Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Irlanda - Dublin

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postbennyman, on May 15 2008, 03:24, said:

pai hai sa calculam un pic :) dus intors aeroport centru orasului o sa te coste cam in jur de 11 euro,din centru ai spre exemplu spre Guiness vreo 5 statii de mers pe care le poti face si pe jos in 30 de minute din Temple Bar sau vei mai da 2.10 centi pe autobus daca nu mergi pe jos,nu stiu cat e intrarea la fabrica aceea dar eu sincer nu as da nici 10 euro sa intru sa o vizitez,nu-mi place Guiness si orcum cred ca vei ajunge pana la vreo 25 de euro sa vezi o fabrica parasita in care se facea candva bere si deh...ei au facut muzeu din ea...mie mi se pare prostie.
In Malahide cel mai simplu sa ajungi e cu trenul,cand ajungi in centru si vezi tapa aia inalta intrebi lumea,sau tigani ca mai nou ai vad in fiecare zi cand merg la lucru ca vand reviste :)sau pur si simplu tragi cu urechea la cine vorbeste romaneste cum ajungi in gara Connolly in 5 minute esti in gara iar din gara in alte 20 de minute esti in Malahide.
Nu stiu de ce castel vorbesti din Dublin dar sunt mai multe nu le-am vizitat si nici nu cred ca voi avea timp sau placere sa le vizitez.
In schimb daca vei fi in urmatoarele 2 saptamani in Dublin vei prinde inca cred reduceri superbe la haine,si ma refer la haine de firma nu haine sport adidasi si alte prosti care orcum is la bani de nimic.
Sincer eu nu recomand la nimeni Dublinul ca atratie turistica,e foarte scump si inafara de 2-3 castele o fabrica de bere si o tapa infipta in centrul orasului la care te uiti 2 minute si pleci nu prea ai ce vedea.
Daca ai noroc si prinzi una din zilele ploioase desi ma suprinde faptul ca nu a mai plouat de o saptamana o sa umbli prin ploaie toata ziua :).
A si daca tot vei fi in Dublin orcum ma gandesc ca vei incerca o bere Guiness care o iei cam la 5 euro in orice pub spune-i barmanului a point of Guiness with black corn si iti va adauga in bere un sirop care o face mai delicioasa.

Merci mult de informatii, incet-incet capat o imagine mai clara asupra peisajului!

Nu, nu am de gand sa ajung la Guiness, am facut o teribila confuzie, aveam impresia ca se leaga de Guiness Book of Records, nicidecum de o amarata de bere! In acest caz, thank you, but no, thank you! Asadar muzeul asta cu degustare cu tot cade. Am gasit in schimb alte chestii interesante: Dublin Writers Museum, Oscar Wilde House, Shaw birthplace, James Joyce Museum (exista un fel de bilet combinat de 12.50 euro care imi da acces la 3 dintre ele, nu stiu insa cat timp imi ia drumul la turnul unde se afla muzeul Jame Joyce (cu DART pana la Sandycove), ai idee? Cica ar fi 8 mile...

Berea (bauturile alcoolice, in general) nu ma pasioneaza, prefer sa cumpar un souvenir.... daca tot zici ca este scump rau, iar bugetul meu la limita! Sper sa existe fast food pe-acolo.... nothing fancy...

Mai trebuie sa vad ce-i teapa aia din centrul orasului.... O harta gasesc pe la chioscurile de ziare sau in aeroport?

Edited by fly_dream, 15 May 2008 - 09:11.


#20
bennyman

bennyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.05.2008
Da gasesti o harta,iar legat de muzee habar nu am cat iti va lua,mai mult de o jumate de ora nu cred ca-ti va lua.
Poate impresiile mele despre Dublin sunt exagerate  si de aia ca stau aici si vad dedesupturile orasului,poate pentru tine ca turist va fi placut,in orice caz astept postul tau sa-ti cunosc parerea.
Cu tapa aia :) din centru orasului ce sa zic...e acolo nu o fura nimeni o sa o vezi ca nu-i nu stiu ce si ca sfat cand vi cu autobuzul din aeroport te dai jos din autobuz cand o vezi ca orcum te lasa busul in zona aia iar din zona respectiva poti lua autobus absolut in orice zona a orasului.
Ma gandesc ca nu vei sti ce autobuse sa iei sa ajungi in zona in care doresti,cel mai simplu e sa-l intrebi pe sofer,sunt foarte politicosi si te ajuta i-ti explica ce sa iei de unde sa iei.

#21
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postbennyman, on May 15 2008, 11:50, said:

Poate impresiile mele despre Dublin sunt exagerate  si de aia ca stau aici si vad dedesupturile orasului,poate pentru tine ca turist va fi placut,in orice caz astept postul tau sa-ti cunosc parerea.
Cu tapa aia :) din centru orasului ce sa zic...e acolo nu o fura nimeni o sa o vezi ca nu-i nu stiu ce si ca sfat cand vi cu autobuzul din aeroport te dai jos din autobuz cand o vezi ca orcum te lasa busul in zona aia iar din zona respectiva poti lua autobus absolut in orice zona a orasului.
Ma gandesc ca nu vei sti ce autobuse sa iei sa ajungi in zona in care doresti,cel mai simplu e sa-l intrebi pe sofer,sunt foarte politicosi si te ajuta i-ti explica ce sa iei de unde sa iei.

Salut!

Mare dreptate ai avut..... te-am pomenit dupa primele 20 de minute petrecute in Dublin! Ei bine, autobuzul de la aeroport m-a lasat langa teapa, pe O'Connoll Street, singurul lor bulevard de referinta... Am privit intr-o parte si in alta, n-am observat foarte multe lucruri speciale, cu exceptia catorva statui pe mijlocul strazii. Cladirile nu sunt cine stie ce inalte, astfel incat autobuzele (doubledeckere ca la Londra, doar ca albastru cu galben) fac nota discordanta cu decorul. Imi notasem de acasa cateva obiective.... Trinity College era oarecum in drum, am intrat sa vad mareata universitate, dar fara sa fac turul de 10 euro, nu aveam timp. Am cautat cu harta in mana circa o ora casa memoriala (muzeu) Bernard Shaw. Nu parea sa fie prea la vedere, asa ca am mai intrebat cate un localnic, numai ca.... ei habar n-aveau cine-a fost tipul si ce treaba a avut cu Dublinul! Cum am parasit O'Connell Street si Grafton Street, parca am ajuns la periferie! Case micute, cu cel mult un etaj, foarte ponosite, cate un cetatean zacand pe caldaram, poetic, nu gluma! Noroc ca era 2-3 ziua! Dupa indelungi cautari, am descoperit muzeul, dar.... era inchis o data pe saptamana, adica exact cand am ajuns acolo!

In continuare, am traversat orasul de la sud la nord pentru a nimeri la Dublin Writers Museum. Patru incaperi, audio guide, si uite asa am invatat cate ceva despre Oscar Wilde, James Joyce si Bernard Shaw. Am dat o raita si pe la James Joyce Center care se afla la vreo 400 m de muzeul anterior. Imi planificasem castelul Malahide si/sau castelul Dublin si/sau muzeul James Joyce (la Sandycove), dar primul si ultimul se afla in afara orasului, in directii opuse, si cu transportul dus-intors nu m-as fi incadrat in timp...., iar castelul Dublin se inchidea la 5, drept pentru care am renuntat, orasul fiind o imensa dezamagire pentru sufletul meu......  

Am revenit pe O'Connoll Street, am cumparat niste souveniruri si am plecat la aeroport, regretand ca nu am ales un zbor mai devreme.... In ideea ca voi avea o multime de vizitat in Dublin, optasem pentru un zbor care ajungea la Londra tarziu in noapte, lucru care m-a lipsit de sansa de a da o fuga in oras..... Nu mai mentionez faptul ca nu am gasit nicaieri un fast food, o locatie unde sa poti manca ceva rapid si relativ ieftin! Cum s-a lasat seara, pe strazi au aparut fel de fel de persoane dubioase.... o groaza de negri, arabi..... In plus, nimeni nu respecta culorile semaforului, se traverseaza aiurea... Dupa vreo 3 ore "dublineze", m-am prins si eu ca se circula... invers, adica exact ca in Anglia!            

Trebuia sa fi ascultat de bennyman si sa fi "retezat" sederea in Dublin la 2-3 ore..... O sa pun si niste poze in curand, sa vedeti cata dreptate are....

#22
bennyman

bennyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.05.2008
Eu ti-am zis ca e varza Dublinul :) pacat ca nu ai fost in weekend sa vezi cum vomita distrusi astia pe strada si vine salvarea dupa unii ca beau pana uita de ei cum isi arata grasele rupte in gura de bete sani pe strada si danseaza in mijlocul strazi blocand circulatia pana vine politia sa le ia ...e jalnic orasul,oi fi eu un salbatic sau mai stiu eu cum ne zic ei noua strainilor dar macar la capitolu bun simt eu zic ca noi romani suntem deasupra lor,eu de cand ma stiu nu am vazut atata prostie si lipsa de bun simt ca in Dublin.
Daca te-ai uitat atent sau poate nu ai bagat de seama...orice local incepand de la restaurant,pub,take-away,magazin au security angajati ca-ci aici nu ai cum sa-ti ti deschisa o afacere din cauza hotilor si nebunilor care umbla seara pe strazi.
Mai sunt si oameni cumsecade dar nu cred ca le pasa...noua nici atat plecam capul si ne vedem de ale noastre.
Pentru cei care vin in Irlanda evitati Dublinul daca tot doriti sa veniti merge in nord la ocean am auzit ca e foarte frumos dar nici acolo nu prea se merita sa mergi ca ori va ploua ori veti avea ghinionul sa fie prea rece apa ca sa faceti baie.

#23
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postbennyman, on Jun 3 2008, 01:41, said:

Eu ti-am zis ca e varza Dublinul :) pacat ca nu ai fost in weekend sa vezi cum vomita distrusi astia pe strada si vine salvarea dupa unii ca beau pana uita de ei cum isi arata grasele rupte in gura de bete sani pe strada si danseaza in mijlocul strazi blocand circulatia pana vine politia sa le ia ...e jalnic orasul,oi fi eu un salbatic sau mai stiu eu cum ne zic ei noua strainilor dar macar la capitolu bun simt eu zic ca noi romani suntem deasupra lor,eu de cand ma stiu nu am vazut atata prostie si lipsa de bun simt ca in Dublin.
Daca te-ai uitat atent sau poate nu ai bagat de seama...orice local incepand de la restaurant,pub,take-away,magazin au security angajati ca-ci aici nu ai cum sa-ti ti deschisa o afacere din cauza hotilor si nebunilor care umbla seara pe strazi.
Mai sunt si oameni cumsecade dar nu cred ca le pasa...noua nici atat plecam capul si ne vedem de ale noastre.
Pentru cei care vin in Irlanda evitati Dublinul daca tot doriti sa veniti merge in nord la ocean am auzit ca e foarte frumos dar nici acolo nu prea se merita sa mergi ca ori va ploua ori veti avea ghinionul sa fie prea rece apa ca sa faceti baie.

Dezamagitor totul.... de la peisaj pana la "fauna"..... Pana si in aeroport am vazut un grup de 3 fete si un baiat, la 18-20 de ani, zburau catre Londra, stateau pe jos, radeau si vorbeau tare, subiectul fiind invariabil "Va amintiti cum ne-am facut praf la cheful ala... ?"

Un pic ciudat mi s-a parut faptul ca in cateva ore am auzit vorbindu-se romaneste de cel putin 3 ori... ! Probabil piata muncii este ok acolo, asa cum ai zis si tu, nu-i invidiez insa pe compatriotii mei, mi-ar fi fost teama sa ma prinda seara pe bulevardul principal!!!  

Poate castelele din zona rurala sa merite, dar deocamdata nu mai am chemare pentru acele locuri.....!

Attached Files



#24
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007
Irlanda de nord acum..... Stie cineva un hotel OK in centrul Balfastului? Este musai sa aiba acces Internet in camera, o cunostinta a mea pleaca on business acolo si nu a gasit decat 2-3 hoteluri cu preturi de 200 euro/noapte. Chiar daca plateste "firma", tot mult mi se pare....

#25
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007
Nimeni-nimeni la Belfast? Sa fie toata lumea speriata de bombite?!? Daca hotel ok nu stiti, poate macar imi spuneti daca orasul merita vizitat.... cateva ore acolo.....

Edited by fly_dream, 13 June 2008 - 22:28.


#26
bennyman

bennyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.05.2008

View Postfly_dream, on Jun 13 2008, 23:27, said:

Nimeni-nimeni la Belfast? Sa fie toata lumea speriata de bombite?!? Daca hotel ok nu stiti, poate macar imi spuneti daca orasul merita vizitat.... cateva ore acolo.....
Mai mult ca sigur gasesti B&B  si acolo pretul pe noapte e cam 50 de euro dar daca iei camera pe mai multe nopti te poti intelege si sunt sigur ca iti vor face o reducere,multa bafta.

#27
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postbennyman, on Jun 20 2008, 03:37, said:

Mai mult ca sigur gasesti B&B  si acolo pretul pe noapte e cam 50 de euro dar daca iei camera pe mai multe nopti te poti intelege si sunt sigur ca iti vor face o reducere,multa bafta.

Merci, nu era pentru mine, ci pentru niste domni care pleaca in delegatie acolo timp de doua saptamani. Pretentiile erau un pic mai... high, conditii bune, Internet in camera, pozitie centrala a hotelului.... Le-am rezolvat la Days Hotel, este scumpicel (85 lire/noapte, incluzand breakfast), dar am vorbit cu ei si sunt foarte multumiti. Problema a fost ca, desi voiam 2 camere pentru o durata atat de mare, multe din hoteluri nu aveau locuri, cica exista anumite perioade foarte busy la ei! De reducere nici vorba....!

#28
slabuxxl

slabuxxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2007
bennyman imi poti trimite idd`u tau...ms anticipat!

#29
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Ati mai fost recent in Dublin? Am citit topicul, dar ce spun unii nu se potriveste deloc cu ce mi-au zis altii. Oricum, biletele de avion le-am luat, asa ca as vrea ceva informatii despre reduceri - daca gasesc in saptamana de dupa Pastele nostru, la ce magazine, cat mai costa anumite tururi de oras sau intrarile la pricipalele obiective. Cam ce ar fi de facut cateva zile prin Dublin?

#30
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Poate cam tarziu raspunsul...insa nu merita tur de oras, il faci la picior. Mi-am pierdut cateva luni din viata prin irlanda si nu pot sa iti zic decat ca: Salajan / balta alba /Dristor sunt mai sus decat Dublin.  
eu zic ca pt Dublin iti ajunge 1 zi. Asta este parerea mea personala.
Pe aceasta cale ii sfatuiesc pe cei ce vor sa mearga sa nu o faca. Ma repet, este opinia mea. In afara faptului ca este foarte mic , este si urat si ...uff.
Nu cheltuiti banii pe prostii, luati jucariiii la copii :)

#31
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postferrellroo, on 24th February 2010, 00:06, said:

Poate cam tarziu raspunsul...insa nu merita tur de oras, il faci la picior. Mi-am pierdut cateva luni din viata prin irlanda si nu pot sa iti zic decat ca: Salajan / balta alba /Dristor sunt mai sus decat Dublin.  
eu zic ca pt Dublin iti ajunge 1 zi. Asta este parerea mea personala.
Pe aceasta cale ii sfatuiesc pe cei ce vor sa mearga sa nu o faca. Ma repet, este opinia mea. In afara faptului ca este foarte mic , este si urat si ...uff.
Nu cheltuiti banii pe prostii, luati jucariiii la copii :)

Am inteles ca Dublin e de 2 lei dar cum vi se pare restul Irlandei?
Eu ma gandesc la un tur de vreo 12 zile cu masina inchiriata.

#32
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Sunt cateva locuri de vizitat. Dar 12 sunt enorm de mult. Cred ca 3, maxim 4 zile sunt suficiente.
Inca mai am ceva prieteni care stau in Dublin, daca doresti am sa ii rog sa imi faca o lista cu ce se poate vizita prin irlanda.

Edited by ferrellroo, 02 March 2010 - 23:30.


#33
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postferrellroo, on 2nd March 2010, 23:27, said:

Sunt cateva locuri de vizitat. Dar 12 sunt enorm de mult. Cred ca 3, maxim 4 zile sunt suficiente.
Inca mai am ceva prieteni care stau in Dublin, daca doresti am sa ii rog sa imi faca o lista cu ce se poate vizita prin irlanda.

Mersi frumos.
O sa apelez in momentul in care ne hotaram.
De ajuns in Irlanda oricum vreau sa ajung cat de curand.

#34
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Raspunsul unui prieten suna asa:
"sa zicem putin Dublin si daca vrei la Galway sau la mare in Bray dar nu pt. plaja doar sa se plimbe. In galaway ai  stancile ale cele mai mari, atata.nu prea sunt locuri."
Pun 2 link-uri poate mai sunt doritori si le sunt de folos.
Poti incerca asta : http://www.braytourism.ie/ si asta http://www.galway-ireland.ie/

#35
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007
Salut

Ajung in Dublin pentru o noapte si jumatate de zi (ajung la 12 noaptea)aveti o recomandare de hotel sau hostel ? Sa caut aproape de aeroport sau sa plec la ora aia spre centru ?

A doua zi sunt tentat sa inchiriez o bicicleta sa bat putin orasul. Aveti o sugestie in acest sens ?

#36
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postbennyman, on 15th May 2008, 04:24, said:

A si daca tot vei fi in Dublin orcum ma gandesc ca vei incerca o bere Guiness care o iei cam la 5 euro in orice pub spune-i barmanului a point of Guiness with black corn si iti va adauga in bere un sirop care o face mai delicioasa.
Guiness cu "black corn" e de fapt Guinnes with blackcurrant juice... intr-adevar este mai aromata si mai putin amara.
Ieri am picat dupa un week-end la Dublin, daca vreti poze si impresii noi, lasati un mesaj. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate