Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Irlanda - Dublin

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postciureanuc, on 18th May 2010, 17:08, said:

Guiness cu "black corn" e de fapt Guinnes with blackcurrant juice... intr-adevar este mai aromata si mai putin amara.
Ieri am picat dupa un week-end la Dublin, daca vreti poze si impresii noi, lasati un mesaj. :)

Salut. Niste poze cu Dublin poti sa ne areti linistit:).
Cum ti s-a parut orasul?
Banuiesc ca ai zburat cu Blue de ti-a iesit asa ieftina excursia.
Un nume de hostel, ceva...?

#38
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Un mesaj pe care l-am lasat si pe Trip Advisor.
Dublin Free Tour

Hello,
Not too much words to say, I just LOVED the free tour of Dublin with Chris.
If I am not asking too much (but I know I do :-) ) can somebody film a tour of Chris (I know, 3 hours is much) and upload it on youtube?
I filmed just 1 minute and... I want to see more!!
Chris, if you remember the big (read FAT) Romanian guy, with yellow hooded sweatshirt,   Romania say Hi! to you. :)
We loved the tour (me and my four friends) and we wait for a video recorded tour or even the text! (please include the jokes also).

Cheers from Romania!

Attached Files



#39
bogdancon

bogdancon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2006
Salut

Am fost acum 2 saptamani in Dublin unde am stat o saptamana. Tin sa ii contrazic ferm pe cei care spun ca nu ai ce sa faci in Irlanda. Intr-adevar vremea a fost capricioasa dar ploaia de acolo nu e ca cea de la noi. E mai "subtire" , trece repede si nu te uzi asa tare incat sa trebuiasca sa te intorci acasa.

In Dublin am vazut muzeul Guiness, nu m-a impresionat foarte mult dar locul este foarte vizitat. Mult mai interesanta este Biblioteca lui Trinity College, o colectie imensa de carti vechi, inclusiv celebra "Book of Kells" de pe la anul 800.  Strazile pietonale cu magazine sunt Grafton si Henry, de o parte si de alta a raului Liffey. In special Grafton e o zona extrem de placuta pentru plimbat.
In afara Dublinului am mai vazut falezele din Moher, Glendalough (ruinele unei manastiri foarte vechi, cam la 60 km de Dublin), abatia Timoleague (tot ruine, dar extrem de spectaculoase, cam ca cele din jocul Diablo II :D) precum si Kinsale, un port foarte dragut in sudul Irlandei.
Kilkenny este iarasi un orasel dragut cu un castel aratos (nu am intrat in el ca sa va spun cum e acolo) si cu 2 biserici mari de tot.
Am ajuns cu masina (inchiriata, aoleu ce naspa se conduce pe stanga ) si in nord. Derry sau Londonderry cum ii zic britanicii nu merita efortul insa in apropiere se afla "Giant's Causeway", un fenomen geologic foarte bizar. O sa pun foto. Am fost si la Belfast care nu mi s-a parut ca ar geme de turisi, chiar daca potential categoric exista. Are multe cladiri impunatoare si strazi aerisite. Probabil ca renumele nefast nu atrage multa lume.
Cel mai mult mi-au placut insa irlandezii. Foarte prietenosi (poate ca e si efectul berii in exces) si peisajele de "countryside", mai ales cand in peisaj apare si oceanul.

Falezele din MoherAttached File  DSC01339.JPG   59.21K   162 downloads Castelul KilkennyAttached File  DSC01565.JPG   71.33K   129 downloads
Timoleague AbbeyAttached File  DSC01610.JPG   80.45K   110 downloads Giant's CAusewayAttached File  DSC01685.JPG   73.56K   127 downloads
Belfast Attached File  DSC01743.JPG   59.89K   107 downloads

Edited by bogdancon, 26 July 2010 - 21:01.


#40
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Inceputul Aprilie ma duc la dublin pt 5 zile plin , pentru vizita ,

Aceasta 5 zile daca este mult pentru numai dublin sau trebuie sa rezerv 2 zile pentru Belfast ( Merita 2.30 min cu tren pana la Belfast ? )

Multumesc

#41
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Nu a fost  nimen in Irland ?   Trebuie sa  stiu  merita  Belfast  sau  nu ?   pentru  2  zile ?

Multumesc

#42
graficavectoriala

graficavectoriala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.11.2009
Pe 8 Aprilie merg si eu cu inca 4 prieteni. Plecam cu BlueAir. In Dublin ajunge la ora 00:45 ora locala. Cazarea o avem pe Lower Gardiner Street, Dublin, D1.

In afara de taxi, ce variante avem la acea ora ?. Multumesc.

#43
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postgraficavectoriala, on 14th March 2011, 14:57, said:

Pe 8 Aprilie merg si eu cu inca 4 prieteni. Plecam cu BlueAir. In Dublin ajunge la ora 00:45 ora locala. Cazarea o avem pe Lower Gardiner Street, Dublin, D1.

In afara de taxi, ce variante avem la acea ora ?. Multumesc.
Merge si nightbus spre oras .....
Cu cat ai gasit camera ? Si noi mergem 6-11 april

#44
graficavectoriala

graficavectoriala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.11.2009
59€ / persoana/  2nopti la http://www.booking.c...lability_target . Camera de 5 persoane.

#45
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Pentru  3  zile  am gasit  asta ;

http://www.dublinpas...edom.asp?refID=

,  adica  3  zile pass  pentru

» Dublin Bus Tour - Hop On Hop Off
»  Airlink - Airport Express Services
»  All Dublin Bus Commuter Services

costa   26 E  / persoane  

Ce  spuneti  merita  ?

#46
Turista

Turista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2011

View Postgraficavectoriala, on 14th March 2011, 15:57, said:

Pe 8 Aprilie merg si eu cu inca 4 prieteni. Plecam cu BlueAir. In Dublin ajunge la ora 00:45 ora locala. Cazarea o avem pe Lower Gardiner Street, Dublin, D1.

In afara de taxi, ce variante avem la acea ora ?. Multumesc.
Si eu merg in aceeași perioada cu 6 prieteni la Dublin. Deci ne vedem in avion. Plus ca stam pe aceeași strada, lower gardiner street. Noi stam la The downdoun hotel dublin. :))

#47
graficavectoriala

graficavectoriala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.11.2009
Ha, foarte tare :). Ce varianta alegeti pentru a ajunge la cazare ?.

#48
Turista

Turista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2011

View Postgraficavectoriala, on 3rd April 2011, 18:07, said:

Ha, foarte tare :). Ce varianta alegeti pentru a ajunge la cazare ?.
Încă nu știm,ne orientam acolo. Dar oricum...cea mai ieftină...:)

#49
graficavectoriala

graficavectoriala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.11.2009
Cea mai ieftina pe care am gasit-o eu, este de 7euro dus, cu aircoach. Si cred ca si singura varianta la ora tarzie la care aterizeaza avionul.

#50
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgraficavectoriala, on 4th April 2011, 23:07, said:

Cea mai ieftina pe care am gasit-o eu, este de 7euro dus, cu aircoach. Si cred ca si singura varianta la ora tarzie la care aterizeaza avionul.

  Daca luati aircoach ,va lasa foarte aproape de hotel,pe Upper O Connell Street.De acolo pana pe Lower Gardiner Street ai 5 minute de mers pe jos. Oricum la Dublin Airport gasiti taxiuri la 25-30 euro pana in centru,totul e sa intrebati si sa negociati. Gasiti chiar minivanuri de 7 locuri asa ca e de pus in balanta 7 euro de persoana  aircoach cu taxi.Personal as alege un hotel in zona Phoenix Park sau Marina Blanchardstown.
Oricum,adevarata Irlanda nu este Dublin,este Connemara,Limerick,Letterkenny,Cork.....

#51
graficavectoriala

graficavectoriala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.11.2009

View Postady_77, on 4th April 2011, 23:51, said:

Daca luati aircoach ,va lasa foarte aproape de hotel,pe Upper O Connell Street.De acolo pana pe Lower Gardiner Street ai 5 minute de mers pe jos. Oricum la Dublin Airport gasiti taxiuri la 25-30 euro pana in centru,totul e sa intrebati si sa negociati. Gasiti chiar minivanuri de 7 locuri asa ca e de pus in balanta 7 euro de persoana  aircoach cu taxi.Personal as alege un hotel in zona Phoenix Park sau Marina Blanchardstown.
Oricum,adevarata Irlanda nu este Dublin,este Connemara,Limerick,Letterkenny,Cork.....


Frumusetea unei tari, oricare ar fi ea, nu o vezi in capitala. Dar avand la dispozitie doar 2 zile ... trebuie sa te multumesti si cu atat :).
O sa vedem la aeroport care varianta de transport este mai ok. Van de 5-7 persoane gasim la aeroport sau trebuie rezervat ? Merci.

#52
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Just  i  came  back  .... Am fost  3  zile  dublin  +  2 zile  Belfast  ;

Pe Scurt , Merita  atat a  drum si  obeseala , Dublin , curat , multe  verdeata , Zoo  nota  10 , magazinele  inchide  Joi  ora 21 ,  duminica  inchis ,  restul  zilei 19.00  Am   stat  zona  HARCOURT , 10  min pana  la  centru  by Walk,  hotel 3 * , 55 E  / noapte Dbl cu  Micdejun ,
Aveti grija  ce  hotel alegeti ,  unde  am stati noi  avea  si club,  si   spre  dim  0ra  03 plin  afara  ,  canta  ,  tipa ,  etc  
Dublin  - belfast  cu  tren  2  ora,  am  stat  Holiday inn Expres ,  Statie de  tren  BOTANIC, 10 min  pana  centru  by  walk,   oras  fata  da  Dublin   mai  murdar , Dar are  o  stil de  viata  ......  night Club urile  este  plin  plin  plin  .... intrare  8  Sterlin  :) dar merita  bani ....

Poze ,  mai terziu   .....

#53
mihaelall12

mihaelall12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.04.2009
Am inteles ca foarte curand Blue Air va avea zboruri si din Cluj sper Dublin, deci ne-ar tenta sa mergem. Nu atat pentru Dublin, cat pentru restul Irlandei, sa inchiriem o masina si sa strabatem tara in lung si lat. Ii rog pe cei care au fost prin Irlanda sa postede impresii si evetual recomandari. Multumesc!

#54
stteff

stteff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.11.2005
Ati avut nevoie de viza de turist?

View PostTurista, on 2nd April 2011, 15:07, said:

Si eu merg in aceeași perioada cu 6 prieteni la Dublin. Deci ne vedem in avion. Plus ca stam pe aceeași strada, lower gardiner street. Noi stam la The downdoun hotel dublin. :))


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate