Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Corbeanca Forest

- - - - -
  • Please log in to reply
541 replies to this topic

#523
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCristinaTab, on Dec 7 2008, 10:04, said:

Buna ziua,

Imi cer scuze, intru prima data pe forumul vostru si as vrea sa va intreb cate ceva despre CF. Vreau sa-mi cumpar o casa aici si am inteles ca ar fi cateva probleme.

1. Cum ramane cu debitul apei la robinet cand il folosesc toti locatarii ? Soricei, am auzit bine, in pereti ?
mi-e greu sa spun cand folosesc toti locatarii apa in acelasi timp :) dar probleme cu debitul nu am avut niciodata. S-a intamplat o singura data sa nu avem apa mai mult timp, din cauza ca s-au ars pompele pe tot complexul. Altfel nu sunt probleme.

Soricei da, am vorbit cu multa lume care sta la casa si mi-au spus sa ma relaxez, ca e o stare de normalitate :) Toamna, cand se rareste mancarica si vine frigul, soriceii de camp vin in mod inevitabil in case. Sunt atat de mici, incat cred ca este practic imposibil sa insulezi o casa astfel incat sa nu patrunda in ea. De obicei se catara pe peretii rugosi ai casei si intra prin pod.

Eu am prins cativa si de vreo doua saptamani se pare ca am scapat. Am pus mancare prin diverse locuri din casa si nu a disparut. Inainte, disparea in jumatate de ora :)

In rest, e liniste, frumos, vecinii si-au impodobit casele si gradinile, astept vacanta, zapada si Craciunul :)

#524
steliadis

steliadis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2008

View Postglumetu, on Dec 11 2008, 15:00, said:

mi-e greu sa spun cand folosesc toti locatarii apa in acelasi timp :) dar probleme cu debitul nu am avut niciodata. S-a intamplat o singura data sa nu avem apa mai mult timp, din cauza ca s-au ars pompele pe tot complexul. Altfel nu sunt probleme.

Soricei da, am vorbit cu multa lume care sta la casa si mi-au spus sa ma relaxez, ca e o stare de normalitate :) Toamna, cand se rareste mancarica si vine frigul, soriceii de camp vin in mod inevitabil in case. Sunt atat de mici, incat cred ca este practic imposibil sa insulezi o casa astfel incat sa nu patrunda in ea. De obicei se catara pe peretii rugosi ai casei si intra prin pod.

Eu am prins cativa si de vreo doua saptamani se pare ca am scapat. Am pus mancare prin diverse locuri din casa si nu a disparut. Inainte, disparea in jumatate de ora :)

In rest, e liniste, frumos, vecinii si-au impodobit casele si gradinile, astept vacanta, zapada si Craciunul :)


ATENTIE TVA5% inclusiv pentru avans - raspuns oficial MINISTERUL DE FINANTE
salutare, eu sunt din complexul rasarit de soare, dar am vazut ca va preocupa discutiile legate de noua OUG privind TVA de 5% pentru constructii. Eu am facut o solicitare ofociala catre MEF in care am cerut sa ni se explice foarte clar cum se aplica aceasta ordonanta. Ideea este ca indiferent daca s-a achitat avans s-au nu, daca intrarea in proprietate se face dupa 15 decembrie se aplica un TVA de 5% - raspunsul celor de la MEF integral il aveti pe blogul meu http://steliadis.blogspot.com/

#525
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Am dat azi cateva telefoane la Posta Romana - subiectul fiind ce trebuie sa facem ca sa vina si la noi corespondenta etc. Dupa ce m-au plimbat de la unii la altii am ajuns la agentia din Corbeanca - ei ar fi responsabili de zona noastra.
Am vorbit cu una dintre postarite - cea care e fix responsabila de noi era pe teren.
Mi-a spus ca ideal sa se specifice pe corespondenta "Cartier Corbeanca Forest" - astfel ar sti si ei. Altfel, scriind pe plicuri Balotesti - ei automat le trimit la Balotesti - si acolo mor.
I-am spus care e adresa noastra postala - si aici o confuzie, mai e si in Mechea strada Ficusului.

In fine, aparent s-a lamurit, am sa fac o proba si am sa imi trimit o scrisoare ( :)  ) sa vad daca vine.
Ideal daca ar merge cineva din conducerea asociatiei sa vorbeasca face-to-face cu factorul postal, eventual sa le dam si o harta despre cum sunt numerotate casele in complex. Mi-au zis ca nu e nevoie de facut nici o hartie oficiala.

Acum, daca va merge, trebuie sa discutam pe la utilitati sa puna adresa corecta pe facturi, altfel n-am facut nimic.

Va tin la curent cu experimentul "scrisoarea".

#526
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007

View PostCristinaTab, on Dec 7 2008, 10:04, said:

Buna ziua,

Imi cer scuze, intru prima data pe forumul vostru si as vrea sa va intreb cate ceva despre CF. Vreau sa-mi cumpar o casa aici si am inteles ca ar fi cateva probleme.

1. Cum ramane cu debitul apei la robinet cand il folosesc toti locatarii ? Soricei, am auzit bine, in pereti ?



Presiunea apei nu e constanta (cel putin la casa mea). E OK dar sunt momente cand presiunea e slaba. Soricei - deh, ca la tara, ne luptam cu ei.
In rest - catei cat cuprinde (cu urletele de rigoare noaptea). Sunt tot mai agresivi - ma gandesc sa imi fac si eu gard in fata si sa il inalt pe cel existent, vad ca au o placere sa tot intre in curte desi nu mai am alte animale, nici mancare.

Vezi ca sunt case de vanzare, ceva mai finalizate, si la proprietari. Si modelul P+M si modelul P+M+1. iar P+M+1 destule, la dezvoltator.

In rest, vorba vecinului, asteptam zapada si colindatorii.

#527
mradu

mradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.01.2008

View Postadilushu, on Dec 15 2008, 14:21, said:

Am dat azi cateva telefoane la Posta Romana - subiectul fiind ce trebuie sa facem ca sa vina si la noi corespondenta etc. Dupa ce m-au plimbat de la unii la altii am ajuns la agentia din Corbeanca - ei ar fi responsabili de zona noastra.
Am vorbit cu una dintre postarite - cea care e fix responsabila de noi era pe teren.
Mi-a spus ca ideal sa se specifice pe corespondenta "Cartier Corbeanca Forest" - astfel ar sti si ei. Altfel, scriind pe plicuri Balotesti - ei automat le trimit la Balotesti - si acolo mor.
I-am spus care e adresa noastra postala - si aici o confuzie, mai e si in Mechea strada Ficusului.

In fine, aparent s-a lamurit, am sa fac o proba si am sa imi trimit o scrisoare ( :)  ) sa vad daca vine.
Ideal daca ar merge cineva din conducerea asociatiei sa vorbeasca face-to-face cu factorul postal, eventual sa le dam si o harta despre cum sunt numerotate casele in complex. Mi-au zis ca nu e nevoie de facut nici o hartie oficiala.

Acum, daca va merge, trebuie sa discutam pe la utilitati sa puna adresa corecta pe facturi, altfel n-am facut nimic.

Va tin la curent cu experimentul "scrisoarea".


Buna seara,

Facturile vin pe adresa str. Ficusului nr.1C, Balotesti, com. Balotesti pentru curent si gaze si pe str. Iepurasului pt. Electrica si Romtelecom.
Numarul casei trebuie precizat alaturi de cartierul Corbeanca Forest. Asa se primesc toate facturile de utilitati. E drept ca nu am primit pana acum alte facturi decat cele de utilitati:)
Pe curand!

Edited by mradu, 18 December 2008 - 20:32.


#528
lushulika

lushulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2008

View Postmradu, on Dec 18 2008, 20:29, said:

Buna seara,

Facturile vin pe adresa str. Ficusului nr.1C, Balotesti, com. Balotesti pentru curent si gaze si pe str. Iepurasului pt. Electrica si Romtelecom.
Numarul casei trebuie precizat alaturi de cartierul Corbeanca Forest. Asa se primesc toate facturile de utilitati. E drept ca nu am primit pana acum alte facturi decat cele de utilitati:)
Pe curand!


Sa inteleg ca ati primit facturi prin Posta? Poate vi le-au adus in coada cainii pe care i-ati "aclimatizat" in spatiul nostru comun. Ca postas n-am vazut pe strazi...

#529
mradu

mradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.01.2008

View Postlushulika, on Dec 19 2008, 11:16, said:

Sa inteleg ca ati primit facturi prin Posta? Poate vi le-au adus in coada cainii pe care i-ati "aclimatizat" in spatiul nostru comun. Ca postas n-am vazut pe strazi...


Stimata Doamna,

Cainii de care vorbiti nu au jignit pe nimeni! Eventual, ei nestiind carte au mai marait pe cineva sau au mai latrat la altcineva...asa isi arata si ei nemultumirile...simt si ei oamenii. Dar stiti cum se spune, lume multa, oameni putini!
Va doresc Sarbatori fericite si daca va supara cainii ramasi asa tare puteti sa luati mai multe masuri decat am reusit eu ca presedinte de asociatie. La prima sedinta veti fii propusa presedinte de asociatie. Succes!

#530
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Sigur, eterna scuza ca patrupedele maraie doar la "neoameni". Si se mai si lauda ca a facut nu stiu ce...evident, sa dea de mancare cainilor in spatiul comun pe care il stapaneste doar partial, ca si noi toti - parca ne-ati promis solemn ca nu mai faceti asta - e usor de zis, mai greu sa ai si cuvant, nu?

Masuri am lua daca am fi sprijiniti si de proprietarul majoritatii caselor, dezvoltatorul. Pe care evident, nu il intereseaza deloc acest aspect. Ca si multe altele, din moment ce ne-a vandut casele...who cares? Acum nici nu mai raspunde la solicitarile de reparare a defectiunilor...asteapta cerere oficiala trimisa cu executorul judecatoresc.

Sarbatori fericite si fara caini vagabonzi intr-un ansamblu din Europa secolului XXI! Daca s-o putea...

#531
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Buna tuturor,
m-ar interesa o casa in acest ansamblu si am urmarit ofertele de anunturi, am vazut ca unii proprietari au inceput sa vanda.

As dori sa intreb cat au costat aceste case initial cand le-ati cumparat ? Daca imi poate spune cineva care erau preturile dezvoltatorului!

Multumesc

#532
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008

View Postdixie, on Mar 24 2009, 19:49, said:

Buna tuturor,
m-ar interesa o casa in acest ansamblu si am urmarit ofertele de anunturi, am vazut ca unii proprietari au inceput sa vanda.

As dori sa intreb cat au costat aceste case initial cand le-ati cumparat ? Daca imi poate spune cineva care erau preturile dezvoltatorului!

Multumesc

Io am luat cu 100.000 apartament 3 camere. Acum il scot la vanzare cu 400.000. Daca sunteti interesat va rog frumos sa pregatiti banu cash.

#533
mradu

mradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.01.2008

View Postdixie, on Mar 24 2009, 20:49, said:

Buna tuturor,
m-ar interesa o casa in acest ansamblu si am urmarit ofertele de anunturi, am vazut ca unii proprietari au inceput sa vanda.

As dori sa intreb cat au costat aceste case initial cand le-ati cumparat ? Daca imi poate spune cineva care erau preturile dezvoltatorului!

Multumesc


Iti vand eu casa, mobilata, aranjata, cu tot cu vecini, numai 350.000 euro, cu tot cu TVA. POMANA CURATA, IERI O DADEAM CU 850.000 EURO. Maine poate o dau vreunui camatar sau vreunui zlatar...au venit acum din Italia cu banii cash...umbla sa cumpere tot ce gasesc! Grabeste-te!

#534
minu94

minu94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.10.2008
Ne-am luat si noi casa in Corbeanca Forest (noi in sensul de familie). Totul ok, ne-am apucat sa aranjam. Azi au inceput sapaturile pentru canalizarea care este facuta prost... ia ghiciti unde sunt hidrantii? Sunt ingropati in pamant.

Attached Files


Edited by minu94, 03 September 2010 - 19:38.


#535
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006

View Postminu94, on 3rd September 2010, 20:38, said:

Ne-am luat si noi casa in Corbeanca Forest (noi in sensul de familie). Totul ok, ne-am apucat sa aranjam. Azi au inceput sapaturile pentru canalizarea care este facuta prost... ia ghiciti unde sunt hidrantii? Sunt ingropati in pamant.

cred ca i-au pus asa sa nu inghete  :)

#536
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postminu94, on 3rd September 2010, 19:38, said:

Ne-am luat si noi casa in Corbeanca Forest (noi in sensul de familie). Totul ok, ne-am apucat sa aranjam. Azi au inceput sapaturile pentru canalizarea care este facuta prost... ia ghiciti unde sunt hidrantii? Sunt ingropati in pamant.
Cat mai costa o casa in acest ansamblu?

#537
mradu

mradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.01.2008

View PostHavoc, on 10th November 2010, 16:14, said:

Cat mai costa o casa in acest ansamblu?


intre 180.000 si 290.000 euro, functie de gradul de finisare, echipare, mobilare etc...mai sunt vreo 20 de case...informativ iti spun, e mai bine sa intrebi la sursa.

#538
AdiPaun

AdiPaun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.11.2012
Buna ziua,
Intentionez sa-mi achizitionez o locuinta in Martie-Aprilie 2013.
Avand in vedere ca nu am timp sa citesc fiecare din cele aprox 30 de pagini despre acest complex, v-as ruga sa imi spuneti in mare avantajele si dezavantajele REALE ale acestui ansamblu.
Mentionez ca am o fetita de 3 ani care urmeaza sa inceapa gradinita.
Atat eu cat si sotia mea lucram in zona centrala.
Multumesc anticipat!

#539
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Buna ziua,

Cam cat costa sa intretii o casa in acest complex, mai ales pe tip de iarna (ma refer la factura la gaz). Centralele termice oferite de dezvoltator sunt ok, sau le-ati schimbat?

Multumesc.

#540
mradu

mradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.01.2008
pentru draemi: administratia, paza, apa, mici cheltuieli comune total cca 300-350 lei pe luna per casa, curentul electric cca 150-200 lei pe luna, gazele-functie de tipul de centrala si grosimea peretelui- intre 550-800 lei pe luna iarna, gunoiul menajer cca 10 lei per persoana pe luna...nu au fost schimbate centralele termice, dar au mai avut componente schimbate la fiecare 2 ani, la revizii...per total, cam tot atat cat platesti la un apartament de bloc cu centrala proprie :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate