Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Corbeanca Forest

- - - - -
  • Please log in to reply
541 replies to this topic

#505
mradu

mradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.01.2008

 lushulika, on Sep 11 2008, 09:09, said:

Unde au disparut cainii? Nici vorba, dimpotriva, s-au inmultit!
Doar ca acum, fiind in calduri, umbla cu un scop anume, in zonele unde sunt cele 5-6 catele. Ne vom mai trezi in curand cu inca 20-30 de catei...
Am numarat in plimbarile mele cu bebe - avem 60-70 de caini care se invart prin cartier. Dupa ce i-au mancat pe cei mai slabi, au inceput cu animalele noastre de casa. Urmam noi!


Buna seara din nou!


Va rog frumos sa nu propuneti exterminarea fizica a animalelor!
Inca o data sant foarte mahnit pentru moartea celor 2! pisicute. Nu mi-am inchipuit ca pot ajunge pana acolo! Dar sa nu fim extremisti: cainii nu s-au mancat intre ei si nu vor sari sa ne manance pe noi! De caini sant sigur, de oameni mai putin!
Totusi, din cei trei catei care dormeau la mine pe peluza a mai ramas unul...ceilalti doi caini au disparut fara urma din weekend! Si erau blanzi...Eu v-as propune castrarea femelelor de catre un veterinar...asa nu se vor mai inmulti si vor muri de batranete.
Astazi, in urma unei intalniri ad-hoc cu Marr si Opal s-a promis verificarea impamantarii la casele care au semnalat deficienta si rezolvarea legarii centurii de impamantare acolo unde Pram-ul va decide. Saptamana viitoare.
Despre presiunea apei si grupul electrogen e nevoie de unanimitate.
Tot astazi am aflat ca cele doua parcele de teren din vecinatatea statiei de epurare sunt proprietatea Marr...asadar, locul de joaca e doar in curtile noastre si la gradi...cand o fi gata.

Da, daca nu va fi ceva neprevazut, voi fi la adunarea de marti seara.

Pe curand!

#506
lushulika

lushulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2008

 mradu, on Sep 11 2008, 19:44, said:

Buna seara din nou!


Va rog frumos sa nu propuneti exterminarea fizica a animalelor!
Inca o data sant foarte mahnit pentru moartea celor 2! pisicute. Nu mi-am inchipuit ca pot ajunge pana acolo! Dar sa nu fim extremisti: cainii nu s-au mancat intre ei si nu vor sari sa ne manance pe noi! De caini sant sigur, de oameni mai putin!
Totusi, din cei trei catei care dormeau la mine pe peluza a mai ramas unul...ceilalti doi caini au disparut fara urma din weekend! Si erau blanzi...Eu v-as propune castrarea femelelor de catre un veterinar...asa nu se vor mai inmulti si vor muri de batranete.

Eu va propun sa ii castrati si sa ii luati la dumneavoastra in curte!
Eu nu ii vreau in spatiul comun, iata de ce:
1. vara asta nu ne-am plimbat cu rolele - cum prindeam putina viteza, cum ne fugareau caini;
2. adun zilnic 3-4 rahati de caini de pe gazonul din fata;
3. ii aud in fiecare noapte urland, latrand la orice de cel putin 7-8 ori (apropo, asa am remarcat ca firma aceea de paza privata- nu facem reclama- trece de 2 ori pe noapte prin cartier);
4. zonele de plimbare (la pas, incet, sa nu ii provocam) sunt reduse numai 2 alei si 3 traverse, in rest -din cauza catelelor care au fatat sau a cainilor care primesc de mancare la diferite case - nu te poti apropia fara bat in mana sau pietre in buzunare;
5. mi-au distrus in cateva locuri gardul de sarma, cautand sa intre in curte;
Mai sunt si alte motive, le discutam la sedinta.
Referitor la cei blanzi care stau in fata casei dumneavoastra... cred ca glumiti ... sau ne credeti fraieri.. din cauza lor nu ma plimbam pe prima alee!!!
Nu sunt neaparat pentru exterminarea fizica, sunt doar pentru disparitia lor urgenta, totala si irevocabila din spatiile comune ale cartierului in care locuiesc, cartier unde ar trebui sa imi cresc copii stiindu-i macar in siguranta, nu mai vorbesc de civilizatie, liniste s.a.m.d.
Vedem la sedinta ce se va hotara.
Pe marti,

#507
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
@ lushulika: relaxeaza-te, dl mradu nici macar nu traieste in complex, dar isi da cu parerea despre cat de blanzi sunt cei trei catei neprihaniti (sunt blanzi doar cu el si doar pt ca-i hraneste, evident). dl mradu, veniti noaptea in complex si vedeti ce se intampla. mai vorbim pe urma.

cainii NU AU CE CAUTA in spatiul comun, eu nu am platit ca sa traiesc intre caini vagabonzi. ma rog, mie mi se pare un standard minim.

cine iubeste cainii are 500mp mari si lati, in care pot convietui linistiti cu toti cainii din complex.

nu-i vorba de exterminare, ci de alungarea lor din complexul ingradit. cine vorbeste de omararea lor? eu unul vreau sa nu ma mai trezeasca noaptea cand urla cu orele incontinuu. dar sigur, sunt blanzi, cat timp stau in masina.

apropo, dle mradu, veti observa la sedinta ca sunteti intr-o minoritate desavarsita in aceasta problema.

#508
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Vedeti aici reply-ul meu intr-o situatie relativ asemanatoare. In locul vostru la sedinta de marti (daca am retinut bine termenul) le-as da un termen clar tuturor protectorilor neconditionati ai animalelor salbatice: intr-o saptamana, maxim doua, maidanezii trebuie sa dispara, one way or another. Dupa aceea, one way dispare si ramane another. Intre viata si integritatea corporala si psihica a unui om si a unui caine, alegerea e foarte simpla si se gasesc si oameni care sa o faca.

#509
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
fratilor , ,m-am lamurit. daca si la voi in complex ( de lux) se discuta aceleasi probleme ca la bloc , m-am lamurit : romanul e acelasi peste tot.

no offense intended dar e chiar hilar.

#510
lushulika

lushulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2008
retrogradasem pe pagina 2 si nu mai gaseam topicul.
@turbo trabannt - ai dreptate! nici nu mai am ce comenta...
@coldplay - la sedinta s-a discutat oarecum in stilul de care ziceai, numai ca ansamblul nu este inchis 100%. Trebuie sa rezolvam inchiderea, caci altfel degeaba ii rezolvam pe cei existenti, apar altii.
In ultima saptamana am remarcat 2 caini noi. Ce naiba se intampla? Ii aduc vecinii de la casele din jur? Asa migreaza cainii? Sau "iubitorii neconditionati de animale salbatice" mentin numarul, cum dispare unul - apare altul?

#511
Sorin_Agapie

Sorin_Agapie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.09.2008
Buna ziua,

Am o intrebare la voi care deja ati achizitionat o casa in acest cartier (eventual de curind): care mai sint preturile? Intreb pt. ca mi-am construit o casa in Tamasi si urmeaza sa o evaluez pt. o ipoteca. Stiu ca, de regula, evaluatorii se intereseaza de preturile din zona inainte de toate si apoi intra in detalii personalizate.

Va multumesc!

#512
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007

 Sorin_Agapie, on Sep 24 2008, 11:21, said:

Buna ziua,

Am o intrebare la voi care deja ati achizitionat o casa in acest cartier (eventual de curind): care mai sint preturile? Intreb pt. ca mi-am construit o casa in Tamasi si urmeaza sa o evaluez pt. o ipoteca. Stiu ca, de regula, evaluatorii se intereseaza de preturile din zona inainte de toate si apoi intra in detalii personalizate.

Va multumesc!

Evaluatorii au deja preturile pe zona.Exact ca la vanzarea unui apartament dintr-un cartier.Dar asta nu este singurul criteriu al unei evaluari.Intr-o evaluare exista mai multe metode de evaluare si fiecare metoda are pretul ei.Depinde din ce e facuta casa,ce finisaje ai folosit,etc.
Deci,nu este deloc relevant pretul caselor din acest cartier(decat daca vrei sa cumperi una :D ),nici din alt cartier.Nu te ajuta cu absolut nimic.Nici macar sa-ti faci o idee.Il poti intreba pe evaluator, cand vine sa vada casa,sa-ti faca o estimare.Chiar si el ,e posibil ,sa nu poate spune nimic pana nu calculeaza.

Succes!

Edited by SilverFoxy, 01 October 2008 - 21:55.


#513
lushulika

lushulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2008
Ce se mai aude cu urmatoarea sedinta? o sa fie pe 15 oct?

#514
breazui

breazui

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.07.2008

 lushulika, on Oct 13 2008, 07:17, said:

Ce se mai aude cu urmatoarea sedinta? o sa fie pe 15 oct?
dragi vecini

va asteptam maine la show room, incepand cu ora 19, la sedinta lunara a proprietarilor. A fost invitata si Dna Ala Buceatchi.

O seara buna

#515
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007
Am vazut ca Turcu (amenajari gradini) isi face de lucru prin cartier.A mai facut cineva gradina cu el?Cum a iesit?

Ce se mai aude cu rozatoarele si cu mirosurile prin bai.Are  cineva soricei prin casa?

Caloriferele voastre se incalzesc bine?Ale mele sunt mai reci in partea de jos.

Ce acte trebuie sa mai fac dupa inscrierea la primarie(rol)?Cumva gaze,apa?Unde?

#516
lushulika

lushulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2008

 SilverFoxy, on Nov 18 2008, 20:55, said:

Am vazut ca Turcu (amenajari gradini) isi face de lucru prin cartier.A mai facut cineva gradina cu el?Cum a iesit?

Ce se mai aude cu rozatoarele si cu mirosurile prin bai.Are  cineva soricei prin casa?

Caloriferele voastre se incalzesc bine?Ale mele sunt mai reci in partea de jos.

Ce acte trebuie sa mai fac dupa inscrierea la primarie(rol)?Cumva gaze,apa?Unde?
Cu Turcu, eu am luat tzeapa dupa tzeapa. Nu te sfatuiesc. Sau lucreaza cu el si da-i banii numai dupa ce te asiguri ca e 100% totul facut asa cum v-ati inteles...
Soricei, da , multi. Adica am tot prins si stiu ca nu sunt singura care are. Cauta urmele si pune capcane inainte sa se inmulteasca!

#517
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007

 lushulika, on Nov 19 2008, 17:12, said:

Soricei, da , multi. Adica am tot prins si stiu ca nu sunt singura care are. Cauta urmele si pune capcane inainte sa se inmulteasca!

Frumos :rolleyes: !Ai in pereti?Au ajuns sa umble prin camerele de la etaj?
Mi-a zis mie un prieten sa pun otrava in pereti si nu l-am ascultat!!Acum regret si  nu stiu cum sa fac daca se plimba pe dupa rigips!!!

#518
brindusade

brindusade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 05.11.2007
Daca aveti probleme cu cainii fara stapan vedeti daca asta va poate ajuta cu ceva : http://www.sterilize...erilizarea.html

#519
lushulika

lushulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2008

 SilverFoxy, on Nov 20 2008, 09:20, said:

Frumos :rolleyes: !Ai in pereti?Au ajuns sa umble prin camerele de la etaj?
Mi-a zis mie un prieten sa pun otrava in pereti si nu l-am ascultat!!Acum regret si  nu stiu cum sa fac daca se plimba pe dupa rigips!!!
Sper ca s-au refugiat exclusiv in pod.
Nu stiu daca otrava in spatele rigipsului este cea mai buna solutie... daca isi da duhul tot acolo?

#520
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007

 lushulika, on Nov 23 2008, 15:26, said:

Sper ca s-au refugiat exclusiv in pod.
Nu stiu daca otrava in spatele rigipsului este cea mai buna solutie... daca isi da duhul tot acolo?


Nu e nici o problema daca isi da duhul in pereti!Sunt f.mici si se stafidesc,nu put!Si acolo unde moare unul,altul nu mai trece!


Cum ati prins lustrele?Am vazut ca firele care ies din tavan nu au si carlige langa.Sta lustra agatata numai in fire!!!?? Sau se mai pot monta carlige?

#521
lushulika

lushulika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2008

 SilverFoxy, on Dec 2 2008, 12:52, said:

Nu e nici o problema daca isi da duhul in pereti!Sunt f.mici si se stafidesc,nu put!Si acolo unde moare unul,altul nu mai trece!


Cum ati prins lustrele?Am vazut ca firele care ies din tavan nu au si carlige langa.Sta lustra agatata numai in fire!!!?? Sau se mai pot monta carlige?
Parca le-au prins cu holsuruburi- dibluri in rigipsul de sus...

#522
CristinaTab

CristinaTab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2008

 glumetu, on Jul 30 2008, 14:05, said:

In legatura cu salubritatea este exact asa cum v-am spus in urma cu 1 sapt(5ron/pers/luna).
Nu are nici o importanta daca esti sau nu mutat in cartier,pentru a lua parte la luarea unor decizii ce ne privesc pe toti.Singura conditie ceruta ptr a participa este sa fii proprietar in acest cartier si sa te intereseze soarta lui si, implicit a ta.
Cat despre ora tuturor ni se pare OK, fiind oameni "ai muncii".



Buna ziua,

Imi cer scuze, intru prima data pe forumul vostru si as vrea sa va intreb cate ceva despre CF. Vreau sa-mi cumpar o casa aici si am inteles ca ar fi cateva probleme.

1. Cum ramane cu debitul apei la robinet cand il folosesc toti locatarii ? Soricei, am auzit bine, in pereti ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate