Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ansamblu rezidential Jupiter - Piata Sudului

- - - - -
  • Please log in to reply
342 replies to this topic

#1
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007
Salutare,

Pentru cei care ati cumparat apartamente aici sau stiti pe cineva care a cumparat, as vrea sa va intreb:
1. Ce apartament ati cumparat (cate camere) si la ce pret
2. Ati facut credit, la ce banci si in ce conditii?
3. La cat se ridica taxele notariale+alte taxe de transfer proprietate/ipoteca etc!
4. Cum considerati afacerea pe care ati facut-o? de la f proasta = nota 1.............la f buna=nota 10, cu argumente!

Raspunsul meu:
1. 2 camere, 81k
2. nu inca, urmeaza, astept sugestii
3. nu stiu, astept raspunsul vostru
4. deocamdata buna (9), dar inca nu am finalizat tranzactia, asa ca nu ma pot pronunta cu calificativ final!

Astept raspunsul vostru

#2
dragosv

dragosv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.07.2006
Salut,

Pretul mi se pare f. bun. Eu le-am cerut o oferta si cel mai ieftin apartament de 2 cam era la 94000 E. Tu ai negociat cu ei ? Sau cum ai ajuns la oferta asta ?

#3
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

 dragosv, on Apr 10 2007, 16:37, said:

Salut,

Pretul mi se pare f. bun. Eu le-am cerut o oferta si cel mai ieftin apartament de 2 cam era la 94000 E. Tu ai negociat cu ei ? Sau cum ai ajuns la oferta asta ?

L-am luat in septembrie, atunci erau preturi mai mici.
De asemenea am renuntat la mobila si am optat pentru parcare supraterana.
Daca as fi luat si mobila si oarcare subterana (mai scumpa) ar fi fost 89000. Oricum, acum la finalizare, costul pentru acelasi apartament de 2 camere 65 mp utili este de 120.000 EURO. A meritat afacerea!

#4
CocoSoF

CocoSoF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2007

 Sasa Darius, on Apr 10 2007, 16:53, said:

L-am luat in septembrie, atunci erau preturi mai mici.
De asemenea am renuntat la mobila si am optat pentru parcare supraterana.
Daca as fi luat si mobila si oarcare subterana (mai scumpa) ar fi fost 89000. Oricum, acum la finalizare, costul pentru acelasi apartament de 2 camere 65 mp utili este de 120.000 EURO. A meritat afacerea!


Salut,

Ne poti spune si ce tip de apartament ai cumparat din cele trei modele de doua camere?

#5
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

 CocoSoF, on Apr 19 2007, 15:20, said:

Salut,

Ne poti spune si ce tip de apartament ai cumparat din cele trei modele de doua camere?

tipul 6, cu living mare si balcon mai mic.

#6
urarom

urarom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2007

 Sasa Darius, on Apr 10 2007, 16:53, said:

L-am luat in septembrie, atunci erau preturi mai mici.
De asemenea am renuntat la mobila si am optat pentru parcare supraterana.
Daca as fi luat si mobila si oarcare subterana (mai scumpa) ar fi fost 89000. Oricum, acum la finalizare, costul pentru acelasi apartament de 2 camere 65 mp utili este de 120.000 EURO. A meritat afacerea!

Salutare
Am si eu un apartament tip6 cumparat in blocul A
Imi poti spune si mie daca ai incheiat contractul de vanzare cumparare cu ei si daca ai fost multumit?
Si daca l-ai incheiat la timp asa cum era prevazut initial
Mie mi-au spus ca pe la sfarsitul lui mai ,inceputul lui iunie ar fi perioada de incheiere a contractului
Sincer ma indoiesc ca e deja 1 mai si nu m-a contactat inca nimeni de la RCC
Merci

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sa pun si eu
am luat tip 1, 2 camere, in bl C, 80k rotund cu parcare supraterana

contractul final l-am incheiat saptamana trecuta (desi ar fi trebuit undeva la 1 aprilie sa ma pot muta! :)), taxe notariale ~50 mil, ipoteca ~12 mil, la notarul lor, undeva pe la piata muncii; nu a fost nicu un fel de alta discutie legata de pret, fix ce a fost in atecontractul incheiat in urma cu 1 an + un deviz suplimentar de 700 eur cu suplimente cerute de mine (o usa, faianta plus, bucatarie inchisa..)
termen de predare a apartamentului: 90 zile :)...

in ultimele 2 luni m-am suparat, am discutat, am tipat, am stresat cu 1000 de telefoane ca aveam creditul aprobat de mai multe luni si expira aprobarea in 9 mai, am visat ca ma mut in primavara asta... acum sunt fericit daca ma pot muta la sfarsitul verii, apartamentel sunt gata, in urma cu 2 saptamani montau gresia pe scari; sambata aceasta i-am vazut ca puneau de turnat scarile de acces exterioare si parca era desenat ceva prin curte (parcari, alei, lac...nu stiu exact)
asta referitor la hartii si termene; dar fata de alti colegi care trebuiau sa se mute anul trecut in noiembrie-decembrie si pana acum nici nu au incheiat contractul, sunt un fericit

referitor la calitate, sunt multumit, cel putin la prima vedere arata bine; am urmarit lucrarile in diverse etape si am fost iarasi multumit, atitudinea anagajatilor si a patronului neasteptat de buna in ciuda insistentei mele cu termenele nerespectate, interioarele arata excelent, electrocasnicele sunt de calitate, am gasit suplimente de care habar nu aveam ca sunt prevazute (gen becuri pe balcon, pervaze din marmura, automat pentru aerisire la baie...)

totusi cred ca termenele la celelate blocuri vor fi cat de cat respectate, practic eu am asteptat mult sa iasa actele de la primarie iar acum sunt gata pentru toate blocurile

Edited by aeon, 02 May 2007 - 09:50.


#8
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

 urarom, on May 1 2007, 17:45, said:

Salutare
Am si eu un apartament tip6 cumparat in blocul A
Imi poti spune si mie daca ai incheiat contractul de vanzare cumparare cu ei si daca ai fost multumit?
Si daca l-ai incheiat la timp asa cum era prevazut initial
Mie mi-au spus ca pe la sfarsitul lui mai ,inceputul lui iunie ar fi perioada de incheiere a contractului
Sincer ma indoiesc ca e deja 1 mai si nu m-a contactat inca nimeni de la RCC
Merci


Inca nu am incheiat contractul, mi-au spus si mie ca este prematur sa vorbim acum, o sa poata sa-mi spuna ceva peste o luna, adica la sfarsitul lunii mai.
A estimat ca totul se va finaliza in 2 luni, adica la sfarsitul lunii iunie, dar inca nu este nimic oficial si clar.

Inca de anul trecut estimarile lor au fost ca apartamentul va fi gata in iunie 2007, deci sunt in grafic.

Tu la ce etaj ai luat?

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si apartamentul meu a fost gata la termenul specificat :)
dar nu si spatiile comune :P.. acum se toarna scara de intrare in bloc, se pun lifturile, etc.

#10
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

 aeon, on May 2 2007, 13:57, said:

si apartamentul meu a fost gata la termenul specificat :)
dar nu si spatiile comune :P.. acum se toarna scara de intrare in bloc, se pun lifturile, etc.

Ce inseamna de fapt termen de predare 90 zile?
Sa inteleg ca tu ai platit, esti proprietar dar nu poti inca sa locuiesti acolo decat abia peste 90 zile?

In acest caz te invit peste 90 zile fix la o partida de tenis, ce zici? Sper ca o sa avem teren de tenis!

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
exact, in 90 de zile ar trebuie sa am apa la robinet si gaz la centrala, curent, scari la bloc, lifturi, numai bun de mutat :)
de locuit pot sa ma duc si acum teoretic, doar sunt propietar ..practic ce sa fac cu o cutie fara nimic altceva?; mi-au oferit cheia dar am preferat sa nu o iau pana la finalizare , sa nu apara apoi surprize de gen am intrat eu si am stricat aparatura, am spart vreun geam sau am distrus altceva

iar de tenis....banuiesc ca stii povestea, terenul de tenis l-au dezmembrat de restul complexului si RCC este singurul proprietar, noi ca locatari nu avem nici un fel de treaba teoretic; in consecinta mi-e tare teama ca in locul lui va creste ceva "romanesc", parcare, magazin..

#12
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

 aeon, on May 2 2007, 14:20, said:

exact, in 90 de zile ar trebuie sa am apa la robinet si gaz la centrala, curent, scari la bloc, lifturi, numai bun de mutat :)
de locuit pot sa ma duc si acum teoretic, doar sunt propietar ..practic ce sa fac cu o cutie fara nimic altceva?; mi-au oferit cheia dar am preferat sa nu o iau pana la finalizare , sa nu apara apoi surprize de gen am intrat eu si am stricat aparatura, am spart vreun geam sau am distrus altceva

iar de tenis....banuiesc ca stii povestea, terenul de tenis l-au dezmembrat de restul complexului si RCC este singurul proprietar, noi ca locatari nu avem nici un fel de treaba teoretic; in consecinta mi-e tare teama ca in locul lui va creste ceva "romanesc", parcare, magazin..


Nu stiam de chestia asta.
In schimb am vorbit cu Ilmaz despre cele 1,000 de specii de flori care vor fi in gradina. Sa nu zici ca le-a redus si pe astea de la 1,000 la 950  :P
Mai stii si de alte astfel de surprize neplacute?

Sincer sa fiu eu ma asteptam sa raman fara banii de avans. As fi multumit sa ma vad proprietar si sa fie totul conform contractului. Asta e, traim in Romania unde  platesti mult pentru lucruri de calitate slaba si mai stai si cu frica in san ca ramai fara bani!

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am studiat pana acum cel putin 20 de proiecte rezidentiale, cateva din prisma colegilor/prietenilor care au cumparat si jupiter sta cel mai bine pana acum
imi vine acum in minte cazul unei colege a sotiei care a luat un apartament nou pe langa herestrau , 380k si in primele zile efectiv a cazut blatul de la bucatarie cand a pus o geanta mai grea pe el;
dupa cateva zile alta nenorocire, asta demna de filme: s-a rezemat de peretele de langa usa exterioara ca sa se incalte, chiar langa tocul usii; peretele a cedat si s-a infundat cu mana intr-o gaura sanatoasa in perete care era umpluta cu hartia de la un sac de ciment ; se pare ca pe langa tocul usii nu era decat rigips la suprafata si bagata hartie!
sper sa nu avem astfel de surprize

o mare nelamurire o am in continuare cu gunoiul..unde o sa fie ghena? holurile nu au geam, daca se lasa gunoiul pe hol pentru a fi strans ce se intampla?? eu unul m-as duce la ghena sa arunc, dar cati "romani" vor face asta? mi-e teama ca in cateva luni va puti a gunoi pe hol de intepenesti

#14
urarom

urarom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2007

 Sasa Darius, on May 2 2007, 13:32, said:

Inca nu am incheiat contractul, mi-au spus si mie ca este prematur sa vorbim acum, o sa poata sa-mi spuna ceva peste o luna, adica la sfarsitul lunii mai.
A estimat ca totul se va finaliza in 2 luni, adica la sfarsitul lunii iunie, dar inca nu este nimic oficial si clar.

Inca de anul trecut estimarile lor au fost ca apartamentul va fi gata in iunie 2007, deci sunt in grafic.

Tu la ce etaj ai luat?
eu am luat la etajul 8(am preferat etaje superioare) in blocul A,am incheiat precontractul la inceputul lui dec 06
sa inteleg ca tie iti convinetermenul asta pana la sfarsitul lui iunie
as prefera sa inchei contractul pe la inceputul lui iunie si apoi sa dureze din partea mea si pana in sept-oct.Totusi ce-i in mana nu-i minciuna
stie cineva ce sistem de aer conditionat va fi instalat?

#15
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006

 aeon, on May 2 2007, 16:15, said:

am studiat pana acum cel putin 20 de proiecte rezidentiale, cateva din prisma colegilor/prietenilor care au cumparat si jupiter sta cel mai bine pana acum
imi vine acum in minte cazul unei colege a sotiei care a luat un apartament nou pe langa herestrau , 380k si in primele zile efectiv a cazut blatul de la bucatarie cand a pus o geanta mai grea pe el;
dupa cateva zile alta nenorocire, asta demna de filme: s-a rezemat de peretele de langa usa exterioara ca sa se incalte, chiar langa tocul usii; peretele a cedat si s-a infundat cu mana intr-o gaura sanatoasa in perete care era umpluta cu hartia de la un sac de ciment ; se pare ca pe langa tocul usii nu era decat rigips la suprafata si bagata hartie!
sper sa nu avem astfel de surprize

o mare nelamurire o am in continuare cu gunoiul..unde o sa fie ghena? holurile nu au geam, daca se lasa gunoiul pe hol pentru a fi strans ce se intampla?? eu unul m-as duce la ghena sa arunc, dar cati "romani" vor face asta? mi-e teama ca in cateva luni va puti a gunoi pe hol de intepenesti
Ai citit precontractul ?
Am cerut un draft acum 2-3 luni de la ei si am vazut ca va fi un om care va lua gunoiul de 2 ori pe zi.. (care va trebui platit) pentru ca ei nu au prevazuta ghena la bloc.

#16
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

 urarom, on May 2 2007, 16:42, said:

eu am luat la etajul 8(am preferat etaje superioare) in blocul A,am incheiat precontractul la inceputul lui dec 06
sa inteleg ca tie iti convinetermenul asta pana la sfarsitul lui iunie
as prefera sa inchei contractul pe la inceputul lui iunie si apoi sa dureze din partea mea si pana in sept-oct.Totusi ce-i in mana nu-i minciuna
stie cineva ce sistem de aer conditionat va fi instalat?


Tu cum o sa platesti apartamentul - cash sau cu credit?
In cazul in care iei credit - de la ce banca si in ce conditii?

#17
urarom

urarom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2007

 Sasa Darius, on May 4 2007, 15:56, said:

Tu cum o sa platesti apartamentul - cash sau cu credit?
In cazul in care iei credit - de la ce banca si in ce conditii?
pai astia 60 % o sa-i platesc prin credit,restul cash
in legatura  cu banca inca mai studiez
pana acum eram hotarat la raiffeisen(chiar am depus doasrul) dar vad ca de la 1 mai s-au mai marit comisioanele si dobanda care pana acum era variabila acum e doar fixa in primul an
mai studiez si la volksbank si banca romaneasca.oricum ma orinetez si deupa cursurile de schimb ale bancilor
sa inteleg ca tu inca nu ai achitat apartamentul sau nu ai incheiat contractul de vanzare-cumparare?

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la banca sa va interesati daca dobanda e variabila numai dupa euribor sau are si banca o marja (uneori consistenta)
de ex. la o banca  poate fi  6.2% dobanda la euro in primul an, dupa care devine variabila si se adauga euribor 4% si marja bancii 2.99%
adica ajungi la 13.2%, mai mult decat dublu :(
totusi, daca depinde numai de euribor (desi nu prea cred ca exista...dar cine stie), sansa ca acest indice sa se modifice complet anapoda e mica, pe cand banca poate umbla la marja oricand; macr de stiut in ce conditii se modifica marja bancii, aiurea, la intervale fixe stabilite sau si aceasta depinde de alti indici interni sau internationali

Edited by aeon, 04 May 2007 - 16:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate