Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

DC & pirateria

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
hmmm concluzie...
nu cred ca trebe trasa nici o concluzie...

zeghe in romania pentru piraterie?...sincer n-am auzit...si la nivel de utilizator casnic..ce sa mai vorbim..

daca si la noi se pune problema de zeghe...
nu vedeti in ce saracie lucie ne zbatem?...de unde mama naibii sa faci rost de bani pentru soft?!..din 100E cu care tre sa platesti intretinera,mancarea,hainele?!!

crede careva ca cei ce lucreaza la BSA sau alte grupuri din astea de haituire...au acasa in calculatoare numai softuri cu licentza?...poate spune un judecator condamnand un amarat de student...da..copilul menu nu joaca acasa nfs cumparat pe 200k din piatza univ?!!

sunt multe care merg aiurea...pe la noi...

dar..la un moment dat..vor incepe sa cada si capete...

bafta
ChristiG

#38
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
---
dar..la un moment dat..vor incepe sa cada si capete...
---
trezeste-te... deja a inceput!
n-ai bani de soft... te cred... dar daca n-ai bani nu te obliga nimeni sa folosesti
nu e vorba numai de BSA... si M$ de exemplu sau orice firma de soft sau detinator de drepturi de autor te foate da in judecata si poate cere despagubiri... iar lucrul asta deja se intampla (lipsa banilor nu este o scuza... urcate in taxiu fara bani si explica-i soferului la destinatie ca esti sarac)
nu-i vorba neaparat de puscarie cu toate ca e fapta penala dar sa vedem daca-ti convine sa te plimbi prin tribunale, sa platesti cheltuieli de judecata si despagubiri de cateva mii de $

#39
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
Nero-d

tu tata parca vorbesti din partea cealalta a baricadei...
ori te-ai ars si vorbesti din experientza...
altfel parca ar suna din gura unui morcovar...nu mi-o lua in nume de rau...
sau poate ai vreun salariu care te-a facut demult sa uiti de unde ai plecat...in caz in care ai plecat vreodata de jos..

ai vreo solutie la infricosatoarele vorbe pe care le arunci?

ce propui..sa ne inchidem toti calculatoarele pentru ca suntem saraci?

lasa legile...sunt facute de/pe bani;

sunt de acord sa platesc facand parte dintr-o tara saraca atunci cand:
1.am un venit;(fie din folosirea softului...fie din alte munci);
2.sa platesc acelasi procent cat reprezinta costul softului..din salariul mediu al unei tari dezvoltate;


bafta
ChristiG

#40
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
prietene... riscul e al tau si al celorlalti ca tine care si-l asuma... eu prefer sa nu mai vad calculator in viata mea decat sa ma trezesc ca am de plata cateva mii de $ si timp pierdut si dosar penal si poate o viata distrusa mai ales cand nu am nimic de castigat din folosirea ilegala a softului
cum mama naibii sa nu fii prins daca nici macar nu te feresti?!?
deci sa furam cu toti curent ca suntem saraci si folosirea lui nu ne aduce nici un profit... sa furam cu totii apa din aceleasi motive, sa mergem cu totii pe blat in mijloacele de transport in comun, etc ca suntem saraci
in momentul in care vei incerca sa faci un soft cat de mic ai sa intelegi despre ce este vorba... in domeniul software ai alternativa OSurilor si softurilor free... cu filmele si muzica e alta poveste
din punctul meu de vedere fiecare face ce vrea dar sa fii constient ca nu esti scutit de riscuri (te inseli daca adopti atitudinea "mie nu mi se va intampla niciodata")

#41
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
ideea este ca softul poate fi protejat...
ar putea sa ti-l vanda "la buletin"..sa-i faca protectii mult mai bune (desi ma indoiesc ca poate rezista ceva...vezi proverbul..daca ruleaza poate fi spart)..dar se vrea asta?

-daca am adopata toti maniera ta de a privi lucrurile (este  perfect corecta...daca incerci sa urmezi legile..sa ai o viata linistita..fara grija zilei de maine) ne-am afunda si mai rau in rahat;suntem si asa saraci destul;sunt multi care invata calculatoare...care nu si-ar permite spre exemplu sa plateasca sute de $ pe un VisualStudio..si software asemanator;
-nustiu daca iesti din tzara..dar aici nu cred ca mai gasesti multe specimene ca tine;esti prea cinstit...pentru o societate care nu-ti lasa alta alternativa!

ei si-au vazut sacii'n carutza..si acum incearca sa ne tzina sub papuc;crezi ca nu sunt constienti ca nu le putem cumpara programele?...este ceva impotrva umanitatii...!!! si cand ii auzi..pierderi de nustiucate zeci de miloane de $ in Romania....ce pierderi fratilor...am eu..student amarat vre-un leu in buzunar si nu v-am dat?!simplul fapt ca sa-au nascut in alta tara le da dreptul sa ceara bani intr-un raport disproportionat..desi poate pusi la munca..muncim mai mult..gandim mai bine  :nu: n-o sa acept asta niciodata!...nu poti sa ceri unui copil sa nu mai manance..pentru ca nu castiga nimic la varsta lui!!

a..firme..de stat..private...alea da..sa plateasca..ele castiga bani folosind software-ul!..pe ele fara mila!

cat despre facere de soft...te-ai inselat...kiar ma ocup cu asa ceva in timpul liber;cred ca realizezi acum ca pe toate programele mele nu pot sa cer decat rabdare..pana la repararea bugurilor..si nimic altceva!

daca ar fi sa traiesc din programare...hmmm..in Romania nu se poate asa ceva;nu avem cu ce sa cumparam de mancare...!! e tragic..dar asta se intampla cu peste 50-60% din populatie;iestiti din orasele mari..mergeti prin tara..realitatea e crunta;..cine sa dea bani pe programe?!

ChristiG
-coder- CGSoftLabs
http://itimer.home.ro/

#42
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce pot sa zic... singura problema este de mentalitate si cu o asemenea mentalitate NU SE POATE PROGRESA :)
nu vreau sa intru in nici un fel de polemici pe aceasta tema dar saracia si lipsa fondurilor nu justifica nicicum HOTIA si INCALCAREA LEGII adica e un fals argument si o scuza penibila... nu stiu daca cei care o folosesc cred in ea
tu ca student ar trebui sa ai idee despre ce este, ce inseamna si de ce trebuie protejata propietatea intelectuala

#43
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nero, tu esti in romania? si daca da, esti angajat la o firma? si daca da, firma aia are licente pentru toate programele de pe calculatoare? si daca nu, de ce nu-ti dai demisia?


a, ai idee cite calculatoare de la guvernul romaniei au soft nelicentiat? ;)

#44
romeo19

romeo19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.10.2003
Sa postez si eu ceva cu toate ca e cam vechi thread-ul , da exista o mare diferenta intre hackeri si crackeri pentru cei interesati sa caute pe net sau sa citeasca o carte , cat despre partea asta cu pirateria hai sa fim oameni seriosi ca nu stiu cati din cei cu calculatoare cumpara toate softurile si toate informatiile cu licenta , cat despre drepturile de autor eu am lucrat cu o firma care produce programe contabile si nu numai , si al mai shef programator si care se ocupa si de partea asta de distributie a zis chiar daca acel soft se pirateaza cel care il pirateaza nu face altceva decat sa-i faca reclama acelui soft , asa o zis omu si eu sunt de aceeasi parere , hai sa nu ne mai dam SFINTI , cat despre dc++ toata lauda celor care tin hub-urile in picioare

TRAIASCA PIRATERIA

#45
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai nu!
nu sunt in ro si da lucrez la o firma si da are licente )are soft personalizat si creat special pentru firma respective
si practic e greu sa aiba guvernul pe calculatoare soft fara licenta... cand au fost achizitionate calculatoarele (noi) normal ca aveau licenta la soft, cand a fost in stalat ofice si softuri pentru retea normal ca aveau licenta... pentru antivirus la fel... in rest nimeni nu poate instala soft pe calculatorul din dotare (numai administratorul de retea) nici macar solitaire...
si ti-am mai spus... nu ma intereseaza... nu-i problema mea... doar va fac atenti ca vanatoarea a inceput si daca esti vanat, sigur esti prins si daca esti prins si vii cu scuza ca de ce tocmai pe mine? ca uite fura toata lumea... sigur ai sa scapi :P
gandeste-te ca interes de a pune capat pirateriei exista... sunt bani multi in joc...
si ai sa observi multi useri care cauta sa intre in legalitate
iar cu DC++ iti dai seama cat e de usor pentru fiecare detinator de copyright sa-si puna botii sa caute prin huburi... si sa depuna reclamatii... in urma carora sa fii identificat!
repet inca o data... n-am nimic cu 'voi' sau impotriva pirateriei... (nu ma afecteaza)
doar mentalitatea "eu de ce sa nu fur daca toata lumea fura?!?" e daunatoare si periculoasa iar scuzele cu saracia...

#46
Sub-Zero

Sub-Zero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 27.11.2003
Nero ce ar fi sa ne lasi cu atitudinea ta ???
Atata timp cat romanu nu se schimba (si odata cu el si economia tarii) , Pirateria va fi la cote ridicate !

#47
Sub-Zero

Sub-Zero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 27.11.2003
Daca nu esti in Ro cred ca nici nu are rost sa-ti dai cu parerea despre situatia de aici !
Saracia nu e o scuza ? Din 3 mil pe luna vrei sa dau 2 pe un joc ?
Tu esti in alta tara si ai scapat de mizeria din Ro si vii si ne faci noua morala in legatura cu pirateria ?

#48
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
@Sub-Zero: te obliga cineva sa cumperi jocuri, cu atat mai mult sa te joci?

#49
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Sub-Zero
se pare ca nu ai inteles
1. NU ESTE OBLIGATORIU ca tu sa ai si sa joci acel joc
e ca si cum eu as fura o masina PENTRU CA nu am bani s-o cumpar...
ai 3 mil/luna pentru ca atata meriti si nu esti in stare sa ai mai mult (ca sa nu spun ca pierzi vremea cu jocuri in loc sa produci ceva)
2. exista riscul sa ramai fara casa(vanduta pentru a achita despagubirile) si sa mai faci si parnaie... dar cum am mai spus... e riscul tau... :D

#50
Sub-Zero

Sub-Zero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 27.11.2003
ii rog pe cei care NU sunt Ro sa numai isi dea cu parerea despre situatia de aici !!!
Cand ajungi in alta tara si stai cativa ani acolo incepi uiti cum e acasa .

Nu ma obliga nimeni sa joc un joc dar noi romani nu suntem si noi oameni ? Nu am vrea si noi un Doom3 Un Half-Life 2 ? Cand ai salariu de 2-3000 de Euro si stai intr-o tara civilizata uiti cum e in RO cu 80 de euro....

#51
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
@ nero   se pare ca esti departe... de romania

teoria e buna, ne pricepem toti la ea / practica e problema :cya:  :cya:

#52
Sub-Zero

Sub-Zero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 27.11.2003
Nu am vrut sa zic ca io am 3 mil pe luna , am zis ca in general  romanii au salariu asta.
De unde stii tu situatia mea si ce produc io  ??
Nero esti arogant peste masura ! vii tu din UK sa critici pe romanii care muncesc din greu sa castige un ban !

#53
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
alooooo... alo....
ce am spus???
normal ca suntem oameni... normal ca am vrea si noi o masina... HAI S-O FURAM...
si infractorii sunt oameni... puscariile sunt facute pentru oameni... deci go on!

#54
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
esti dus, tata....

si nici de legi nu ai habar :ciocan:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate