid etc.
M-am uitat la cateva case la care se lucra la fundatie - par sa toarne betoane la greu.
Oricum atitudinea destul de aiurea - mi-au zis ca daca imi place casa sa o iau daca nu oricum se gasesc si alti cumparatori...

Mi-au placut strazile interioare - canalizarea sub strada e la adancime mare, are guri de vizitare dese - daca se  intampla ceva nu trebuie sa sparga asfaltul - strazile le fac destul de solide, cu tot ce trebuie.
Finisarea la interior a caselor se face cu diverse firme - am vizitat cateva si era acolo un patron ceva de firma mica - se lauda ca el finisseaza super casele pe care le castigase in complex, ma sfatuia sa iau una din casele facute de el - ca el foloseste laser sa masoare verticalitatea peretilor de rigips etc.

E un pic enervant ca ei ridica repede casele - nu prea mai poti face schimbari - si nici nu mai poti verifica nimic la calitatea constructiei.

Pana una alta astept raspunsurile la intrebari - in principiu as vrea sa cumpar la ei, mi se pare o oferta destul de buna in comparatie cu restul pietei.
Nu mai au prea multe case disponibile - dar se vor apuca si de al doilea cartier - va avea mai multe case - ziceau ca in jur de 500 - e undeva mai retras decat acesta.

Schite puteti vedea pe site-ul lor - la ambele case. La P+1 se poate amenaja in pod un spatiu de joaca pt copii sau ceva de depozitare - e destul de inalt pentru asa ceva.

Una peste alta - avantaje si dezavantaje - ca la orice constructie - pentru mine ar fi un avantaj ca nu trebuie sa alergi tu prea mult dupa constructori - desi de supravegheat tot nu scapi.

#17
pge71

pge71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.08.2006
Fundatia e la 70 cm la cele P+M si 90 cm la cele P+1+M, cam putin la cele mici parca.

Caramizile folosite sunt destul de proaste si casante (Trubednik - sarbesti) si e destul de rau pt. ca peretii sunt intr-adevar portanti si sustin greutatea cladirii.

O parte din case vor fi gata abia in 2008, au zis ca izoleaza santierul dar soseaua de acces va fi facuta abia in 2008.

Stiti cumva daca s-au scumpit, intentionau ca de la 01 Mai sa fie 900 EUR+TVA?

Finisajele inca nu se stie la ce nivel vor fi si de unde.

Nu furnizeaza nici un document gen studiu geo, sistem alimentare cu apa, adancime put sau sistem canalizare.

In concluzie: probleme cu fundatia, caramizile, finisajele, eventual alimentare cu apa.

Nici data de finalizare a caselor aflate in lucru nu e clara, iunie, iulie, august sau noiembrie.

#18
powerff

powerff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2007

Quote

Oricum atitudinea destul de aiurea - mi-au zis ca daca imi place casa sa o iau daca nu oricum se gasesc si alti cumparatori...

Hmm....cred ca eu spun pas. Am sa ii las pe altii inainte :),  mai ales dupa ce am aflat o ultima informatie de la arhitectul nostru: "zona corbeanca se incadreaza in aceeasi zona de risc seismic ca si bucurestiul, respectiv, clasa de risc C, ptr care intensitatea de normativ a seimului este VIII. adancimea minima a fundatiei indiferent de apa freatica sau limita de inghet trebuie sa fie 90 de cm"

Inginerul lor ne-a spus ca acele constructii sutn facute pentru un cutremur de max. 7 grade. Desi tot el spunea ca fundatia e la 150 cm pentru toate casele, indiferent de tip. Asta mi-a sunat a gogonata. Informatia initiala era de 60 cm pentru casele mici si 90 cm pentru cele mari. In plus fundatia este mult deasupra limitei de inghet (ma refer la varianta mica).

Nici documentatia nu ni s-a aratat. Nu inteleg o chestie: exista oameni care cumpara case in acest cartier (sau altele asemanatoare) fara sa ceara vreun document?!

Intr-adevar din ce vazusem initial acest cartier mi s-a parut cel mai ok din zona (case, strazile in interior, etc). Insa, din pacate, constructia si serviciile lasa de dorit.


Quote

Stiti cumva daca s-au scumpit, intentionau ca de la 01 Mai sa fie 900 EUR+TVA?

Cred ca deja le-au scumpit. Cele mici de 210 mp, sunt 188.500 euro (fara TVA).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate